Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SA-DA-DAO
Merhabalar, henüz bir tabancam yok, gerekli başvuruları yapma aşamasındayım. Bu forumu da bir süredir ilgi ile izliyorum. Forumda ki bir çok "yarı otomatik tabanca" konusunu okuduktan sonra, Single Action (SA) , Double Action (DA) ve Double Action Only (DAO) sistemleri ile çalışan tabancalar hakkında aklımda bir kaç soru belirdi.

Almayı tasarladığım HS 2000 ve Cougar 8000F ile ilgili gerçekten çok detaylı bilgi sunan forum üyelerine de bu vesile ile teşekkürlerimi sunmak isterim. Gerçekten çok değerli ve yol gösterici olmuş.

Sorum biraz uzun olacak;

Anladığım kadarı ile Stoeger Cougar 8000F hem SA hem de DA bir tabanca. Yani mermi namluya sürülürken horozun kalkması ile tabanca SA moduna geçiyor (eğer hatam varsa lütfen düzeltiniz). Eğer horozu indirip taşırsanız, silahı ilk ateşlediğinizde DA olarak ilk atışı gerçekleştiriyorsunuz, ancak sonraki atışlarınız SA olarak gerçekleşiyor.

HS 2000 de hem SA hem de DA bir silah mıdır? Soruyu değiştirerek sormam gerekirse, HS2000'de horozu indirerek DA moduna geçirme imkanı sanırım yok. O zaman mermi namluya sürüldüğü andan itibaren silah bir SA tabanca olarak çalışmakta. Bu bilgileri teyit eder misiniz yoksa benim edindiğim bilgiler yanlış mıdır?

Çok teşekkür ederim

Alıntı

Aslında tam bir SA tetik olması için mermi namluya sürüldükten sonra ateşleme iynesinin tam kurulu pozisyonda olması ve tetik çekildiği anda sadece iyneyi serbest bırakması gerekir diye düşünüyorum.
Hs 2000 de iğnenin 100% kurulu pozisyonda olduğundan emin değilim.

Saygılar...

Alıntı

Sn.Arthur, HS 2000' de atım yatağı doldurulduktan sonra, iğne tam kurulu pozisyona gelir ve öyle kalır. Tetik çekişine eşlik eden ekstra bir kurulma mesafe ve olayı yoktur. HS 2000'de tetik / iğne tulumbasını kilitleyen kabza emniyeti, tetik üzerindeki tetik emniyeti ve bunlara eşlik eden sağma ve kurulma mesafesi nisbeten uzun tetik yoluna güvenilir. Teknik olarak ise HS 2000 sadece tek hareketli olan bir silahtır.

Saygılar.

Alıntı

Çok teşekkür ederim sorumun cevabını almış oldum.

Saygılar
[/align]

Alıntı

İyi günler. DAO tetiklerle ilgili bir sorum vardı. Buraya yazmayı uygun gördüm. İngilizce Vikipedi'deki "Trigger (firearms)" maddesinde (https://en.wikipedia.org/wiki/Trigger_(firearms) ) şöyle bir cümle geçiyor: "Only "double-action only" weapons are incapable of firing from a cocked hammer." yani "Sadece çift hareketli olarak bilinen silahlar, horozun kurulu olduğu durumda ateşleme yapamaz". Burada anlatılmak istenen acaba nedir? DAO tetiklerin çekilmesiyle tek bir harekette horoz hem kurulup hem serbest bırakılabiliyor. Peki kurulu bir horoz olduğu durumda neden ateşleme olmuyor? Bu tetik tipinde horozun kurulumunu tetik hareketi ile sağlıyorsak ve kuruluma müteakip hemen ateşleme oluyorsa DAO bir silahta ateşleme olmaksızın sadece kurulumu nasıl gerçekleştirebiliyoruz? Burada bahsedilen yoksa bir emniyet türü müdür?

Ayrıca bir sorum daha olacak. Yarı otomatik DAO silahlarda, kapak takımının fişek kovanını atmak dışında kurulumla ilgili veya başka bir görevi var mıdır? Bu sorum DAK, LAM gibi tetiklerin dışında kalan ve "sadece" tetik hareketiyle kurulduğu söylenen DAO tetikler için geçerli.

Teşekkür ederim, saygılar...

Alıntı

S&W ın dao modelleri var.Bu modellerde horoz kapalı olduğundan sadece tetiğe basarak çift haraketli atış gerçekleştirebilirsiniz.
https://www.smith-wesson.com/firearms/pe...-model-640

Birde şu ünlü foto var: http://www.wbur.org/hereandnow/2017/03/3...ated-press

Yarı otomatik tabancalarda da kapak takımının modelin tasarım özelliklerine göre pek çok farklı görevleri vardır.Sadece kovanı tahliye etmez.Örn:Glock tabancalarda iğne tertibatıda kapak takımı içersindedir.Gez ve arpacıkta kapak takımı üzerindedir.vs.vs.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Kurtcebe, defender45acp
Sayın Kurtcebe, DAO tabancaların "kurulu bir horoz ile ateş edememeleri" kurulu kalan bir horoz tertibatlarının olmamasından ileri geliyor. Dikkat ederseniz bir çoğunun zaten el ile kurabileceğiniz bir horozu yok, genelde gizli horoz.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Kurtcebe, defender45acp
Sayın Mr.Falcon ve sayın husrev, dediklerinizi anladım. Yardımınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi