Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WALTHER P99 vs GLOCK
#1
Artık Glock'larda gelmeye başladığı için pek çok arkadaşın kafasına takılabilcek bir soruyu beraber irdeleyelim;
P99 mu, Glock mu?

P99 ile karşılaştırılması gereken Glock modeli, G19 dur. Çünkü gerek boyut, gerekse de üretim amaçları aynı olan modeller bunlardır. Aslında en mantıklısı Glock'un bir taklidi olan QA tetik versiyonu ile G19'u karşılaştırmak, ama bizim ülkemizde ağırlıklı olarak AS versiyonu tercih edildiğinden, ki bence Walther'in Glock 'a tercih edilmesine neden olacak en makul özelliktir, AS versiyonunu da hesaba katarak karşılaştıracağız.

G19; 102 mm hexagonal profilli bir namluyu, 174 mm toplam uzunlukla sunarken,
P99 ateşleme ve emniyet sistemlerine yapılan eklerden dolayı bunu 180 mm de sağlamaktadır.

G19; 15 mermi kapasiteli şarjörü toplam 127 mm yüksekliğe sığdırırken,
P 99 135 mm yüksekliğe sığdırmaktadır.

G19 sürgü durdurma manivelası dahil edildiğinde 30 mm genişliğe sığarken,
P99 sürgü durdurma manivelası ile 32 mm genişliğe ulaşmaktadır.

G19 şarjörsüz 595 gram gelirken,
P99 ise 630 gramdır.

* Bu durumda G19, daha derli toplu ve biraz daha hafif bir tabancadır.

Her iki tabancada da maalesef plastik nişangah takımları vardır.
Bu nişangahlar boyaları gitmediğinden iyidir, ancak en küçük bir darbede zedelenmektedir.
Walther'in gez takımı sağ-sol ayarlı olup, ayrıca üç ayrı arpacık ile geldiğinden atıcının ihtiyaçlarına göre değiştirilebilmektedir.


* Bu durumda P99, daha kullanışlı ve özellikli bir nişangah takımına sahiptir.

P99'un şarjör mandalı alışılagelmişin dışında, aşağıya doğru çevrilerek manupüle edilip, alışılması biraz zaman gerektirmekle beraber, sağ ve soldan manupüle edilebilir olması bir avantajdır.

* P99'un şarjör mandalı daha kullanışlıdır, ancak alışılması zor ve kullanmak için kabza kavrayışını bozmak gerekmektedir...

P99 tetik kıvrımı yüzey alanı, çok kısa olup, tombul parmaklı insanlar için problem oluşturmaktadır.
Tetik genişliği iyi olmakla bereber, kıvrım uzunluğu yetersizdir.

* G19'un tetik yüzeyi, farklı parmak yapılarına daha uyumludur.

Özellikle yeni P99'ların arka yan kısımları , eller ve parmaklar ileride, derin tutuşta, atıcının eline fazla dokunup rahatsız etmektedir. P99, klasik kahve fincanı tutucuları için uygun bir gövde şekline sahipken, eller-parmaklar ileride tutuş yapan insanlar için uygun bir tabanca değildir.

Ancak P99'un en önemli avantajı, değiştirilebilir kabze sırtları ile, farklı el ve avuç yapılarına uydurulabilmesidir.

Glock Gen 4 ile bu eksikliğini giderdi....

* P99'un kabzesi daha değişken ve uyumludur.

Şimdiye kadar karşılaştırdığımız şeyler, genel olarak dış görünüş ve tutuş ile ilgili özelliklerdir.

G19, tek tip tetik eğitimi gerektiren, daha basit bir konseptle üretilmiştir.
G19 tetiği, 12.5 mm çekme mesafesi ve 2.5 kg ağırlığa sahiptir.
P99 QA tetiği ise, 7mm çekme mesafesi ve 3.8 kg ağırlığa sahiptir.
Burada, kısa ama ağır bir tetik mi, yoksa biraz daha uzun ama yumuşak bir tetik mi arzuladığı atıcıya kalmaktadır.
Ancak kişisel deneyimim, Walther QA tetiğinin kullanımının aşırı zor, öğrenilmesinin çok fazla zaman ve atış gerektireceği yönündedir.

* G19 tetiği, QA dan daha kullanışlı ve pratik bir tetiktir.

P99'un AS tetiği ise tamamen kendine has olup, iğne vurmalı bir silahtaki tek klasik çift-tek hareket tetik sistemidir.Aslında üç ayrı pozisyonda kullanılabilen bir tetiktir.

Silahın fişek yatağına mermi sürüldüğünde öne giden, ancak iğneyi kurulu bırakan, tetik çekildiğinde ise 14 mm tetik yolunun muhafaza edilip, ilk kısmının çok yumuşak bir şekilde alındığı, çift hareket güvenlik mesafesinin korunduğu, ancak tek hareket yumuşaklık ve hassaslığının sağlandığı, harika bir sistemi vardır.

Eğer atıcı, iğnenin kurulu pozisyonda kalmasını istemiyorsa, kızak üzerindeki manevela ile iğneyi boşaltıp, 14 mm lik uzun ve 4.0 kg lık ağır bir çift hareketle başlayabilir.Müteakip atışlar ise 5mm lik kısa ve 2.0 kg lık hafif bir tek hareketle yapılacaktır.

Arzu edildiğinde, fişek yatağı dolu ve sistem ağır çift harekette iken, kızak sadece bir kaç mm geri çekilerek tetik, hafif ağırlıklı ve uzun yollu pozisyona gelmekte, tetik manupüle edildiğinde de, uzun yolu kolayca ve hafif bir çekişle alınan tetik, direk tek hareketli konuma gelmektedir.

* P99 AS'nin tetiği, daha değişken ve kullanışlıdır.

* G19 tetiğinin ağırlığı, 3.5, 5.5, 8.5 lb lik [ connector ] değişimi yapılarak, planlanan amaca göre kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

G19'un, namlu altı kilit takımı daha geniş bir yüzeye temas eden daha basit, problem çıktığında da değiştirilmesi çok pratik olan bir parçadır. P99 larda başlangıçta en çok kırılan parçalardan birisi olup, revizyonlar sonrası daha dayanıklı bir hale getirilmiştir.

* G19'un, namlu altı kilit takımı daha basit ve sağlamdır.

G19 tırnak takımı, iğne ile beraber tamamen sökülen, bakım ve temizliği daha kolay olan bir sisteme sahiptir.

G19'un tırnak yüzeylerinde pislik olukları vardır.
Eski tip P99 tırnağı, sökümü daha zor, tırnak yayı eski tip ve tırnak gerisine oturtulmuş, daha kolay yorulan ve kirlenen bir sisteme sahiptir. Ancak yeni P 99'larda, tırnak şekli ve yayı değişmemekle beraber, sökümü çok daha kolay bir hale getirilmiştir. Sürgü içerisinden bastırılarak yerine itilen bir şafttan kurtulan tırnak, çok daha kolay sökülmektedir.

* G19 tırnak takımı daha pratik ve sağlamdır.

* G19 ateşleme sistemi daha az parça gerektirdiğinden, daha basit ve sağlamdır.

* Her iki silahta da, artık Tenifer yüzey perdahı kullanılmaktadır.

* Her iki silahta da, sökülünce bir arada kalan, yassı icra yayı takımı olup, her ikisinin de icra yayı klavuzları plastiktir.

* Her iki silahın da, oldukça düşük atış aksı olup, avuç içine oldukça derin oturtulabilmektedirler.

Arkadaşlar, Glock mu, Walther mi sorusunu cevaplayarak tercih yapacak kişiler, yukarıda sıraladığımız özelliklerden hangisinin kendisi için daha elzem olduğunu hesaplayıp, ona göre karar vermelidirler.

Saygılarımla.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, nsyuksel, blueokkes, FatihKafka, Serise
#2
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler elinize sağlık.ben glock derim benim için ilk önce gelen

özellik güvenilirlik buda glockta fazlasıyla var.
 
Alıntı

#3
Yabancı 9 mm olarak hayalimde ki silah kesinlikle P99 ama tetikte karar verirken

yazdıklarınızı dikkate alarak seçmek gerekecek. Yanlız kafama takılan tek husus horzsuz olması biraz eski kafalıyım galiba. Saygılar...
 
Alıntı

#4
Glock tetik olarakta coğu koşullarda görevini icra etme konusunda da bir adım öndedir bir

silahın en önemli özelliği calışmasıdır gerisi hikaye derim...
 
Alıntı

#5
sevgili lupus öyle bir anlatmış ki birşeyler eklemek mümkün değil, sadece kendi

bildiklerinize bir şeylerekleyebilirsiiz hakkaten..

fakat şunuda belirtmek lazım ki solak atıcılar için tavsiye edebileceğim tek tük slahlardan biridir p99 , solak kullanıcılar genelde göz ardı edilir,fakat sevgili

Carl insanların solak da olabileceğinin düşünen tek tük silah üreticilerinden biridir.

ayrıca küçük ayrıntılar ama arkadaşların bilmesinde fayda var; p99 da bulunan ateşleme iğnesi kurulu durumda

bulunduğunda karanlıkta elle dahi hissedilebilecek şekilde iğne sürgü takımının arka kısmından dışarı bayaa bir uzun şekilde çıkması ve ucundaki görünür boya, ayrıca şarjör düğmesinin kabzenin bir parçası

şeklindeki tasarımı ve şarjör yuvasının içinin çamur ve pislikle teması halinde şarjörün sıkışmasını önleyecek kanallarla donatılmış olmaları.

sevgili lupus keşke 17 ile de bir karşılaştıma yapsaydın, yinede

şunu söylemeliyim her iki silahın da vuruş yüzdeleri çok fazla arka arkaya seri atışlarda, tabancaların kontrolleri kolay , hissedilir geri tepmeleri az ve çok isabetliler, ayriyetten glok un da gez arpacık hattının da

uzun olması çok büyük br avantaj..
 
Alıntı

#6
Bir arkadşımın p 99 unu 2004 senesinde inceleme fırsatı bulmuştum.
Elime o

kadar güzel oturduki bırakasım gelmedi.
O zamanlar tenifer kullanılıyormuydu bilmiyorum ama silah baya yıpranmıştı genede estetik ve görüntü ve heybetine karşın bana hafif gelmesi hoşuma gitmişti. Daha

sonra fiyatlarını araştırdıgım zaman bayaa üzülmüştüm. Halen aklımdaki bir numaralı 9 mm lik ancak fiyat dan dolayı biraz daha erteleyecek gibiyiz. Ancak aldıgım zaman sayın lupusun da tavsiyeleri yönün de

AS tetik li versiyonunu alacagımdan tetik alıştırmalarını iyi yapmak gerektiği kanısındayım zira birkac değişik konumlu bir tabancanın güvenliği konusunda karamsarım. Saygılar...
 
Alıntı

#7
Virginia Tech Katili Lupusun karsilastirmayi okumadan katliama gittigi icin secim yapamamis herhalde ve katliamda her iki markayi birlikte kullanmis. Sad

Gerci onun Walther 22 kalibre ama marka secimi acisindan cagrisim yapti...

(saka gibi oldu ama saka yapilmayacak kadar kotu bir olaydi. Yaklasik 1 sene once bir Virginia Tech ogrencisi cinnet gecirip kendisi ile birlikte bu silahlari kullanarak 33 kisiyi oldurdu. Masum ogrencilere Allah rahmet eylesin... Bu olaydan sonra Amerika'da en cok tartisilan konulardan biri acaba kampuste silah tasimaya izin verilseydi katliam rakami bu kadar cok olurmuydu yoksa silahli ogrencilerden biri mudahale edip olayi durdurabilirmiydi? Ayni ikilemi sanirim Turkiye'de bizim politikacilarimiz da yasiyor. Silah tasimayi kolaylastirsalar acaba suc orani artarmi yoksa azalirmi. Bir hirsiz girdigi evde ev sahibi tarafindan vurularak oldurulebilecegini dusunurse bir eve girermi yoksa girmezmi? Neyse konuyu dagitmayayim. Harika bir karsilastirma Tesekkurler Lupuss...)

[Resim: GR2007041800172.gif]
[Resim: r138396472631ec3.jpg]
 
Alıntı

#8
İlksurfer,

Takıldığım bir yabancı forumda adamın biri asıl facianın Glock19 için 600 dolara yakın para ödenerek satın alınması olduğunu yazmıştı Big Grin.
 
Alıntı

#9
bu p22 ile de ne headshoot yapılır ama...
 
Alıntı

#10
LUPUS demiş ki:İlksurfer,

Takıldığım bir yabancı forumda adamın biri asıl facianın Glock19 için 600 dolara yakın para ödenerek satın alınması olduğunu yazmıştı Big Grin.


Adamlar ne kadar gaddar gorun iste...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi