Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bireysel Silahlanma Hakkımız
Ayrıca Sn. Ekeke nin dediklerinede katılıyorum silahı bilinçli kullanmalıyız ve elimizdekinin ne olduğunu bilmeliyiz, bazen görüyorum adam beline takmış silahı göstere göstere, kasıla kasıla geziniyo, bide küçük dağları kendi yaratmış gibi bir hava, bu da çok yanlış, belki bu yazacağımda yanlış ama arkadaşlar sanırım ne demek istediğimi anlayacaklar, bugün ülkede belki en iyisi değil ama en iyiye yakın ve halk arasında en popüler ve en iyi denecek silahlara sahip olduğum halde silah belli olmasın ve görünmesin diye elli takla atıyoruz, hatta silahın terden vs zarar görmesine karşılık bile kılıfsız taşıyoruz ki belli olmasın, düğünlerde hurda silahlarla çoğu bir şarjörü bile tam bitiremeyen silahlarla magandalık yaparken ben asla belimden çekip tek mermi atmadım (düğünlerde ateş eden herkese sözüm yok o durumlarda magandalık yapanlara yani dikkatsiz ve tedbirsiz davrananlara sözüm var, örneğin tutukluk yapan silahı insanlara çevirip uğraşanlar veya kaçtane sıktığını dahi bilemeyip silahı emniyete almadan indirip hareket yapanlara sözüm var yoksa azami dikkat gösteren arkadaşlara sözüm yok) ...
Elbette ki insanımızın bu konuda ciddi bir eğitime ihtiyaç var ve toplumun bu tür davranışlara karşı tavrı olması gerekli, bilinçsiz birçok insan olması da bireysel silahlanma hakkımıza engel olamaz, eğer bir yerde hata varsa o hata düzeltilmeli, dürüst vatandaş cezalandırılmamalı...

Herkese saygı ve sevgiler...

Alıntı

melihaga demiş ki:Arkadaşlar bu ülkede hangi hakkımız tam ki bu da öyle olsun, artık 5 yaşında bir çocuğa bile sorsanız bu konuya gülerek cevap verir, gözgöre göre insanlar ruhsatlı silahla suç işlemez bu çok aşikar olan bişey, 1.000 ytl ye ruhsatsız bir silah alıp suçta kullanıp atmak varken, adam gidip birsürü bürokrasiyi aşıp onca ruhsat harç vs parası verecek, sonra gidip silahın değerinin 5 katı para verip aynı silahı resmi yoldan alacak ve balistik incelemeyle suçun işlendiği merminin kendi silahından çıktığının tespitininde çok rahat olacağı bir durumda ruhsatlı silahla suç işleyecek kaç kişi var Allah aşkına, hani bazen değişik ülkelerin komik kanunlarını yazarlar ya, bence mutlaka eklenmesi gerekenlerden biride bizim bu durum, elbette az da olsa örneği olabilir ama kaç tane ruhsatlı silahla yapılan soygun, gasp gibi suça denk geldiniz. işlenen cinayetlerin bilmem kaçta kaçı ateşli silahlarla işleniyormuş, o yüzden silah alımı zorlaştırılsın vs diye çıkıp ahkam kesenler, acaba yurda yılda kaç bin adet ruhsatsız silah sokup satıyorlar, biri çıkıp bunu söylemiyor silahla suç işleniyor bunu engelleyin oh ne güzel, peki ruhsatsız silaha ne gibi bir çare düşündüler acaba, ruhsatsız silahı bitirsinler bu memlekette bende gidip silahlarımı teslim edeyim ve çakı bile taşımayayım...
bugün milyonlarca kayıt dışı silah ortalıkta geziyorsa, (elbetteki her ruhsatsız silah sahibi kötü değil) her psikopat, hapçı, hırsız, gaspçı vs nin belinde ruhsatsız silah varsa ve her an suç işlemeye hazırsa ve bu insanlar bu silahlarla sokaklarda geziyorsa, ve bende tek başıma veya ailemle bu sokakları paylaşıyorsam kusura bakmasınlar kimse benim silah taşıma hakkıma engel olamaz, devlet ruhsat vermezse ruhsatsız taşırım, çünkü ben dürüst ve kaybedecek çok şeyi olan bir insanım, kaybedecek birşeyi olmayan belinde silahla gezen psikopatların bulunduğu bir ortamda ben silahsız gezmem, bu sadece benim değil herkesin hakkı...

Sayın Melihaga,
Öncelikle sizi tüm kalbimle alkışlıyorumSmile
Ardından da şunu soruyorum...kanunen bu durumların düzeltilmesi adına yapılacak bir şey yok mudur??? (kanunlarda değişiklik nasıl yapıır, itiraz müessesesi gibi bir durum oluşuyor mu?? vs..vs)

Sevgiler

Alıntı

Kanunen elbette var ama bunu bizler yapamayız bunun çözümü tamamen siyasilerin elinde ve yasayla yapılabilecek şeyler, bizim buna katkımız ancak siyasileri sıkıştırmak ve teşvik etmek olabilir, ancak bireysel silahsızlanma gibi savsataların ortalıkta kol gezdiği medyanın bunu şişirdiği ve karşı çıkanın terörist gibi lanse edildiği bir dönemde inanın siyasi görüşü ne olursa olsun hiçbir siyasinin bu konuda adım atacağınıda sanmıyorum, biraz ümitsiz gibi konuştum ama aslında çok da ümitsiz bir durum değil, aklı başında birkaç milletvekili bu işi başlatabilir ve devamının gelmesini sağlayabilir. veya içişleri bakanlığındaki birkaç bürokratın çabasıylada olabilir diye düşünüyorum...
ama dediğim gibi bireysel olarak yapabileceğimiz pek fazla bişey yok...

Alıntı

Selamlar,

Bu saçma kanunlardan hepimizin etkilendiği aşikar.

Silah ruhsatları konusunda benim naçisane görüşüm Bulundurma- ve taşıma olarak ruhsatların ikiye değil, tek bir ruhsat tipi olan Bulundurmaya bağlanması.

Bu ruhsat tipinde kişinin silahı bulundurması ile taşıması arasında hiç bir gerçek fark bulunmamaktadır. Kişi zaten taşıma ruhsatı alabildi ise silah kullanma ehliyetinede haizdir ve siz bunu bir adres ile sınırlandırmaya kalkarsanız, sizin kanun diye işlettiğiniz müessese ezilmeye mahkumdur.

Bir diğer konu Ruhsatlı silah ile işlenen suçların Ruhsatsız silahlar ile işlenen suçlara olan oranıdır. Hepimizin bildiği üzere bir silaha ruhsat verdi iseniz şu an bile tüm balistik kayıtları elinizdedir ve kişinin bu silahı kullanması için gerçekten gerekli bir durumun doğmuş olması gerekmektedir.

Bir diğer nokta, mühimmat kısıtlamaları. Buda bana çok komik gelen bir uygulama.Bu gün itibari ile mühimmat alımlarının önünü açılsa ne gibi ters durumlar oluşur..? bunu anlayabilmiş değilim.

Bir devlet sever kişi olarak, devletimin çıkardığı bu kanunlar ile biran önce kendisini düşürdüğü bu komik durumdan kurtarmasını diliyorum. Bu uygulamalar Bireysel silahlanmayıda arttırmaz, tersine düşürür. Ki zaten tüm silah satışları-da devletimin tekelinde...Smile

Alıntı

Sn.Arkadaşlar,

Bir arkadaş...Oğlunun hayatının tehlikede olduğunu düşündüğü bir an, kanunen yasak olmasına rağmen yanına bir silah almış, ne olur ne olmaz diye...(neyse sonradan bir şey olmamış)
Aşağıdaki yazdığı yazıyı çok içten ve kendi hislerime çok benzer buldum..(ben de böyle bir şey yapsaydım aynı şekilde hissederdim her halde..)o yüzden yolluyorum

...As always being a law abiding citizen I couldn't get over the fact that I had broken the law by concealing a gun that night. The reality is that no one should ever feel that way for attempting to protect their loved ones

Kısaca çevirirsek...
Daima kanunlara saygılı olmuş bir vatandaş olarak, o gece üzerimde 'gizli bir silah' taşıyarak kanunu çiğnemiş olduğum fikrini bir türlü aklımdan çıkaramadım... Gerçek şu ki, hiçbir insan, 'sevdiklerini korumaya çalıştığı' için böyle hissetmek zorunda kalmamalı...

Sevgiler

Alıntı

sn.ekeke; rep olsa verirdim...

haklısınız.

Alıntı

Cok yol almamız lazım cok...

Alıntı

Sn. Arkadaşlar,

Kendisi hakkında çok bilgim yoktur..ancak Sn. Alev Alatlı "bireysel silahlanma" ile ilgili şöyle bir yazı yazmış...okudum yollayayım dedim...

http://www.turkdirlik.com/Bilgimece/Siya...li0008.htm

Sevgiler

Alıntı

Sn Ekeke bende bu zatı tanımam ama yazdıklarının büyük kısmına katılmamak elde değil...

Alıntı

Sn. Arkadaşlar,

http://www.turkboard.com/image-vp2111916.html

-Büyük şehirlerimizde nüfus sürekli arttığına göre...
Bu durumun işsizlik ve suçları sürekli arttırdığına, ve örnek vermek gerekirse 15 milyonluk bir şehirde güvenlik güçlerinin suçları ""önleyici"" bir işlev yerine getirmesi fiilen imkansız olduğuna göre...

-Silah kaçakçılığı önlenemediğine, ki tamamen önlenmesi (en azından bu coğrafyada) imkansız olduğuna göre...

-Dürüst vatandaşlar olarak, "kendimizi koruma hakkımızı" yasalar çerçevesinde istediğimizde, bize; "Kendini ancak "evinde" koruyabilirsin..o da adam yatak odana girerse ...onun haricinde dışarıda karışmam, ölürsen suçluyu bulmaya çalışırım" denildiğine göre...

-İnsan hakları açısından "yaşama hakkının vazgeçilemez, ve elden alınamaz" olduğuna göre....

Yukarıda binlercesinden birini yolladığım olay benzeri bir olay başımıza geldiğinde, "hali hazırda var olan kanunlarımız" biz "dürüst vatandaşları" şu iki sonuçtan birini seçmemize zorluyor...

Ölmek ya da "daha önceden ölmemeye karar vermiş olup", "suçlu" mertebesine yükselmek...

Avrupa hukuku anlayışı -Amerikan hukuku anlayışı filan beni (bireyi) ilgilendirmez arkadaşlar...Ben evli ve umuyorum yakında "çocuk sahibi" olacak bir vatandaşım...
Kimse, hiçbir kurum, "insanın kendisinin, ailesinin yaşamını savunma" hakkını elinden alamaz...böyle bir hakkı yoktur.
Can güvenliklerinin "tehlikede olup olmadığına da" yalnızca o kişinin kendisi karar verebilir..Bir kurum veya o kurumun atadığı bir kişi değil...

İşin açıkcası "onu koruyabileceğimden emin olamadığım" bir yerde bir çocuğum olması düşüncesi, beni çok yoruyor...

Sevgiler

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi