Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terminal Balistik
Sayın "nurikilligil" merhaba, 22lr tabancada kullanılan fişekle tüfekte kullanılan fişeklerin çekirdekleri aynı olsada kocanları farklıdır herhalde değil mi.? Uzaga konmuş büyük kuş orta dereceli bir dürbün takılı tüfekle vurulacağından şüphem yok. Ama hangi kuş olur bilemem sanırım afrika kuşları gibi olmalı. Bir çulluğu dala konmuş denk getirip vurabilsek zaten 400gr cık kuşun kanatları felan kalır heralde. Ama süper tavşan vurulur tabi kaçmıyorsa. Aslında bu kalibreler pozelerin altnamluda olmalı yakında saçma uzaksa 22lr güzel olurdu hem amacını aşmamış bir silah olurdu poze de. 22lr nin çekirdeği metal kaplı olanını bulmak lazım, direk kursun olunca tüfeği çok çabuk kirletir yanılmıyorsam mermisi bulunabilen bir kalibre olduğundan muhtemelen çok kullanılır. Aslında sabot namluları kullanabiliyor olsak 22lr felan pek takılacağımız bir kalibre olmaktan çıkardı. Bulsam bir tane namlu alacağım 12lik tüfeğe.

22lr ile köpeği 200m den vurduklarını gördüm burda.silahın pek seside yok.

Alıntı

Alıntı: Aslında sabot namluları kullanabiliyor olsak 22lr felan pek takılacağımız bir kalibre olmaktan çıkardı. Bulsam bir tane namlu alacağım 12lik tüfeğe.
Sayın yörük-ibraam.
Yivli namlular yasak.Ruhsata işletemezsiniz

Alıntı

.22 LR çap ile büyük kütleli avları asla düşünmemek lazımdır. Genelde gençleri yivliye alıştırmak için kullanılan bir çaptır. Gerçi Bir arkadaşımızın bahsettiği gibi sincap, çayır köpeği v.s. vurmak için kullananlar var. .22 LR ye yakışan 200 metrede yonca yaprağı yapmaktır. Bu ameliye sırasında atış şart ve prosedürleri de etraflıca öğrenileceğinden büyük çaplara geçiş daha zahmetsiz olacaktır. Ancak ülkemizdeki yivli edinme şartları bilindiğinden bu yola tevessül eden pek bulunmamaktadır.
Sevgiler...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
yörük_ibraam demiş ki:Sayın "nurikilligil" merhaba, 22lr tabancada kullanılan fişekle tüfekte kullanılan fişeklerin çekirdekleri aynı olsada kocanları farklıdır herhalde değil mi.? Uzaga konmuş büyük kuş orta dereceli bir dürbün takılı tüfekle vurulacağından şüphem yok. Ama hangi kuş olur bilemem sanırım afrika kuşları gibi olmalı. Bir çulluğu dala konmuş denk getirip vurabilsek zaten 400gr cık kuşun kanatları felan kalır heralde. Ama süper tavşan vurulur tabi kaçmıyorsa. Aslında bu kalibreler pozelerin altnamluda olmalı yakında saçma uzaksa 22lr güzel olurdu hem amacını aşmamış bir silah olurdu poze de. 22lr nin çekirdeği metal kaplı olanını bulmak lazım, direk kursun olunca tüfeği çok çabuk kirletir yanılmıyorsam mermisi bulunabilen bir kalibre olduğundan muhtemelen çok kullanılır. Aslında sabot namluları kullanabiliyor olsak 22lr felan pek takılacağımız bir kalibre olmaktan çıkardı. Bulsam bir tane namlu alacağım 12lik tüfeğe.

22lr ile köpeği 200m den vurduklarını gördüm burda.silahın pek seside yok.

Sayın yörükibraam, bazı kuşlar emin olun sık tüy-kanatlarının altında bir tavşandan daha iri ve saçmaya dayanıklı olabilir, Avrupa' da orman tavukları ve Amerika' da hindiler de hafif yivlilerin tercih edildiği avlar.

Tavşan için ise uzak mesafede duruken denk getirebilmek ve görebilmek ihtimalleriyle düşünüyorum da, belki Avustralya gibi açık arazi ve popülasyonun bol olduğu yerlerde, belki..

Alıntı

Sn. Şekerlioğlu, sn. yörük_ibraam, sn. nurikilligil ve diğer sn. arkadaşlar,

Sadece .22LR hakkında çok genel bir yorum yapmak istiyorum. Ufak tefek çelirdek farklılıkları ve bir kaç değişik süratte dolusu bulunmakla beraber tüfeklerde ve tabancalarda atılan .22LR (LongRifle) aynı fişektir. Balistik performansı namlu boyuna göre dağişiklik gösterir. "Çevre Ateşlemeli" veya "Çevre Vuruşlu" tabir edilen kapsül sistemi sayesinde çok ucuza mal olan bu fişek başka ülkelerde leblebi gibi atılabilmesi sebebiyle çok popüler bir nişan fişeğidir. Ayrıca orta veya az süratli tipleri olimpik derecede hassas isabet sağlar, tabii ki o hassasiyeti kullanabilecek silâhlarda. Silâh ve fişek alımı kullanımı kolay ülkelerde .22LR tavşandan büyük avlar için pek makbul sayılmamakla beraber öldürücü bölgelere rastlaması ve sağlam bir tüy, kıl, kemik veya kas tabakası tarafından durdurulmadıkça ve/veya saptırılmadıkça daha büyük hedeflerde de etkili olur.

Her ne kadar bu yorumun bir parçası değilse de 5.56mm genelde .22 inch karşılığı olarak kabul edilmiştir. M-16 ve benzeri silâhlarda kullanılan fişek ise takriben aynı çekirdek çapında olmasına ramen 5.56x45mm veya 5.56 NATO veya .223 Remington olarak bilinen merkezi ateşlemeli ve çok daha yüksek süratli, ve genelde bakır, bronz, kupro-nikel, düşük karbonlu çelik gibi bir metalden gömlekli bir çekirdek kullanır.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. alpago verdiğiniz linkteki resimleri inceledim oldukça kapsamlı ve insan vücuduna etkileri tüm ayrıntıları ile anlatılmış, elinize sağlık...Dikkatimi çeken ise tüm ateşli silah yaralanmalarında/ölümlerinde yarada yanıklar oluşmuş ve yivsiz tüfeklerin yaptığı tahribat çok daha ağır olmuş...

Alıntı

Teşekkürler. Çok öğretici bilgiler. Saygılarımla,

Alıntı

arkadaşlar bir de bunu inceleyin
http://www.gamousa.com/videos.aspx

havalı tüfeklerle yapılan avları gösteriyor.domuzun havalı tüfekle nasıl devrildiğini görünce gözlerime inanamadım.özelliklerini araştırıp gidip bir tane aldım.benim kullandığım tüfek hatsan mod 125 5,5mm. yaklaşık namlu çıkış hızı 1200 fps (400 m/sn ye yakın) gamo marka tüfekle atış hızı olarak denk bir silah.fakat isabet oranını göz önünde bulundurursak kesinlikle gamonun yanından geçmez.pistonlu havalı silahlarda böyle bir problem var malesef,pellet namluyu terk edene kadar, oluşan tepmeden etkileniyor ve bu da sapmaya sebep oluyor.ama yine de etki olarak tüfeğimden memnunum.konu domuz vurmaya gelince ben de bunu ekleyeyim dedim.
saygılar..

Alıntı

Sn.baracuda77,

Lütfen cümlelere büyük harf ile başlayınız.

Alıntı

İki havalı tüfeğin balistik jel testi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi