Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cougar 8000f
Arkadaşlar,

Diğer forumda görmüş olabilirsiniz. Amerikan yorumlarını da okuduktan sonra, 1 adet cougar aldım...
Sn.Lupus ve diğer arkadaşların bulabildiğim yorumlarını okumuş olmama rağmen, yine de açık düşüncelerinizi yeniden paylaşırsanız memnun olurum...

Şimdiden teşekkürler..
Sevgiler

Alıntı

Sizde bir kullanıcı olarak görüş ve izlenimlerinizi yazarsanız seviniriz sayın ekeke... Bende cougar almayı düşünüyorum...

Alıntı

Sayın so-edo,

Diğer foruma, en açık şekilde görüşlerimi yazmıştım...İsterseniz kopyalayıp buraya yapıştırabilirmSmile Gerçekten ekleyecek bir şey yok...Dediğim gibi bu tecrübeye yeni başladım çünkü...
Ancak yanlış hatırlamıyorsam, kendiniz de bakabilirsiniz sanırım..
Sevgiler

Alıntı

Arkadaşlar,

Cougar la ilk izlemimlerim ve sorularım şöyle...

Öncelikle şunu söylemeliyim. Bu silahı tercih ederken, tamamen mantığımın sesine kulak verdim...
Tüm koşuşturma içinde silahla çok kısa bir süre bire bir tanışma fırsatım olmuştu, ve anında mekanizmanın işleyişi daha önce tanışmış olduklarımdan çok farklı gelmişti..
Bunun üzerine bu silahı araştırmaya başlayıp, nihayetinde de aldım...

Kendi adıma, resimlere baktığımda silahı çok kaba bulmuş ve görüntüsünü hiç beğenmemiştim. (Açık konuşmak gerekirse, 'göz zevki' açısından bugün de bir cz modelini tercih ederim....Ancak şunu da söylemeliyim ki silah ele alındığı zaman hiç te o kadar kaba olmadığını anlıyorsunuz...Hele de bir f92 ile kıyaslandığında....zerafet kraliçesi olur diyebilirim....) Görüntü açısından pişman olmadım...

Diğer açılar...
Silahın kabzesi biraz geniş ve uzun, çok kısa parmaklılar ve çok küçük ellilere göre olmadığını söyleyebilirim. (Benim elime tam oturuyor)
Ele alındığında çok rahat bir hissi ver...burada handle diyeceğim(bıçaktan kalma alışkanlık-gerçekten terimi bilmiyorum) ın ön ve arkasındaki dikey derin çizgilerin önemli bir payı var gibi gözüküyor...Ayrıca plastik kabzeyi de çok ergonomik buldum.(Hala ahşap kabze yaptırmayı düşünüyorum ama bunun pek mantıklı bir fikir olmadığını baştan kabul ederek)
Silahın sökülüşünü çok kolay buldum..Yıllar içinde pek çok arkadaşın silah söküp takmasına rastlamıştım...(Av tüfeklerine alışık olan bana, kabus gibi geliyordu)Tahmin ediyorum(hız denemesi yapmadım) namluyu ve mili söküp-takmak en fazla on saniye civarında sürecektir...

İşleyiş...
Silahın tepmesi benim beklediğimden çok daha az(Bu durumdan çok memnunum-gerçi bu iş biraz karışık....36 kalibre tüfeğimi, 'hiç tepmiyor, tüfeği hissedemiyorum diye sattığımı düşünürsek) Öyle ki yirmi beş metrede,(hiç tabanca tecrübesi olmayan ben) her dörtlü atışın en azından birini hedefe attım...
Daha kısa mesafe atışları da (bana söylenen e göre) çok daha iyiydi.
Yine bana söylenen, silahın tetik sisteminin biraz farklı olduğu ve bir süre alışma gerektirdiği..Bunu bizzat arkadaşlar tecrübe etti....Ben...daha önce tabanca tecrübem olmadığı için benim 'alışmam' gerekmedi..

Problem..?
Yüz elli mermide iki kere, son mermiyi dışarı atmadı...ki sorum burada geliyor??
Bu iki seferde de atışın tek elle yapıldığı fark edildi...? Ve basınç meselesi tartışıldı...
Acaba sorun bundan kaynaklanmış olabilir mi?????

Atışlar sonunda alt gövde alaşımın boyasında, sürtünmeden dolayı bir aşınma gözlenildi..Çok önemsemedim..Ancak yine de doğal olup olmadığını soruyorum

Sonuç olarak şimdilik durumdan memnunum...

Sevgiler

Alıntı

Diğer tarafa son günlerde bakmadım bu yazıyı yazalıda fazla olmamıştır heralde... çünkü ara ara bakmaya çalışıyorm açtığınız başlığa...Neyse zahmet verdik yaw ; )))
Teşekkürler
Saygılar...

Alıntı

Prolemler hakkında sayın lupusu beklemek en doğrusu... Paylaşım için teşekkürler sayın ekeke emeğinize sağlık...

Alıntı

so-edo demiş ki:Prolemler hakkında sayın lupusu beklemek en doğrusu... Paylaşım için teşekkürler sayın ekeke emeğinize sağlık...

Ben de bekliyorum zaten Sayın so-edoSmile....en amatör olarak izlenimlerin size bir fikir verebildiyse ne mutluSmile

Sevgiler

Alıntı

hocam bi kere daha atışa git ve iki şarjörünüde başka bir arkadaşın doldursun...
toplam 20 merminin içine 10 tane boş kovan karıştırıp rastgele doldursun.....
sen ateş etmeye başla ama boş kovanların yerini bilmeden...
zaten boş kovana geldiği zaman elinin bileğinin yaptığı haraketi göreceksin.
bunu gördükten sonra tekrar düşüncelerini buraya bi yazSmile

Alıntı

Sn.Ekeke, öncelikle hoş geldiniz. Umarım bizlere faydalı olup, bizlerden faydalanabileceğiniz bir ortam bulursunuz, zaten buradaki tek amacımız, silah hastalığımıza az da olsa derman bulup, rahatlamak. Big Grin .
Ayrıca forumumuzda kişisel olarak bir Stoeger Cougar'ı olan arkadaşımız yoktu, bu nedenle sizin tecrübeleriniz bizim için ayrı bir değer taşıyor.

Silahınızın en son fişeği boşaltmamasının nedeni, şarjörden beslenen yeni bir fişeğin alttan verdiği desteğin, dolayısı ile şarjörden gelen yeni fişeğin boş kovanı az da olsa dışarı iten temasının olmamasıdır. İcra yayınızın da daha henüz yumuşamamış olması, şarjör yayının gerdeli buna uyum sağlayacak kadar sert ve hzılı bir şekilde yukarı itememesi de bunda etkilidir.

Bir de, döner namlu sisteminin, biraz daha hassas yağlama gerektiriyor olmasını da unutmamak gerekir. Özellikle uzun süreli ve miktarlardaki atışlarda, ısı dayanımı yeterli olmayan kalitesiz yağlar, yağlama özelliklerini kaybetmeye başlayarak, gerekli yüzeylerdeki kayganlığı sağlayamazlar. Oluşan ekstra sürtünme de, ikincil veya üçüncül faktörleri daha etkili bir hale getirmeye başlar.

Aslında bu gibi hadiselerde en güzeli, silahın bir başkasının elindeki davranışı da gözlemektir. Eğer tekrarlamıyorsa, sorun sizin tutuşunuz ile ilgilidir. Tekrarlıyorsa ve hala en son fişekte yapıyorsa, şarjörsüz olarak, tek tek manuel olarak fişek yatağı doldurularak deneme yapılmalıdır. Ancak bunu yaparken lütfen silahın kızağını hızla fişeğin üzerine bırakmayın, bu tırnağınızı kırmanın veya deforme etmenin en pratik yoludur. Kızağı yavaşça fişeğe dayayıp, dışarıdan arka kısmına plastik bir kalem ucu ile bastırarak, tırnağın fişeğin üzerinde yavaşça kayıp, kovan çentiğini yakalamasını sağlayın.

Fırsat bulduğunuzda, silahınızı bir de bu şekilde tekrar deneyin.
Bir başkasına da denetin, ama sorunun ilk paragrafta tarif edilen durumla örtüşen bir '' Limp Wristing '' hadisesi olduğunu sanıyorum.

Tekrar hoş geldiniz, keyfinize bakın.

Alıntı

beretta cougar 8045F sahibi bir silah sever olarak öncelikle hayırlı olsun diyorum.
bendeki orjinal ilk üretilenlerden. amerikan. türkiye üretimi değil. bahsedilen sorun ile hiç karşılaşmadım. açıkçası silahımı epey de zorlayacak atışlar yapıyorum. ama 2 yıldır hiç bir sorunla karşılaşmadım. geçen 2 yılda her iki ayda bir en az 300 fişek kullanılan atış çalışmalar ve eğitimler yaptım. silahı gerçekten çok zorladım ama sorun yaşamadım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi