Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zor alım
Arkadaşlar son zamanlarda zor alım diye bir söylenti var, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bu konu hakkında bizleri bilgilendirirse çok seviniriz. Saygılarımla.

Alıntı

cbalkan demiş ki:Arkadaşlar son zamanlarda zor alım diye bir söylenti var, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bu konu hakkında bizleri bilgilendirirse çok seviniriz. Saygılarımla.

Merhaba,

Ruhsatsiz yakalanma yada baska sebeplerle adli makamlarca el konulan silahlara "zor alim" deniliyor. Bildigim kadariyla ise yaryacak olanlar cok ucuz fiyatlarla emniyet ve askeriye mensuplarina satiliyor, ise yaramayacak olanlar da MKE ne hurda olarak gidiyor.

Saygilar

Alıntı

Müsaderesi'ne (Zoralımına) karar verilen silahlar daha sonradan msb ve mke kurumu aracılığı ile silah taşımaya yetkili kamu görevlilerine satılmaktadır. Kamu görevlisi böyle bir talebi olduğunda bunu çalıştığı kurma başvurarak talep etmektedir. Gerekli yazışmalardan sonra kamu görevlisine adına çıkan silah bildirilmekte ve değeri belirtilerek silahı bu bedelden alabileceğini belirten yazılı bildirim yapılmaktadır. Çıkan silahı almak zorunlu değildir. Ancak şunu belirtmek isterim malesef güzel silahların belirli bir biçimde bazı kişilere ayrılması söz konusu olabilmektedir. Çoğu zamanda silahlara değerinin üzerinde fiyatlandırma yapılmaktadır.selam...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
celik60
adil alemdar demiş ki:Müsaderesi'ne (Zoralımına) karar verilen silahlar daha sonradan msb ve mke kurumu aracılığı ile silah taşımaya yetkili kamu görevlilerine satılmaktadır. Kamu görevlisi böyle bir talebi olduğunda bunu çalıştığı kurma başvurarak talep etmektedir. Gerekli yazışmalardan sonra kamu görevlisine adına çıkan silah bildirilmekte ve değeri belirtilerek silahı bu bedelden alabileceğini belirten yazılı bildirim yapılmaktadır. Çıkan silahı almak zorunlu değildir. Ancak şunu belirtmek isterim malesef güzel silahların belirli bir biçimde bazı kişilere ayrılması söz konusu olabilmektedir. Çoğu zamanda silahlara değerinin üzerinde fiyatlandırma yapılmaktadır.selam...

aslında çok güzel bir sistem
mükkemmel ötesi silahlar çıkıyor ancak meslekteki kıdem sırasına göre silahlar dağıtılıyor. örneğin meslekte ununu elemiş eteğine asmış kişilere rüya gibi silahların verildiğine şahit oluyorum Smile
ör; makaralı parabellium Smile

Alıntı

Değerli hukukçu arkadaşlar.Bu zor alımın içine ruhsat tarihi bıtımınde el konulan yıvlı sılahlarda gırmıyormu.Bunun kanuni tarafı nedir.2.uyarıdan sonra devletin el koyup vatandaştan bir nevi zorla aldığı sılahların kanuni bır dayanaği gerçekten varmıdır.Gerek tabanca gereksede yıvli silah.Buda zor alım değilmı.Haklı veya haksız.Bizzat başimada geldiği için.b civan bşk Yusufeli.

Alıntı

Bugün zor alım silah listesi geldi.Sanırım harç parası ödememek için olacak ki en çok adliyeye teslim edilen kırıkkale var 600 lira+Kdv (169 adet).Ben ilk tercihimi beretta 81(19 adet) ve ikinci olarak colt 38 den(4 adet) yana yaptım.İkisi de 765 lira+Kdv. Bakalım sonuç ne olacak umarım fazla istekli olmaz ve sıra gelir.

Alıntı

Colt 38'i görünce, bir an kalp atım adedim de sıkıntı oldu. Sayın ulusoy43 siz beni uykusuz bırakacaksınız bu gece. Şaka bir yana da umarım gönlünüzden geçen tabancaya sahip olursunuz. Ama Colt 38 çok ağır geldi Smile
Saygılarımla.

Alıntı

Başka silahlarda var güzel;fakat sayıları az.Örneğin colt ve smıth wesson toplu,makaralı mauser,7.65 brownıng gibi bunlar aklımda kalanlar.İyi temennileriniz için teşekkürler.

Alıntı

Sayın ulusoy 43,

Keşke ilk tercihinizi Colt olarak yapsaydınız. Bir de şunu merak ettim, bu Colt 38 toplu değil mi? Yoksa 1911 model super 38 nasıl ve neden zor alım olsun ki?

Saygılar

Alıntı

Colt 1911 den 4 adet olduğu için bana sıra gelmez diye düşündüm.Onun için ikinci tercihe yazdım. Beretta 19 adet olduğu için az da olsa gelme olasılığı var.Aslında ilk hakkımı mauserden yana kullanacaktım ama onu da 1 tane olduğu için yazmadım. Bu silahlar müsadere yoluyla adli makamlara sevk edilen silahlardır.Ticari amaç güdülmez.Konumuzla tesadüftür ki bende şu an 2 gün sonra savcılığa teslim edeceğim 1 adet yavuz 16 regard var.Çünkü silah sahibi bana teslim ettiği tarihten itibaren 6 ay içinde birisine devretmek,hibe etmek veya ruhsat çıkartmak zorundaydı.Hiç bir işlem yapılmadığı için devlet el koyuyor.Muhtemelen seneye zor alım silah olarak satışa sunulur.Kısacası zor alımda karşımıza her marka silah çıkabilir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi