Değerlendir:
  • 1 Oy - 1 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kırıkkale Tabanca Resimleri
10-09-2009, 04:27 PM
RE: Kırıkkale Tabanca Resimleri
Ya sen ne...... adammışsın yaa.kendini ne zannediyorsun.Silahlar hakkında bilgiye sahipsin diyemi bütün bu afra tafralar.Kendini adam zannetmeler.Bence sen bu üslubunla beklediğin cevapları benden çoktan aldın.Merak etme.Arkadaşlar buradan gerçekten herkezden özür diliyorum.Yine ben sabırlı çıktım.Sabahtan beri çıldırttı çünkü.Gerçekten ÇOK ÇOK ÖZÜR DİLERİM.Bu arada bütün bunlarda memleketimin silahı olan KIRIKKALE'ye neden kötü diyorlar.Bence o kadar kötü değil.Sınıfının iyilerindendir dememden kaynaklanıyor.
İlk önce adam gibi konuşup yazmayı öğren ondan sonra buradan ahkam kesersin.
Alıntı Yaparak Cevapla
10-09-2009, 04:27 PM
Güle güle...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-09-2009, 05:48 PM (Bu Mesaj 11-09-2009 01:57 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.knec34, Walther PP ve PPK'ların Kırıkkale tabancalarından en önemli farkı, kaliteli işçilik, özellikle kaliteli şarjör ve yaylarıdır. Bu da orijinal modeli mekanik güvenilirlik açısından klonunun bir adım önüne geçirmektedir. Diğer yandan gerçekten hayatım tehdit altında olsa, herhangi bir Walther PP veya PPK ' ya sonuna kadar güvenebileceğimden emin değilim...

Bahsi geçen silahlardan Browning modelleri ise tetik ve emniyet sistemleri, namluları ile tamamen farklı silahlardır. Browning 1910 / 1922, sadece tek hareketli olmaları ve kurulu-kilitli olarak taşınmak üzere dizayn edildikleri için, Walther PP / PPK klonlarından, gerek emniyet, gerekse de taktik yaklaşım olarak bir adım geride kabul edilebilir. Kişisel olarak bu silahlar da canım burnumda iken tercih edeceğim silahlar değildir.

Gerek eski tek hareketli, gerekse de yeni çift hareketli modelleri ile Beretta, bence küçük kalibreli silahlarda mekanik güvenilirlik açısından çıtayı belirleyen firmadır. İhtiyaç halinde temiz bir Model 70'i veya yeni nesil bir Model 81 / 84'ü hiç tereddütsüz tercih edebilirim. Beretta Model 81' in yerli klonu olan Fatih13 de kişisel olarak kullanmaktan tereddüt etmeyeceğim silahlardan birisidir.

Bersa modelelri ile hiç kişisel tecrübem olmadığı için herhangi bir fikir beyan edemem.

Özetle, kendi hayatımı teslim edemeyecek kadar güvensiz olduğum bir silahın, kabul edilebilir mekanik güvenilirlik ve kullanım emniyeti sunabildiği tezine ısrarla karşı çıkma nedenim, kişisel tecrübelerimin tam tersi yönde olması ve bu tezin paylaşıldığı ortamda aynı zamanda yönetici sorumluluğu da taşımamdır. Herhangi bir kişinin, bu silahla acı bir tecrübe yaşamasının sorumluluğu alamayacak kadar bu silaha güvenimi kaybetmiş bir silahseverim.

Saygılar.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-09-2009, 01:26 AM (Bu Mesaj 11-09-2009 02:59 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : mebilgin.)
lupus Yazdı:Arkadaşlar, benim anlamakta zorlandığım bir şey var, bizim silah tamir-bakım atölyeleri ve poligonlarda gördüğümüz Kırıkkale tabancalar başka bir yerde, farklı bir kalite ile mi üretiliyor ? Emin olun gerçekten anlamakta zorlanıyorum...

Sayın lupus,
Kırıkkale, üretim yılı dahi önemsenmeden, kullanım şartları, bakımlılığı önemsenmeden, kayıtsız şartsız kötü bir silah mıdır? Benim elimdekinin (94 üretimi) hiç tutukluk yaptığının hatırlamıyorum. Attığım fişeğin sayısını da hatırlamıyorum.
Söz meclisten dışarı; Kırıkkale'den şikayetci olanlar tutukluk yaptığı yönünde... sözde şikayetler... Hep birilerinde bi Kırıkkale vardır ve sorunludur vs. vs... Ancak sizin yazdıklarınızı okuyunca bir çok sayıda Kırıkkale kullandığınızı ve problerini bildiğinizi görüyorum ve problemi duyandan ziyade sizin gibi yaşayan, nedenleri ile irdeleyebilecek şahıslardan dinlemek isterim. Ben süper bir silahtır diye diretmiyorum. Zaten çok eski bir tasarım. Tasarlandığı yıllara bakınca bütün silahların bir eksiği, aksaklığı mevcut. Ancak bu silahın sempatizanı çıktığında ki patlama eğiliminin sebepleri nedir?
Ayrıca zamanında Kırıkkale'yi üreterek emniyet mensuplarına sunmak yerine Walter PP yi ithal edip dağıtsaydık bence aynı laflar o silah için sarfedilmiş olacaktı. O silahında şarjörünü eğecektik, icra yayı vs.' si bozulup yenisi ile değiştirilmeden, doğru düzgün mühimmat üretmeden can kurtarması beklenecektik. Hatta WWII colt 1911 dağıtsaydık yine aynı problemler o silah için söyleniyor olabilirdi(ki şu hali ile bile problemleri yeterli düzeyde). Belki ithal olmasından dolayı biraz daha az olurdu, katlanırdık. ama... Ginede başarırdık...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-09-2009, 02:30 AM (Bu Mesaj 11-09-2009 02:39 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Ronin.)
Sn. Lupus
Kırıkkale' nin, 1947-1952 yılları arasında üretilen serilerini,orjinal Walther tezgahlarında, Alman ustaların yaptığı, bu nedenle de daha sonra üretilen modellerden kaliteli olduğu gerçek midir? Yoksa şehir efsanesi mi?
Başka bir kaynakda da,Kırıkkale silah fabrikasında çalışan Hasan ŞENOL adlı işçinin, Beretta ve Walther tabancalarını örnek alarak birer tabanca imal ettiği, fakat tabi tutuldukları çeşitli testler ve 10.000 atış testi sonrası Walther in daha başarılı bulunması üzerine, bu silahın seri üretimine karar verildiği yazıyor.
Yani bir milletin seri üretimi olacak silahları, sadece 1' er adet üretip deniyorlar. Smile Acaba o testleri Beretta geçseydi neler değişirdi.(Butterfly effect ) Smile
Ve bunca yazılan çizilene, ruhsat harcından kurtulmak için Emniyet'e hibe edilmesine, Emniyet'ce de polislere 80 tl karşılığı satılmasına ve kötü ününe rağmen mkek' nin inatla hala neden ürettiğini, ürettiği bu silahları da, neden hala 1.175 ila 1.610 T.L. arası gibi bir fiyata satmak istediğini ve bu silahları,neden hala almaya gelecek olan bir silahsever beklediklerini anlamış değilim.
Saygılar.

Every man dies; Not every man really lives.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-09-2009, 02:56 AM (Bu Mesaj 11-09-2009 03:15 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.Ronin, tezgahlar ve 10.000 atımlık testler konusunda kesin kaynak ve verilere dayanan bir bilgim yok maalesef. Bu konuda siz ne duydu iseniz, benim duyduklarım da ondan ibaret, yani sadece duyum, bu nedenle ne desek boş...

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-09-2009, 03:29 AM (Bu Mesaj 11-09-2009 03:30 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : mebilgin.)
Güya burada Kırıkkale resimlerini paylaşacaktık Smile Eski köy bakkallarına döndü... Ne ararsan var.
Şu yazılanları ayıklayarak konu başlıklarına dökme imkanı var mı acaba?

Sn. Lupus,
Gauss teorisi nin matematikteki yeri hakkındaki düşüncelerinizi, benim size yöneltiklerime bir yanıt olarak alıyorum. Beklediklerim değildi ancak yinede teşekkürler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-09-2009, 07:29 AM
Sn.mebilgin, bahsettiğim teori Lorenz' in ortaya attığı ''Kaos Teorisi'' idi ve Sn.Ronin' in bahsettiği ''Butterfly Effect'' e atfen yazmıştım. Beklediğiniz yanıtların hemen hemen tamamı da Kırıkkale ile ilgili konularda mevcuttur...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-09-2009, 11:00 AM (Bu Mesaj 11-09-2009 11:08 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Ronin.)
Sn. lupus, bahse konu mesajınızı göremiyorum. Sorun benden mi kaynaklanıyor ?
Saygılar.

Every man dies; Not every man really lives.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-03-2010, 01:26 PM (Bu Mesaj 31-03-2010 01:26 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : high-66.)
Hakkında çokça tartışmalar yaşanmış olan Kırıkkale' lerden bir adet bende de mevcut. Kendisi 7,65 mm çaplı, 1970 üretimi olup benim için manevi değeri büyüktür, çünkü bu silah 1970 yılından beri babama ait olup benimle yaşıttır. Ruhsat yenileme işleri babam için zor gelip uğraşamayacağını söyleyince, 2008 yılında bana geçmiştir. Babamın bu silahla atış yaptığını pek görmedim, genelde kendi orjinal kutusunda bakımı yapılmış ve beze sarılı olarak dururdu. Tabiki benim hatırlayamadığım dönemlerde baya bir kullanılmış olacak ki halen orjinal olan boyasında, özellikle kabza kısmında aşırı aşınma mevcut.

Son altı aylık dönem içerisinde bu silahla yaklaşık 600 atış yapıldı, bu atışlarda zaman zaman boş kovan tahliyesinde sorunlar yaşansada, iki hafta kadar önce yapılan son 200 adetlik atışta herhangi bir tutukluk yaşanmamakla beraber, iki defa arka arkaya ikişer fişek patlatmak suretiyle seriye geçmiştir. Bu son 200 adetlik atıştan önce, forumdan öğrendiğim kadarıyla, bu tabancaların tutukluk yapmasında en önemli sebep olarak gösterilen, fişek yatağının dolu olduğunu gösteren pim silahtan sökülmüştür. Bu işlemden sonraki atışlarda silah tutukluk yapmamıştır. (Diğer bir kronik rahatsızlığı olan seriye geçme hastalığı nüksetmiştir. Sad )

Saygılarımla.

[Resim: grnt179z.jpg]

[Resim: grnt229.jpg]

[Resim: grnt180i.jpg]

[Resim: grnt232q.jpg]

[Resim: grnt234.jpg]

[Resim: grnt233.jpg]

Aşağıdaki resimde etrafı kırmızı renkli olarak işaretlenen parça, silahtan sökülen ve fişek yatağının dolu olduğunu gösteren pimdir.

[Resim: grnt238.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 2 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS