Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SP 01 SHADOW
Sayın Kanuni,

Detaylı geri bildiriminiz için içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ben de iri yapılı olduğum ve taşımada israil stilini benimseyeceğim için her iki yorumunuzu da kendime çok yakın buldum. CZ'leri incelediğimde 2 modeli çok beğenmiştim. Sizlerin aldığınız shadow ile P07 duty modeli. MKEK de aralarında 1,120USD fark bulunuyor ki bu farktan kaynaklı taşıma ruhsatlı bir duty almak bulundurma ruhsatlı bir shadow'dan daha ucuza gelmekte. Sizler değerlendirmenizde seçenekler arasına sanıyorum duty'i almadınız. Özel bir sebebi mevcut mudur? CZ bu tabancayı özellikle markanın geleceği olarak fazladan reklamla lanse etmeye gayret gösteriyor ve yurt dışında kullanıcı yorumları çok olumlu.
Çok teşekkürler.

Alıntı

Sn. batuhanbatu,

P-07'yi seçenekler arasına almama nedenim çelik ve tam boy tercih etmemdir. Polimer tercih etseydim sanıyorum tercihim Phantom modeli olurdu.

Hem kompakt, hem polimer isteseydim, doğal nişan hattı, kavrayış ve standart CZ dizaynının getirmiş olduğu avantajlar sebebiyle (örneğin sürgünün gövdenin içine geçmesi gibi... ) bir Glock 19 almaktansa mutlaka P-07 alırdım. Kara tavukçular kızmasın. Smile

Alıntı

Sn.Steyr,

Halihazırda stokta altı veya yedi adet Shadow kaldı...
Shadow' un genel satış seyrine bakıldığında iki veya üç aydan önce bitmesi mümkün değil...

Alıntı

Sn. steyr,

Ben sizin yerinizde olsam tercihimi büyük ihtimalle Shadow'dan yana kullanırdım.

Bu arada eğer bütçeniz kısıtlıysa, Canik firmasının ürettiği P-120 modelini de Shadow'a benzemesinden dolayı düşünmenizi öneririm, neticede firma forumun en çok sevdiği yerli üretici unvanına sahip.

Saygılarımla...

Alıntı

Bir süredir Shadow'un irca yayının MKE mühimmatına göre yetersiz olduğu düşüncesiyle endişeliydim. Gerçi atışlarımı hep Buffer Tech tampon ile yapıyorum ancak, yine de bunun silahın sıhhatini korumada yetersiz kalabileceğini düşünüyordum. Shadow'un Amerika'da 12 lb değerinde irca yayları ile satıldığını öğrenince endişem arttı. Lakin, yaptığım ölçümlerde Shadow'umun aynen diğer tam boy CZ modellerinde olduğu gibi 14 lb değerinde irca yayına sahip olduğunu gördüm. Yine de +P kıvamındaki MKE mühimmatı için yeterli olmadığını düşünüyorum. İlave olarak, her ne kadar, ağırlığı ve düşük namlu ekseni sayesinde diğer marka tabancalara göre şahlanması daha az olsa da, daha uygun / ağır bir irca yayı ile, şahlanmanın ve hissedilen geri tepmenin çok daha az hissedileceği de bir gerçek...

Geçtiğimiz Cuma forum üyemiz Sn. filinta ile birlikte gittiğimiz poligonda, boş kovanın ne kadar mesafeye fırladığını inceledik. Poligonun eni 3 m. idi ve boş kovan, yere değmeden hızla duvara çarpıyordu. Çarpmasa idi sanıyorum aşağı yukarı 5 m. civarında yere düşecekti...

Bildiğim kadarıyla ideal olarak boş kovanın 2 - 2,5 m. civarına düşmesi gerekiyor. Bu mesafeden daha yakına düşüyorsa daha hafif bir irca yayı, daha uzağa düşüyorsa da daha kuvvetli bir irca yayına ihtiyaç var demektir. Çok hafif irca yayı kullanmak, özellikle +P kıvamındaki MKE mühimmatı da işin içine girince silaha zarar verebilir, ve besleme sorunlarına yol açabilir. Çok fazla ağır yay kullanmak ise tahliye/besleme sorunlarına neden olup silahın güvenilirliğini daha da olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, hafif yay kullanmak şahlanmayı daha da arttırır, ancak ağır yay da mükerrer atışlarda geri tepme sonrası sürgü kapanırken nişan hattını isteğinizden de fazla aşağıya çekebilir (muzzle dip).

Keşke, farklı mühimmat edinebilme şansımız olsaydı da, hafif mühimmatla hafif irca yayı, sert mühimmatla da sert irca yayı kullanma şansımız olsa idi... Bu kısa hayal kurmanın ardından konumuza dönecek olursak, sanıyorum irca yayı sertliğine karar verirken, yukarıdaki paragrafta belirtilen faktörleri göz önünde bulundurup, hem silahın sıhhati ve geri tepme kontrolü, hem de silahın güvenilirliği düşünülüp karar verilmeli. CZ SP-01 ile standart olarak gelen 18 lb'luk irca yayını Türkiye'de bulmak sanıyorum mümkün olmayacak. Titco'nun yönlendirdiği Silahşör'de bu yay veya farklı değerlerde irca yayı bulunmamakta. Amerika'dan 16 lb ve 18 lb sipariş edip, standart 14 lb yay ile bunları kıyaslamak niyetindeyim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Alıntı

Sayın Kanuni ,

Bir Shadow kullanıcısı olarak çok yerinde bir konuya değinmişsiniz.Bulunduğumuz bir atış etkinliğinde Sn Barış shadow un kovan fırlatma mesafesini görünce aynı soruyu bana da sormuştu , zira boş kovan yaklaşık 2 m civarında bir mesafeye ulaşıyordu.Elimde faklı ağırlıkta icra yayları olmasına karşın şahsen standart 18 lb nin altında MKE nin +P+ mühimmatı için tercih etmiyorum.

Konuyla ilgili eski bir shadow kullanıcı olan sayın LUPUS un yorumlarını da bekleriz.

Alıntı

Değerli Arkadaşlar,

MKEK fişekleri ile, tampon olmadan ve standart irca yayı ile atış yaptığınızda, sürgünün gövdeye vurma şiddetini avuçlarınızda ve tetik parmağınızda bile hissedebiliyorsunuz. Bu nedenle poligonda BHP ve CZ' de her zaman tampon, CZ' de 18 LB, BHP' de 18.5 LB irca yayı kullanmayı tercih ettim. Bu yaylar şarjör ve horoz yaylarını değiştirmeden, her iki silahı da gayet sağlıklı çalıştırıyordu.

Saygılar.

Alıntı

(03-11-2014, 09:34 AM)Kanuni demiş ki: İlave olarak, her ne kadar, ağırlığı ve düşük namlu ekseni sayesinde diğer marka tabancalara göre şahlanması daha az olsa da, daha uygun / ağır bir irca yayı ile, şahlanmanın ve hissedilen geri tepmenin çok daha az hissedileceği de bir gerçek...

Çok fazla ağır yay kullanmak ise tahliye/besleme sorunlarına neden olup silahın güvenilirliğini daha da olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, hafif yay kullanmak şahlanmayı daha da arttırır, ancak ağır yay da mükerrer atışlarda geri tepme sonrası sürgü kapanırken nişan hattını isteğinizden de fazla aşağıya çekebilir (muzzle dip).

Fişek basıncı, irca yayı ağırlığı, hissedilen tepme, sürgü salınımı ile ilgili çok güzel bir video;

Alıntı

Değerli arkadaşlar ,

Ekteki resim bir IPSC atıcısı tarafından paylaşıldı.

100.000 ( yüzbin ) atım sonrasında CZ 75 SPO1 Shadow da aşağıdaki kırım oluşmuştur.Diğer ana aksamda namlu ve kapak takımında herhangi bir kırım halen yoktur. IPSC atıcılarının bazıları her poligon dönüşü " log " tutarlar yani o günün puanlama ve atımını kayıt ederler.Bu yüzden 100 bin rakamının afaki olmadığını düşünüyorum.

Naçizane bir shadow kullanıcısı olarak bunu gördüğüm için çok memnun oldum ve silahıma olan güvenimi 2 kat daha tazeledi .

Bakınız atım adedi 100 bin...

Burdan çok sonuç çıkarmak gerekir diye düşünüyorum;

1) Bir markanın bilançosunda bulunan şerefiyesi yani marka değeri kolay oluşmaz.
Bugün IPSC production kategorisinde en çok tercih edilen tabanca shadow dur. IDPA ABD de yaygın olması hasebiyle en çok tercih edilen
" Standart Service Pistol ( SSP ) " S&W MP olurken ikinci sırada yine shadow gelmektedir.
Hasılı kelam tasarımı , sağlamlığı ile shadow rüştünü fazlasıyla ispat etmiştir.Naçizane CZ markasına da değer katmıştır.

Üstad Lupus var ken bize çok teknik söz düşmez lakin benim gibi bir amele kullanıcı gözüyle , " alt ve üstün komple çelik olması , süper hassas ve yumuşak bir tetik ile gelen " mükemmel denge - balans " , bir o kadar kısa tetik reseti shadow u benim gözümde "aşık" olunacak bir silah yapmıştır."

2)Ülkemiz üreticilerinin bu forumda yazılan ve yaşanan müşteri memnuniyeti sorunları , bir çok kırım vb olay sonrasında bence artık bir karar vermelidirler ya " marka " olmak için çalışmalı yada fasonculuğa devam edip bu kulvarda çok da iddiada bulunmamalıdırlar.Unutmayın hem marka hemde birey olarak uluslararası platformda karşılaştığınız her durum " bu ülkenin temsil profiline " yansımaktadır.

3)Yakın zamanda , ülkemiz kolluk kuvveti ihalesinde yaşanan kırım ve tasarım kaynaklı problemler ile marka değerini yitiren ve gelecekte bu durumu fark etmediği halde önü alınmaz bir itibar kaybına uğrayacak - yitirecek olan en büyük markalardan biri " Sig Sauer " dir.Daha geçen hafta sayın Kimble ile şahit olduğumuz P229 un yeni uzatılmış tırnaklı versiyonunda bir kullanıcının karşılaştığı problemi böyle bir markada yaşanmış olmasından dolayı hayretlerimizi gizleyemedik.

Saygılarımla

[Resim: SHADOW2_zps92ec1d2d.jpg]

[Resim: SHADOW3_zps7823a592.jpg]

[Resim: SHADOW1_zpsfd2b9423.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi