Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Accuracy International AWSM durbun montaji ve bore sight
hahaha....

Alıntı

Cool 
Sn. Lastmohikan,

[Resim: 21kcs35.jpg]

Bu tür skala bilgilerinde cevaplar mevcut zaten. Ana hatları bilirseniz elinizde ne tür dürbün olursa olsun optiğin skala bilgisi sayesinde sonucu bulursunuz.

Bir milyem
25 metrede 2.5 cm
50 metrede 5 cm
100 metrede 10 cm
200 metrede 20 cm
300 metrede 30 cm
400 metrede 40 cm
500 metrede 50 cm
600 metrede 60 cm
700 metrede 70 cm
800 metrede 80 cm
900 metrede 90 cm
1000 metrede 100cm kapatır.

Bununla ilgili hesaplamalar ilgili sitelerde mevcut. Bu tür izahatlarda maalesef klavye tuşları çalışmıyor.Smile

Sn. ilk surfer'in optiği 0,1 mrad bölüntülü olduğundan mesafeye yada rüzgar sapmasına göre ayar yapma işi biraz karışık. Hesaplamalarda bulunan değerler MOA olacağından, bu değerlerin mrad değerlere çevirilmesi lazım gelir.

Sevgiler...

Alıntı

Keske arada okyanuslar olmasa da su tufegi birlikte sifirlasaydik Sn. Xlcod3r. Sizden saglam bir derse ihtiyacim var bu konularda...

Sevgiler,

Bkz. http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2032

Alıntı

Sn. İlksurfer,
nasip diyelim.
Sevgiler...

Alıntı

Sayın ilksurfer bizim aramızda okyonuslar yok ama bizde sayın xlcod3r ile bir araya gelemiyoruz malesef. Hem bizim yivli tüfeğimizin olmaması hemde hiçbir organizasyonda denk gelip de tanışamamız sebebiyle kendisinden sadece forumdaki yazı ları vasıtası ile faydalanabiliyoruz.

Böyle olunca pratiğe dökülemeyen bilgi yi de çabucak unutuyoruz. Genede buradaki kaynaga dönerek tezeleme yapma imkanımız mevcut.

Sayın xlcod3r bilgi için tekrar teşekkürler...

Saygılar...

Alıntı

Efendim bendenizin merak ettiği bir husus var. Eğer cüretimi mahzur görürüseniz sorum şu;
100 m ye sıfırlanmış yukarıdaki dürbün ile yan rüzgarı sıfıra yakın kabul eder isek tüfegin optiginde kesişme noktasından aşağıda bulunan 2. cizgiyi kesişme noktası kabul eder isek ateş ettiğimizde kaçmetreye atış yapmış oluruz.

Anlayacağınız gibi henüz tam olarak optik konusunu kafamda oturtabilmiş değilim. Cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılar...

Alıntı

L@stmohik@n demiş ki:Efendim bendenizin merak ettiği bir husus var. Eğer cüretimi mahzur görürüseniz sorum şu;
100 m ye sıfırlanmış yukarıdaki dürbün ile yan rüzgarı sıfıra yakın kabul eder isek tüfegin optiginde kesişme noktasından aşağıda bulunan 2. cizgiyi kesişme noktası kabul eder isek ateş ettiğimizde kaçmetreye atış yapmış oluruz.

Anlayacağınız gibi henüz tam olarak optik konusunu kafamda oturtabilmiş değilim. Cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılar...

Bu optik ile neden böyle bir işlem yapmak istediğinizi doğrusu anlayabilmiş değilim. Schmidt bender dürbün sıfır duruşlu olarak tanımlayabileceğimiz bir dürbündür. 100 metrede sıfırlar ileriki mesafeler ve yan sapmaları için gerekli ayarları yaparak ayar tamburundan gerektiği kadar klikleyerek düzeltme veririz.

Bahsettiğiniz şekilde vuruş olmazmı? Olur. Ancak bu tip dürbünlerde çok uzun mesafelere atış yapmak istediğimizde kullanılır. Hatırladığım kadarı ile 1000 metreye kadar gerek yok.

Burada ise klavye takıldı....

Lapua ile ilgili balistik için bu linkteki bilgileri takip ediniz. Üye olmanız gerekmektedir.

http://www.lapua.com/index.php?id=1236

Sevgiler...

Alıntı

L@stmohik@n demiş ki:100 m ye sıfırlanmış yukarıdaki dürbün ile yan rüzgarı sıfıra yakın kabul eder isek tüfegin optiginde kesişme noktasından aşağıda bulunan 2. cizgiyi kesişme noktası kabul eder isek ateş ettiğimizde kaçmetreye atış yapmış oluruz.

Sn Lastmohikan,

1. Hedef atışında önce mermi balistiği tespit edilir.

1.1. Eğer BDC (Ballistic Drop Compansator) tipi ayarlı dürbün kullanıyorsunuz, dürbünün içinde kullandığınız mermiye göre balistik menzil düzeltmesi veren tambura yerleştirilmiş olmalıdır.

1.2. Standart tip (klikli) dürbün kullanıyorsanız, kullanacağınız merminin balistik düzeltmesini kendiniz tablodan bulmalı ya da hesaplamalısınız.

2. Hedef menzili belirlenir. Bunun için ya menzil ölçen sistemler kullanılır, ya da dürbünün reticle'ı ile kıyaslama yapılır.

2.1. Askeri tip MilDot reticle kullanıldığında, her taksimatın boyutu ya da aralığı milyem olarak belirlidir. Bildiğiniz bir cisimde bu hesabı, birkaç mesaj önce yaptığımız gibi 100 metrede 1 milyem 0,1 m görür hesabıyla buluruz.

2.2. Farklı reticle düzenlerinde menzil tespitini kolaylaştıran taksimatlar ve ölçekler bulunur.

3. Tespit edilen menzile uygun balistik düzeltme verilir.

3.1. BDC dürbünlerde bu çok kolaydır. İçinde ayarlı hareket mekanizması bulunduğu için üstteki menzil tamburasını sadece belirlediğiniz menzile getirip ateş edersiniz.

3.2. Standart tip dürbünde ise mermi düşmesini yine siz hesaplayıp, reticleda kaç klik düzeltme vereceğinizi bulur ve dürbünü ayarlarsınız.

Bu mantık sırasıyla giderseniz, dürbündeki (mesela) 1 milyemlik oynamanın mermi menzilini ne kadar etkileyeceği düşüncesi zaten kendiliğinden anlamsızlaşır.

Saygı ile,

Alıntı

Bunlar tamam da Sn. Harun siz bu isi saatte 2000 km hizla ucarken nasil hesapliyordunuz ben onu hic anlamiyorum. Gecen gun Military Channel da bir hava operasyonu canlandirmasina sahit oldum ve pilotlarin becerisine inanamadim, bir taraftan ucagi ucur, bir taraftan mesafeyi ayarla vs vs sizinkisi de ayri bir boyut gercekten...

Alıntı

Arkadaşlar teşekkür ederim. Sayın xlcod3r bunu sormamın nedeni ayar yapmaya fırsat olmadığı durumlarda nişan kılından faydalanarak pratik atışlarda bildiğimiz mesafelere atış yapıp yapamayacağımızı öğrenmekti.

Bu tip atışların çok uzak mesafelerde dürbünün yükselme ayarının sonunu bulması nedeniyle mi bir veya birkaç cizgi altı kullanılıyor acaba?

Tabiki elimizde bukadar gelişmiş bir dürbün olduğunda öncelikle bunun nimetlerinden faydalanmak gerekir. Benim de ilk ögrenmek izteyeceğim budur. Sadece aklıma takılan bir sorunun cevabını merak etmiştim.

Artık bunun için hesabı iyice ögrenip kendim yapmam gerekecek.

Saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi