Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boynuz Kabze...???
22-05-2008, 03:35 PM (Bu Mesaj 22-05-2008 04:07 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ekeke.)
Boynuz Kabze...???
Arkadaşlar,

Çok yakınımda boynuz (geyik-manda boynuzu) işleyen, tanıdıklar var...
Genellikle süs eşyası..(üzeri gümüş işlemeli vs..) Ancak biraz uğraşarak...benim silaha da bir kabze yaptırabilirim diye düşünüyorum..
Görüntüleri çok güzel oluyorSmile

Sorum şu..bunların organik materyaller olduğunu düşünürsek, acaba zamanla silah üzerinde korozyon vs...geri dönülemez sorunlar yaratır mı???

Not: Orijinal kabzeyi değiştirmenin sakıncalarını biliyorum, ancak ne yapayım, oynamayı seviyorumSmile Bana kalsa bir silaha 15 farklı kabze alırım herhaldeSmile

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-05-2008, 10:15 PM
RE: Boynuz Kabze...???
Sn.Ekeke,geyik veya manda boynuzunun kabze için elverişli olduğunu düşünmüyorum.En sert materyallerden biisi fildişidir.Poligonda Colt 1911'le atış yapan bir şahsın o güzel fildişi kabzesinin çatlayarak kırıldığını gördüm.Geçen pazar günü atışta benim MK-4'de kullandığım sert plastik kabze çatladı.Bu nedenle daha dayanıksız bu maddelerdn yapılmış kabzelerin daha çabuk deforme olacağını tahmin ediyorum. Değişiklik istiyorsanız,ahşap düşünün derim.Saygılarımla.
Alıntı Yaparak Cevapla
22-05-2008, 11:03 PM
Sayın ceycey,
Yanıtınız için teşekkür ederim....Ancak cougar a ahsap kabze bulma olasılığım yok gibi...Ancak yurt dışından sipariş edebilirim..(beretta cougar için kabze) Onda da gümrük te sorun çıkıyor diyenler var...
Kabzeyi taa Antep e yollamak da işime gelmiyor...(İstediğimi yapaileceklerinden de emin değilim üstelik...)
Siz ne tavsiye edersiniz??

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-05-2008, 11:58 PM
Sn.Ekeke, bence Beretta'nın orijinal Cougar kabzelerinden, SToeger'den temin edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu konu ile ilgili olarak Sn.Hakan Özadalı ile irtibata geçin, en azından mümkün olup olmayacağı konusunda çok çabuk cevap alırsınız.

Antep işi kabzeleri tavsiye etmem. Özellikle de kabze altında çalışan parçası olan silahlarda kesinlikle tavsiye etmem. Dış görünüşleri mükemmel olmakla beraber, silahın gövdesine oturtuldukları yerlerde inanılmaz işçilik hataları oluyor ve çoğuna iskarpile ile müdahale etmeden adam gibi yerine oturtamıyorsunuz.

Cougar'ınız sağ kabze altında tetik kolu ve bunu her atışta irtibatı kesildikten sonra tekrar atış pozisyonuna getiren yayı var. Uygunsuz kabzelerde bu tetik kolu sadece çizilip korode olduğu ile kalmıyor, bazen atış sonrası tetik kolu tekrar yerine gelmeden aşağıda kalıyor.

Benzer olaylara en sık şahit olduğum diğer bir grup silah da, SigSauer'ler. Bunlara takılan Hogue yumuşak kabzelerde bile, tetik kolu ve yayının takılı kalması nedeni ile tutukluk gözledim. Hatta bir tanesi direk fabrika çıkışında '' Sport '' modellerden birisine takılmış SigSauer logolu Hogue üretimi kabzelerde oldu.

Kabze kapaklarının altında hayati parçalar olan silahlarda her zaman orijinal, sert kıvama yakın, parçalara teması minimum olacak şekilde ayarlanmış kabze kapaklarından şaşmamanızı öneririm. Eğer yumuşak, parmak temasını arttırıcı nitelikte kabze modifikasyonu istiyorsanız, Hogue Handall, geçme parmak izlerini kullanmanızı öneririm.
Ahşapda ısrar ediyorsanız da, orijinal fabrika kabzesi dışında kabze kullanmamanızı öneririm.

Dediğim gibi benim için estetik veya zevk, fonksiyondan sonra gelir. Bir silahda asolan ilk şey çalışmasıdır. Diğerleri ikinci veya üçüncü planda incelenir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:09 AM
Sn. Lupus,

Hakan bey' le görüştüm. Ahsap kabze bulabileceği ile ilgili bir şey söylemedi...Ayrıca silahı aldıktan sonra kendisinden yedek kabze de aldım..(Biraz sağlamcıyımdırSmile )
Belki yedek kabzeyi boyatabilirim....Ne dersiniz??
Boya ile ilgili tavsiye verebilir misiniz??

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:16 AM
Sn.Ekeke, yurt dışında istediğiniz renk ve kombinasyonda, püskürtme ve hafif ısıda fırınlama ile uygulanan boyalar çok, ama burada hiç denk gelmedim. Eğer ince ve iç yüzeyleri kaygan bir tabaka şeklinde kaplayabileceğiniz, damarlı ahşap görünümü verebileceğiniz bir boya olursa, rahatlıkla uygulanabilir. yurt dışında bunun örnekleri çok, ancak dediğim gibi burada hiç görmedim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:29 AM
LUPUS Yazdı:Sn.Ekeke, yurt dışında istediğiniz renk ve kombinasyonda, püskürtme ve hafif ısıda fırınlama ile uygulanan boyalar çok, ama burada hiç denk gelmedim. Eğer ince ve iç yüzeyleri kaygan bir tabaka şeklinde kaplayabileceğiniz, damarlı ahşap görünümü verebileceğiniz bir boya olursa, rahatlıkla uygulanabilir. yurt dışında bunun örnekleri çok, ancak dediğim gibi burada hiç görmedim.

Sn. Lupus,
Yine..çok teşekkürler...Smile
Yalnız araştırmaya başlamam adına...bunun ne tür bir boya olduğunu...sanayii de ne diyerek (adı) arayacağımı söyleyebilir misiniz???

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:37 AM
Bunlar genelde '' grafit '' veya '' epoksi '' püskürtme boyalardır.
Yurt dışında ağırlıklı olarak, politetrafloroetilen, PTFE, yani teflon bazlı püskürtme boyalarla, envayi çeşit şekil yapmaktadırlar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:39 AM
Sn.Lupus,

Tekrar teşekkürler..

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-06-2009, 09:44 PM
Bende G.Antepte Mercan İşlemeciliğe yaptırdığım kabza ile ilgili resimleri gönderiyorum. G.Antepde çok sayıda kabzacı var.
Mercan'a rica ettik 1 gününü aldı. Fildişi yaptırdığım kabza nın yapımı
İnşallah beğenirsiniz.

Ekli Dosya(lar) Resim(ler)

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS