Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bireysel Silahlanma Hakkımız
Arkadaşlar,

ABD'deki NRA gibi bir organizasyona olan ihtiyaç gün gibi aşikar.
Bireysel silahlanma ile ilgili hukuki haklarımızın savunulması yanında, tükeciti olarak üreticilere karşı haklarımızın savunulması, ülkemizde kaliteli üretimin teşvik edilmesi için de bu şart.

Ancak bu organizasyona da, gene çeşitli firmlar veya üreticiler, direk yada indirek bulaşırlarsa, bu organizasyon da, aynı Avcılık ve Atıcılık Federasyonu gibi, bazı adamların menfaatlerini ve tekelleşme gayretlerini koruma birliği haline gelir.

Saygılar.

Alıntı

slm.sayın lupus içten forumdaki yazılarınızı ilgi ile okuyan bilginize saygı duyan biri

olarak yeni forumun sanırım moderatörlerindensiniz başarılar dilerim.bireysel silahlanmada katedilecek mesafede payımıza düşeni üstlenmeye hazırız silah ruhsatlarının daha akılcı duruma getirilmesi için yapılacak

çalışmalara destek vermeye hazırız içtendede yazdım konunun birinde bulundurma ruhsatlı silahını gezdirirken yakalanan bir ruhsatlı silah sahibi ömür boyu silah ruhsatından men ediliyor ama maalesef ruhsatsız

silah yakalatan bir kişi için durum böyle değil ruhsat almasına engel bir durum teşkil etmiyor.aşağıdaki linkte vereceğim iem in sık sorulan sorulara verilen cevap bunu

kanıtlıyor.
http://ruhsat.iem.gov.tr/site/readarticl...ticle_id=1

Alıntı

ruhsatsız silah yakalat sonra git ruhsatlı silah al çok enterasan bir ülkede

yaşıyoz vesselam yani

Alıntı

slm.diğer forumda cey cey arkadaşımız bunun yanlış cevaplama olduğunu yazdı

emniyet tarafından yanlış cevaplanmış sanırım arkadaşlar arkadaşımız ceycey e teşekkür ediyorum.saygılar.

Alıntı

ABD nin bir kısım eyaletine haiz olan rahat silah edinme taşıma vs gibi haklara

sahip olmak istiyorsak eğer ki bu çok uzak ve zor gibi duruyo. Kanunlardan tutun polisimize kadar herşeyin revize edilmesi lazım...

Alıntı

işimiz zor desene o zaman glock abicim.yaw şu tük silahseverlerin yüzü ne

zaman gülecek.yaa insan biraz demez mi dünya nerede biz nerede biraz ilerleyelim gelişmiş ülkeler seviyesine gelelim bizde kazanalım silah severlerde kazansın ama yok herkes kendi çıkarlarının peşinde milleti

kazıklamakla meşkul.

Alıntı

Selamlar.
Amerika gibi olmasını beklemiyorum ama M.Ö. kalmış kanunların gözden geçirilip biraz revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Mesela silah taşıma ruhsatının üzerinde taşımayla anlamlandırılmasını, bulundurulma ruhsatının ise kişiye ait her türlü mülk ve taşıtlar olarak anlamlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bir silahın arabada torpido gözünde durması evinde dolabında durması veya iş yerinde çekmecede durması bana göre aynıdır.

Alıntı

Öncelikle bu konu başlığı için teşekkür ediyorum sayın lupus.
Şunu belirtmek isterimki forumlarda bu gibi konular sonuca ulaşmaktan daha cok detaylarda bogulup kalır.
İlk olarak konu hakkında tartışmak faydalı tabiki ama asıl olan bu organizasyonun temellerini atabilmek. Bizim bu oluşum için az yada cok bir katkıda bulunmamız birşeyleri muhakkak değiştirecektir. Bu tip bir dernek yada kuruluşun kurulması için gerekli çalışmalar nelerdir öncelikle bunları bilen arkadaşlardan yada araştıranlar dan ögrene bilirsek sonuca ulaşmak için ne yapmamız gerektiğini daha iyi bileceğimiz kanaatindeyim.
Bireysel silahlanma hakkımız ve bu konudaki sorunları tartışmak daha sonraki hedef olursa daha az vakit kaybetmiş oluruz gibi geliyor. Zaten bu forumdaki arkadaşların buna benzer başlıklar altında ne gibi sorunlar yaşandığını daha önce dillendirdiklerini hepimiz biliyoruz.
Böyle bir oluşuma forum olarak önayak olabilirsek memleket için cok hayırlı olur.
Sayın lupus oluşacak organizasyonda reklam ve menfaat temelli odakların oluşması konusundaki görüşlerimi daha önce yazmıştım o yüzden tekrar yazmıyacağım.
Hele biz bir başlayalım " görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler"..
Saygılar..

Alıntı

Arkadaşlar,
Okuma fırsatı olmayan arkadaşlar için, diğer foruma yazdığım yazıyı aynen buraya da yolluyorum...Ve değerli görüşlerinizi bekliyorum...
Bir kuruluş olması gerektiğinden de eminim...Ancak yapılabilirliğini ancak avukat arkadaşlarımızın yorumlayabileceğini düşünüyorum..

Sevgiler

Arkadaşlar merhaba,

Ben hukukçu değilim, ama konumuzda 'işlerin düzelmesi' ile ilgili amatör görüşlerimi kısaca anlatayım...

Öncelikle, yerli sanayimiz fiyatlarını düşürecekler...Evet devlet vergi alıyor, alacak da...Devletimiz bireyden, kurumlardan, başka sektörlerdeki özel firmalardan da vergi alıyor..
Üstelik bir çok insan bu vergi oranlarını da çok yüksek buluyor...Dolayısıyla bu bir bahane değil..
Firmalarımız kar oranlarını düşürecekler...Kaldırmıyorsa başka bir formül bulacaklar...her halıukarda fiyatlar düşmeli derim ben...

Ruhsat konusu.... Öncelikle söylemeliyim ki...bu konuda bir kavram karmaşası var...
şu taşıma- bulundurma işinin makamlarca tartışılması gerekiyor. Şöyle ki...

1. Daha önceki bir postumda da belirttiğim gibi, aslında şu an bulundurma ruhsatlı bir silah almak hiç mantıklı değil. Mekandan dışarı çıkarılamıyor(çıkarılması izne bağlı). Ancak bu izni almanın koşulları, esasen izni almayı(ya da en azından sıklıkla almayı-diyelim ki haftada bir kez poligona gitmek istiyorsunuz) fiilen imkansız hale getiriyor. Çünkü bugünün(en azından kent hayatındaki) koşulları, insanın haftada bir kez, hatta çoğu zaman ayda bir kez bile bu işe zaman ayırmasını çok güç bir hale getiriyor.(Emniyetteki arkadaşlarımızın zaten başlarından aşkın olan işlerine, bir de bizim haftada bir ızdırap eklememizi hiç saymıyorum)
2. Tüfek taşımak ile tabanca taşımak, kanunen aynı manaya gelmiyor. Bunu anlamak güç. Tüfeğinizi arabanızda, ya da yürürken kılıfında (boş olarak) 'TAŞIYAbiliyorsunuz. Ancak tabanca taşımak kanunen, tabancayı DOLU ve KULLANIMA HAZIR durumda taşıyabileceğiniz anlamına geliyor ki bu iki durum AYNI ANLAMA gelmiyor.
Bu durumda kendi adıma şöyle bir sonuç mu çıkmalı diye düşünüyorum. Tabii kanunun mantığını kavramaya çalışmak açısından...

Kanun bana arabamda tüfek bulundurabileceğimi söylüyor.Ancak tabanca (bulundurma ruhsatlı) bulunduramayacağımı söylüyor. Neden?? Silah kullanma kanunlarındaki kısıtlamaların kötü niyete karşı bir önlem olduğunu düşüncesinden yola çıkarsak; kötü niyetli adam aynı kötü niyetini arabasında bulunduramadığı tabancasıyla değil de bulundurabildiği tüfekle uygulayamaz mı??
Velhasılkelam, burada bir mantıksızlık var.
Şahsen bulundurma ruhsatlı tabancanın istenilen her yerde bulundurulabilmesi gerektiğini(arabada, yazlıkta,memlekette...vs) düşünüyorum. Burada olması gereken....ÜZERİNDE TAŞIYAMAYACAĞINDIR. Yani doldurup, beline takamazsın. Kutusunda faturasıyla istenilen mekanda bulundurulabilmesi, ve aynı koşullarda boş olarak bir yerden bir yere götürülebilmesi gereklidir.

Bu durum gerçekleştikten sonra zaten görevlilerimizden, mesleği gereği taşıması gerekenlerden, ve can güvenliği tehdit altında vatandaşlar haricinde kimsenin tabanca taşımasına da gerek yoktur.

Ancak son ve en önemli nokta şudur...Silah almanın koşullarının sağlanması durumu, ve silahla işlenen suçlardaki cezalar...
Yukarıdaki temennilerim bu konulardaki eksiklikleri gidermeden gerçekleşirse, en amiyane tabiriyle söyleyeyim....Durum felaket olur
Yeteri kadar uzattığım için aslında konunun en önemli bölümü olan bu bölümü kısa geçeceğim....Çünkü yapılacak şeyler basittir.

1. Silah (tabanca veya tüfek) satın alma başvurusu bölümünde, özellikle sağlık ve psikolojik durum değerlendirilmeleri çok daha ciddiye alınmalıdır. Bu konudaki suistimaller engellenmeli, ve suistimal görüldüğü noktalar şiddetle cezalandırılmalıdır.
(Şunu belirtelim ülkemizde silahı öyle çok seviyoruz ki, herşeye rağmen edinmek istiyoruz. Ancak... mesela.. beş metre ötesini zor gören bir insanımız..'ne kadar seviyorsa sevsin' silah kullanmaya elverişli değildir. Pek çok insan ferrari de sever, ancak koşulları elverişli olmadığından sahip olamaz...Bir örneğin diğerinden bir farkı yoktur. Bu durumlarda da insanımızın kanunlara saygılı olması....ZORLAMAMAYI içine sindirmesi gereklidir.

2. Cezalar...Arkadaşlar...şunu anlamamız gerekiyor...Silahlar tehlikelidir...Göz açıp kapayana kadar insanın kendisini veya başka birini yaralaması-hayatını tehlikeye sokması işten bile değildir. Ki bunun lütfen farkında olalım...Bu durum en önemli insan hakkının yani İNSANIN YAŞAMA HAKKININ gaspıdır. Telafisi yoktur ve bir çok insanın da hayatını kökten etkiler. Kimsenin kimseye böyle bir şey yapmaya hakkı yoktur.

Dolayısıyla, evet silah edinme- kullanma hakkımızı isteyelim savunalım. Ancak silah kullanmaktan kastım, canımız istediğinde silahımızı belimize takalım, meskun mahalde, içimizdeki DELİKANLIYI göstermek için başka insanlarımızın hayatını tehlikeye sokalım. Bir kutlama gecesini(düğün vs) yas gecesine çevirelim bunlar değildir. Silah dünyanın bir gerçeğidir. Kimileri yağlıboya resim sever, kimileri ben, bizler silah seviyoruz. Ancak şunu aklımızdan asla çıkarmayalım, bizlerin sevdiği şey, sadece saniyeler içinde dünyada sevginin tam tersi olan ne kadar kavram varsa onlara dönüşebilme potansiyeline sahip bir alettir.

Kanımca, kanunlarımız yukarıda bahsi geçen makul şekil veya şekillerde düzeltildiğinde, silah edinme koşullarının yerine gelip gelmediğinin takibi daha sıkı yapıldığında ve en önemlisi, memleketin her yerinde standartlara bağlandığında, elindeki bu silahı kanunsuz, yanlış, başkalarının hayatını tehlikeye sokan bir şekilde kullananlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Yazımı bağlarken, ben olsam diye başlayan cümlelerden birini kurmak istedim..
Ben olsam... meskun mahalde değil silah atanı, üzerinde silah olduğunu İMA EDENE(eklenti-burada bahsettiğim durum tehdittir) bile en az 5 yıl, affa uğrama şansı olmayacak şekilde hapis cezası verirdim...
Sonuç olarak, bu koşullar sağlanırsa hem firmalarımız, hem kanunlarımız, hem vatandaşlarımızın kullanımı açısından; işlerin çok daha düzeleceğini düşünüyorum. Tüm söylediklerimin yalnızca bir silah-sever in beyin fırtınası olduğunu, elimden geldiğince tüm içtenliğimle yazdığımı; hepsinden önemlisi..benim de bu konularla ilgili hukukçularımızın yorumlarını merakla beklediğimi söylemeliyim...

Sevgiler

Alıntı

Arkadaşlar bu ülkede hangi hakkımız tam ki bu da öyle olsun, artık 5 yaşında bir çocuğa bile sorsanız bu konuya gülerek cevap verir, gözgöre göre insanlar ruhsatlı silahla suç işlemez bu çok aşikar olan bişey, 1.000 ytl ye ruhsatsız bir silah alıp suçta kullanıp atmak varken, adam gidip birsürü bürokrasiyi aşıp onca ruhsat harç vs parası verecek, sonra gidip silahın değerinin 5 katı para verip aynı silahı resmi yoldan alacak ve balistik incelemeyle suçun işlendiği merminin kendi silahından çıktığının tespitininde çok rahat olacağı bir durumda ruhsatlı silahla suç işleyecek kaç kişi var Allah aşkına, hani bazen değişik ülkelerin komik kanunlarını yazarlar ya, bence mutlaka eklenmesi gerekenlerden biride bizim bu durum, elbette az da olsa örneği olabilir ama kaç tane ruhsatlı silahla yapılan soygun, gasp gibi suça denk geldiniz. işlenen cinayetlerin bilmem kaçta kaçı ateşli silahlarla işleniyormuş, o yüzden silah alımı zorlaştırılsın vs diye çıkıp ahkam kesenler, acaba yurda yılda kaç bin adet ruhsatsız silah sokup satıyorlar, biri çıkıp bunu söylemiyor silahla suç işleniyor bunu engelleyin oh ne güzel, peki ruhsatsız silaha ne gibi bir çare düşündüler acaba, ruhsatsız silahı bitirsinler bu memlekette bende gidip silahlarımı teslim edeyim ve çakı bile taşımayayım...
bugün milyonlarca kayıt dışı silah ortalıkta geziyorsa, (elbetteki her ruhsatsız silah sahibi kötü değil) her psikopat, hapçı, hırsız, gaspçı vs nin belinde ruhsatsız silah varsa ve her an suç işlemeye hazırsa ve bu insanlar bu silahlarla sokaklarda geziyorsa, ve bende tek başıma veya ailemle bu sokakları paylaşıyorsam kusura bakmasınlar kimse benim silah taşıma hakkıma engel olamaz, devlet ruhsat vermezse ruhsatsız taşırım, çünkü ben dürüst ve kaybedecek çok şeyi olan bir insanım, kaybedecek birşeyi olmayan belinde silahla gezen psikopatların bulunduğu bir ortamda ben silahsız gezmem, bu sadece benim değil herkesin hakkı...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi