Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaliteli MKEK Fişekleri
Arkadaşlar, bugün poligonda atış yaparken BHP MKIII ilk defa tutukluk yaptı, yeni bir fişeği fişek yatağına süremedi, elle manüpülasyonu müteakiben atışa devam ettik. Şarjör bitip de kızak geriye kilitlenince, aşağıdaki görüntü ile karşılaştık;

[Resim: kovanhatas1il6_zps97b360f1.jpg]

[Resim: kovanhatas1il6.jpg]

[Resim: kovanhatas2fj9.jpg]

Kovanın, çekirdeği sıktığı boğumdan, halka şeklinde bir metal parçası kopup, fişeğin yatağa sürülmesine engel olmuş, biz kızağı elle manüpüle edince, fişek yatağının içine oturmuştu, biz de atışlarımızı böyle tamamlamıştık.

Aynı olay bir kaç kez daha olmuştu, ama ben böyle bir olaya ilk defa ve kendi silahımda şahit oldum. Bu olay tutukluk yanında, müteakip fişeklerin yatağa tam oturmadan ateşlenmesi sonucu KB'lere de neden olabilecek bir şeydir.

Arkadaşlar, herhangi bir tutukluk yaşadığınızda, silahı tamamen boşaltıp, fişek yatağınızı kesinlikle bir kontrol edin. Daha büyük sorunlar yaşamamak için bunu yapmak şart.
Allah'a şükür ki BHP elle manüpülasyonu müteakiben fonksiyonelliğini korudu. Bunda oldukça sert olan icra yayının da etkili olduğu kanaatindeyim.
Ama şu bir gerçek ki, MKEK mermisi kullanıldığı müddetçe, tüm atıcı arkadaşların, tap-rack ve benzeri tutukluk giderme metodlarında ustalaşmalarını öneririm.

Alıntı

Fişeklerde kaliteyi anlayabilme şansımız var mı? Bu arada güzel alet Big Grin

Alıntı

Sayın Ege, maalesef bu artefaktı farkedebilmek çok ama çok zor.
Daha önce bir arkadaşın P99'un dan iki tane birden çıkarmışlar.
Bir başka atıcının Kılınç 2000 Light tabancasından da iki adet çıkmış.
Bu olaya poligon dışında, muhtelif silahlarla şahit olan atıcılar da var.
Bizim dile getirdiklerimiz, bizzat arkadaşlarımızın şahit olduğu olaylar. Ancak bu hadise son altı aydır, gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. Daha önce ne duymuş, ne de görmüştüm.

Alıntı

Nefret ediyorum bu mke mermilerinden ama yapacak birşey yok mecbur kullanmak zorundayız.Şükür daha başıma gelmedi böyle birşey.Yılda 200 istikakımız var onada adam gibi amerikan mermisi alabilsek,nerde mke de o düşünce.38 spc ve 45 acp ürettiği halde onların italini getiriyor,iş 9mm gelince yok.İthal mermilerin fiyatı daha bile ucuz.Gerçi kendi mermilerinin koreden getirttiğine dair bir söylenti varda ne kadar doğru bilemiyorum.Bu arada Sn.LUPUS,mk3 de orjinal 13'lü fırlatma yaylı şarjörleri kullanmanızı tavsiye ederim.15 li meg-gar larla tutukluk yaptığına pek çok kez şahit oldum.Bu arada sizinkiinin namlusu siyah mı bana mı öyle geliyor?

Alıntı

Sn.M16A2,
Dikkatinizi tebrik ederim, ama arkadaşların bir şey daha sormasını beklerdim; MKIII'ün sağ yanında neden emniyet mandalı olmadığını? Cool.
Namluyu refle yapmaması için siyah mat meneviş yaptırdım.
Ayrıca kararma vs gibi hadiselere de engel oluyor.
Krom kadar dayanıklı değil, çabuk çiziliyor, ama gene de koruma sağlayıp, mat görünümünü korumasını seviyorum. Bunu bana bir BHP gurusu olan Stephen A. Camp tavsiye etmişti.

MKIII emniyet mandalları derin ve parmakların ileride olduğu tutuşta beni çok rahatsız ettiğinden, eski nesil bir emniyet mandalı taktım. Bunun manüpülasyonu biraz daha sert, ama bunu da en kısa amanda C&S tek taraflı emniyet mandalı ile değiştireceğim.

Nişangahlardaki beyazlıkları da bugün sadece 25 m '' Bull's Eye '' atışı yapmayı planladığımızdan kararttık. Bu gün pek günümüzde değildik ve 80-90 puan arasında gidip geldik, bakalım önümüzdeki hafta 95 planlıyoruz, ama biraz zor gibi, tetikle henüz çok fazla oynama fırsatım olmadığından, hala biraz problem var, şu aralar biraz cepler de boş olduğundan fazla kıpırdayamıyoruz. Cool.

Mec-Gar şarjörleri uzun zamandır kullanıyorum, ama icra yayı 18.5 lb olduğundan, şarjörlere de %10 daha güçlü şarjör yayları takılı olduğundan hiç tutukluk problemi yaşamadım. Ama dediğiniz gibi silahı kullanacağımda, 17 lb standard icra yayı ve 13 mermi kapasiteli standard şarjör takarım.

Alıntı

Sayın lupus; konunun ilk mesajında eklediğiniz resimler duruyor ise tekrar yükleyebilir misiniz. Anlaşılır olması adına daha yaratlı olacaktır. Sanırım silinmişler.
Teşekkürler.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak arzusunda..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Alıntı

Sn.bayrakalper,

Maalesef fotoğrafları bulamadım...Sad

Ancak kovan boynundan bilezik şeklinde kopup, fişek yatağına yerleşmiş bir parçanın fotoğrafı vardı.

Saygılar.

Alıntı

Teşekkür ederim Sn. lupus.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak arzusunda..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Alıntı

Sayın Lupus,
Bhp mi aldığımda teslim edilen ilk istikakımın içinde bir adet 9x21 mermi çıktı hala saklıyorum.
Aslında merminin diğerlerinden farklı olduğunu gördüm sadece, Konya poligondan Bahtiyar Abinin hediye ettiği 9x21 tetik düşürücülerle karşılaştırdığımda da türünü anlamış oldum.

50 lik paketin içinde ortalarda bir yerde duruyordu.

Buna ne demeli Smile

Saygılarımla

Tugrul

Alıntı

Ne kadar doğru bilmiyorum ama duyduğuma göre bayilerden alınan fişeklerde dolma mermi ihtimali oluyormuş .Mümkün olduğunca Mke den almak iyi olabilir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi