Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzmir'de Poligon Var mı?
Poligon açmak çok riskli bir iş. İsteyen çoktur ama zor. Çok çeşitli kişiler geliyor. Kimi kaçak fişek istiyor , kimisi ruhsatsız silahı denemek istiyor. Kimisi kaza yapıp yanındakini öldürüyor.

Sonra en ufak bir olayda milyonluk yatırıma mühür. Bundan 20 sene önce Çankaya Mezarlıkbaşın'da vardı. Nasıl neden bilinmez 3 kişi katledildi.

Hemen kapatıldı. Sahibi mahkeme üstüne mahkeme polis. Çekilir eza değil. İnsanla hem de en mikrop türde kişiler karşınıza çıkıyor. Tehdit edeni, dengesizi, mafya kılıklısı, hırtlar vadisinden çıkmış tipleri.

Allah işletene kolaylık versin.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ROG
Kemalpaşa tarafında, Çınarköy Mahallesin'de Poligon İzmir var. Anladığım kadarıyla nispeten yeni bir yer. Daha önce poligon tecrübem olmadığından nasıl bir ortamla karşılaşacağımı bilmiyordum ve sevgilimle gideceğim için kafamda soru işaretleri vardı ama vardığımız zaman gayet nezih bir işletmeyle karşılaştık.

Biz gittiğimizde ortalık gayet sakindi. Tabi bunda pandeminin ve bizim önceden randevu alıp, Cumartesi iş çıkışı gitmemizin de etkisi vardır. Poligondaki silahlar (En azından benim gördüklerim) yerli markalardı. Sarsılmaz'ın ve Samsun Yurt Savunma'nın silahları vardı. Dışarıdan kendi silahınızı getirmenize izin veriliyor. Bizde silah olmadığı için (Zaten ilk atış deneyimimizdi) oradaki silahları kullandık. Bizimle ilgilenen atış antrenörü Himmet Mıhladız Beydi. Kullanmamız için 9 mm bir Canik TP 9 temin edildi (Silahın hangi varyasyonuydu hatırlamıyorum ama sanırım Sahra olarak geçiyordu) Tetik ağırlığı beklediğimden çok daha hafifti. Hayatımda elime ilk defa tabanca aldığım halde vücudumun bir uzantısı gibi hissettim silahı, hiç yadırgamadım. Silahı doldurmak, namluya mermi sürmek, nişan almak ve ateş etmek nedense çok doğal geldi. İlk atışım olduğu göz önünde bulundurulacak olursa grupmanlarım da iyiydi (Ben Himmet Bey'in yalancısıyım) ve hiç ıskalamadım (Zaten 10-15 m atışı yaptık)

Tp 9'un tepmesi kız arkadaşıma biraz fazla gelince (Elleri de kendisi gibi ufak tefektir) Himmet Bey'den 7,65 mm'lik ya da .22'lik bir tabanca getirmesini rica ettim. Sevgilimin 9 mm'liğe zamanla alışacağını söylese de sağolsun ben ısrar edince 7,65 mm'lik bir tabanca getirdi.

Biraz şehir dışında kalıyor olması dışında (Belki de yasal zorunluluk böyledir, bilemiyorum) poligondan ziyadesiyle memnun kaldık. Belki bir gün hedef kağıtlarının fotoğraflarını da paylaşırım. Bizden herhangi bir giriş ücreti talep edilmedi ancak mermi başına 6 TL gibi bir fiyatları var. Daha önce Türkiye'nin hiçbir yerinde poligonda atış yapmadığım için bu fiyatların uygun ya da pahalı olup olmadığının kararını siz forumdaşlarıma bırakıyorum. Bu arada, ilerisini de düşünerek, yivisz tüfeklerle atış yapılıp yapılamayacağını sorduğumda yapılabileceği söylenmişti. O zamanlar acelem olmadığı için herhangi bir kalibre sınırlaması olup olmadığını sormamıştım. Bı mesajı okuduktan sonra gitmeyi düşünen önceden arayıp sorarsa boşuna gitmemiş olur.

Umarım bu sınırlı tecrübeyle paylaştıklarım İzmir'de poligon arayışında olan forumdaşlarıma bir parça faydalı olmuştur.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Bariss, alpercuhaci
(25-09-2020, 01:24 PM)kyle_katarn demiş ki: Kemalpaşa tarafında, Çınarköy Mahallesin'de Poligon İzmir var. Anladığım kadarıyla nispeten yeni bir yer. Daha önce poligon tecrübem olmadığından nasıl bir ortamla karşılaşacağımı bilmiyordum ve sevgilimle gideceğim için kafamda soru işaretleri vardı ama vardığımız zaman gayet nezih bir işletmeyle karşılaştık.

Biz gittiğimizde ortalık gayet sakindi. Tabi bunda pandeminin ve bizim önceden randevu alıp, Cumartesi iş çıkışı gitmemizin de etkisi vardır. Poligondaki silahlar (En azından benim gördüklerim) yerli markalardı. Sarsılmaz'ın ve Samsun Yurt Savunma'nın silahları vardı. Dışarıdan kendi silahınızı getirmenize izin veriliyor. Bizde silah olmadığı için (Zaten ilk atış deneyimimizdi) oradaki silahları kullandık. Bizimle ilgilenen atış antrenörü Himmet Mıhladız Beydi. Kullanmamız için 9 mm bir Canik TP 9 temin edildi (Silahın hangi varyasyonuydu hatırlamıyorum ama sanırım Sahra olarak geçiyordu) Tetik ağırlığı beklediğimden çok daha hafifti. Hayatımda elime ilk defa tabanca aldığım halde vücudumun bir uzantısı gibi hissettim silahı, hiç yadırgamadım. Silahı doldurmak, namluya mermi sürmek, nişan almak ve ateş etmek nedense çok doğal geldi. İlk atışım olduğu göz önünde bulundurulacak olursa grupmanlarım da iyiydi (Ben Himmet Bey'in yalancısıyım) ve hiç ıskalamadım (Zaten 10-15 m atışı yaptık)

Tp 9'un tepmesi kız arkadaşıma biraz fazla gelince (Elleri de kendisi gibi ufak tefektir) Himmet Bey'den 7,65 mm'lik ya da .22'lik bir tabanca getirmesini rica ettim. Sevgilimin 9 mm'liğe zamanla alışacağını söylese de sağolsun ben ısrar edince 7,65 mm'lik bir tabanca getirdi.

Biraz şehir dışında kalıyor olması dışında (Belki de yasal zorunluluk böyledir, bilemiyorum) poligondan ziyadesiyle memnun kaldık. Belki bir gün hedef kağıtlarının fotoğraflarını da paylaşırım. Bizden herhangi bir giriş ücreti talep edilmedi ancak mermi başına 6 TL gibi bir fiyatları var. Daha önce Türkiye'nin hiçbir yerinde poligonda atış yapmadığım için bu fiyatların uygun ya da pahalı olup olmadığının kararını siz forumdaşlarıma bırakıyorum. Bu arada, ilerisini de düşünerek, yivisz tüfeklerle atış yapılıp yapılamayacağını sorduğumda yapılabileceği söylenmişti. O zamanlar acelem olmadığı için herhangi bir kalibre sınırlaması olup olmadığını sormamıştım. Bı mesajı okuduktan sonra gitmeyi düşünen önceden arayıp sorarsa boşuna gitmemiş olur.

Umarım bu sınırlı tecrübeyle paylaştıklarım İzmir'de poligon arayışında olan forumdaşlarıma bir parça faydalı olmuştur.

Saygılarımla

Sayın kyle_katarn,
  Umarım öğretici ve keyifli vakit geçirmişsinizdir. Tabanca atıcılığı, tüfek atıcılığına göre öğrenimi daha zor ve meşakatlidir. Ek olarak insan öğrenimlerinde ilk öğrenilen bilginin doğru olması çok önemlidir. Özellikle atıcılık sporunda öğrenilen bilgi tekrarlar vasıtası ile kas hafızasına dönüşür. Bu sebepledir ki eğer atış merakınız ve fiiliniz yinelenecekse eğitici/öğretici videolar izlemenizi, makaleler okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü yanlış öğrenileni doğruya çevirmek, baştan doğru olanı öğrenmekten çok çok daha zor. ( Ciddi manada bilgi ve birikim sahibi yerli kaynaklar 2 elin 10 parmağını geçmez. Yabancı kaynakları tavsiye ederim.)
  Kız arkadaşınızın silah seçimini değiştirmekle de çok güzel bir karar vermişsiniz. Çünkü maalesef ki kadınlar işin içine silah girdiğinde biraz daha çekingen oluyor. Tepme ile oluşan patlama korkusu zaten kadınların hafızalarında hoş bir yere sahip olmayan silahların; daha da korkutucu ve itici bir hale gelmesine sebep oluyor. Ben nişanlımla her atışa gittiğimde kendisi 10-20 adet atış yapacağım diyor lakin ilk atıştan sonra vazgeçiyor. Kesinlikle de baskı yapılmaması gerekiyor. En güzel çözüm gerçekten içinden gelerek atış yapmak istemesini beklemek ve desteklemek.
  Poligon olarakta kapalı bir poligon olduğundan gerekli güvenlik tedbirleri ve izinler alındığı takdirde istenilen yere açılabiliyor. Fiyat konusuna gelirsek de benim İstanbul içinde atış yaptığım poligonlar Silah+Mühimmat onlardan olmak kaydı ile 4TL ile 4.5TL dolaylarında seyretmekte. Diğer illerde fiyat durumları nedir açıkcası bilemiyorum. İzmir'de faaliyet gösteren tek poligon gittiğiniz poligon ise tekel olmanın rahatlığıyla bu şekilde bir fiyat politikası izliyor olabilirler. Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kyle_katarn
Merhaba Sn. Bariss,

Tabancayla atış talimine devam edeceğim ancak şimdiki önceliğim, almak üzere olduğum yivsiz tüfek. Tüfekle birbirimize alıştıktan sonra tabancayla olan atış talimlerine devam ederim gene. Şimdilik, sınırlı olan zamanımı ve mühimmata harcayacağım parayı tüfeğe ayırmayı planlıyorum.

Sevgilim silahla ateş etmekten korkmak bir yana, poligona gitmek konusunda benden daha hevesliydi. Poligon çıkışında arkadaşlarımla da gelebileceğimi söyleyince, "Bensiz gelmek yok, burası bizim yerimiz." diyerek, poligona da romantik bir anlam yükledi (Kendisi İstanbul'da yaşıyor) Sanırım silahlara olan bakış açısıyla Türkiye şartlarında az rastlanan bir sevgilim var, nazar değmesin Smile

Gittiğimiz poligon İzmir'de tek değil ama diğerlerinin de erişilebilirliği rahat değil sanırım.

Atış fotoğraflarım aşağıdadır:

Rehineli olan hedef kağıdındaki kulağa ve kulak altına isabet eden atışlar kızarkadaşımın

[Resim: Whats-App-Image-2020-09-28-at-15-39-24.jpg]

[Resim: Whats-App-Image-2020-09-28-at-15-39-25.jpg]

[Resim: Whats-App-Image-2020-09-28-at-15-39-26.jpg]

İlk üç fotoğraf yavaş atışların sonuçları

[Resim: Whats-App-Image-2020-09-28-at-15-39-26-1.jpg]

Bu da hocanın kafaya ve gövdeye yaptırdığı seri atışların fotoğrafı. Sevgilimin bir sonraki gelişinde atış antrenöründen birlikte eğitim almayı planlıyoruz. Dediğiniz gibi önceden dersimizi çalışıp da gideriz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi