Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurtdışından silah alınabilir mi?
01-05-2008, 09:40 PM (Bu Mesaj 02-05-2008 12:31 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Egecaddesi.)
Mesaj: #1
Yurtdışından silah alınabilir mi?
Selamlar,

Forumda hergünkü gibi dolaşıp bilgilerime yenilerini eklerken şöyle bir soru takıldı aklıma.

Değerli arkadaşlarıma sormadan önce buradan sorarak diğer dostlarda bilgilenir ve bilgilendirir diye düşündüm Smile

Şimdi forumda solak arkadaşlar için HK P2000 önerisi gelmişti.
"Tamam" dedim "Alalım bunu.."

Fiyat hakkında ne kadar kazıklandığımı anlamak için internetten öylesine bir araştırma yaptım.
Bu sitede 600- 800 $ arasında bir fiyat gördüm.
Bizim MKEK de ise 3.622 $ gibi bir fiyat gördüm.

Tabi siz "Gayet normal, ne var bunda" diyeceksiniz.

Şöyle bir soru yine aklıma takıldı. Ben nasıl yurtdışından yasal ve ruhsatlı biçimde silah temin edebilirim.

Yani kısaca en fazla 800 dolara bunu ruhsatlı bir biçimde alabilirmiyim. Smile

Saygılar sevgilier.

Not: Cevabı biliyorum gibi ama yinede emin olmak isterim...
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-05-2008, 12:16 AM
Mesaj: #2
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
Egecaddesi Yazdı:Not: Cevabı biliyorum gibi ama yinede emin olmak isterim...

sayın egecaddesi emin olabilirsin...Cool
Alıntı Yaparak Cevapla
02-05-2008, 12:32 AM
Mesaj: #3
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
Seviyorum sizleri Big Grin
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-05-2008, 12:36 AM
Mesaj: #4
Smile RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
SmileCool
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-05-2008, 10:04 PM
Mesaj: #5
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
Sn.Egecaddesi,cevabı bildiğinizden eminim ama,forumu ziyaret eden arkadaşlar için bilgilerimizi tazeleyelim.
6136 Sayılı Kanun'un 2. ile 91/1779 Sayılı Yönetmeliğin 40.maddesinde bu konu ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.Kısaca, yurtdışında görev yapan konsolos, elçi,subay ile güvenlik görevlilerine yurtdışından kesin dönüşlerinde bir defaya mahsus olmak üzere bir adet silah(tabanca veya yivli av tüfeği) ve 200 adet mermi getirmesine izin verilmiştir.Bu şahıslar bu silah ve mermileri gerekli kayıt yapıldıktan sonra devredebiliyorlar. Ancak bu şans bir kere ellerine geçtiği için bu şahıslar silahı çok pahalıya satıyorlar.
Bir de kanunun 2.maddesinde yurdışında görev yapan şahıslara armağan olarak verilen silahlar yurda sokulabiliyor.
Bunu dışında ithal silahı MKE'den belirlenen fiyatlardan alabiliriz.Bundan başka legal yol yok.Saygılarımla.
Alıntı Yaparak Cevapla
03-05-2008, 12:43 AM
Mesaj: #6
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
Teşekkürler Sayın Ceycey. Ayrıntılı cevabınız için.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03-05-2008, 02:00 PM
Mesaj: #7
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
ceycey Yazdı:Sn.Egecaddesi,cevabı bildiğinizden eminim ama,forumu ziyaret eden arkadaşlar için bilgilerimizi tazeleyelim.
6136 Sayılı Kanun'un 2. ile 91/1779 Sayılı Yönetmeliğin 40.maddesinde bu konu ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.Kısaca, yurtdışında görev yapan konsolos, elçi,subay ile güvenlik görevlilerine yurtdışından kesin dönüşlerinde bir defaya mahsus olmak üzere bir adet silah(tabanca veya yivli av tüfeği) ve 200 adet mermi getirmesine izin verilmiştir.Bu şahıslar bu silah ve mermileri gerekli kayıt yapıldıktan sonra devredebiliyorlar. Ancak bu şans bir kere ellerine geçtiği için bu şahıslar silahı çok pahalıya satıyorlar.
Bir de kanunun 2.maddesinde yurdışında görev yapan şahıslara armağan olarak verilen silahlar yurda sokulabiliyor.
Bunu dışında ithal silahı MKE'den belirlenen fiyatlardan alabiliriz.Bundan başka legal yol yok.Saygılarımla.

Evet dogru , ancak askeri personel için ömür boyu birdefa getirme hakkı verilmiş, iken diger kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevlilere daimi görevle gitmiş olmaları koşulu ile geri dönerken 1 adet getirme hakkı verilmiştir. daimi görevde 1 yıldan az olamayacagı için , otomatik olarak yılda bir defa gerire bilecekleri gibi bir yorum çıkartmak mümkün...
Alıntı Yaparak Cevapla
03-05-2008, 04:08 PM
Mesaj: #8
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
Sn.avgökmen38,bence yorumunuz yanlış.6136 Sayılı kanunun 2/c maddesi aynen şöyle:
" Memuriyetleri devamınca bir defaya ve tek bir silaha mahsus olmak üzere, dış temsilciliklerimizde elçi sınıfından olanlar ile konsolosların ve daimi görevlerde bulunan subaylarla güvenlik memurlarının,
Getirdikleri silah ve mermisinin yurda sokulmasına izin verilir."
Yine yönetmeliğin 40.maddesi de aşağıda:
"Memuriyetleri devamınca bir defaya ve tek bir silaha mahsus olmak üzere; dış temsilciliklerimizde elçi sınıfından olanlar ile konsolosların, yurt dışına daimi görevle gönderilen subaylarla dış temsilciliklerimizin güvenlikleri ile görevli Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli ve diğer güvenlik görevlilerinin kesin dönüşlerinde beraberlerinde veya kesin dönüş tarihinden itibaren en fazla altı ay içinde getirecekleri tabanca veya yivli av tüfeği ve bu silahlara ait en fazla 200 adet merminin yurda sokulmasına izin verilir."
Bir defa sadece askeri personel için değil subay ve güvenlik görevlillerinden bahsediliyor.Yani sadece subaylar için bir kanunda özel bir ayırım yok.
İkincisi kanunda ve yönetmelikte memuriyetleri devamınca bir defaya ve bir silaha mahsus denilmektedir.Buradaki memuriyetleri kelimesinin her görev olarak anlaşılmaması gerekir.O zaman diyelim bir konsolos memuriyeti boyunca 15 değişik ülkeye gidiyor.Her yerde 2-3 sene kalıyor.Her TR'ye gelişinde 1 silah getirme hakkı bulunsa, 15 silah eder ki bu durum kanunun amacına aykırı.Resmen konsolos ve elçilerin silah ticaretine izin verilmiş olur.Uygulama nasıl bilemiyorum ama, kanun koyucunun maddedeki amacı bu değil.
Alıntı Yaparak Cevapla
10-05-2008, 09:21 PM
Mesaj: #9
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
Madem laf açıldı konuşalım. 6136 da böyle bir düzenleme olsada askeri personel zati demirbaşa kayıtlı silah alma ve silah alma yönergesine tabidirler.( detaya girmeyecegim ) Bu yönerge geregincede ömür boyunca emeklilikleri dahil vatandaştan bir adet tabanca devir alabilirler. Bir adet zor alım silahına sahip olabilirler. İki adet yerli veya yabancı tabancayı MKE kurumundan alabilirler. Silah alabilmek ve devir yapabilmek içinde baglı oldukları kuvvet komutanlıgından izin almak durumundadırlar.
Emniyet Müdürlükleri bünyesinde yurt dışına daimi veya geçici görevle gidebilecekler bellidir.Yine polis memurlarımızı kapsayacak şekilde ''' bir defaya mahsus ''' denilsede biar sonra anlatacagım şekilde bir sınırlamaları yoktur. Ayrıca sivil hayatta 7 adet tabanca sahibi olabilirler.Bunun nedeni de al-sat yapmalarına engel olmaktır.
Dikkatinizi çekerse bahse konu memurluk makamları ile alakalı '''ömür boyunca - görevdeyken - bir adet alıp gelebilirler''' ibaresi bulunmaktadır. Ancak göerevleri boyunca sadece bir adet tabanca ''' hediye alabilirler''' diye bir yasaklama söz konu degildir.
Kıbrıs sorununa hep siyasi olarak yaklaştık. ancak ticari olarak yaklaşmadık .Yurt dışından pasaporta işletmek sureti ile ençok Türkiyeye Kıbrıstan tabanca getirilmiştir. ( yine detaya girmeyecegim. )
Alıntı Yaparak Cevapla
28-05-2008, 05:08 PM
Mesaj: #10
RE: Yurtdışından silah alınabilir mi?
ceycey Yazdı:Sn.avgökmen38,bence yorumunuz yanlış.6136 Sayılı kanunun 2/c maddesi aynen şöyle:
" Memuriyetleri devamınca bir defaya ve tek bir silaha mahsus olmak üzere, dış temsilciliklerimizde elçi sınıfından olanlar ile konsolosların ve daimi görevlerde bulunan subaylarla güvenlik memurlarının,
Getirdikleri silah ve mermisinin yurda sokulmasına izin verilir."
Yine yönetmeliğin 40.maddesi de aşağıda:
"Memuriyetleri devamınca bir defaya ve tek bir silaha mahsus olmak üzere; dış temsilciliklerimizde elçi sınıfından olanlar ile konsolosların, yurt dışına daimi görevle gönderilen subaylarla dış temsilciliklerimizin güvenlikleri ile görevli Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli ve diğer güvenlik görevlilerinin kesin dönüşlerinde beraberlerinde veya kesin dönüş tarihinden itibaren en fazla altı ay içinde getirecekleri tabanca veya yivli av tüfeği ve bu silahlara ait en fazla 200 adet merminin yurda sokulmasına izin verilir."
Bir defa sadece askeri personel için değil subay ve güvenlik görevlillerinden bahsediliyor.Yani sadece subaylar için bir kanunda özel bir ayırım yok.
İkincisi kanunda ve yönetmelikte memuriyetleri devamınca bir defaya ve bir silaha mahsus denilmektedir.Buradaki memuriyetleri kelimesinin her görev olarak anlaşılmaması gerekir.O zaman diyelim bir konsolos memuriyeti boyunca 15 değişik ülkeye gidiyor.Her yerde 2-3 sene kalıyor.Her TR'ye gelişinde 1 silah getirme hakkı bulunsa, 15 silah eder ki bu durum kanunun amacına aykırı.Resmen konsolos ve elçilerin silah ticaretine izin verilmiş olur.Uygulama nasıl bilemiyorum ama, kanun koyucunun maddedeki amacı bu değil.

Tüm memuriyet hayatınca yalnızca tek bir silah.... Uygulama bu şekilde..
Saygılar..
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS