Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Accuracy International AWSM durbun montaji ve bore sight
ilksurfer demiş ki:Bunlar tamam da Sn. Harun siz bu isi saatte 2000 km hizla ucarken nasil hesapliyordunuz ben onu hic anlamiyorum. Gecen gun Military Channel da bir hava operasyonu canlandirmasina sahit oldum ve pilotlarin becerisine inanamadim, bir taraftan ucagi ucur, bir taraftan mesafeyi ayarla vs vs sizinkisi de ayri bir boyut gercekten...

Sn ilksurfer,
Yeni nesil uçaklarda (F16 vs) bilgisayar hesaplıyor, reticle hesaplanmış vuruş noktasını veriyor. Bu durumda pilota reticle'ı hedefin üzerinden "uçurmak" ve doğru zamanlama ile bırakma butonuna basmak (pickle) kalıyor.

Benim asıl sevdiğim eski nesil uçakların (F5, F4) atışlarıdır. Onlarda reticle'ı sadece kullandığın bombanın balistik değeriyle ilgili bir milyem değeri girersin. Atış için daldığında dalış açısı, sürat, irtifa, mail menzil, G ve uçuş yolunu tam olarak tutturmak durumundasın. Yaptığın hatayı bir başka hatayla telafi edip düzeltme yapabilirsin. Hesap işe burada girer. Mesela daldın, dalış açın 30 derece yerine 25 derece oldu. "Olmadı, ben bi daha geleyim" deme şansın olmadığı için, düzeltme olarak ya 500 fit alçak irtifadan atacaksın, ya sürati 20 Knot artıracaksın gibi bir durum var. Tabii bombayı alçaktan attığında, kendi attığın bombanın parça tesirine girme veya yerden uçaksavar vs ateşine daha fazla maruz kalma gibi risklere de adım atmış olursun; çok yüksek süratle atarsan aşırı G ile çıkman gerekir gibi... Çok zevklidir anlayacağınız... Big Grin

Alıntı

Sn. ilksurfer

Böyle bir canavara hakkıyla dürbün ve ayak montajı, bilmeyene kolay gibi görülse de, doğru yapması çok büyük sabır ve dikkat gerektiren, her cıvatayı çapraz sıralı torklamak ve devamlı kontrol edip her şeyin düz olduğuna emin olmak için inanılmaz zaman harcanan bir işlem.
Siz gereken her paçayı alıp hakkıyla yapmış görünüyorsunuz, bir tek sorum acaba vida dişlerinde Loctite kullandınız mı?
Lapua Mag gibi bir kalibre, threadlocker olmadan o vidaları gevşetebilecek yetiye sahip, atış sırasında dürbünüzün kayma ihtimaline karşı iğne ucuyla mavi Loctite en azından "ucuz sigorta" olur diye düşünüyorum.

Elinize sağlık, zevkli atışlar dilerim...
Saygılarımla..

Alıntı

Dogru yapip yapmadigima emin olmadigim icin ve belki tekrar yapmam gerekir diye Locktite kullanmadim. Ilk denemeden sonra gorecegiz bakalim dogru olup olmadigini... hehe...

Alıntı

Sayin ilksurfer,

yüklemis oldugunuz fotograflarin tamami silinmis bilginize.

Sahsen dürbün, silahtan daha cok ilgimi cekti. Schmidt Bender marka dürbünlerin bu paralara satildigini bilmiyordum. Önüm duran Manfrad Alberts GmbH katalogunda kirmizi noktali 5-25x56 PMII /LP 2861 Avro (TR de Glock parasi, ABD de .50 tüfek parasi). Kirmizi noktasiz, yani P modeli de 2755 Avro.

Bu markanin dürbünlerini USMC nin kullandigini biliyorum, ancak bir Swarowski ile arasinda bu kadar fark olabilecegi aklima gelmezdi. Demek ki Swarowski ayni sinifta bir dürbün üretmiyor.

Alıntı

evrenay demiş ki:Sayin ilksurfer,

yüklemis oldugunuz fotograflarin tamami silinmis bilginize.

Sn.İlksurfer abinin çoğu konu başlıklarındaki fotoğraflarında da aynı sorun var. Sad
Nazardan mı çekiniyor ne Big Grin

Alıntı

Photobucket genel olarak, fotolarınızı başka klasöre naklederseniz bu tür hatalar veriyor, silmenize bile gerek yok düzenlemeniz yeterli...

Ama bazen de foto ekleyenin bilerek yayından çekmesi de sözkonusu olabilir, o ihtimali de düşünmeli..
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi