Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKII ve MKIII ve MKIII İncelemesi
Bizede nasip olur inşallah. Paylaşım ve değerli bilgiler için çok teşekkürler. saygılar..

Alıntı

Sayın Lupus;
1996 Yılında MKE den almış alduğum Browning Hi-Power Sport modelinde ''made in Belgium'' yazısı vardı.Birkaç ay sonra tavsiyem üserine Vigilante modelini satın alan başka bir arkadaşımın silahında ise '' assemblied in Portugal'' yazmaktaydı.Bazı Amerikan dergilerinde benzer modellerin üzerlerinde ''made in Portugal'' yazısını okudum.Bu durumda Hi-Power tabancaların 1995 yılından itibaren Belçikada kaba üretimlerinin yapıldığını ve müteakiben Portekize gönderilerek burada son ince işlemlerinin yapılarak paketlendiklerini; son zamanlarda ise üretimlerin tamamen Portekizde yapıldığını söyleyebilirmiyiz?
Bazı kaptırmatörler piyasada ''made in Belgium'' yazanların orijinal olduğunu ve digerlerinin ise ikinci kalite olduğunu söylemekteler.

Alıntı

silverking demiş ki:1996 Yılında MKE den almış alduğum Browning Hi-Power Sport modelinde ''Made in Belgium'' yazısı vardı. Birkaç ay sonra tavsiyem üserine Vigilante modelini satın alan başka bir arkadaşımın silahında ise '' Assembled in Portugal'' yazmaktaydı.
Sn.silverking, pek çok MKEK çıkışlı BHP görmekle birlikte, şimdiye kadar üzerinde '' Assembled in Portugal '' yazan MKEK çıkışlı hiç bir silaha denk gelmedim. Bana denk gelmemiş olabilir, ancak ülkemizde varsa da çok nadir olacağını düşünüyorum, çünkü '' Assembled in Portugal '' ibaresi daha ziyade Kuzey Amerika pazarı için Browning Arms Co. ithal ettiği BHP ' ler üzerine vurulagelmiştir. Şimdiye kadar bizzat görme şansı yakalayabildiğim ve üzerinde '' Assembled in Portugal '' yazan tek BHP, yurt dışından getirilmiş olan ve sol yanında da Kuzey Amerika Browning adresi olan bir tabancaydı. Eğer arkadaşınızın MKEK çıkışlı ve üzerinde '' Assembled in Portugal '' yazan BHP ' sini bizlerle paylaşabilirseniz çok memnun olurum.
silverking demiş ki:Bazı Amerikan dergilerinde benzer modellerin üzerlerinde ''Made in Portugal'' yazısını okudum.
Açık konuşmak gerekirse şimdiye kadar ne yurt dışı yayınlarda, ne de internetteki paylaşım ortamlarında hiç üzerinde '' Made in Portugal '' yazılı BHP ' ye denk gelmedim. Eğer bunu da bizlerle paylaşabilirseniz çok sevinirim, çünkü ben de üzerinde '' Made in Portugal '' yazan bir BHP ' yi ilk kez görmüş olacağım.
silverking demiş ki:Bu durumda Hi-Power tabancaların 1995 yılından itibaren Belçika'da kaba üretimlerinin yapıldığını ve müteakiben Portekiz'e gönderilerek burada son ince işlemlerinin yapılarak paketlendiklerini, son zamanlarda ise üretimlerin tamamen Portekiz'de yapıldığını söyleyebilir miyiz?
FNH ' in Portekiz macerası 90' lardan çok önce, kesin olmayan bir rivayete göre 70 ' lerin başında, kesin olarak ise 80'lerin başında başlamış olup, üzerinde ne yazarsa yazsın, bu yıllardan itibaren üretilen tüm BHP ' ler Portekiz montajıdır. FNH ' in BHP üretiminin halihazırda ne kadarını nerede yaptırdığını tam olarak bilemiyorum. MKEK ' den en son alınan silahların üzerinde de sadece sağ yanlarında üreticinin adı ve Belçika'daki adresi var.

Diğer yandan bunun benim nazarımda hiç bir kıymeti harbiyesi yok, çünkü nerede üretilirse üretilsin, BHP ' ler ilerleyen yıllar içerisinde kalitesi ve standardları sürekli olarak yükselen nadir marka ve modellerdendir. En basitinden MKEK ' den son zamanlarda alınan BHP ' lerin tetikleri parmağı daha net kavrayacak şekilde daha etli ve geniş, tetik pimi yatağının etrafı pime müdahale edilirken meydana gelen yüzey hasarlarını önlemek için traşlıdır. Gerek namlu üzerindeki, gerek gövde, gerekse de sürgü üzerindeki freze izleri çok daha az, malzeme kalitesi ve sertliği ise çok daha iyidir.

Sonuçta bana ne BHP ' yi kimin nerede üretip montajladığından, kalite ve detaylara özen eskiye oranla giderek artıyorsa, isterse Çin ' de yapılsın, bana ne...Onu işin inceliklerine vakıf olmadan, sadece böyle şeylere kafayı takıp, daha yumuşak ve zayıf malzemeden, daha özensiz olarak üretilmiş silahları, orijinal Belçika malı takıntısı ile lüzumsuz paralar ödeyerek alıp kazıklanmaya razı salaklar düşünsün...
silverking demiş ki:Bazı kaptırmatörler piyasada ''Made in Belgium'' yazanların orijinal olduğunu ve digerlerinin ise ikinci kalite olduğunu söylemekteler.
Keşke daha geçen hafta Sn.Göktuğ' un orada Sn.tokoğlu ile birlikte baktığımız eski bir polis silahı olan 245 PZ seri nolu bir BHP ' nin üzerindeki kalın boya kaldırıldıktan sonraki ham yüzey işçiliğinin fotoğraflarını alıp, tarla gibi bırakılmış yüzeylerini sizlerle paylaşsaydım. Bana bir tane yüzey işçiliği bu şekilde kötü bir MKIII gösterebilen olursa bir daha BHP ile ilgili tek kelam etmem...Hayatında bir kez eski bir BHP ile yeni nesil bir BHP ' nin yüzey işçiliğini ve tesviye edilirken yüzey sertliğini yanyana gözlemleyen hiç bir Allah'ın kulunu bu martavallara inandıramazlar...Bunlara ancak iki namluyu birbirine tokuşturup, çıkan sesten malzeme efsafını tespit ettiğini iddia eden salakları inandırabilirler...

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...php?tid=66

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...=66&page=2

lupus demiş ki:Portekiz Meseli

Aşağıdaki linkte, Sn.S.A.Camp ' in '' Portekizli BHP '' lerle ilgili güzel bir yazısı mevcut.

http://www.hipowersandhandguns.com/Portu...0Power.htm

Alıntı: Hello. I recently read a post in which a fellow referred to the "Portuguese Hi Power", saying that they were "built" in that country. Now and again, I've seen this same thing written about by others. Such claims are simply in error.

The fact is that no FN or Browning Hi Power has ever been manufactured in Portugal.

For the last several years, Browning-marked Hi Powers usually have the familiar "Made in Belgium" on them along with "Assembled in Portugal" but so far absolutely none have been made in Portugal. (FWIW, since some may not be aware of it, FN makes the Browning Hi Power. Browning does not make it. Browning has never manufactured a Hi Power. FN (Fabrique Nationale in Belgium makes the Browning Hi Power. Browning is the US importer.)

Kurt Wickman, who was one of the early 'smiths at Novaks, told me that some of the very best Hi Powers he'd ever seen were early "Assembled in Portugal" guns. When I asked why, he advised that FN sent folks to Portugal to make sure that their tolerances were held. Since I own both early and later-run "Assembled in Portugal Hi Powers", I examined examples of each. I can find no major differences at all! It would appear to me that either the Portuguese assemblers take pride in their work or have their "feet held to the fire" by FN, but I find no consistently measurable differences; the work remains very nice indeed. (As I understand it, the original reason for having the guns assembled there was simply lower labor costs.)

I shoot a lot of 9mm Hi Powers and have for right at four decades now. In my observation, current guns do not usually have trigger pulls that are either as light or break quite as cleanly as the older guns from the '60's, '70's, and even '80's but they group just as well or better! They definitely feed a much wider variety of blunt-nosed ammunition, ie: JHP's.

This is fairly typical of what I expect Hi Power Mk III 9mm pistols to do at about 15 yards. For me, this is accurate enough. These pistols were never intended as Camp Perry match guns. That said, I think that they offer very excellent service accuracy. This gun used to shoot the group in this picture was also assembled in Portugal.

Some of the T-series Hi Powers had a fine a polished blue as could ever be in my opinion but I am in no way convinced that they grouped any better or were any more reliable than current Hi Powers. I like both the "old classic" Hi Powers and the newer Mk II and Mk III pistols.

I actually prefer the Mk III for a heavy-use Hi Power.

The older guns are getting harder to find to be sure and will only continue to do so. Find 'em while you can and buy them if you want examples of the earlier Hi Powers. I find them as gorgeous a pistol as has ever been made! Having said that, do not think that you have a "second-rate Hi Power" if you happen to have a "C" series, Mk II, Mk III or one of its variants.

You don't...and it wasn't "made in Portugal"!

Best.

Özetlemek gerekirse, son zamanlarda bazı kişilerin '' Portekiz Üretimi BHP '' gibi yanlış bir tabirin kullanılmaya başlandığını, bunun kesinlikle bir hata olduğunu söylüyor. BHP, hiç bir zaman Portekiz ' de üretilmediğini yazıyor. BHP ' yi, Browning ' in de üretmediğini, sadece ithalatçı ve distribitör olduğunu, BHP ' nin sadece ve sadece FNH tarafından üretilegldiğini ısrarla vurguluyor.

Devamında ise, Portekiz ' de montajlanan BHP ' lerin, tetik çekişleri hariç, gerek tolerans değerlerinin, gerekse hedefteki dağılım özelliklerinin, gerek farklı mühimmatlarla mekanik güvenilirlik ve besleme sıhhatinin, 60 ' lı, 70 ' li , hatta 80 ' li yılların BHP ' lerinden daha iyi olduğunu söylüyor. Bazı eski T serilerinin, mükemmel yüzey tesviyeleri ile göz doldurabildiğini, ancak asla güncel modeller kadar iyi güvenilirlik ve dağılım özellikleri gösteremeyeceklerini yazıyor.

Özellikle de, ağır hizmet silahı olarak kesinlikle MKIII ' leri tercih edeceğini belirtiyor.

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=4272

Alıntı

Bir de yeri geldiği için değinmek istediğim bir başka konu da, Vigilante ve Sport model tanımlarıdır. Aslında bu iki model tanımı sık sık birbirinin yerine kullanılmakta, genelde de karışıklığa neden olmaktadır. Aslında bunun nedeni FNH ve Browning Arms Co. ' nun model tanımlarındaki çelişkilerdir.

Teknik açıdan bakıldığında FNH ve Browning Arms Company, meneviş boyalı, klasik baklava desenli ahşap kabza kapaklı modellerini genel olarak Vigilante olarak adlandırmaktadır. Karışıklığa neden olan ayrıntı ise, aynı modelin nişangah takımlarına göre bazen Vigilante, bazen de Sport olarak adlandırılmasıdır. Son yıllarda ayarlı gezli, ahşap kabzalı meneviş modeller genel olarak Sport olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak aynı silah eski Browning kataloglarında sık sık standard arpacık ve gezli modelle birlikte ortak olarak Vigilante olarak sınıflandırılmaktadır.

Özetlemek gerekirse, Sport denildiğinde sadece meneviş boyalı, ahşap kabza kapaklı ve ayarlı gez-yüksek arpacığı olan modeller söz konusudur. Vigilante denildiğinde ise yine meneviş boyalı, ahşap kabzalı, ancak bazen standard MKIII gez-arpacığı olan, bazen de aynı Sport modelindeki gibi ayarlı gez-yüksek arpacığı olan modeller söz konusudur. Bu tamamen FNH ve Browning Arms Co.' nun farklı yıllarda, faklı model tanımları kullanmasından kaynalanan bir durumdur.

Saygılar.

Alıntı

Sayın Lupus;
Ayrıntılı ve bilgi dolu cevabınız çok teşekkür ederim.Portekiz meselesinin yanı sıra Vigilante-Sport kavramları da benim gibi birçok Browning severlerin aklına takılmaktaydı sağolun.
Elimde ki Browning arşivini baştan sona taradım, ekte resimlerini sunduğum ve sizi haklı çıkaran sonuca ulaştım.Hi-Power modellerde genelde iki türlü yazı var.Birincisi '' BROWNING S.A. Made in Belgium ''.İkincisi ise '' MADE IN BELGIUM ASSEMBLED IN PORTUGAL ''.Portekiz malıdır anlamına gelen hiçbir damga yok.
[Resim: rolvih9h.jpg]
[Resim: 8ove357j.jpg]
[Resim: tpfjbzq8.gif]
[Resim: ixuspiii.jpg]

Alıntı

Sn. arkadaşlar,

Şu an nerede olduğunu hatırlayamıyorum fakat son 2-3 gün içerisinde bir yerde; ".... BHP'ler Portekiz'de üretilmeye başladığından beri bariz bir kalite yükselmesi var" diye yazıyordu. Aslında fazla dikkatimi çakmadiği için sağlama almayıp yerini unuttum, fakat yukarıda "Portekiz" diye görünce bir şey "daaannnnng" etti (zaten "zıırrrrn" etse duymazdım sanırım..

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

peki sayın arkadaşlar ülkemizde neden silah kullanıcıları özelliklede silahtan iyi anladığını söyleyen eskiler illede umman-T1-T1-T3- C- sinekli -balıklı- sarı kundak-parmak izli-delikli horoz-gizli tırnak-2,5 sıra yazı vs.vs. şeklinde olan 14 lüleri tercih ederler de yeni 14 lüleri SAĞMALI(Çift taraftan emniyetli)14 lü beş para etmez demektedirler.Şahsen dereceli bir C serisi sahibi olarak çok merak ediyorum.Sayın Lupus beni buhususta aydınlatırsanız menmun olurum.Saygılarımla.

Alıntı

Sn, mubate71 sorunuzun cevapları,dikatlice okursanız,yukarıda mevcut.

Alıntı

mubate71 demiş ki:peki sayın arkadaşlar ülkemizde neden silah kullanıcıları özelliklede silahtan iyi anladığını söyleyen eskiler illede umman-T1-T1-T3- C- sinekli -balıklı- sarı kundak-parmak izli-delikli horoz-gizli tırnak-2,5 sıra yazı vs.vs. şeklinde olan 14 lüleri tercih ederler de yeni 14 lüleri SAĞMALI(Çift taraftan emniyetli)14 lü beş para etmez demektedirler.Şahsen dereceli bir C serisi sahibi olarak çok merak ediyorum.Sayın Lupus beni buhususta aydınlatırsanız menmun olurum.Saygılarımla.

Siz demişsiniz işte iyi anladığını söyleyen, iyi anlayan değil....

Ülkemizde herkes her konuda otör olduğundan bu tür şeyler normaldir, "he" deyip geçeceksiniz...Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi