Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlı saldırıya uğrayan birine ilk müdahale nasıl olmalı? (Video)
Faydalı bilgiler için teşekkürler... Kol ve bacak yaralanmalarında en pratik çözüm belinizdeki kemerle vurulan bölgenin üst kısmından sıktırmak ve kan akışını kesmek olmalı (tecrübeyle sabittir). Bağırsakların dışarı çıkması gibi bir durumda ise hemen üzerinizdeki elbiselerden birini; tercihen atlet veya t-shirt dışarı çıkan bölgeye koyup üzerine su döküp bezi ıslatarak muhafaza altına almak gerekli.

Alıntı

(09-03-2010, 07:32 PM)yakuzz demiş ki: Konuyla alakası olmasada, 9mm ile ilgili olarak da ilginç bir anım var. Polis olan şahıs, hemşire olan eşiyle kavga ediyor ve eşine 4-5 el ateş ediyor. 2 mermi isabet ediyor. Doktor bir arkadaşımı hastaneye ziyaret etmeye gittiğimde, kadınıda içeri alıyorlardı. Az sonra öldüğünü söylediler ve otopsi için morga aldılar. Merminin giriş yeri, üst kol kemiği idi, ancak mermiyi bulamamışlardı. Genel cerrah bir abi, mermiyi kafatasında aramalarını söyledi. Hakikaten çekilen röntgende, mermi çekirdeğini beyinde buldular. Genel cerrahın dediğine göre 9mm. mermilerde böyle bir durum varmış. Omuza-üst kol kemiğine yandan isabetlerde, mermi kafatasının içine kadar ilerleyebiliyormuş.

Sayın yakuzz;
Konuya bir kaç yıl geç cevap veriyorum sanırım Smile
Yukarıda yazdıklarınızdaki en büyük etken silahın yivli olmasından kaynaklıdır.Yivsiz namludan çıkan mermi ile yivli namludan çıkan çekirdek aynı şekilde hareket etmiyor.Diş etkenler olsun olmasın her iki namludan çıkan mermilerin izledikleri yol farklıdır.Örneğin 9 mm bir çekirdeğin yivli namludan çıkması demek geldiği yumuşak dokuda kendine yol açması demektir.Vidanın sabitlenme mantığı ile aynı düşünülebilir.
Ayrıca konuyla alakalı olarak bilinenler tamamiyle farklı düşünceler üzerinden gerçekleşmektedir.Örneğin yivli silahtan çıkan bir kurşunla yaralanan şahıs ile yivsiz bir silahtan çıkan kurşun ile yaralanan şahısa aynı şekilde müdahelede bulunamazsınız.Yivli bir silah ateş aldığında yaralanan sahısta mermi kendine kemikte bile yol açabilir.Fakat yivsiz silahta bu durumda mermi saplanıp kalabilir.Dolayısı ile bu anlatılan müdahele sekilleri sadece yivsiz silahlar düşünülerek anlatılmıştır.Aslında yaralanma şekline bakıldığında her iki namludan çıkan mermi ile yaralanan kişilerin arasında sadece 2 dakika fark vardır.(ciddi öldürücü bölgeleri düşünerek söylüyorum)

Alıntı

Sn master06
Peki yivli yaralanma veya yivsiz yaralanma olduğunu nasıl ayırt edeceğiz ? Böyle bir olay var ise de bunu bizim ayırt etme imkanımız olduğunu sanmıyorum ,bu ayrım ilk yardım anında değilde hastane ortamında Doktorlarımızın yapabileceği bir müdahale kararı olacaktır herhalde
Saygılar ...

Alıntı

G3 yarasını vurulan 2 leşte ve intihar eden 2 arkadaşda gördüm. Samsunlu 22 yaşındaki bir er, çene altından ateşlemişdi. Bitişik atışda vuku bulan ve "yıldız açılımı" denilen şeyi yakinen görmüştük. Namludan gelen mermi, namluyu terkedip vücuda girerken, namludaki basınçda merminin girdiği yerin etrafını yıldız şeklinde açmışdı. 7.62x51 hakikaten korkunç etkiler yapan bir mermi. Göğsünden kendisini vuran bir arkadaşda da, durum aynı şekilde çok kötüydü. Resmen krater açıyor. Çocuğa müdahalede bile bulunamadan öldü. Bu dokunun dışarı çıkması denilen hadise, onda ziyadesiyle vardı.

Alıntı

Sn. Yakuzz'un yazısından alıntı yapıp altına yorum yazmak istedim fakat ben bu işleri beceremiyorum. Kusuruma bakmayın. Sn. Yakuzz bahsetmiş olduğunuz yıldız etkisi G-3 ün alev gizleyeni söküldüğü zaman olmuyor. Smile Bu G-3 ün kötü bir imzası.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi