Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlı saldırıya uğrayan birine ilk müdahale nasıl olmalı? (Video)
http://www.uzmantv.com/silahli-saldiriya...sil-olmali

Alıntı

Benim gibi bilgili olmayan biri içim faydalı bir link. umarım hiç karşılaşmayız. tşk.

Alıntı

Pek birşey yapılamıyor doktorun anlattığına göre...

Alıntı

Ateşli silah yaralanmaları açık parçalı kırıkları da beraberinde getirir. Yani çekirdeğin kemiğe temas ettiği nokta cam gibi parçalanır. Bu yüzden vurulan uzuv taşıma esnasında doku harabiyetinin artırmaması için sabitlenmelidir.

Çekirdeğin vücudu terk ettiği noktadan organ ve doku parçaları sarkıyorsa sarkan parçalar yerlerine yerleştirilmeye çalışılmamalıdır.

Eğer şahıs göğüs kafesinden vurulmuşsa çekirdeğin giriş yeri, varsa çıkış yeriyle beraber temiz bir naylonla kapatılmalı, naylonun kenarları da hava almayacak şekilde bantlanmalıdır.

Göğüs yaralanmalarında şahıs aşırı susuzluk hissi duyar, katiyyetle şahsa içecek verilmemelidir.

Şoka girmemesi için yaralı şahsa yarası gösterilmemeli, mümkün olduğunca teskin edici ifadeler kullanılarak sakinleştirilmeye çalışılmalıdır.

Alıntı

Alıntı: Çekirdeğin vücudu terk ettiği noktadan organ ve doku parçaları sarkıyorsa sarkan parçalar yerlerine yerleştirilmeye çalışılmamalı

Ben bunun tam tersini duymuştum sayın Serdengeçti_16. Özellikle karın bölgesindeki yaralanmalarda bağırsak vs organların vücut dışına sarkması, çıkması durumunda, sarkan/çıkan organın vücuda geri koyulup yaralı bölgenin nemli ve temiz bir bezle örtülmesi gerek diye biliyordum.

Alıntı

150 demiş ki:
Alıntı: Çekirdeğin vücudu terk ettiği noktadan organ ve doku parçaları sarkıyorsa sarkan parçalar yerlerine yerleştirilmeye çalışılmamalı

Ben bunun tam tersini duymuştum sayın Serdengeçti_16. Özellikle karın bölgesindeki yaralanmalarda bağırsak vs organların vücut dışına sarkması, çıkması durumunda, sarkan/çıkan organın vücuda geri koyulup yaralı bölgenin nemli ve temiz bir bezle örtülmesi gerek diye biliyordum.

Sn. 150 sadece karın yaralanmalarında değil bütün yaralanma türlerinde vücuttan organ ve doku parçaları sarkıyorsa yerine konulmaya çalışılmaz. Çıkan organları yerine koymak demek vucut dışı etkenlere temas eden organların enfekt unsurları vücut içine de taşıması demektir. Bu durum yaralı şahsın tedavi sürecini uzatması yönüyle ilkyardım mantığına da terstir.

http://www.acilveilkyardim.com/ilkyardim/yaralanma.htm

Lütfen yukarıda vermiş olduğum bağlantıdaki ''KARIN YARALANMALARI'' konusunun ''Açık batın yaralanmaları'' başlığına göz atınız. Tatmin olmadıysanız herhangi bir sağlık mensubuna danışınız ancak o da size aynı tavsiyeyi verecektir.

Alıntı

Alıntı: * Eğer iç organlar dışarı çıkmışsa, içeri sokulmaya çalışılmaz. Yara üzerinde toplanır, ılık ve nemli steril gazlı bezle örtülür ve aşağıda bahsedilen pozisyonlardan biri verdirilerek hastaneye götürülür.

Yara üzerinde toplanma kısmını yanlış biliyormuşum. Sayenizde öğrendim teşekkür ederim

Alıntı

Özellikle tabancayla yaralanma vakalarında, hayati bir organ tahrip olmamışsa, en büyük ölüm tehlikesi kan kaybından ileri gelse gerektir. Bu durumda ambulans beklemeyip yaralıyı en kısa sürede hastaneye ulaştırmak daha doğru olmaz mı?

Trafik kazalarında omurgada, özellikle de boyun omurlarında hasar ihtimali ve hastanın özensizce yerinden oynatılmasının bu hasarı büyütme riski bulunması yüzünden ambulans çağrılması salık verilir diye biliyorum. Fakat ateşli silah yaralanmalarında, omurga hasarı olmadığını biliyorsak ambulans beklemek yaralının hayatta kalma ihtimalini ciddi şekilde düşürmez mi?

Saygılar,

Alıntı

Kaleşnikof, G3 ve MG3 yaralanmaları ile 9mm. ve 7,65 mm. çaplı mermilerin yaptığı yaralanmaları gördüm. Kaleşnikof yaralarında doğru dürüst kanama bile yoktu. Askeri araçla yaklaşık 40 dakika yol katettik, 1 ünite bile kan kaybı olmamıştı askerde. Mermilerden 2 tanesi femur denilen bacakda, bir taneside sağ koltuk altından giren ve sağ göğüs üstünden çıkan bir yerdeydi. Orada da aşırı bir kanama yoktu. Tabi bunda bacakdaki turnikelerin ve arkadaşa verdiğimiz pozisyonunda etkisi vardır.

G3 yarasını vurulan 2 leşte ve intihar eden 2 arkadaşda gördüm. Samsunlu 22 yaşındaki bir er, çene altından ateşlemişdi. Bitişik atışda vuku bulan ve "yıldız açılımı" denilen şeyi yakinen görmüştük. Namludan gelen mermi, namluyu terkedip vücuda girerken, namludaki basınçda merminin girdiği yerin etrafını yıldız şeklinde açmışdı. 7.62x51 hakikaten korkunç etkiler yapan bir mermi. Göğsünden kendisini vuran bir arkadaşda da, durum aynı şekilde çok kötüydü. Resmen krater açıyor. Çocuğa müdahalede bile bulunamadan öldü. Bu dokunun dışarı çıkması denilen hadise, onda ziyadesiyle vardı.

Konuyla alakası olmasada, 9mm ile ilgili olarak da ilginç bir anım var. Polis olan şahıs, hemşire olan eşiyle kavga ediyor ve eşine 4-5 el ateş ediyor. 2 mermi isabet ediyor. Doktor bir arkadaşımı hastaneye ziyaret etmeye gittiğimde, kadınıda içeri alıyorlardı. Az sonra öldüğünü söylediler ve otopsi için morga aldılar. Merminin giriş yeri, üst kol kemiği idi, ancak mermiyi bulamamışlardı. Genel cerrah bir abi, mermiyi kafatasında aramalarını söyledi. Hakikaten çekilen röntgende, mermi çekirdeğini beyinde buldular. Genel cerrahın dediğine göre 9mm. mermilerde böyle bir durum varmış. Omuza-üst kol kemiğine yandan isabetlerde, mermi kafatasının içine kadar ilerleyebiliyormuş.

Alıntı

G3 yarasını vurulan 2 leşte

+1000
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi