Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Askerliği vatan görevi olarak yapan bir sivilin gözünden G3
Sn Arkadaşlar,

Uzun zamandır forumu takip eden arkadaşlarımız bilir ki, ben genelde askeri malzemeleri tartışmayı asker arkadaşlarımıza; ve askeri tüfeklere özel bir ilgisi olan arkadaşlarımıza bırakırım...
Yalnız ilk kez bir sivil gözünden bir-iki kelam edeyim istedim...Smile

G3 üzerine hiç bir uzmanlığı olmayan, ancak 14 yaşları civarında tüfekle atış yapmaya başlamış biri olarak; askerliğimde ilk kez bu tüfekle karşılaştığım zaman, ilk kez atış yaptığım-ilk kez temizlediğim zamanki düşüncelerimi paylaşmak istedim...
Herkes katkı yaparsa sanıyorum keyifli bir konu olacak...Smile

İlk kez G3 le atış yaptığım zaman, atışının ne kadar rahat olduğuna inanamamıştım. Evet biliyorum, bu henüz bu tecrübeyi yaşamamış olan bir çok genç kardeşimize tuhaf gelecek, çünkü onların çoğu da benim gibi "Vay be, G3 mü peh peh peh....." kültürüyle büyüdüler....
Öyle değildi, ve çok şaşırmıştım...Smile

İlk (25 metre) atışlardan sonra, bir kez daha "ne saçmalıklarla, ne yalan dolanlarla büyüyoruz" diye düşünmeye başlamıştım yine; dün gibi hatırlıyorum...Big Grin

Bugün baktığımda ise şunu, yine bu tecrübeyi yaşamamış arkadaşlarımıza rahatlıkla söyleyebilirim...:
Bir yivsiz tüfekle üst üste 30 tane "tek kurşun" atmaya alışık genç bir adam; bir G3 le gücü tükenmeden önce "en azından birkaç saat" rahatlıkla atış yapabilir.

Gelelim temizlerken neler düşündüğüme....Big Grin

O zaman bize öğretilenleri kafamda tartarken parçaların birbirine nasıl oturduğunu gözlemleyerek, "evet gerçekten de bu tüfek sürekli bakımlı tutulmazsa, problem çıkartır gibi gözüküyor" diye düşünmüştüm...Smile
Bugün ise aslında düşüncede bir fark olmamakla birlikte, ateşli silahlar hakkında daha tecrübeli olmama binaen; daha "artistik" cümleler kurabiliyorum....Big Grin
"Pislik toleransı çok düşük" gibi... Cool

Sonuç olarak, bu mesajı iki sebepten dolayı yazdığımı belitmeliyim...

1. Keyifli bir konu açmak, ve bir "conscript in" (tek kelime Türkçe karşılığı yokSmile) gözünden; askeri bir silaha bakışı yansıtmak...
2. Gençlerimizin bu silahla ilgili yanlış değerlendirmeler ve korkutucu saçmalıklardan kaynaklanan çekincelerine bir nebze olsun ket vurmaya çalışmak...

Herkesin de katkılarını bekliyorum...Smile

Sevgiler

Alıntı

Sayın Ekeke;
Ben askerliği 2 yıldır erteliyorum.G3'ü hiç kullanma,inceleme fırsatını bulmadım fakat elin m4,m16 sını gördükçe herşeyden öte artık geri kalmış bir silah olduğunu düşünüyorum.Türk ordusunun ekonomik olarak bunu değiştirebilecek gücüde vardır.Şahsen asker olsam G3 yerine daha modern silahları kullanmak isterim.Mesela hk33 şimdilik güzel.

Alıntı

ashes demiş ki:Türk ordusunun ekonomik olarak bunu değiştirebilecek gücüde vardır

Sn Ashes,

Burada değişik, keyifli bir başlık olsun, diye bu konuyu açtım..
Allah aşkınıza neden şimdi "kanıtlayamayacağınız iddialarda bulunup" keyfimizi kaçırmaya çalışıyorsunuz...Smile
Nacizane görüşüme göre, askerliği daha fazla ertelemeyin, zamanı gelmiş gibi...Big Grin

Sevgiler

Alıntı

ashes demiş ki:Sayın Ekeke;
Ben askerliği 2 yıldır erteliyorum.G3'ü hiç kullanma,inceleme fırsatını bulmadım fakat elin m4,m16 sını gördükçe herşeyden öte artık geri kalmış bir silah olduğunu düşünüyorum.Türk ordusunun ekonomik olarak bunu değiştirebilecek gücüde vardır.Şahsen asker olsam G3 yerine daha modern silahları kullanmak isterim.Mesela hk33 şimdilik güzel.
Sn.Ashes,hk33 ile G3 yapısal olarak birbirlerinin tamamen aynı tüfeklerdir.Tek farkı kullandıkları mermilerin çapı.Artık M4 lerde demode oldu,büyük ihtimal o konsepte bir silah girer bizim envanterimize.Nede olsa yıllardır hep dünyanın eskimişlerini kullanıyoruz.Gönül isterki Fn2000 veya SCAR kullanalım ama kader.

Alıntı

Pardon Sayın Ekeke.
Ekonomimizin büyük miktarlarından ordumuz bütçesine ayrılıyor diye duymuştum.Ama tabi ki bunu kanıtlıyamam.
2011'e kadar tecilliyim.Lakin 2013 e kadar yolu varSmile Ben gittiğim zaman İnşallah m4 kullanıyor olacak bizim ordumuzSmile

Alıntı

Big Grin 
Lütfen
El kundaklarının içine şafak yazmayalım Smile, atım yatağını temiz tutalım, temizlik yaparken namluyu yere dayamayalım, pimleri askı kayışının tarafından takalım, gezleri 2'de tutatlım Smile, şarjörü tokatlamayalım (çıt sesini duyana kadar bastıralım),atış yaparken dipçiği omuz boşluğuna tam dayayalım, gezin içine gözümüzü sokmayalım,boş olsada canlılara, suya, sert zeminlere doğrultmayalım.
Bunlarda benden tavsiye ve ricalar.
Saygılar.

Alıntı

Eminim "neden M4 kullanmayı tercih edeceğini" de biliyorsunuzdur...Sad
Tekrar tavsiye ediyorum, zamanı gelmiş; beklemeyin..

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2896

Alıntı

Sayın m16a2 haklısınız.Ben sadece hk33'ün daha modern bir yapısı var diye söylemiştim.Savaşta kara saldırısında üstün gelmedikçe kazanamazsın diyorlar ama bu silahlarla nasıl olur bilmiyorum.Allahtan askerimizde iman gücü ve müthiş disiplin var.

Alıntı

ashes demiş ki:... fakat elin m4,m16 sını gördükçe herşeyden öte artık geri kalmış bir silah olduğunu düşünüyorum.

Sn ashes, tamamen yanlış düşünüyorsunuz.
M16/M4 platformu, ülkemizde birkaç birlik tarafından kullanılıyor. Söz konusu platform çok satmış olsa da, askeri açıdan hiç de başarılı bir platform değildir. G3 her ne kadar size eski gözükse de M16 (AR-15) platformundan daha eski değildir. Şu anda Dünya ordularınca yaygın olarak kullanılan piyade tüfekleri içinde en güvenilmez ve en çok arıza/tutukluk yapanı M4'tür.

ashes demiş ki:Ben gittiğim zaman İnşallah m4 kullanıyor olacak bizim ordumuzSmile

İnşallah o günleri görmeyiz.

Alıntı

G3 kullandığım yıllarda genel bir m16 üstünlüğü sehir efsanesi gibi yaygindi. Ne şanstır ki birliğimiz ABD mknz piyadeleleri ile dirsek dirseğe gorev yapıyorduk. Tabiki dil bilen ve gorev gereği temas edenlerimiz m16 ve g3 arasında aslında Hollywood kaynaklı öngörünün belrirleyici olduğunu fark ettik.

Asıl ilginç unsur ise ABD piyadelerinin kalibre yönünden kompleksli oluşları idi... İnce kalibrenin avantajlarını sıraladıkları bir sohbet esmasında vurulduğunda 90 %öleceğini bildigin bir tufege karsı çatışmak istermiydin sorusuna tebessüm ile cevap almıştım Smile
kısacası g3 herzaman elimin altında olmasını isteyeceğim makinelerdendir. Hakkında söylenen ve anlatılan onca kötü efsaneye rağmen....

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi