Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75 ve Browning Hi-Power
Tabancalar birer savaş silahı değildir. Subaylar tabancaları birliklerinde düzeni sağlamak, polisler, kriminalleri durdurmak ya da toplu hareketlerde kendilerini savunmak amacıyla taşırlar... Siviller için tabanca bir savunma aracıdır. Benim tanıdığım ilk silah altıpatlarların atası olan oymalı, işlemeli, fildişi kabzeli1835 model bir Colt tabanca idi. Barutu ve kurşunu namlunun altındaki kol bastırılarak doldurulur, ayrıca horozun vuracağı noktalara ateşleme kapsülleri yerleştirilirdi. Haliyle horozunu kaldırmadan 1835'i ateşlemek mümkün değildi. Tabii bu işlemleri hiç yapmadım. Ama çocukluğum boyunca bu iki kiloluk silahla oynamama kimse müdahale etmedi. Evde ayrıca bir torba mermisiyle bir 1911 Colt otomatik ve parıldayan mor menevişini bir türlü unutamadığım kısa namlulu bir S&W vardı... Sonra değişik markalardan silahlarım oldu. Rekor 3 taneyle BHP'de. Değişik zamanlarda kullandığım bu BHP'lerde hep klasik ağaç kabze kullandım. Tercihim her zaman çelik ve ağacın birlikteliği olmuştur. Yani eski modellerden yanayım. Sitemizde eski model BHP'ler, her nedense dışlanmakta... Meselaı 245 PZ serisi bir BHP ile, sandıkla mermi yakıldığı kayıtlara geçmişken; rüştünü ispatlamamış yeni model BHP'lerin desteklenmesini, anlamsız buluyorum. Hele o hepten bakalit(!) silahlar övülmüyor mu? Sanki tabancayla Afganistan'ı fethedeceğiz!

Alıntı

johndoe demiş ki:Yani eski modellerden yanayım. Sitemizde eski model BHP'ler, her nedense dışlanmakta... Meselaı 245 PZ serisi bir BHP ile, sandıkla mermi yakıldığı kayıtlara geçmişken; rüştünü ispatlamamış yeni model BHP'lerin desteklenmesini, anlamsız buluyorum.

Sayın jhondoe,

Eski model BHP'lerin dışlandığı görüşüne katılmıyorum. Onlar da iyi silahlar. Ancak zamanla zaafiyet gösterdiği noktalar revize edilerek MkIII'e gelinmiş, ki bence doğal olarak MkIII daha iyi bir silah. Eski model bir silahın 10 sandık mermiyi sorunsuz atmış olması da, yeni bir MkIII'ün ilk şarjörde tutukluk yapma ihtimali de bu gerçeği değiştirmez. Tamam nostaljiyi severiz de, ilme kılıç çekmenin de alemi yok. Eskiden yapılmış olan herşey bugünkünden iyidir mantığını kabul etmek imkansız.

johndoe demiş ki:Hele o hepten bakalit(!) silahlar övülmüyor mu?

O kötü bakalitlerin bazıları sandıkla değil kamyonla mermiyi, hatta önce kamyonu üzerinden geçirdikten sonra bile sorunsuz atıyor. Beğenmemek başka, ama hakkını teslim etmemek ayıp olur.

johndoe demiş ki:Sanki tabancayla Afganistan'ı fethedeceğiz!

Buna gerek yok, zaten biz Afganistan'da gönülleri fethetmişiz. Big Grin

Foruma hoşgeldiniz.

Alıntı

johndoe demiş ki:Sitemizde eski model BHP'ler, her nedense dışlanmakta... Meselaı 245 PZ serisi bir BHP ile, sandıkla mermi yakıldığı kayıtlara geçmişken; rüştünü ispatlamamış yeni model BHP'lerin desteklenmesini, anlamsız buluyorum.

Sn johndoe, eski silahların dışlandığı falan yok aksine sitemizi okursanız birçok marka ve modelde eskilerin çok daha iyi olduğu üzerine basa basa durulmuş...
ayrıca kimse eski BHP ler kötü dememiş sadece yeni BHP lerin malzeme kalitesinin arttığı ve eski silahlardaki kusurların giderildiği anlatılmış, ayrıca yeni BHP lerde sonuçta yeni bir platform veya başka bir fabrikada üretilen klon değil, aynı fabrikanın aynı tezgahlarında üretilen ve malzeme kalitesi vs iyileştirilmiş bir silah o yüzden bu silah zaten rüştünü ispat etmiştir....

Alıntı

johndoe demiş ki:Mesela 245 PZ serisi bir BHP ile, sandıkla mermi yakıldığı kayıtlara geçmişken; rüştünü ispatlamamış yeni model BHP'lerin desteklenmesini, anlamsız buluyorum.

Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

lupus demiş ki:Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Sayın modaratörler,
Big Grin > bu ikonunun ağzıyla değil de başka tarafıyla da gülen modelini eklesek de Sn Lupus 5 tanesini yan yana dizmek zorunda kalmasa...

Alıntı

harun demiş ki:
lupus demiş ki:Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Sayın modaratörler,
Big Grin > bu ikonunun ağzıyla değil de başka tarafıyla da gülen modelini eklesek de Sn Lupus 5 tanesini yan yana dizmek zorunda kalmasa...

Arıyorum ama malesef bulamadım bir türlü...

Alıntı

Tabi birde burda sandigin ebatlari önemli.

Alıntı

O kadar övülen yeni nesil BHP'ler, CZ'lerle mukayese edilir hale geldiğine göre ne desem bilmem ki? 245 PZ serisinin revaçta olduğu günlerde, yani 80'li yıllarda kim tutup da Fabrique Nationale çıkışlı bir silahı, bir CZ ile karşılaştırmayı düşünürdü? Hem o eski yüzüklü Browning'leri filan gözünüzün önüne getirin. Madenlerindeki ve işçiliklerindeki incelik yeni silahlarda var mı? Zaman geçtikçe, ucuz malzemeye yöneldiklerini de unutmayalım. Ya işçilik? Bu arada 80'li yıllarda, BHP'ler doruk noktasında değil miydi? Saddam'ın siparişini anımsayın. Sevgiler...

Alıntı

Galiba birisi CZ ye laf etti.
Sn. Johndoe, 245 PZ serisinin revaçta olduğu günlerde çok övdüğünüz seride olan bir kaç Bro Mp5 mermisi ile yapılan karşılaştırmalarda pes etmişti. 5 er şarjör arka arkaya atılan MP 5 fişeklerini CZ soluksuz atarken Bro 3.cü şarjörde pes etmişti.Cz nin bu arada her şarjörde 2 fişek fazladan attığı da malumunuzdur. Münferittir diyen arkadaşlar çıkabilir ancak ben gördüğümü bilirim.
Her ikiside kendi sınıfında en iyiler arasındadır diyenlere sözüm yok ve olamazda. Ancak Bro iyi CZ kötü diye karşılaştırma yapılırsa ispat isterim. Hangisinin KB si daha fazla?
Saygılar...

Alıntı

johndoe demiş ki:O kadar övülen yeni nesil BHP'ler, CZ'lerle mukayese edilir hale geldiğine göre ne desem bilmem ki?

BHP ' lerin ana gövde ve sürgüleri, ancak .40 SW kalibreye geçiş esnasında yapılan çalışmalarla bir CZ sürgü ve gövdesinin sertliğine yaklaşmıştır, dikkat edin, ulaşmıştır demiyorum, yaklaşmıştır. Bir BHP fanatiği olarak benim için itiraf etmesi acı olmakla beraber gerçek budur. Size tanıdığınız bir tamir-bakım-boya yapılan bir atölyeye gidip, eski nesil BHP ve CZ 75 yan yana tesviye edilirken izlemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde eski BHP ' lerin malzeme sertliğinin CZ 75 ' in yanında nasıl hamur kıvamında olduğunu çok daha rahat görebilirsiniz. Yani eski nesil bir BHP ile CZ 75 dayanım ve malzeme sertliği açısından kıyas bile götürmemektedir, BHP ' ler dayanım konusunda ancak .40 SW MKIII ' lerden sonra CZ 75 ile kıyaslanabilir bir hale gelmiştir. Şimdiye kadar şahsen sürgü içerisindeki namlu kilit yatakları yuvarlanan ya da ezilen bir tane CZ 75 ' e denk gelmedim...

johndoe demiş ki:245 PZ serisinin revaçta olduğu günlerde, yani 80'li yıllarda kim tutup da Fabrique Nationale çıkışlı bir silahı, bir CZ ile karşılaştırmayı düşünürdü?

Aklı selim, gerçekçi ve bilimsel bir zeminde gelişmiş uluslarası silah kültürü olan ve yarı otomatik bir tabancada gerçek manada üç ana parçada dayanımın ne demek olduğunu bilen herkes karşılaştırmayı düşünürdü ve bu karşılaştırmayı yapanlardan birisi olan Alb.Jeff Cooper gibi bazıları da, CZ 75 ' i '' World's best service nine '' '' Dünyanın en iyi hizmet tipi 9 mm '' tabancası olarak değerlendirmişlerdir.

johndoe demiş ki:Hem o eski yüzüklü Browning'leri filan gözünüzün önüne getirin. Madenlerindeki ve işçiliklerindeki incelik yeni silahlarda var mı? Zaman geçtikçe, ucuz malzemeye yöneldiklerini de unutmayalım. Ya işçilik? Bu arada 80'li yıllarda, BHP'ler doruk noktasında değil miydi? Saddam'ın siparişini anımsayın. Sevgiler...

İşçilik ve tesviye, özellikle de iç parça işçiliği, BHP ' nin CZ 75 ' in önünde olduğu tek konudur. Ancak o da her seri ve model için geçerli bir konu değildir. 245 PZ, PM, PV ' lerin o kalın püskürtme boyalarının altından çıkan yüzeyleri, bu yüzeylerdeki çapakları ve bu yüzeylerin sertliğini çok yakından görme imkanı bulmuş birisi olarak, bu konuda her BHP seri ve modelinin de çok üst düzeyde olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Halihazırdaki güncel modelin epoksi boyasının altından çıkan yüzeyler ise, şimdiye kadar gördüğüm en temiz BHP yüzeyleridir. Bu özellikle iç yüzey ve namlu işçiliklerinde daha da bariz olarak gözlenmektedir.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi