Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.6 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlginç Silah Resimleri
Yukarıda sayın Arat'ın paylaştığı şemsiye içine gizlenmiş SPAS-12, bana yıllar önce sayın Sevil Atasoy' un kitabında okuduğum Bulgar Şemsiyesi'ni hatırlattı. Bulgaristan'ın komünizm ile yönetildiği yıllarda Bulgar Gizli Servisi DS (Durzhavna Sigurnost), KGB'nin de desteği ile komünizm muhaliflerine, Bulgaristan içinde ve dışında şemsiye görünümlü silahlar ile suikastler düzenliyordu. Bunların en meşhuru muhalif Bulgar yazar Georgi İvanov Markov' a 7 Eylül 1978 sabahı İngiltere' de düzenlenen suikastdir.
 Markov otobüs durağında beklerken sağ baldırında hafif bir acı hisseti. Etrafına bakındı, yakınındaki bir adamın yere düşen şemsiyesini kaldırmakta olduğunu gördü ve 4 gün içinde öldü. Markov nasıl suikasta uğradığını hiçbir zaman öğrenemese de otopsisini yapan doktorun dikkati ve Bulgaristan' da Komünist rejimin çöküşünden sonra açılan arşivler sayesinde bizler öğrenebildik. DS' nin kullandığı suikast şemsiyelerinden, 1990 sonrasında İçişleri Bakanlığı' nın kilitli odalarından birinde bolca bulundu. Şemsiyelerin orijinal ve replikaları halen dünyanın çeşitli müzelerinde sergileniyor.

[Resim: bu.jpg]
Şemisyenin replikalarından biri.

Şemsiyelerin içine gizlenen silah aslında bir ateşli silah değil. Sıkıştırılmış gaz ile çalışıyor ve basit bir tetik mekanizması var. Tetik çekildiğinde sıkıştırılmış gaz serbest kalıyor ve şemsiyenin ucunda bulunan namludan çapı 1.7mm olan, %90'ı Platin, %10'u İridyum'dan imal , ortasında birbirini kesen iki kanalı bulunan bir küre fırlatıyor. Kullanılan metal alaşımları özenle seçilmiş çünkü bu karışımın vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanmadığı ve vücuda giren bu cisme reaksiyon göstermediği biliniyormuş. Kürenin asıl etkisi ise birbirini kesen iki kanalın içinde bulunan risin maddesinden geliyor. Risin, Keneotu bitkisinin tohumundan elde edilen ve toksik etkisi Siyanür' den 6 bin kat daha fazla olan bir toksin. Kürenin içine sığan Risin' in tuz tanesi büyüklüğünde olduğunu düşündüğümüzde zehirin etkisini daha iyi anlayabiliriz. Küre vücuda girdikten sonra kanallarında bulunan Risin kana karışıyor ve halsizlikle başlayıp yüksek ateşle seyreden bir tablonun sonu ölümle bitiyor. Talihsiz Markov'un başına gelende bu olmuş.

[Resim: buk.jpg]
Şemsiye tarafından fırlatılan küre halen Scotland Yard' da bulunan suç müzesinde sergileniyor.

Saygılar.

Alıntı
25 üye teşekkür etti:
al-me, alpago, iso, heisenberg, madenci08, Karacula, xeorx, demirci57, sem, Arat, PersonalDefence, usame, Sabri, fazilk, Pistov, Ahmet Efe, lupus, Kıraç Ata, Dr.Oz, fahrenheit-451, wubıh, mimaslan, pasa_7676, Guns N' Cars, m.zmrt
Piyade tüfeği temelli dünya haritası. Suudi Arabistan ve Umman'ın Amerikan menşeli bir tüfek yerine Aug, Tayland'ın ise Tar21 kullanması şahsen bana ilginç geldi.

[Resim: interpolation_lanczos_none_output_format...e_1920.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
sem, madenci08, husrev, lupus, heisenberg, usame, ismicey, wubıh
https://steyrarms.com/news-and-media/us-made-aug/

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Arat, husrev, lupus
(07-07-2017, 10:27 AM)Arat demiş ki: Suudi Arabistan ve Umman'ın Amerikan menşeli bir tüfek yerine Aug, Tayland'ın ise Tar21 kullanması şahsen bana ilginç geldi.

Benzer şaşkınlığı ben de yıllar önce rahmetli Yaser Arafat'ın masasının üzerindeki Uzi' yi görünce yaşamıştım sayın Arat.

Saygılar.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
lupus, Arat, lenduha, wubıh, Murphy, alpago, Gravis_Pro, bayevler
Daha önce verildi mi bilmiyorum ama izlemeye değer.

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
tirendaz, hunter 12, xeorx, sem, wubıh, taarruz, lupus, alone61, alpago, alpi, zarif_, husrev, S@riyerli, heisenberg, demirci57, mimaslan, al-me, lenduha, ismicey, yyildiz, lapal, Gazanfer
[Resim: IMG_20180116_125227.jpg]

[Resim: IMG_20180116_125238.jpg]

[Resim: IMG_20180116_125251.jpg]

[Resim: IMG_20180116_125253.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, Vefasiz, ombra, wubıh, ilbay, madenci08, mimaslan, xeorx
[Resim: IMG_20180129_222307.jpg]

[Resim: IMG_20180129_222309.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Kıraç Ata, tirendaz