Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maverick Mossberg 88
Merak ettim.Hangi marka?

Alıntı

Alp 1071, Sn. Altunhan.

Alıntı

Sn. Xlcod3r,

Ellerinize sağlık, gerçekten doyurucu ve eksiksiz anlatım olmuş. Maverick Model 88 tüfeği yaklaşık 15 sene kadar evvel almıştık. Sorunsuz olarak uzun süre kullandık. Atış yaptıkça tüfeğime olan sevgimde arttı. Yaklaşık 6-7 senedir ailemin evinde yağlı beze sarılmış vaziyette duruyor. Bir kaç kere söküp takmaya niyetlendim ama bir daha toplaması zor olabilir diye ellememiştim. Zaten memlekette kısıtlı vaktimiz oluyor.

Size bu tüfeğin tutukluğu ile alakalı bir sorum olacak. Yanlış hatırlamıyorsam (çünkü tüfekle son atışımızdı 6-7 sene oldu) 100 civarında çeşitli numaralı fişekle atış yaptık. Çoğu fişeğin barut hakkı yüksekti ve genellikle slug türü (domuz ve kurt fişeği) mühimmat kullanmıştık. Atışlarımızın sonuna doğru mekanizma zorlanmaya başladı ve boş fişek tahliyesi sıkıntılı bir hal aldı. Tüfeği son kez doldurdum ve atışa başladım ama mekanizma ikinci fişekte resmen kitlendi. Kurmak için pompa kısmına ne kadar güç uygulasamda olmadı. Zira silah oldukça ısınmıştı. Ekipte ki diğer arkadaşlar uğraştı, yine olmadı. En son Sevgili Babacığım "-Ulan sıpalar, boşa ekmek yedirmişim size" diye ağabeylerimle bana fırça attıktan sonra tüfeği eline aldı ve kısa bir uğraştan sonra zorlada olsa silahı kurdu ve her atışında bu sorun devam etmesine rağmen bütün fişekleri attı. Sonra silahı kabaca, üstten temizleyip bıraktıp. Yıllardır da kimse dokunmadı. Sizce bu arızayı neden çıkarmış olabilir? Kapsamlı bir temizlik herhangi bir parça yada yay kırımı yoksa sorunu çözer mi? Teşekkürler...

Saygılar, sevgiler...

Alıntı

Sn.Kıraç Ata, pompalı tüfeklerde mekanizmayı boşa çıkaran ilk hareket, pompa yanlarında bulunan irtibat kollarının mekanizma kamını kaydırarak namlu kilit çenesini boşa düşürmesi ile başlar. Çok ısınan ve aşırı güçlü mühimmatla yapılan atışlar sonucu oluşan ısı sonucu namlu kilit çenesinin sıkıştığını zannediyorum. İrtibat kolu kulaklarından bir taneside kopmuş olabilir.

Bunlar sadece faraziye. Esas kanaate silahınızı söküp inceleyerek ulaşabilirsiniz. Namlu kilit çenesi ve mekanizma kamının yerinde ve tatlı çalıştıklarını her temizlik sonrası kontrol edilmesi gereken noktalardandır. Fişek kontrol maşalarını ters takmanız imkansız ve zaten oluşacak bir hata ilk atışta kendini belli edecektir.
Sevgiler..

Alıntı

Sn. Xlcod3r,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi tutukluk sebebinin, aşırı ısınmanın esas etken olma ihtimali oldukça yüksek. Temizlik yaparken mekanizmayı defalarca kurduğumda bir sorun gözükmüyordu. Yalnız 100 fişekte böyle bir sorun olması çelik kalitesinin azlığından mıdır? Yoksa +p mühimmatın yaşattığı bir handikap mıdır? Bunu silahı sökmeden anlamak dediğinize göre oldukça zor. Alakanız için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Saygılar...

Alıntı

Sayın Xlcod3r,
Paylaşımınız için teşekkürler çok faydalı gerçekten, bende pompalı tüfeğimi söküp takarken acaba bu parçaların isimleri ne diyiyiordum ki sayenizde öğrendik, yalnız size sormak istediğim bir soru var, fişek haznesi sıkışmış vaziyette ve sökemiyorum sizde resimde eğer sıkışmışsa anahtar vs. kullanmayın demişsiniz peki bu durumda fişek haznesini sökebilmek için ne yapmalıyım ?

Birde Sayın Nutkey kendi tüfeğinde fişek dip tablasının tek tırnaklı olduğunu (sizde ki çift tırnaklı) bunun normal olup olmadığını sormuş benim Hatsan tüfeğimde tek tırnaklı, tırnak anladığım kadarıyla fişek yatağa yerleştikten sonra fişek dip tablasını kasaya kilitliyor, peki sizde ki ikinci tırnak ne işe yarıyor acaba?

Saygılar...

Alıntı

Sn. syılmaz, tüpü sökebilmeniz için antipas içeren mayiyi tüpün gövdeye bağlantı yerine bolca uygulayınız. Dikkat: Silahınızın boyasını aşındırıcı mayi olmamasına dikkat ediniz. Dahada sökülmez ise tüpün en ucundaki dolu kısıma kalın fleksi bant uygulayın. Bantın üzerine bez sararak papagan pense ile tüpe zarar vermeden sökmeyi deneyiniz. Ancak tavsiyem bu işi ehil bir ustaya yaptırmanız.

Fişeği yataktan çıkarmaya yarayan tırnakların mekanizmayı kasaya kilitlemek için dizayn edildiğini sanmıyorum. Oluşan basınca dayanamazlar. Genelde mekanizma içinde namlu klavuz yatağına kilitlenen daha etli bir kilit dişi mevcuttur.

Sn. nutkey'e belirttiğim gibi bazı firmaların dizaynında fişek çekici tırnağı tek olabilir. Mosberg iki tırnaklı dizayn edilmiştir ve boş kovanı yataktan düz bir eksende stabil olarak çıkarmaya yarar. Kovan dip tablası çıkarıcı ile buluşuncaya kadar mekanizma başında sabit kalır.

Sevgiler...

Alıntı

Sayın Xlcod3r,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, mesajınızdan sonra tüfeğe fişek yerleştirip çıkarttım ve evet tırnak fişeği çıkarmaya yarıyorSmile sizin gibi üstadlardan öğreneceğimiz çok şeyimiz var, hazır sizi bulmuşken izninizle aklıma takılan bir kaç konuyu size sormak istiyorum, evde el alışkanlığı kazanmak için boş kovanları (tetik düşürmek için özel olarak tasarlanmış olan içi yaylı olanlar değil, atıştan sonra açılmış boş fişekler) fişek haznesine doldurup boşaltıyorum (açılan kısmı kesiyorum, fişek normal açılmamış boyunda oluyor) acaba bir sakıncası olurmu ayrıca boş tetik düşürmek neden sakıncalı mantığını anlamış değilim açıklayabilirseniz sevinirim son olarak tüfekte son atışı yapıp fişeği boşalttıktan sonra mekanizma bir kez daha kurulduğu için boş tetik düşürmeyip mekanizmayı kurulu vaziyette bırakırsak uzun vadede her hangibir sorunla karşılaşabilirmiyiz ?

Saygılar...

Alıntı

Sn. syılmaz, boşa tetik düşürme çalışması yada bilinen adı ile kuru tetik çalışması atıcıya tetiğe alışma ve nişangah alışkanlığı kazandırır. Bana göre sadece yivli silahlarla yapılması gerekir. Kuru kovanla çalışmanız, iğnenin gereğinden fazla zorlanmasını engeller. Kurulu durumda bırakmak ise bilindiği kadarı ile iğne yayı deformasyonuna neden olur. Bana kalırsa şehir efsanesi.

Ancak bu konularda Sn. göktuğ ustamızın da yorumlarına kulak vermek gerekir diye düşünüyorum.

Sevgiler...

Alıntı

syılmaz demiş ki:Sayın Xlcod3r,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, mesajınızdan sonra tüfeğe fişek yerleştirip çıkarttım ve evet tırnak fişeği çıkarmaya yarıyorSmile sizin gibi üstadlardan öğreneceğimiz çok şeyimiz var, hazır sizi bulmuşken izninizle aklıma takılan bir kaç konuyu size sormak istiyorum, evde el alışkanlığı kazanmak için boş kovanları (tetik düşürmek için özel olarak tasarlanmış olan içi yaylı olanlar değil, atıştan sonra açılmış boş fişekler) fişek haznesine doldurup boşaltıyorum (açılan kısmı kesiyorum, fişek normal açılmamış boyunda oluyor) acaba bir sakıncası olurmu ayrıca boş tetik düşürmek neden sakıncalı mantığını anlamış değilim açıklayabilirseniz sevinirim son olarak tüfekte son atışı yapıp fişeği boşalttıktan sonra mekanizma bir kez daha kurulduğu için boş tetik düşürmeyip mekanizmayı kurulu vaziyette bırakırsak uzun vadede her hangibir sorunla karşılaşabilirmiyiz ?

Saygılar...

Sayın şekerlioğlu boş tetik düşürmek iğnenin arkasına uygulanan bir güçten sonra bu gücü iletememekten mütevvellit sert salınımlara girmesine neden olduğundan ötürü zararlı kabul ediliyor(boşa yumruk atmak gibi biraz), boş kovanlara yaptığınız birkaç uygulamadan sonra da oluşacak iğne izi boşluğu teması engelleyeceğinden/azaltacağından aynı zarara neden olabilir.
Bu amaca tahsis edilen özel tetik düşürücü fişenkçikler yay ile donatıldığından iğne darbesini daha fazla tolere edip, oluşacak boşluğun minimum seviyede kalmasına hizmet eder, fakat bunların da bir ömrü vardır..

Hazır sözü açılmışken bu tetik düşürücü fişenkleri, magazinde tutmayıp direk fişenk yatağını beslemeyi öneririm, çünkü çokça takılma yapıp(sert plastik tabla kenarları kolay aşındığından) tüpte kalıverdiği de vakidir.

Her ne kadar yivliler kadar gerekli olmasa da yivsizlerde de tetiğe aşinalık mühim olduğundan düşürme çalışmasının faideli olduğuna inanıyorum ayrıca.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi