Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zor alım
Konu kirliliği olmaması açısından buraya yazıyorum.Bugün Ankara'da zor alım silah almak için Yenimahalle'deki ilgili emniyet birimine gittim.Silah odasına girdik.Fotoğraf çekmeme tabi ki izin vermediler.
Hatırımda kalanları yazıyorum.
20-30 adet Ruger p85
Alabildiğine Kırıkkale.
20-30 adet Fatih 13
7-8 civarı Atmaca 53
10 adet civarı 38 lik 1,5 inch namlulu aşırı yıpranmış Smith Wesson
10 adet civarında Nagant
Bir miktar Bersa 7,65
Alabildiğine FN eski modeller 7,65 ler, tuğralılar vs
Bir adet Star 9mm (1911 benzeri)
Bir adet Kobra (5906 benzeri)
2 adet Nuri Kıllıgil
İncik cincik bir sürü tabanca (gördüğüm kadarıyla eski ve niteliksiz)
Almadan çıktım.Forum üyelerinin tavsiyelerine göre hareket edeyim dedim.
Saygılarımla.

Alıntı

Herhangi bir şekilde, belgesiz yakalanan, sahibinin av tüfeği belgesi iptal edilen yada bir suçta kullanılıp hali hazırda alıkonmuş olarak bulunan yivsizlerde bu zor alım satışlarında mevcutmudur?

Yoksa sadece yivli tüfek ve tabanca'lar bu alım şekline dahil edilir?

Alıntı

(18-02-2015, 02:45 PM)Altuğ demiş ki: Konu kirliliği olmaması açısından buraya yazıyorum.Bugün Ankara'da zor alım silah almak için Yenimahalle'deki ilgili emniyet birimine gittim.Silah odasına girdik.Fotoğraf çekmeme tabi ki izin vermediler.
Hatırımda kalanları yazıyorum.
20-30 adet Ruger p85
Alabildiğine Kırıkkale.
20-30 adet Fatih 13
7-8 civarı Atmaca 53
10 adet civarı 38 lik 1,5 inch namlulu aşırı yıpranmış Smith Wesson
10 adet civarında Nagant
Bir miktar Bersa 7,65
Alabildiğine FN eski modeller 7,65 ler, tuğralılar vs
Bir adet Star 9mm (1911 benzeri)
Bir adet Kobra (5906 benzeri)
2 adet Nuri Kıllıgil
İncik cincik bir sürü tabanca (gördüğüm kadarıyla eski ve niteliksiz)
Almadan çıktım.Forum üyelerinin tavsiyelerine göre hareket edeyim dedim.
Saygılarımla.
Yaklaşık iki ay önce ben de gittim, aynı durumla karşılaşınca silah almadan çıktım. Bence çok acele etmeyin, yaza doğru belki bir kaç değişik model gelebilir, belki BHP'ler standart dışı ilan edilir buradan satışı yapılabilir.
Saygılarımla.

Alıntı

Zor alımdan temiz silah bize düşmez.Mkek ye devam malesef.
Saygılarımla

Alıntı

(18-02-2015, 04:54 PM)Altuğ demiş ki: Zor alımdan temiz silah bize düşmez.Mkek ye devam malesef.
Saygılarımla

Zor alım ile alakalı değişik söylentiler duyuyoruz, ama ben şahsen görüp şahit olmadığım bir konuyu buraya yazmak istemem. Eğer Ankara veya yakın bir yerde ikamet ediyorsanız standart dışı silah alım belgenizi süresi sonuna kadar muhafaza edip belli aralıklarla bahse konu yeri kontrol ediniz. Temiz silah düşmeme konusu biraz şans işi. Ama şunu belirtmek istiyorum, sizin bahsettiğiniz silahlar standart dışı silahlar. Zor alım biraz daha farklı yanılmıyorsam.
Saygılarımla.

Alıntı

(18-02-2015, 03:58 PM)Kara45 demiş ki: Herhangi bir şekilde, belgesiz yakalanan, sahibinin av tüfeği belgesi iptal edilen yada bir suçta kullanılıp hali hazırda alıkonmuş olarak bulunan yivsizlerde bu zor alım satışlarında mevcut mudur?

Sn.Kara45, yivsizlerde durum zor alımdan farklı. Bahsettiğiniz nedenlerle mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilen yivsiz tüfekler, Milli Emlaka devrolunur. Maliye ve emniyet/jandarma görevlilerinden oluşturulan bir komisyonca ruhsatlandırılabilecek olanlar (TS 870 standardına uygun olanlar) ayrılarak, bilirkişi tarafından tespit edilen "muhammen bedel" üzerinden satışa çıkarılır. Satış bedeli hazineye irad kaydedilir. Satış ihalesine ruhsat alma şartlarına sahip olan herkes katılabilir. Satın alacak kişini sivil veya kamu görevlisi olmasının önemi yoktur. "Parayı veren düdüğü çalar." Big Grin
Ruhsatlandırılamayacak vasıfta olanlar da parçalanmak suretiyle hurda metal olarak satılır. Hurda olarak değerlendirilemeyecek olanları da imha edilir.

Konu ile ilgili kendi ellerimle yapmış olduğum "sanatsal çalışma"dan bir kare. Üç tane devlet memuru o gün tam mesaimizi bu işe ayırmak suretiyle devlete tamı tamına 20,00 TL (yazıyla YİRMİ Lira) kazandırmıştık. Blush

[Resim: 2013-10-08%2015.26.27_zpsiw4rspyv.jpg]

Alıntı

Sn asc insanın aklına karpuz kabuğu düşüyor.Hadi çelik malzeme tekrar kazanılmak amaçlı hurda çelik fabrikalarına gidiyor. Dipçikler İnş'Allah sunta olmaya filan gitmiyordur.

İçimden bunlardan iyi bıçak sapı olur diye geçirmedim değil.Bu ara sap malzemesi olarak ceviz alternatiflerini değerlendiriyordum. Smile

Alıntı

Sn. mtaner55,
Doğru söylüyorsunuz. Zor alım değil standart dışı bırakılan tabancalarmış. Başvuruyu da o şekilde almışlar zaten.
Dişe dokunur bir tabanca yoktu velhasıl. Toplu tabancaları görmüşsünüzdür siz de. İsteseniz o duruma getiremezsiniz. Sandıklarda alt alta üst üste atılarak muhafaza edilmiş yıllarca.
Saygılarımla.

Alıntı

(19-02-2015, 10:00 AM)madenci08 demiş ki: Dipçikler İnş'Allah sunta olmaya filan gitmiyordur.

Sn.Madenci08, dipçikler doğrudan ısı enerjisine dönüştürülüyor. Angel

Alıntı

(19-02-2015, 05:34 PM)Altuğ demiş ki: Sn. mtaner55,
Doğru söylüyorsunuz. Zor alım değil standart dışı bırakılan tabancalarmış. Başvuruyu da o şekilde almışlar zaten.
Dişe dokunur bir tabanca yoktu velhasıl. Toplu tabancaları görmüşsünüzdür siz de. İsteseniz o duruma getiremezsiniz. Sandıklarda alt alta üst üste atılarak muhafaza edilmiş yıllarca.
Saygılarımla.

Sn. Altuğ, haklısınız mevcut satışta olan standart dışı tabancalar pek iyi durumda değil. Hem de sadece EGM envanterinde olup sonradan standart dışı ilan edildikleri için çeşit de az. Zor alım silahlar, yanlışım var ise özür diler ve düzeltilmesini talep ederim, evveliyatında ruhsatlı olup herhangi bir nedenle ruhsatları yasal süreler içinde yenilenmeyen veya ruhsat sahiplerinin haklarını kaybedip yine yasal süreler içerisinde şartlara haiz üçüncü bir şahsa devredilmeyen ve devlet tarafından müsadere edilen silahlar diye biliyorum. Daha sonra bu silahlar kanuni yollarla bizim bildiğimiz ' zor alım' diye satılıyorlar. Bu nedenle zor alım tabir ettiğimiz silahlar arasında pekala yeni, iyi durumda , yıpranmamış, oynanmamış çok kıymetli silahlar olabilir. Tabii bunların ne şekilde satıldığını, bu satışlardan kimlerin haberi olduğunu bilemiyorum.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi