Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Askerliği vatan görevi olarak yapan bir sivilin gözünden G3
Evet harun bey ;
Vietnam savaşı zamanında kullanıldığını ve yeni olmadığını ,ayrıca ülkemizde birkaç birlik tarafından kullanıldığını biliyorum.Siz gerçekten g3'lerin bu silahlardan iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz? öyleyse bunu uzun süre daha kullanmaya devam edeceğiz çünkü bahsi geçen(fn2000vs) silahların çok uzun zaman sonra kullanılabileceğini düşünüyorum.bu durumda desenize yine tutukluk yaptı gibi haberleri daha çok duyacağız.Bahsettiğiniz dünya orduları acaba g3 kullanıyor mu ? kullanıyorlarsa yorumları ne acaba,yok kullanmıyorlarda m4 kullanıyorlarsa yine sebebi ne acaba merak ediyorum.Madem durum dediğiniz gibiyse bu kadar şikayet etmeler yersiz desenize..

sayın ekeke;Tavsiyeniz için teşekkür ederim zamanının 2 yıl geçtiğini söylemiştim ,siz tavsiyenizde ısrar ediyorsunuz fakat ben okulumu bitirmeden gitmeyi düşünmüyorum.Siz okulunuzu yarıda mı kesip askere gitmiştiniz? yoksa daha mı önemli olduğunu düşünüyorsunuz..bu kadar kızdığınızı bilmiyordum bir konu açtığım için.tarafınızdan o konunun kapatılmasıni rica ediyorum.uygularsanız sevinirim.
saygılar

Alıntı

Onunla soğuk bir kış günü tanıştım. Amacım sıfırlama atışı öncesi huyunu suyunu öğrenmekti. Oto lastiklerinden bir destek yapıp hedef kağıdını yerleştirdik. Öğreticim sn. Xlcoder'in iyi tanıdığı bir büyüğümdü. Tesiri açısından verdiği örnekler aklımı almıştı.Ufak bir izahat yaptı ve atışa geçtik. Dokuz atış yaptım ve yeterli olduğunu söyledim. 'Acayip teper,yerleştirmezsen köprücük kemiğini kırar' saçmalıklarını daha sonra duyduğumda gülümsemem açısından bu pratik iyi olmuştu. Vuruşlar ise eline ilk kez silah alan biri için inanılmaz,acemi şansı yönünden ise gayet normaldi Smile
Bana asıl 'Sen neymişsin be abi?' dediren ise,hedef kağıdının arkasında destek olan lastiklerin yarısının atıştan sonra yaklaşık iki metre geriye fırlamış olmalarıydı.
Daha sonraki dönemlerde bakımı,söküp takması,iyice akraba olduk silahla. Kilitlenen mekanizmayı açmanın kırk türlü yolu,şıkır şıkır öten el kundağı,askı kayışıyla türlü denemelerle muharebe çapraz tutuşu sağlama denemeleri vesaire. Ama daha sonra HK 33 ile atışlarda gördüğüm,atışın 5.56 ile bariz daha kolay ve isabetli olduğuydu. Fakat ilk göz ağrısının yerini hiçbiri tutmaz. G 3 benim için tüfeklerin M 1911idir.
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

sandeman demiş ki:Onunla soğuk bir kış günü tanıştım. Amacım sıfırlama atışı öncesi huyunu suyunu öğrenmekti. Oto lastiklerinden bir destek yapıp hedef kağıdını yerleştirdik. Öğreticim sn. Xlcoder'in iyi tanıdığı bir büyüğümdü. Tesiri açısından verdiği örnekler aklımı almıştı.Ufak bir izahat yaptı ve atışa geçtik. Dokuz atış yaptım ve yeterli olduğunu söyledim. 'Acayip teper,yerleştirmezsen köprücük kemiğini kırar' saçmalıklarını daha sonra duyduğumda gülümsemem açısından bu pratik iyi olmuştu. Vuruşlar ise eline ilk kez silah alan biri için inanılmaz,acemi şansı yönünden ise gayet normaldi Smile
Bana asıl 'Sen neymişsin be abi?' dediren ise,hedef kağıdının arkasında destek olan lastiklerin yarısının atıştan sonra yaklaşık iki metre geriye fırlamış olmalarıydı.
Daha sonraki dönemlerde bakımı,söküp takması,iyice akraba olduk silahla. Kilitlenen mekanizmayı açmanın kırk türlü yolu,şıkır şıkır öten el kundağı,askı kayışıyla türlü denemelerle muharebe çapraz tutuşu sağlama denemeleri vesaire. Ama daha sonra HK 33 ile atışlarda gördüğüm,atışın 5.56 ile bariz daha kolay ve isabetli olduğuydu. Fakat ilk göz ağrısının yerini hiçbiri tutmaz. G 3 benim için tüfeklerin M 1911idir.
Işık ve sevgiyle...

Tüfek gerçekten etkili ,fakat ağırlığıyla olsun ,kapasitesi ve bakımının zorluğuyla artık değiştirilme zamanı geldi diye düşünüyorum.bir ben düşünmüyorum ki ordu da düşünüyor zaten..
Saygılar..

Alıntı

Değişen tehtidler, değişen savunma ihtiyaçları doğurur... Bu stratejistlerin gerekliliğinin de bir nedeni aslında. G3 piyade tüfeğinin ordudaki ömrünün bittiğini söyleyebilecek şeyler çevre orduların, iç tehtidlerin değişen tehtid konjektürleri.

Bence G3 Türk ordusundaki ömrünü bitirmemiştir. En az 20 yıl daha birliklerimizde de görmeye devam edeceğiz.

Şu FN serisi uzaylı piyade tüfeklerine gelince; inanıyorumki mükkemmeller.. ancak bir piyade tüfeğinin ülkenin envanterine girebilmesi için tüm kademesi ile girebilmesi gerekir. Bu çok yüksek bir maliyet ve zaman alacak etmendir. Ayrıca arkanızda H&K gibi bir dünya devi varken FN gibi, Colt gibi platform üreticilerine gerek bulunmamakta. HK 416'yı klonlamak gibi bir şansınızda varsa... zaten gereklilikde arz etmemekte.

Alıntı

SN.Northwolf ;g3 piyade tüfeği gerilla tarzı savaş şartlarında kullanılacak bir silah değil.Eğer dediğiniz gibi 20 yıl daha kullanmaya devam edersek bu bizim için büyük bir zarar doğurur kanısındayım.Eğer hk 416 girerse envantere mükemmel olur.Hem düzenli ordu karşısında hem de gerilla tarzı savaş içinde kullanılabilir bir silah.

Alıntı

ashes demiş ki:Evet harun bey ;
Vietnam savaşı zamanında kullanıldığını ve yeni olmadığını ,ayrıca ülkemizde birkaç birlik tarafından kullanıldığını biliyorum.Siz gerçekten g3'lerin bu silahlardan iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz? öyleyse bunu uzun süre daha kullanmaya devam edeceğiz çünkü bahsi geçen(fn2000vs) silahların çok uzun zaman sonra kullanılabileceğini düşünüyorum.bu durumda desenize yine tutukluk yaptı gibi haberleri daha çok duyacağız.Bahsettiğiniz dünya orduları acaba g3 kullanıyor mu ? kullanıyorlarsa yorumları ne acaba,yok kullanmıyorlarda m4 kullanıyorlarsa yine sebebi ne acaba merak ediyorum.Madem durum dediğiniz gibiyse bu kadar şikayet etmeler yersiz desenize..

Ben G3'ün mükemmel bir silah olduğunu söylemedim. Söylediğim M16/M4 platformunun bırakın övgüyü, ciddi derecede yergiyi hak edecek bir platform olduğudur. AR (American Rifle) olarak göklere çıkarılmış koca bir balondur.

AR15'in tasarım tarihi Vietnam savasından çok öncelere 50'lere uzanır. Çıktığı günden beri sorunludur, bu nedenle ABD o zamanlarda bile muharip birliklerine dağıtmamıştı. Tabii ki, o günden bu yana birçok iyileştirme uygulandı. Ama hala çok sık tutukluk sorunu yaşayan bir silahtır (günümüz HK ve FN'lerine oranla haklaşık 4 kat fazla). Kullanıcıları geçtim, geçen hafta konuştuğum üreticilerden biri bile ABD ordusu dahil askeri birliklerin böyle bir tüfeği neden hala aldığına ve kullandığına akıl erdiremediğini söyledi. Herhalde başka söze gerek yoktur.

İnşallah ordumuza ilerde G3'ten daha iyi tüfekler verilir.
Ama bugün bir muharebeye gideceksem ve seçme şansım varsa M4 yerine G3 alayım lütfen.

Alıntı

Sayın Harun sizin gözdeniz nedir? HK, FN SCAR, AK Sersisi mi ?B u soruyu daha önceleri sormak istemiştim, bugüne nasip oldu. Ben kıt bilgimle fn scar, hk 417, 416, ak 101 ler iyi olur diyorum

Alıntı

sandeman demiş ki:Kilitlenen mekanizmayı açmanın kırk türlü yolu,

Sn. Sandeman, anıları canlanlandırdınız gerçekten. Hele bir de hava soğuksa gerçek bir parmak-tırnak eziyetiydiSmile

Sevgi ve saygılarımla.

Alıntı

Arkadaşlar. Benim düşünceme göre, G3 mevcut piyade silahları içinde öldürücü etkisi en yüksek silahların başında gelmektedir. Evet bir AK47 veya M4 göre temizlik toleransı yüksek fakat etkili tesir mesafesi açısından daha etkilidir. Ayrıca gerille savaşı için neden kabul görmüyorki. Düzenli ordunun tim olarak gerilla savaş taktiğindede mükemmel bir silah vazifesi görüyor. Ayrıca timler gerilla savaşında dahi tüm emir komuta direktiflerine uyduğundan temizliği sık sık yapıldığında hiç bir sorunla karşılaşmamaktadır.

Bu arada silahını gerçekten temiz tutan nice asker varki bunlar, birliklerindeki terzilere haki renkten lastikli keseler diktirerek namlunun alevgizleyenini içine alacak şekilde namluya takarlar ve namludan toz pislik girmesi engellenir. Bu askerlerin hucum yeleklerinde herzaman; ip harbi, 3-5 adet kesecik, bir miktar temizlik yağı vardır. Ve bu askerlerin çoğuda silahlarına sevdalıdır.

Alıntı

Aşağıda m-16 nın kısa tarihcesini bulabilirsiniz, eksik ve hatalarıda düzeltirseniz sevinirim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...php?tid=76

Saygılar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi