Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 2.75 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik 55 C100, L120, S120, T-120 Modeller
(11-11-2017, 06:36 PM)Yasin06 demiş ki: Sayın musti267,

Böyle bir durumu, fişeklerin şarjördeki sırasıyla nasıl ilişkilendirdiniz düşündüm ama bulamadım.

Saygılarımla.

Memnuniyetle izah edeyim.  Bilhassa son fişekte doğal olarak şarjör yayı yukarı kaldırmasında en son gücüne gelir. Yay biraz efsaf kaybetmiş olabilir.  Gerdel takılıp tam oturmuyor yada  gerdel son fişeği nizami olarak dudaklara doğru  tam itemeyebilir.  

Sürgü fişeği şarjörden alırken kovan kısmının önü şarjör önüne yada fişek  rampasına sürtünebilir ve kovan önünde benzer bir deformasyona yol açabilir. Bütün kovanlarda değil de birkaç kovanda   bu deformasyon olmuşsa aklıma bu yönde ihtimal geldi. 

Saygılarımla.

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ksiyonları

lupus demiş ki:Yarı Otomatik Tabancalarda Şarjörün Bilinmeyen Fonksiyonları.

Değerli arkadaşlar, yarı otomatik bir tabanca veya tüfeğin en önemli yerlerinden birisi şarjör ve fişek besleme sistemidir. Şarjörlerin en bilinen fonksiyonu da budur, atım yatağını sağlıklı bir şekilde beslemek. Peki şarjör ve gerdelinin tek yaptığı iş bu mudur, yani temel işleri sadece fişek besleme fonksiyonlarını desteklemek midir?

Şarjör ve gerdelinin bilinmeyen fonksiyonlarından birisi, özellikle son fişeğin kovanının tahliyesi sırasında, boş kovanı alttan destekleyerek, aşağıya yönelmesini engellemek, kovan fırlatıcı ile daha etkin bir temas sağlamasına yardımcı olmaktır.

Bazen çok yeni veya icra yayı sert, şarjör yayı da görece daha hafif yarı otomatik tabancalarda, özellikle son fişek olması gerektiği gibi tahliye edilemez. Bu gibi durumlarda yurdum ustaları hemen tırnak ve tırnak yayına hücum ederler. Ancak hiç kimse, şarjör sürekli olarak alttan yeni bir fişek beslerken, boş kovan tahliyesinde sorun çıkarmayan tırnak, tırnak yayı ve kovan fırlatıcının, son fişeğin kovanını neden hakkı ile tahliye edemediğini aklına bile getirmez.

Aşağıdaki videoda bu tür tutukluğun örneklerini göreceksiniz;

http://www.youtube.com/user/hickok45#p/u/1/sjGSrjymmqE

Kıssadan hisse, özellikle sadece son fişeğin boş kovanının tahliyesinde sorun yaşayan arkadaşlar, tırnak, tırnak yayı, iğne ucu gibi yerlere saldırmadan önce, mutlaka gerdel, şarjör yayı ve icra yayı uyumunu kontrol etsin veya ettirsinler.

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
zarif_, ckenarli, Sarıkeçili yörük, karabasan, scarface4086, blueokkes, defender45acp
Saygıdeğer Üstadım,

Bu yazınızı foruma üye olduğum ilk yıllarda okumuştum çok net hatırlıyorum. Şarjör yayı ve gerdelin özellikle şarjördeki son fişeğe etkisi vurgulanmak isteniliyor. Sn. SarıkeçiliYörük' ün resmini yüklediği kovanlar ile alakalı benim bahsetmek istediğim durumu tam açıklayamadım ama zannedersem olay farklı. Bugün bu konu ile alakalı evdeki hiç kullanmadığım, fişek basılı beklemeyen ve sağlamlığından %100 emin olduğum şarjörle bir video hazırladım. Bu durum ben tabancamı ilk aldığımda da vardı halen de var ama binlerce atış sonrasında bu zamana kadar tabancam tek bir tekleme dahi yapmamıştır; 1 veya 2 kez fişek kaynaklı patlamama olayını saymazsak.

(11-11-2017, 09:31 PM)musti267 demiş ki: Sürgü fişeği şarjörden alırken kovan kısmının önü şarjör önüne yada fişek  rampasına sürtünebilir ve kovan önünde benzer bir deformasyona yol açabilir.

Sn. musti267,

Sizin tahmininize göre fişek namluya sürülürken, ve kovan, içinde çekirdek varken böyle bir deformasyona uğruyor demektir. İçinde çekirdek varken kovanı bu denli deformasyona uğratmak el yordamı ile bile zor. Çekiçle üzerine vurmak lazım. Dediğiniz gibi tabanca bu deformasyonu kendi içinde şarjör dudakları, fişek rampası veya farklı biryere sürttürerek yapıyorsa bile namlu kilitlenirken zorlanacak sürgü tam olarak kapanmayacaktır. Üstelik atıcı bu durumu sürgü kapanırken biryerlere takılıyor diye hissedip farkedecektir. Kendi tabancam için konuşuyorum, sürgüyü yavaşça salsanız dahi (boş kovanları bu hale getirecek) beslemede herhangi bir zorlanma veya takılma hissi bu zamana kadar ben hissetmedim. 

Şimdi ben bugün bu olayı kanıtlamak için boş kovanlar tahliye olurken çarptığını söylediğim pencerenin alt kısmına tükenmez kalem mürekkebi sürüp, evde yedek olarak kullanmadığım yayında ve gerdelinde problem olmadığından emin olduğum bir şarjörle 1 tam şarjöre ilave 10 adet, toplamda 25 adet atış yaptım. Boş kovanların hepsinde (bazılarında az, bazılarında çok) iz vardı. İkinci yaptığım 10 adetlik atışın videosunu da ekledim. Lütfen izleyiniz.

(11-11-2017, 01:29 PM)Sarıkeçili yörük demiş ki: [Resim: 20171111_131949.jpg]

Sn. SarıkeçiliYörük' ün yukarıda yüklediği resim ile benim bugün atış yaparak elde ettiğim aşşağıda resmini eklediğim boş kovanlara bakarsanız aynı durum Sn. Üyede de var.

[Resim: PSX_20171112_162740.jpg]

[Resim: PSX_20171112_163000.jpg]

Anlatmak istediğim durum budur. İlk fişek veya son fişek ile ilgisi yok. Bazen atılan fişeklerin 3/4' ünde genelde de hepsinde görülüyor. Yukarıda yazdığım gibi; tabancam binlerce atım görmüş ve bu zamana kadar hiç tutukluk yapmamıştır. Ha bu bir problem midir? Bunu Üstad daha iyi bilir.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
lupus, demirci57, alpago, Sabri, PersonalDefence, Karagoz, defender45acp
Sn. Yasin06,

Cevabınız ve emeğiniz için teşekkürler.

Dediğiniz gibi, ne ilk fişekte nede son fişekte bir tutukluk yaşamadım, 350 civarı atış yaptım ve anca 3 kere tabancam tutukluk yaptı, 3'ü'de ortalarda oldu. Kovanların ortalama 1/4 'de böyle ezilmeler olmuş, hepsinde değil yani. Belki tutukluk sebebi olabilir diye düşünmüştüm demekki değilmiş.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
taarruz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi