Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terminal Balistik
Merminin vücuda etkisi,hızın ve kütlenin yarattığı enerjiyi vücuda aktararak vücut içerisinde geçici kavite(boşluk)ve kalıcı kavite etkileri ile meydana gelir. Geçici kavite, merminin vücud içerisindeki kinetik enerjisinin oluşturduğu genleşme etkisidir. Buna geçici kavite (boşluk) denir. Kalıcı kavite (boşluk) ise, merminin vücud içerisinde izlediği yol buyunca dokuda oluşturduğu kalıcı hasardır. Bunun dışında, merminin vücut içerisinde yarattığı basınç etkisi de dokularda yırtılma meydana getirir.

Meminin bu durdurucu gücünü vücud içerisindeki etkisini gösterebilmesi için,vücuda yeterli derecede nüfuz etmesi gerekmektedir (penetrasyon). Ortalama olarak 12-15 inç nüfuz derinliğinin, gerekli durdurma gücü açısından yeterli olduğu kabul edilmekte.

Aşağıda, çeşitli mermilerin yumuşak doku üzerindeki nüfuz derinliği ve dokuda meydana getirdiği hasar ile ilgili bilgileri göreceksiniz.

[Resim: 308winchester.jpg]

[Resim: 12gaugefosterslug.jpg]

[Resim: 45acpwwsthp.jpg]

Yine aşağıda çeşitli mermilerin gramajları ve vücada nüfuz derinliği yer almaktadır

[Resim: mermiler.tif]

Mermi vücut içerisinde yol alırken, sıklıkla takla atma eğiliminde olup, 90 derecelik bir açı çizerek ilerler. Merminin bu hareketi vücut içerisinde daha büyük hasar oluşmasına neden olur. Düşük hızlı mermiler sadece geçtikleri yerde etkili olup, çevresel doku hasarı yaratmazken, yüksek hızlı mermiler vücut içerisinde yüksek enerjileri ile daha fazla doku hasarına sebep olurlar, oluşturdukları geçici kavite etkisi (boşluk) vücut içerisinde gerilme ve baskı meydana getirerek, dokularda yırtılmalara neden olur. Aynı zamanda merminin takla atma eylemi ve mantarlaşma etkisi, vücudun çıkış bölgesinin daha geniş oluşmasına neden olur.

[Resim: 22lr40grrnl.jpg]

[Resim: 3030winchester.jpg]

Yumuşak uçlu mermiler,hedefe ulaştıklarında mantarlaşma etkisi göstererek çapları genişler ve daha geniş bir kavite (kalıcı boşluk) oluştururlar, bu da dokuda daha büyük hasara neden olur. Fakat yumuşak mermilerin bir dezavantajı, yeterli delici etkisinin azlığıdır, mesafeye bağlı olarak da yeterli derinliğe nüfuz edemeyerek(penetrasyon) durdurma gücünde kayıp meydana gelir.

Aşağıda,yivsiz av tüfeğine ait yumuşak bir tek kurşunun (slug) ve Brenneke tipi daha sert olan bir tek kurşunun nüfuz etkisini (penetrasyon) ve kurşunun şekil değiştirmesini gösteren balistik jel üzerindeki denemeleri görüyoruz.

Yumuşak tek kurşun;

[Resim: rrslug14f.jpg]

[Resim: rrslug14m.jpg]

Brenneke tek kurşun;

[Resim: brennekecombinedtracta.jpg]

[Resim: brenneker10k.jpg]

Arkadaşlar,çok yüzeysel olarak anlatmaya çalıştığım bu konu ile ilgili daha geniş bilgi almak isterseniz "firearmstactical" sitesinin bu konuda güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.Yabancı dil bilmediğimden ve google çevirisinin yetersizliğinden daha geniş bir paylaşım yapamıyorum.

Saygılar

Kaynaklar

http://www.firearmstactical.com
http://www.turkishneurosurgicalsociety.o...avma_2.pdf
http://www.shotgunworld.com

Alıntı

Merminin etkilerini görmek açısından oldukça yeterli olmuş ellerinize sağlık.
1 inch= 2.54 cm

Alıntı

Sn.Şekerlioğlu,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Daha geniş bilgi edinmek isterseniz buradan http://rapidshare.com/files/101974017/Te...Wounds.rar faydalanabilirsiniz. Yanlız uyarmak isterim fotğraflardan bazıları alışık değilseniz rahatsız edici olabilir.
Saygılar.

Alıntı

Teşekkürler sayın alpago.

Alıntı

Sn Şekerlioğlu,

Güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık...Smile

Sevgiler

Alıntı

http://www.brassfetcher.com/

bu sitede balistik jele atış resimleri var sol üstte old website yazısı var oraya tıklayıp eski siteyede gidebilirsiniz

http://rapidshare.com/files/240187674/0415316014.zip
Terminal Ballistics: A Text and Atlas of Gunshot Wounds tek parça halinde Sn.Alpago'nun dediği gibi bakarken rahatsız olabilirsiniz ben hep inceleyeceğim diye kendimi kasıyorum ama fazla bakamıyorum bünye meselesi

Alıntı

Sn "şekerlioğlu" merhaba, yukaridaki fotoğrafta 22LR olarak gösterilen kalibredeki mermi sanırım tavşan tilki vurmaya yarar değil mi bu balistik tabloya göre. parantez içi gösterilen 5.56 rakamı m16 piyade tüfeklerindeki kalibre yanılmıyorsam burdan hareketle hedefe atılan çekirdekler birbirine yakın mı oluyor.? m16 mühimmatı görmüştüm ay çiçeği çekirdeği gibi minikti fakat şu linke bakınca (- http://www.czub.cz/en/catalog/80-rimfire...KM_FS.aspx -)
veya googlede 22lr olarak aratınca görülen fişek çekirdekleri 5,56 dan farklı olunca biraz aklım karıştı beni biraz bilgilendirebilirseniz sevinirim. Ayrıca 22lr bir tüfek almamın hobiden öte gidemeyeceğini anlıyorum şu durumda. Teşekkürler bu güzel bilgiler için.

Alıntı

Sayın Yörük-ibraam yivlilier konusunda herhangibir bilgim bulunmamakta.Bu konuda sitemizde yivli konusunda üstatlarımız yardımcı olacaktır.Sizin yazınızdan sonra Domuzda,nasıl olur diye,merak edip bir karşılaştırma tablosu çıkarttım belki bir fikir verir.

Aşağıda görüldüğü üzere,Federal'in sitesinde 222 rem(5.56*43)merminin namlu çıkış hızı,1051 m/saniye.-500 yard,(yaklaşık 450 metre) hızı,473 m/saniye.
450 metredeki bu hız yivsiz bir tüfeğin namlu çıkış hızına eşit bir hız.
Yine aynı merminin enerjisi,namlu çıkışı olarak (1057 foot pound)1433 joule .

Federalin yivsiz tek kurşunu f127RS'in namlu çıkış enerjisi ise ,3413 joule,(2518 foot pound).
Federal fişeğin balistik tablosundaki 100 yard enerjisi ise(1260 foot pound)1708 joule.
Bu mesafe yivsiz tüfekle (sabot hariç)atılabilecek en uzun mesafe olduğunu düşünüyorum.Bu mesafede,yerine bir atış ve etkili penetrasyon ile bir domuzu öldürebilirsiniz.
Aynı mesafede (100 yard=90 metre),222 remin enerjisi ise bu şekildedir.(792 foot pound),1073 joule.
yaklaşık 90-100 metrelerde bile enerjisi yivsize göre oldukça düşük olan bu kalibre ile domuz'un avlanacağına pek ihtimal veremiyorum.
Yakın mesafede yapılacak avlarda,zaten yivli olmasının bence pek anlamı olmaz.Uzak mesafede ise ne avlanır açıkçası bir fikrim yok.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar daha iyi fikir verecektir.Ama açıkçası ben yivli bir silahıda tavşan vurmak için almazdım.

Saygılar.

[Resim: yivli.tif]

[Resim: slug.tif]

Alıntı

Sayın şekerlioğlu çok teşekkürler herşey çok açık ve net oldu benim için. Tablolar herşeyi anlatıyor zaten. Tavşana tilkiye kıyacağımdan değilde 22lr nin gücü açısından söylemiştim. Buradan hareketle 7mm rem veya 308 wın gibi bir kalibrenin yolu gözüktü bana. Ekin tarlasının içinde oluyor koca azılı mahluk, 12 kalibre ile onu uygun mevziye alasıya kaçıyor, hem ben ekini dolaştırmış yada ezmiş oluyorum bu yüzden bahsettiğim kalibrelerden birini alıp onu 250m'den yatırabilirim. Tekrar teşekkürler.

Alıntı

Sayın dostlar 22 lr ile uzak dallara konmuş iri kuş türleri de avlanıyor bildiğim kadarıyla, bir de bize kültür olarak uzak gelebilecek sincap vesair kemirgenler.

Domuz meselesi tartışılmaz elbette fakat kurt avında kullanılıp kullanılmayacağını da ben merak ediyorum açıkçası 22lr ın.Çünkü güçlü bir hayvan olan kurdun pek ateşli silah dayanıklılığı yoktur, diğer köpekgiller gibi.(3 numara saçma ile öldürülmüşünü görmüştüm, hem de onun altında idi gövdesindeki saçma sayısı) Derilerinin ve yağ katmanlarının inceliğinden olsa gerek.Yine de böylesi tehlikeli hayvanları özellikle de yakın mesafeden ''devirecek'' kalibreler tercihi daha akıllıca olur sanıyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi