Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gasser.
Sayın Çolak Efe

Bende eski antika anlayışı olan forum üyelerinden biriyim.
gerçekten güzel ve sunumu da çok güzel.
hepsi güzel parcalar.
paylaşımınız için teşekkürler.

Alıntı

Sn arkadaşlar,

KARADAĞ TABANCASI

Karadağ’ın eski halkı çoğunlukla Arnavutlardan oluşmuş. 1878’de Berlin Antlaşması sonucu Osmanlı Devleti idaresinden ayrılmış. Türkiye’de yaşayan Boşnakların çoğu 1900’lerin başlarında Karadağ’dan gelmiş.
Rivayete göre Karadağ Devleti tüm erişkin Karadağlı erkeklerin birer ateşli silâh sahibi olmalarını şart koşmuş.

Avusturya'nın büyük firmalarından olan Gasser 1862 yılında Leopold Gasser tarafından kurulmuş. 1870 yılında eski kapsüllü Colt revolverlere benzer top üstü açık çerçeveli tabancanın patentini almış.
Avusturya yapısı silâhlarda “L.GASSER PATENT”, “GUSS STAHL”, “SCHUTZ MARK” ibareleri, Avusturya Kartalı, Çapraz Anahtar ve Çapraz Mızrak işaretlerine rastlamak mümkün.
Yukarıda bahsedilen açık çerçeveli olan ve tam çerçeveli İngiliz Pryse sistemine benzer kıma tipleri 6 fişek alıyor. Kapalı masif çerçeveli ve de bu tipin gizli horozlu olanları 5 fişek alacak şelilde yapılmış, herhalde top çapını bir miktar ufaltmak için. Her ne kadar çeşitli kaynaklarda Montenegrin tabancaların çapı Barnes tarafından 11.75, Ian Hogg’un bir bir kitabında 10.2, Frederic Myatt tarafından ise 11 ve 10.7 mm olarak verilmiş. Fişeğin konik yapısı ve çapına göre belki de aşırı kovan dibi çapı sebebiyle sanki görüntüleri abartılmış gibi duran tabancalar.
Bu silâhların bazı benzerleri Belçika’da da yapılmış.
Altın, gümüş tel kakmalı çelik aksamı, üzeri güherse ve telkâri işli ve bazıları mercan, inci, turkuaz gibi boncuklarla süslü olan gümüşm veya oldukça sade ceviz, fil yahut mors balığı dişi hatta kabartma çelik sacdan yapılmış saplı olanları vardır.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
[Resim: Goumlruumlntuuml190.jpg]
[Resim: Goumlruumlntuuml189.jpg]
[Resim: Goumlruumlntuuml188.jpg]
[Resim: Goumlruumlntuuml191.jpg]
Öncelikle bayram ziyaretinde acele ile ve telefonla çekilmiş kötü fotoğraf çekiminden dolayı özür dilerim.Eşimin dedesinin babasından kalma,malesef kötü durumda; L GASSER,PATENT VIEN OTTAKRING GUSSSTAHL.
Saygılar,selamlar.

Alıntı

Sn. Mahmut hoca;

Benim babamdada gasser marka tabanca bulunmakta fakat mermi sıkıntısı yaşamaktayız(kullanmasakta bir kaç tane bulunması için) acaba o sorun sizde de var mı? Yok ise nasıl çözdünüz? Babamın ruhsatta .44 olarak gözüküyor ama bu tabancanın .44 olmadığını biliyorum sizin önerileriniz nelerdir.İyi pazarlar.

Alıntı

İyi Pazarlar Sn.ufuk1990 yardımcı olabilmeyi isterdim ama tabanca şuan eşimin dayısında,bir dönem çocuklara bile oyuncaklık yapmış o derece yani,çalışır durumda değil ama dayım 36 çap av fişeğinin kullanılabildiğini söylemişti,çok fazla inceleme fırsatı da bulamadım,az zamanda çok ziyaret amacımızdan dolayı,mermisi falanda yoktu.Saygıla,selamlar.

Alıntı

Sn.Mahmut Hoca doğrudur babamda 36.cal av fişeği kullanıyordu ama yiv sete zarar verir diye düşünüyorum açıkcası. .44'üde tabancanın kaldırmayacağı kesin artık av tüfeği niyetine kuş avına çıkıcaz desenize.

Alıntı

.45 Long Colt' a benziyor, ama bu yaştaki silahla denemeyin...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi