Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Resimli anlatım
Alıntı: Yazan İscapula
Odak noktası benim bilgilerime göre 15m.'ye kadar arpacık,
daha uzak hedeflerde (25m gibi) odak noktası hedef olmalıdır.
Ben atışlarımı bu prensibe göre yapıyorum. Zira uzak hedeflerde,
hedef doğal olarak zor görünmeye başlar, birde nişan gözü arpacığa odaklanırsa
hedef "flu" olacağından tamamen görüş kaybına uğrar.
Dolayısı ile uzak hedeflerde odak "hedef" olup, arpacık flu'laşmalıdır.
Saygılar.

Sn.Ortaç yukarıda işaretlediğim üzere Sn.İscapula kendi tecrübelerinden söz etmektedir ve bildiğim kadarıyla ''yıllardır kabul görmüş prensipleri'' yıkmaya çalışmak gibi bir niyeti de yoktur.Ayrıca Sn.İscapula ya göre çok vasat bir atıcı olmama rağmen söyledikleri benim içinde geçerlidir.

Alıntı: yazan ortaç
Artık silah fabrikaları 15 metreden uzağa atış yapmak isteyenler için özel gez-arpacıksız silah üretebilirler.
Saygılar.

Eğer arzu ederseniz kendiniz için bu tür bir silah edimeniz forumumuz içinde bir mihenk taşı olacaktır.
Saygılarımla.

Alıntı

SPARTAN demiş ki:Elbette farklı platformlar sn.Ortaç,lakin tabancadada gez ve arpacık olduğundan ve hedefe odaklanma konusu içerisinde ne sakıncası olabilir?Ben sizin gibi düşünmüyorum,konu gez ve arpacık hizalaması.

Sn.iscapulaya katılıyorum,gez ve arpacık düzleminde hangisine odaklanmak gerektiğini izah etmiş olmalı.
saygılar

Sayın Spartan,
Sizin ve sayın İscapulanın fikirlerine saygı duyuyorum.
Ancak konuya biraz daha bilimsel yaklaşmamız hususunun gereğine inanıyorum.
Hakem olarak Sayın Lupus'u seçelim.Ne dersiniz?
Saygılar.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
wildeagle demiş ki:
Alıntı: Yazan İscapula
Odak noktası benim bilgilerime göre 15m.'ye kadar arpacık,
daha uzak hedeflerde (25m gibi) odak noktası hedef olmalıdır.
Ben atışlarımı bu prensibe göre yapıyorum. Zira uzak hedeflerde,
hedef doğal olarak zor görünmeye başlar, birde nişan gözü arpacığa odaklanırsa
hedef "flu" olacağından tamamen görüş kaybına uğrar.
Dolayısı ile uzak hedeflerde odak "hedef" olup, arpacık flu'laşmalıdır.
Saygılar.

Sn.Ortaç yukarıda işaretlediğim üzere Sn.İscapula kendi tecrübelerinden söz etmektedir ve bildiğim kadarıyla ''yıllardır kabul görmüş prensipleri'' yıkmaya çalışmak gibi bir niyeti de yoktur.Ayrıca Sn.İscapula ya göre çok vasat bir atıcı olmama rağmen söyledikleri benim içinde geçerlidir.

Alıntı: yazan ortaç
Artık silah fabrikaları 15 metreden uzağa atış yapmak isteyenler için özel gez-arpacıksız silah üretebilirler.
Saygılar.

Eğer arzu ederseniz kendiniz için bu tür bir silah edimeniz forumumuz içinde bir mihenk taşı olacaktır.
Saygılarımla.

Nazik dilekleriniz için teşekkürler,
Bu forumu, mümkün olduğu kadar kişisel sürtüşmelerden uzak, bilim ve tecrübeye dayalı olduğu için seviyorum.
Öyle kalması için de üzerime düşeni yapmaya kararlıyım.
Saygılar.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sizin farklı bir tekniğiniz var ise öğrenmekten mutluluk duyarım sn.Ortaç.
Neyin yarışını yapıyoruz efendim anlayamadım.Hakem olarakta
erman toroğlundan başkasını tanımam bu tip konularda.Smile

saygılar

Alıntı

Alıntı: Yazan Ortaç
Bu forumu, mümkün olduğu kadar kişisel sürtüşmelerden uzak, bilim ve tecrübeye dayalı olduğu için seviyorum.
Saygılar.
Osman

Size aynen katılıyorum Sn.Ortaç lakin kişisel şürtüşmeler olmasın istiyorsak kişisel şürtüşmelere yol açabilecek ifadelerden kaçınılması (zira bu bir etki-tepki meselesidir)gerekir öyle değil mi?
Saygılar..

Alıntı

Belki anlatım tarzımızdan anlaşılmamış olabilir tekrar edeyim.
Belli mesafeler içerisinde hedefe gez göz arpacık üçlemesi
yaparken mesafe uzaklığınına göre arpacık gez ile aynı düzlemde
iken nişan alınır hedefin flu'laşması itibariyle arpacıkla hedef arası seçimi atıcı yapacaktır. Ayrıca sürekli arpacığa odaklanmaya çalışmak göz yorgunluğuna neden olacaktır. Hepsi bu kadar efendimSmile

Alıntı

wildeagle demiş ki:
Alıntı: Yazan Ortaç
Saygılar.
Osman

Size aynen katılıyorum Sn.Ortaç lakin kişisel şürtüşmeler olmasın istiyorsak kişisel şürtüşmelere yol açabilecek ifadelerden kaçınılması (zira bu bir etki-tepki meselesidir)gerekir öyle değil mi?
Saygılar..

Ortamı biraz yumuşatmak için espri amacı taşıyam ifaadem, kırgınlığa neden olduysa özür dilerim.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Kırgınlığa sebep olduğu için böyle bir reaksiyon verdim Sn.Ortaç sizde benim kusuruma bakmayın.Konu kapanmıştır.
Saygılar.

Alıntı

Estağfurullah sn.Ortaç kırılacak bir şey yok.Sadece tartışıyoruz,iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Alıntı

SPARTAN demiş ki:Sizin farklı bir tekniğiniz var ise öğrenmekten mutluluk duyarım sn.Ortaç.
Neyin yarışını yapıyoruz efendim anlayamadım.Hakem olarakta
erman toroğlundan başkasını tanımam bu tip konularda.Smile

saygılar

Efendim,
Benim farkı ve kişiye özel bir tekniğim yok.
Ancak uzun yıllar boyu çalışmam ve çok fazla sayıda (Türkiye şartlarında) yaptığım atışlar ve daha önemlisi çok bilge atış eğitmenlerinden aldığım feyz ışığında kendim için kabul ettiğim teknik, gez ve arpacığın kenarlarlarından geçen ışığa odaklanmak olmuştur.
Malumunuz, nişan hattına paralel yapılan silah oynamaları çıkış noktasında minimal hatalara sebep olurken, arpacığın iki tarafından farklı ışık gelmesi maksimal hatalara neden olabilmektedir.
Dolayısıyla ne mesafede olursa olsun hedefin flu, gez ve arpacığın net ve hedeften yansıyan ışıkla denetenmesi, bana daha başarılı atış yapma imkanını sağlamıştır.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi