Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagant Extra Ve Karadağlı
Resimdeki silahın sol kabze üst kısmındaki metal kapakta "Nagant Extra" yazısı hafif bükük bir şekilde yazıyordu altında ortalama 1-2 cm genişliğinde çift kanat (uçuş brövesi gibi) bir resim mevcuttu.
Saygılar.

Alıntı

Sn. alpago,

Resimleri bulmam biraz zaman aldı. Gecikmemin kusuruna bakmayın. Resimler çok küçültüldüğü için yazı rahat okunmuyor fakat sol kabza kapağı az üstünde "nagant extra" ve bahsettiğiniz kartal mevcut. Namlunun hemen arkasında çerçevede de bir İspanyol deneme damgası var. Horoz kurulu ve düşükken namlu silindir arası boşluğu aynı olduğu gibi topun ön tarafında, fişek yataklarının ağızında "hareketli" Nagantlarda bulunan ve namlu arkasına geçen faturalar da yok. O sebeplerden "galiba hareketsiz" demiştim. Ha keza, topun arkasından, iğne etrafından topu öne iten müteharrik blok da görünmüyor.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn. alpago,

Sizin "Uçus Brövesi" benim ise "Kartal" dediğimiz işaret bir bröve ki içinde ay-yıldız'ı bile var. Sadece kanatlara bakarak da kartal diyebilmek biraz "sabit-fikirli-dinozorluk" gerektirir. Ya papağansa, değil mi?
O ay-yıldız içinde bir numarayla (gözlüğümü takıp da baksaydım numara değil harfler olduğunu görecektim) İspanyol deneme işaretleri arasında da nevcut. Nagant Extra'nın solundaki yazıları ise çıkartamadım maalesef.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sayın Alikozanoğlu;
Bu kartal kanatları ve içindeki ay yıldız, Türk komisyon işaretleri midir? Veya neyi simgeler?

Alıntı

Sn. NAVIGATOR,

Şimdi tamamen işkembe-yi Kûbradan atacağım fakat Akdeniz'de nam saldığımız 16., 17. asırlardan filân kalma olabilir. Unutmayın hem BeNeLux ülkelerinde Türk köyü var hem Pizza pidesinin bizim etkimizle geliştiği söylenir.
İspanyol deneme işaretleri arasında da bir ay-yıldız var fakat onun içinde bir de harfler var. Ağızdan dolma tüfekler için nihai karabarut denemesi damgası imiş.
Buradaki de kanatlarla beraber ya üreticinin ya satıcının alamet-i farikası olsa gerek.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Galiba ay yıldız değilde "yarım ay" içinde bazı harfler var. Bu fotograflarını gördüğüm tabancalar, klasik Nagant sembolleri de taşımıyor..Kartal kanatları ve ay yıldız, muhtemelen burada basılmış.

Alıntı

Sn NAVIGATOR,

NAGANT EXTRA İspanya'da yapılan bir Nagant kopyası. Topunda "Hareketli Nagant"larda olan hareket de yok. Nagant da çok çeşitli yerlerde kopyaları üretilen silâhlardan. Emile & Leon Nagant kardeşlerin Liege'deki tesisi ile Rusya'daki TULA Devlet Arsenali "gerçek Nagant" üreticileri. Belçika üretimi sürat ve sayı yönünden yetersiz kalınca TULA'da lisans altında üretim yapılıyor. Bizim Walther PP'yi Kırıkkale'de ürettiğimiz gibi.
Bizde üzerine bazı spor, av, hırdavat mağazalarının isimleri ve Constantinople olarak adres basılması muhtelif Belçika üreticileriyle yapılan
tedarik kontratlarına bağlıdır. Belirli bir sayı üstünde mal sipariş edip bunun bir kısmının parasını da peşin verenler malın üstüne istediklerini yazdırabilirler genelde. Hatta TEKEL bile belirli miktarda sipariş verilmek üzere üstünde istenilen isim ve/veya amblem olan sigara üretirdi.
Silâh üretiminin en ileri gittiği (halen bir çok modeli veya parçalarını Japonya, Taiwan veya Çin'de yaptırsa da) meselâ "Sears" adı taşıyan bazı tüfeklerin üreticileri "Springfield Arms" (Devlet silâhhanesi olan değil de azynı kentte bulunan bir sivil teşebbüs) ve Stevens (Savage ile aynı holding çatısı altında olan) şirketidir. Bu takriben 20-30 sene evvelki durum. Bugün nedir bilemiyorum, fakat bazı Winchester tüfeklerin Amerika dışında (meselâ Winchester 101 bir ara Japonya'da yapılırdı) yapıldığı muhakkak. Biliyorsunuzdur Türkiye'de de bazı ABD firmaları için bazı modeller fason olarak üretilmekte.
Uzun lâfın kısası ne NAGANT EXTRA markasının ne de üzerindeki kanatlı ay-yıldız ambleminin burada basıldığını sanmıyorum. 1930'larda ısmarlanan bir miktar P-08'in yanlarına "T.C. Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" ve yatak üstüne T.C arması (hatta aynı yazı ve amblemin silâhın seri numarası ile beraber kılıflara basılması) Almanya'da yapılmıştır. 1922 FN Browninglerin bazılarında bulunan "T.C. Ordusu Subaylarına Mahsustur" yazısının Belçika'da Fabrique National D'Armes de Guerre tarafından yazıldığı gibi.
Bir ek bilgi olarak vereyim. Bu 1922 FN tabancaların ilk partilerinde aynı yazı eski harflerle (Arap Alfabesi) ile yazılıydı. Hatta bunu gördüğüm grup içerisinde bir de Grek alfabesi ile işaretlenmiş ve Yunan Ordusu için yapılmış olanı vardı. Maalesef o gün fotoğraf makinam bozulduğu için bunları resimleyip kaydedememiştim.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sayın Alikozanoğlu;

Fakat o dönemde toplu sipariş için böyle bir damga basılması için, söz konusu damganın veya sembolün o yıllarda kullanılıyor olması gerekir.

Bir başka üyenin de işaret ettiği gibi, sizin gönderdiğiniz fotograftaki tabanca üzerindeki sembol, pilot diyor ama teknik olarak uçucu subay brövesine çok benziyor.

1800 ile 1920 arasındaki tüfek vs lerde bu tür bir damga olduğunu sanmıyorum. Söz konusu tabancanın imal edildiği yıl itibariyle bu tür bir damga veya brövenin Osmanlı tarafından kullanıldığının da örneği yok. Bu damga daha sonraları, belki 1930 sonrasında ortaya çıkmış olabilir gibi geliyor bana..

Osmanlı ay yıldızı ne kadar kullanmıştır kendi resmi evrak veya yazışmalarında şüphem var. Dolayısıyla toplu alımda kullanması zor gibi.

Alıntı

Sn. NAVIGATOR,

Ben bildiklerimi ve düşüncelerimi yazdım, elimde olan fotoğrafları ve belge taramalarının bir kısmını paylaştım. Yeni bilgiler bulurasanız lütfen beni de unutmayın. İnternetteki binlerce kaynak arasında fazla araştırma yapmaya vaktim ve gözlerim de yetmiyor, eşimin sabrı da.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

merhaba arkadaşlar yakınlarda elime dedem vasıtasıyla bir nagant geçti temiz kullanılmış acaba ben bunun mermilerini nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi