Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namlunun Tarihsel Gelişimi
alikozanoglu demiş ki:Sn. gun.

Yiv-set veya benzerleri yerine beşgen, altıgen, vb. kesitli. Yani köşeli bir profilin belirli bir hadve ile dönmesiyle çekirdeği kendi ekseni etrafında döndüren namlu içi biçimi.
1800'lerin ikinci yarısında ağızdan dolma Whitworth toplar ve tüfekler hexagon/altıgen namlularından kendileri de altıgen kesitli mermi ve çekirdekleri atıyorlardı.
Normal, yani yuvarlak kesitli çekirdekleri altıgen kesitli namludan atan en tyanınmış çağdaş marka herhalde Heckler & Köch. İlk mi bilemiyorum şu an.

Saygılar,

alikozanoglu

Sn alikozanoğlu vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim.Saygılar.

Alıntı

Af buyurun bugün okuduğum gazeteye göre silah namlusu gelişmeye devam ediyor.Literatürde adı olmayan silah...Linkte ayrıntıları var Smile
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19813415.asp

Alıntı

Sn. smith
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Çok aydınlatıcı oldu.

Alıntı

Sn. smith, yakın zamanda bir tv belgeselinde izlemiştim. Yivsiz namlulu tüfeklerden, yivli namlulu tüveklere geçişin bir tesadüf eseri ortaya çıktığıdır. Yivsiz namlulu tüfeklerin, atımdan sonraki barut kalıntılarını temizlemenin, zor olduğunu zamanla görmüşler ve temizliğini kolaylaştırmak için namluya yivler açmışlar. Daha sonraki atımlarda, hedefi bulan bilyelerin, yüksek isabet oranını ve menzilin çok daha uzadığını görmüşler. Bu tesadüf üzerine yivli namlulara geçiş başlamış. Eğer bu izlediğim belgeseldeki anlatım doğru ise, sizin bu verdiğiniz değerli bilgilere katkısı olurmu bilemem.

Verdiğiniz bilgilere ve emeğinize sağlık.

Saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi