Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astra mod 4000
#1
Sayın forum üyeleri Astra mod 4000'le ilgili paylaşımda bulunabilirmisiniz. Silahla ilgili her türlü bilgiyi merak ediyorum teşekkür ederim.

[Resim: astra4000falconm.jpg]
 
Alıntı

#2
[Resim: ASF-000-Astra-Falcon.gif]
[Resim: Astra2a.gif]
Note: mechanically, the Models 400 and 600 are similar. The Model 600 is 3/4" shorter. The front-to-back grip depth is less in the Model 600 because of the shorter cartridge it fires. Most parts are not interchangeable but the takedown sequence is similar.
1- [Resim: Astra2b.gif]
To field strip for general cleaning, first clear chamber and remove magazine (30). Pull slide (4) to rear, then rotate safety catch(38) up as slide is moved forward until catch engages slide. Rotate barrel (12) as shown, until it is released from frame (31) and engaged with slide. Release safety catch and move barrel and slide forward off frame.
2- [Resim: Astra2c.gif]
To disassemble, first clear chamber and remove magazine. Place pistol, muzzle up, on table. Depress barrel bushing (2) with magazine floor plate or screwdriver. Turn barrel bushing lock (1) either way until it holds barrel bushing. Grip barrel bushing and lock firmly with both hands and turn lock 1/4 turn, releasing recoil spring (3). Remove recoil sprig, bushing, and lock. Barrel and slide are removed from frame as in field stripping.
3- [Resim: Astra2d.gif]
L-shaped retainer pins ( 7 & 8 ) retain the extractor (5) and the firing pin extension (11). Remove pins by prying up with a small screwdriver or punch. When reassembling firing pin spring (9), firing pin (10), and firing pin extension before inserting the retainer pin (7).
4- [Resim: Astra2e.gif]
Remove the 4 grip screws (43) and the grips (21 & 42). Replace magazine (30) in frame. Insert punch through hole in frame below trigger bar (35). Hold hammer (13) with thumb and pull trigger, allowing hammer to fall until upper plunger (27) stops against punch. Remove magazine. Drift out hammer pin (20) from left side and remove hammer. Hold upper plunger with drift and remove punch. Remove upper and lower plungers (27 & 29) and hammer spring (28).( Model 600 has no lower plunger.)
5- [Resim: Astra2f.gif]
Most Model 400 pistols have magazine catch as shown here. Remove magazine catch stop (26). Drift out grip safety pin (25), remove grip safety (22), and push out magazine catch (24) in direction indicated. It is unnecessary to remove side magazine catch on late Models 400 and 600 pistols.
 
Alıntı

#3
[Resim: Astra_4000_falcon.2jpg.jpg]
[Resim: Astra_4000_falcon.5jpg.jpg]
[Resim: Astra_4000_niquelada.jpg]
[Resim: Pistola_Astra_4000.jpg]
 
Alıntı

#4
Teşekkür ederim Sn. ilksurfer.
 
Alıntı

#5
Sn. Gurgula,
ben Sn. ilksurfer gibi teknik bilgi paylaşacak kapasitede değilim ama çocukluğumda babamın astra ve llama'sını izinsiz (ç)alarak bodrumumuzdaki çam kütüğüne atış yapmıştım. llama ile yaptığım atışlarda 9-10 santim civarında olan derinlik astra'da 12-14 santim olmuştu.
tabi gür sese!! olan hayranlığım da astra'ya olan sevgimi artırmıştı açıkçası.
 
Alıntı

#6
2001-2002(galiba) Yılları arasında hakimliği bırakıp avukat olan bir arkadaşımdan 500 TL'ye devir almıştım.Bir yıl süreyle taşıdım.3.Mesajın sonundaki tabancanın aynısıydı.Yalnız,kabze kapağı kahverengiydi.
Sökümü ve takılmasının zor olduğunu hatırlıyorum.Namlu önündeki yüzük ters tarafa döndürülüp çıkartıldıktan sonra sökülüyordu.
7.65 mm çapında 7 adet mermi alıyordu.Çelik ve çok ağır olmayan bir tabancaydı.İnce namlusu ve boyutlarıyla rahatlıkla taşınıyordu.Ancak atışları iyi değildi.Belki de hata bendeydi.Bir türlü mermileri toplayamadım.Geri tepmesinin fazla ve tetiğinin sert olduğunu hatırlıyorum.Bu nedenlerle taşıma harcını yakıp 1 senede avukat arkadaşıma bedelsiz devrettim.
 
Alıntı

#7
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Sn.ceycey ve Sn.against.
 
Alıntı

#8
Ben hala kullanıyorum Astra mod 4000'i. Silahın tek olumsuz tarafı nişangahı hedefe doğrulttuğun zaman arpacık aşağıda kalıyor. Alışkın olmayan için nişan alması biraz zor. Ayrıca silahta şarjör emniyeti de var. Browning 1910 modelinden çok daha iyi bir silah. Ama Beretta mod 70 ile mukayese ettiğimizde, her yönden mod 70'ten geri bir silah. Bildiğim kadarı ile 1950'li yıllarda tasarlanıp üretilmeye başlanan bir silah. 12 Eylül öncesi yasadışı yollarla ülkeye sokulup satılmış ve zor alım yoluyla askeri personele ordanda tekrardan ruhsatlı olarak sivillere dönmüştür. Silahım ile dört yıllık zaman zarfında ortalama 400 civarında atış yaptım, sadece bir kere namluya fişeği tam olarak süremedi. Başkada tutukluğuna şahit olmadım.
Muhabbetle kalın.
 
Alıntı

#9
Sn Gurgula,

Şahsi kanaatime göre, bu silah bu zamanda devir alınacaksa; ancak kolleksiyon amaçlı alınması mantıklıdır. O durumda da silahın "çok ama çok temiz" olması, ve fiyatının da "çok ama çok uygun" olması gereklidir. Ancak bu benim görüşüm tabi...Smile


Sevgiler
 
Alıntı

#10
.....
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi