Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sig P 210
ceycey demiş ki:Arkadaşlar,geçen hafta cumartesi günü bir silahçıya uğradım.Sig P 210 sordum.Arkadaşımız sağolsun kendisinde olmadığını, ama olan birini tanıdığını söyledi ve yanımda telefon etti.Cantone tipi ile BJK,GS,FB ve Bozkurt amblemli özel 210 olduğu,Cantone'nin 15.000,diğerlerinin 40.000 USD olduğu söylendi.İnanamadım, bir kez daha teyid ettirdim.
Çok yüksek olsa da hadi 15.000'i anlarım ama 40.000 USD fiyatın nedenini anlayamadım.Bu özel 210'ların özelliği nedir ki normalinin 3 katı fiyatı var?

Sn Ceycey bence özellerin tek farkı üzerindeki giysileri ve makyajları...
Ayrıca elin gavurunun bu makinalara bizim bir p229 a verdiğimiz paradan daha fazlasını verdiklerini sanmıyorum....

Alıntı

Selamlar,
İzninizle, "Helvetica" veya "mavi sig" olarak anılan tabancalara biraz çamur atmak istiyorum. P 210; teknik, dizayn, ...vb. açılarından kusursuz olabilir. Ama üzerindeki boya ve süslemeleri, son derece faul. 10 yaşındaki bir kız çocuğunun, 80 yaşındaki nine makyajı yapmış haline benziyor. Taşımaya kalksanız, üzerinde haç işareti olan bir silah bünyeye ters. Ayrıca, mavi-beyaz kombinasyon, yunan bayrağını andırıyor. Şunun delikanlıya uygun versiyonu yok mu kardeşim...

Alıntı

ben de tam aksini düşünüyorum, Res publica yı gördüğümden beri nasıl para biriktirsem kaç yılda satın alabilirim v.s hesaba kitaba başladım. haç filan ise bence tam aksine üzerindeki latince yazılarla uyum içinde daha güzel gösteriyor

Alıntı

Sayın nutkey,
"Res Publica Uranius" yazısı bulunan silahın üzerindeki diğer ifadeler, M.S.1291 yılını ifade etmekte; kabzesindeki öküz başı ise İsviçre Konfederasyonu'nun kurucu kantonlarından Uri'yi sembolize etmektedir. 1291 yılında Uri, Schwyz ve Unterwalden kantonlarının oluşturduğu üç orman kantonu temsilcileri bir Federal Beyanname altına imza attı. Beyanname'ye imza atan taraflar, o zamanlar Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nda Avusturya Düklüğünü elinde tutan Habsburg hanedanının hükmüne karşı çıkabilmek için birleşmeyi taahhüt ediyorlardı. İsviçre Konfederasyonu, M.S. 5. yy.'dan itibaren hrıstiyanlığı kabul etmiştir.
"Helvetica" (İsviçre toprağını belirten Latince isim) veya "mavi sig" olarak anılan bu tabancalardaki genel vurgu, İsviçre milliyetçiliği ve hrıstiyanlık üzerine. Bir uyum gerçekten de var....
Saygılar...

Alıntı

sayın üşengeç haklısınız, tüm bunların da inanın farkındayım,
ama kanaatimce bu kadar sert düşünmeye gerek yok, şöyle söyliyeyim, üzerinde haç, latince incil yazıları olan bir haçlı kılıcı da satın almak isterim. neticede bunlar kolleksiyonluk objelerdir. aynı şekilde üzeri ayetli, tılsımlı bir yatağan da günümüzde böyledir. neticede adamlar isviçreli ve ülkelerine göre bir jest yapmışlar çok dert etmiyorum gerçekten. böyle objeleri almak üzerine yazılı olanlara da katılmak anlamına gelmez diye düşünüyorum. (altın nazi kartalı işlenmiş bir walther'in kolleksiyonumuzda olması bizi nazi yapmayacaktır mesela)

Alıntı

Sn. Arkadaşlar,

Ben de bu konularda(dövmem yüzünden özellikle-hele de askerdeSmile) sıkıntı çekmiş biri olarak, kendi adıma bu mevzuyu saçma bulduğumu söylemek zorundayım....Tabi ki herkesin tercihine saygı duyarım-zaten problem "saygı duyan" insanlardan değil, "saygı duymayan" insanlardan çıkıyorSmile )
Maalesef bunun çok büyük sebepleri öncelikle ülkemizdeki hoşgörüsüzlük, sonra da cahillikten(yine benim dövme örneğinden yola çıkarsak mesela, tarihi ile en çok övünen arkadaşa sorun, dövmeye çok karşıdır..ama Hun kurganlarından çıkarılan savaşçı gövdelerinin büyük bölümünün dövmeyle kaplı olduğundan haberi yokturSmile kaynaklanıyor diye düşünüyorum..
Size bir kaç örnek vereyim....

Kazılarda ortaya çıkmış, bugün akademisyenlerce çok tanınan bir Viking kılıcının üzerinde(tabi, Norse alfabesiyle)
"May my wound be mortal.." (Dilerim yaram ölümcül olsun.....diye çevirebiliriz sanırım..) yazısı bulunmuştur...

Yine çok tanınan başka bir Osmanlı kılıcının üzerine ise şu ibareye rastlanmıştır....Türkçe yazılımı.....
"Ey gönül bir can içün her cane minnet eyleme...İzzet-i dünya içün Sultana minnet eyleme.."

Şimdi arkadaşlar...Kendi adıma her iki yazının da altına imza atmakla kalmam..Smile ayrıca "
"esas olanın, bu silahların sahipleri olan kişilerin dünya görüşlerini anlamamız, silahlarına yükledikleri değeri görmemiz vs..vs.. kısacası bu kültürel zenginliği gözlemlememize olanak sağlaması"" olduğuna vurgu yapayım derimSmile

Sonuç olarak, yukarıdaki örnekteki 1.silahı (taşınabileceklerini varsayarak söylüyorumSmile ) da burada taşırım, 2.silahı da orada taşırım....Smile

Güzel bir silahı, hele de 210 gibi gerçekten tarihe mal olmuş bir silahsa, üzerinde hilal le de taşırım, haçla da de taşırım, keşke öyle bir şansım olsa...Smile. Bu örneği kültürel zenginlik olarak görmek gerektiğini düşünüyorum, dinsel açıdan değil...yine de dediğim gibi her birey kendi kararlarında,inançlarında özgürdür. Zaten yazıyı da bu örnek üzerinden yola çıkarak, yurdumuzda sık sık bu özgürlüğü kullanma açısından sıkıntılarla karşılaşıldığı, ve bu durumun hiç hoş olmadığını vurgulayayım diye uzattım..Kusura bakmayınSmile

(ek) Bu arada victorinox ve wenger çok amaçlı çakıları unutmayalım..Smile

Sevgiler

Alıntı

Tercih meselesi, belki abartılı gelebilir ama bu silah bana üzerindeki haç kalması şartıyla hediye edilse kesinlikle almam. alsam bile onu değiştirmek şartıyla, ama üzerindeki haçla taşıyan insı görsem tek yapacağım yorum silahın çok güzel allah keyfi kullandırsın vs olur, aklımdan en ufak olumsuz bişey geçirmem, ama asla da onu belime takıp gezmem, çünkü bana göre benim dinim son din ve en geçerli din, başka bir dine ait simgeyi taşımam bana göre dinime saygısızlık olur, tekrar ediyorum bu bana göre taşıyana karşıda yanlış düşünmem...

Alıntı

ben alırım.... üzerine bi krom kaplattırırım....yazıları sildirip zig sport-tisaş yazdırırımSmileSmileSmile

Alıntı

SAyın smith sizden bunu beklemezdim Big Grin

Alıntı

Arkadaşlar sizde silah çok konuşuyorsunuz tabii istemiyorum diye Big Grin

Ama bana gelse Sn Melihaga' nın amplemine benzetirdim.
İki tarafına terazi birde üstüne bir kafa çizerdim. Tarihede zarar vermemiş olurdum Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi