Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Resimli anlatım
Sn.alpago elinize sağlık güzel paylaşım olmuş.

Odak noktası benim bilgilerime göre 15m.'ye kadar arpacık,
daha uzak hedeflerde (25m gibi) odak noktası hedef olmalıdır.
Ben atışlarımı bu prensibe göre yapıyorum. Zira uzak hedeflerde,
hedef doğal olarak zor görünmeye başlar, birde nişan gözü arpacığa odaklanırsa
hedef "flu" olacağından tamamen görüş kaybına uğrar.
Dolayısı ile uzak hedeflerde odak "hedef" olup, arpacık flu'laşmalıdır.
Saygılar.

.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
[quote=iscapula]

Saygılar.

Evet,sn.iscapula'ya katılıyorum.Başlangıç seviyeleri ve süreli haraketsiz atışlarda arpacık doğrudur.Ancak ileri seviye tecrübe kazanan atıcılar,genelde silahıyla bütünleşmekte yetenek kazanıp, silahı doğrulttuğu andan itibaren,rahatlıkla hedefe odaklanabilmekte
ve saniyelerle ölçülen zaman biriminde atışını yapabilmekteler.

Şahsen ben tabanca konusunda bu seviyeye gelemedim(kısıtlı mermi malesef)Ancak 25 yıllık av tecrübem vardırki yaktığım fişeğin hesabını
tutmam mümkün değil,her türlü haraketli uçan,kaçan,koordineli sıçrama yapan uyanık av hayvanlarıda dahil,tabii yeteneğimi test etmeye çalışan arkadaşları unutmamak lazım,bu konuda iddialıyım.
Nasıl derseniz uçar avı yapan arkadaşlarda destekleyeceklerdir,
belli bir seviyede artık sadece hedefe bakarsınız,vücudunuz doğal olarak atış pozisyonu alır,tüfeğe öyle bir yatarsınız ki,hedefe bakmanız
yeterli olur. arpacığa baksanızda baktığınızı hatırlamayacak kadar kısa sürer.Tüfeğe iyi yatamazsanız arpacıkla hedefi takip ederseniz avınızın
az üstünden geçen mermiyle hedefi kaçırırsınız.

Atıcılıkta başarısız olan arkadaşlarda gözlemlediğim şeyler;
*Silahını vücut ölçüleri ve atış karakterine göre seçmemek(en önemli faktör)
*Her avın hız ve davranışları farklı olduğundan önleme hatası yapmak
*Yönlere göre yapılan önleme atışlarının farklılık içerdiğinden bihaber olmak
*Yetersiz deneyim,hatalı duruş,soğukanlı olamama,yada doğuştan kabiliyetsiz olmak.vs.
Haraketsiz hedefler zaten tüfekle oldukça basit,25 m den bir yumurtayı vurabiliyorsan,250 mden uygun silah ve mühimmatla bir tenekeyi vurabilirsin.
Tabanca atıcılığı daha zor bir platform olduğu bir gerçek,ancak yeterli
mühimmatla ve talimle alışılamayacağını sanmıyorum.

SAYGILAR

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
SPARTAN demiş ki:Atıcılıkta başarısız olan arkadaşlarda gözlemlediğim şeyler;
*Yetersiz deneyim,hatalı duruş,soğukanlı olamama,yada doğuştan kabiliyetsiz olmak.vs.
Haraketsiz hedefler zaten tüfekle oldukça basit,25 m den bir yumurtayı vurabiliyorsan,250 mden uygun silah ve mühimmatla bir tenekeyi vurabilirsin.

SAYGILAR
Sn.Spartan, bence tabanca atıcılığında da başarısızlığın en önemli ve ilk sırada gelen nedenleri aynen geçerlidir. Bunlara bir de '' Kişinin kendisini doğuştan tabanca atıcısı sanması ve düğün performansını yeterli bir tecrübe olarak görmesi '' ni ekleyebiliriz...Cool

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn. Spartan, aticilik esasları arpacigin net, hedefin flu olmasını soyler, mesafe önemli değildir. Ama bu hem atıcının hemde hedefin hareketsiz olduğu durumlarda. Eğer herhangi birinde hareket soz konusuysa bende sizin gibi arpacigi beynime kazidigim için silahı kaldırdığım an, gez-arpacik duzlemiyle uğraşmadan direk hedefe kitlenirim. Hedefi gorus acımdan çıkartmadan takibi acısından çok önemlidir. Ama hiçbir zaman arpacigin net, hedefin flu olduğu nisan seklinden daha keskin atışlar çıkmaz. En azından benim tecrübelerim bu sekilde.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Lupus, düğün aticiligina bir ornek vereyim. Seneler önce, memlekete izne gitmiş kuzenimle dag bayır geziyor, sohbet ediyoruz. Bu belimdeki silahı gördü, "abi atalimmi biraz" dedi. Bende silahı uygun sekilde verdim kendisine, etraftan hedef olabilecek bir nirengi arıyorum. Bir anda kulaklarımın dibinde nasıl bir cayirti kopmaya başladı, valla kendimi az kalsın yere atacaktım. Bizimki silahı havaya dikmiş, seri atış testi yapiyor. Sarjoru bitirincede "abi seriymis bu alet valla" demez mı Wink az kalsın dövecektim sipayi. Biranda hiç etti bir sarjor mermiyi Smile

İkinci sarjoru tahmin ettiginiz gibi 20 m civarında bir kütüğe yaptık. Sonucu da tahmin edersiniz. Kütüğü vurmayı bırakın yarı mesafede yere caktigi mermiler oldu.

Wink Wink

Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
iscapula demiş ki:Sn.alpago elinize sağlık güzel paylaşım olmuş.

Saygılar.

.

Sayın iscapula,
Tebrikler, bu teorinizle tüm dünyada kabul görmüş ve uygulamada başarılı olmuş bir prensibi yıktınız.
Artık silah fabrikaları 15 metreden uzağa atış yapmak isteyenler için özel gez-arpacıksız silah üretebilirler.
Saygılar.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Kara demiş ki:Sn. Lupus, düğün aticiligina bir ornek vereyim. Seneler önce, memlekete izne gitmiş kuzenimle dag bayır geziyor, sohbet ediyoruz. Bu belimdeki silahı gördü, "abi atalimmi biraz" dedi. Bende silahı uygun sekilde verdim kendisine, etraftan hedef olabilecek bir nirengi arıyorum. Bir anda kulaklarımın dibinde nasıl bir cayirti kopmaya başladı, valla kendimi az kalsın yere atacaktım. Bizimki silahı havaya dikmiş, seri atış testi yapiyor. Sarjoru bitirincede "abi seriymis bu alet valla" demez mı Wink az kalsın dövecektim sipayi. Biranda hiç etti bir sarjor mermiyi Smile

İkinci sarjoru tahmin ettiginiz gibi 20 m civarında bir kütüğe yaptık. Sonucu da tahmin edersiniz. Kütüğü vurmayı bırakın yarı mesafede yere caktigi mermiler oldu.

Wink Wink

Saygılar...

Big Grin

[Resim: e67b8070.jpg]

Alıntı

Tabanca atıcılığı ile tüfek atıcılığının temelde aynı özellikleri içermesine rağmen farklılıklar da içeren disiplinler olduğunu düşünüyorum. Tabancanın nişan hattının kısa olması uygulamaları da etkiler. Şimdi hatırlayamıyorum ismini,geometrik bir teoreme göre bunu açıklamasını dinlemiştim. Tabancanın gez-arpacık mesafesiyle piyade tüfeğininki karşılaştırılmış ve bu teoreme göre gez arpacık yerleştirmesindeki 1 mmlik farkın hedefte oluşturacağı sapmayı görmüştük. Fark, malumunuz muazzamdı. Dolayısıyla hedef yakındayken arpacığı değil hedefi net görme,hatta doğrultarak atış mümkündür. Gönül isterki western bounty killer'ları kadar meleke sahibi olalım. Ama mesafe uzadığı zaman,hedefi net görmeye çalışırsak bulanık arpacığın gez içindeki yerleşimindeki kaymayı farkedememe durumu ortaya çıkabilir ki bu durumda tabancadaki sapma hedefin dışına çıkar. Tabi benim için hava hoş,gözlerim bozuk olduğu için istesen de hedefi net göremiyorum Smile

Alıntı

SPARTAN demiş ki:[quote=iscapula]

Saygılar.

Evet,sn.iscapula'ya katılıyorum.Başlangıç seviyeleri ve süreli haraketsiz atışlarda arpacık doğrudur.Ancak ileri seviye tecrübe kazanan atıcılar,genelde silahıyla bütünleşmekte yetenek kazanıp, silahı doğrulttuğu andan itibaren,rahatlıkla hedefe odaklanabilmekte
ve saniyelerle ölçülen zaman biriminde atışını yapabilmekteler.

Şahsen ben tabanca konusunda bu seviyeye gelemedim(kısıtlı mermi malesef)Ancak 25 yıllık av tecrübem vardırki yaktığım fişeğin hesabını
tutmam mümkün değil,her türlü haraketli uçan,kaçan,koordineli sıçrama yapan uyanık av hayvanlarıda dahil,tabii yeteneğimi test etmeye çalışan arkadaşları unutmamak lazım,bu konuda iddialıyım.
Nasıl derseniz uçar avı yapan arkadaşlarda destekleyeceklerdir,
belli bir seviyede artık sadece hedefe bakarsınız,vücudunuz doğal olarak atış pozisyonu alır,tüfeğe öyle bir yatarsınız ki,hedefe bakmanız
yeterli olur. arpacığa baksanızda baktığınızı hatırlamayacak kadar kısa sürer.Tüfeğe iyi yatamazsanız arpacıkla hedefi takip ederseniz avınızın
az üstünden geçen mermiyle hedefi kaçırırsınız.

Atıcılıkta başarısız olan arkadaşlarda gözlemlediğim şeyler;

SAYGILAR

Sayın spartan,
Yivsiz tüfek atıcılığı ile ilgili bilgi ve tecrübelerinize saygı duyuyorum. Ben de lisanslı bir skeet atıcısı ve 40 yıllık bir avcıyım.
Ancak tabanca poligon atıcılığı ve yivsiz tüfek atıcılığı tamamen değişik konseptlerdir. Birbiri ile kıyaslanamaz.
Dolayısı ile tabanca atıcılığı bilgi ve deneyimlerinizi kendi konusu içinde paylaşırsanız daha iyi olur kanaatındayım.
Saygılar.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Elbette farklı platformlar sn.Ortaç,lakin tabancadada gez ve arpacık olduğundan ve hedefe odaklanma konusu içerisinde ne sakıncası olabilir?Ben sizin gibi düşünmüyorum,konu gez ve arpacık hizalaması.

Sn.iscapulaya katılıyorum,gez ve arpacık düzleminde hangisine odaklanmak gerektiğini izah etmiş olmalı.
saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi