Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suda boğulma
Malum Yaz aylarında bu da olur mu demeyin, yüzme bilmiyorsanız etrafta birileri varsa yardım alın ola ki kimse yok bu durumda ne yapılabilir?

Doğruluğundan emin olmamakla beraber 2 yöntem var:

Boğulan kişi size sarılmaya çalışacaktır, Yumruk atıp bayıltın ama öldürmeyin diyeceğim o nasıl olacak derseniz ben yapmadım sadece bir söylentidir...

Biraz ayıp olsa da pandik atın, yani poposuna parmağınızla sertçe dokunun, şimdi parmaklamayı bilimsel olarak anlatamıyorum, bunu denedik oldu, refleksle birlikte yukarı doğru hareket ediyor.

Kısacası boğulan biri sizi de yanında götürebilir ki bu çok büyük ihtimaldir, dikkat edin...

Buradan sonrası işin kitaptan alınma kısmı...

Tatlı su; örneğin havuz ya da gölde boğulma ile tuzlu suda, denizde boğulma mekanizmaları farklıdır. Tatlı su, hemen akciğerlerdeki hava keseciklerinin duvarından emilir ve kana geçer. Su, kanı seyrekleştirir ve kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına sebep olur. Aynı zamanda hava kesecikleri de yırtılır ve akciğer dokusunda geriye dönülmez tarzda hasar olur.

Tuzlu su, eğer akciğerlere çekilecek olursa yoğun deniz suyu vücut sıvısını hücrelerin dışına çeker ve alveollere (akciğerlerdeki hava kesecikleri) vücut suyunun dolmasına sebep olur, akciğer ödemi ortaya çıkar. Sonuç olarak hava keseciklerinden kana oksijen geçmesi zorlaşır. Suyun içindeki kimyasal maddeler veya bakteriler de akciğer dokusunda hasara sebep olabilir.

Çok az miktarlarda da olsa tuzlu veya tatlı suyun hava yollarına girmesi larinkste (nefes borusunun üzerindeki organ) şiddetli tahrişe yol açar. Larınks kaslarında güçlü nir kasılma meydana gelir. Amaç akciğerlere daha fazla su girişini önlemektir. Fakat bu kasılma varsa hava yolu tıkalı demektir ve akciğerlere hava girişi de önlenmiş olur. Yeterli oksijenlenme sağlanamayınca da kazazede şuurunu kaybeder.

Suda boğulma, solunum yollarına su girmesi ile meydana gelir ve havanın serbest geçişi engelleyerek akciğerlere ulaşması bloke ederek oluşur. Kısaca, vücuttaki oksijen yetersizliğinden ileri gelen bir durumdur.

Bunları unutmayın!

Boğulmakta olan bir insan yardım için bağıramaz.
Denizde veya başka yerde boğulmak üzere olan biriyle karşılaşıldığında ilk önce güvenli bir şekilde çevrede ona ulaşabileceğiniz bir araç arayın.
Eğer boğulan kişiye ulaşabileceğiniz uzaklıkta ise suyun kenarına eğilin ya da yere yatın, sıkıca tutunarak ona bir direk, kürek ya da havlu yardımı ile uzanın.
Ulaşamayacağınız kadar uzakta ise tahta veya can simidi gibi batmayan bir cismi ona doğru fırlatın
Boğulan kişi ulaşılamayacak kadar uzakta fakat sığ suda ise kendi güvenliğiniz alarak ona doğru hareket edin
Şayet yüzmek durumunda iseniz onu suda gördüğünüz en son yeri aklınızda tutun ve yanınıza mutlaka cisim alın, size sarılmasına izin vermeyin.
Suda boğulmalarda, boğulma sırasında nefes borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak çok az miktarda su akciğerlere girer. Bu nedenle bu suyu çıkartmaya uğraşmak zaman kaybıdır. Vakit kaybedilmeden hemen suni solunuma başlanmalıdır.

Boğulmalarda ilkyardım kuralları;

Eğer mümkünse hemen ambulans yardımı istenmelidir. (112)
Boğulmalarda ilkyardımın temel amacı, akciğerlere hava girmesini sağlamaktır
Suda boğulmalarda, ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde iken başlanmalıdır. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir, bu nedenle kazazede hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir.
Kazazede bir kurtarma botuna veya can salına alındığında, eğer giyinik ise suni solunumu zorlaştıracak kuşak, kemer, kravat ve yakası ilikli gömlek gibi giysiler, süratle kişiyi rahatlatacak şekilde çıkarılmalı veya gevşetilmelidir.
En kısa zamanda ciğerindeki suyu boşaltmak için zaman kaybetmeden, ağızdan ağza yapay solunuma başlayın. Solunum başlayıncaya kadar sürdürün.
Kuvvetli suni solunum yapılır, verilen hava içerideki havanın köpürerek çıkmasını sağlar.
Soluk verdiği zaman başı yana çevrilir.
Kazazedenin üzerindeki ıslak elbiseleri çıkarılır ve bir battaniyeye sarılarak vücut ısısı artırılır.
Bunları yapmayın!

Kazazedeye kolunuz uzatarak, bir bot yardımı ile ona atabileceğiniz bir cisimle onu kurtarabilecek konunda iseniz sakın suya atlamayın.
Boğulmakta olan kişinin size sarılmasına izin vermeyin çünkü sizi de aşağı çekebilir.
Suyla boğulan kişi akciğerlerinde suyun yol açtığı hasarı değerlendirmek amacıyla mutlaka hastaneye kaldırılmalı ve 48 saat süreyle kontrol altında tutulması gerektiği.

Alıntı

Sn. kotucenk, paylaşımınız ve dikkat çektiğiniz için teşekkür ederim.

Forumumuzda mesleği Tıp olan ve/veya kurtarma bilgisine haiz üyelerimiz var, onlar da mutlaka katkıda bulunacaklardır, ama şahsen ben de uluslararası ilk yardım ve kurtarma sertifikasına sahibim ve ayrıca cankurtaranlık eğitimi de aldım, fiili olarak cankurtaranlık ta yaptım. Yukarıda çok güzel noktalar bulunsa da, söyleyebileceğim bir konu, boğulmakta olan bir insanın, yakınına gelen kişiye can havli ile çok sert ve tehlikeli şekilde müdahale edeceğidir.

Suda kurtarma özel eğitim ve teknik gerektiren bir konudur, kendiniz çok iyi yüzme biliyor bile olsanız boğulmakta olan bir kişi bir anda sizin hayatınızı da tehlike altına atabilir. Bu sebeple uygulanan farklı teknikler vardır, hatta çok uç bir örnek olarak bazen kazazedenin hareketsiz kalmasını bekleyip sonra müdahale etmek bile sayılabilir. Eğitim almadan ve risklerin farkında olmadan kurtarmaya kalkışmanız, sonra gelecek olanların kurtarılması gereken iki kişi ile karşılaşmalarına sebep olabilir.
Cankurtaranlık eğitimi sırasında öğretilen tekniklerden birisi, size can havli ile sarılan ve dibe bastıran kazazededen zarar görmeden sıyrılmak, ve sakin olmasını telkin ederek yeniden yaklaşmaktır. Eğitim sırasında soğuk suda elbiseleriniz ile yüzme, nefessiz şekilde havuzu boydan boya katetme, dipte ağırlık taşıma ve kazazedeyi su üzerinde tutma-taşıma gibi egzersizler yapılır. Yoğun ve fiziksel olarak ta ağır bir eğitimdir, bir kere alınıp bırakılmaz, düzenli olarak tazeleme ve sertifikasyon yapılır.

Bu konuyu sadece okuyup geçmek yerine, en uygun zamanda bir ilk yardım kursu almanız, ve sadece boğulma değil, farklı kazalarda ve günlük hayatta tıbbi müdahale-destek gelene kadar neler yapıp neler yapmamanız gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ederim. Okunarak anlaşıldığı zannedilen bir konuda, manken üzerindeki uygulamalarda bile insanların çok büyük hatalar yapabildiğini gözleriniz ile görünce eğitim ve pratiğin ne kadar elzem olduğunu anlıyorsunuz. Çok basit bir müdahale ile bir insanın hayatını etkilemek mümkün iken, sadece bilgisizilikten dolayı izleyekalmak veya yanlış müdahale edilmesine seyirci kalmak kimsenin isteyeceği bir durum değildir, ayrıca bir insan hayatı kurtarmanın ulu şerefi dışında yardım edeceğiniz kişi bir yakınınız, aileniz de olabilir... Mutlaka eğitim alınız, sürücü kursu bilgisinin ötesine geçiniz.
Saygılarımla..

Alıntı

Paylaşım ve değerli bilgiler için teşekkürler.Boğulma tehlikesi geçiren kişiye müdahale edebilecek kadar iyi yüzücü olmak şart. Ama kimse de kendine haddinden fazla güvenmemeli. Çok iyi yüzücü olduğu halde boğulan örnekler de maalesef var. Olayla muhattap olmadan tedbirini almak ve bilinmeyen yerde yüzmemek uygun olur. Şahsen Karadenizin bu konuda çok sabıkalı olduğunu düşünüyorum. Daha geçen hafta bulunduğum ilçede aynı aileden dört kişi boğuldu. Aileden bir kişiyi kurtarmak amacıyla canhavliyle suya atlamak sonucu ağırlaştıran bir etken ne yazıkki.
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

baris demiş ki:Cankurtaranlık eğitimi sırasında öğretilen tekniklerden birisi, size can havli ile sarılan ve dibe bastıran kazazededen zarar görmeden sıyrılmak, ve sakin olmasını telkin ederek yeniden yaklaşmaktır.

Mutlaka eğitim alınız, sürücü kursu bilgisinin ötesine geçiniz.
Saygılarımla..

Ne yazıkki ülkemizde bu imkanlar var mı bilmiyorum, genelde part time iş olsun diye yapılır cankurtaranlık, 15 yıl önce gittiğimiz bir havuzda yaklaşık 4 saat bir cesetle yüzmüştük ve çocuğun sürekli daldığını düşünüyorduk...

Alıntı

Sn. kotucenk,

Çok korkunç bir deneyim olmuş, eğitimli bir cankurtaranın o durumu farketmesi gerekirdi, 4 saat inanılmaz uzun bir süre...

Türkiye'de Sualtı Sporları Federasyonu bünyesinde, veya özel dalış ve ilkyardım merkezlerinde, askeri birliklerde sivillere açık kurslar ile, üniversiteler bünyesinde kurulu (ODTÜ- OCİT gibi) veya AKUT gibi sivil topluluklar bünyesinde, uluslararası cankurtarma federasyonu ILS sertifikasyonu ile çok ciddi eğitimler verilmektedir.
Örnek olarak:
http://www.badim.com.tr/default.aspx?pid=6495
http://www.istanbuldiving.com/?sayfa=ils_kurslari

Cankurtaranlık eğitimi çok spesifik ve belirli bir amaca yönelik te olsa, özellikle bizim günlük hayatımızı doğrudan etkileyecek olan eğitim, boğulmaların da bahsinin geçtiği kapsamlı bir ilkyardım kursu olacaktır. Türk Kızılayı, çok makul ücret karşılığında topluluklara eğitime gelmekte, ve akabindeki sınavla ilkyardımcı sertifikası vermektedir. Bunun dışında, iş güvenliği üzerine çalışan firmalar da kapsamlı eğitimler sağlamaktadır. Bu tür eğitimleri, işyerinizde de almanız mümkün ve yasal olarak belirli kişi sayısına düşmesi gereken ilkyardımcı sayısı itibariyle zorunludur. Bunu avantaj olarak kullanarak işyerinde de kurs almanızı sağlayabilirsiniz. Veya bir hafta akşamüstlerinizi ve bir yarım cumartesi gününüzü ayırarak tam sertifika kursu da alabilirsiniz.
İlkyardım bilmenin, nerede müdahale yapılacağı kadar nerede işi pofesyonellere bırakmanız gerektiği kısmı da çok önemlidir, yanlış yapılacak müdahale de bazen hiç müdahale etmemek kadar kötü sonuç verebilir. Ülkemizde bu eğitim imkanları mevcuttur ve devamlı değişen literatür ile ilkyardım usulleri de farklılaşmaktadır, 15 yıl önce alınan eğitim ile şu andaki uygulamalar arasında bile büyük farklar var. Bu sebeple "sürücü kursu" örneğini verdim, bunun ötesine geçip gerçek bir sertifikasyondan geçmek sizin ve ailenizin, hatta çevrenizin hayatını temelden etkileyebilir...
Saygılarımla...

Alıntı

Sn. Barış gibi fiili olarak cankurtaranlık yapmamış olsam da, (yüzücülük ve bir miktar da dalgıçlığa ek olarak) benim de bu konuda almış olduğum eğitim var. Öncelikle Sn. kotucenk'in ifade ettiği "pandik" kısmını ilk kez duyuyorum. Boğulana yaklaşırken yumruk atmak ve hele su içinde attığınız yumrukla bayıltma kısmı ise fazla ütopik. Yüzme pozisyonunda bu gücü ve vuruş açısını bulabileceğiniz çok sanmıyorum. Doğru olan yanı ise, boğulmakta olan kişinin panik hali devam ettiği sürece ona tedbirsiz yüzerek yaklaşılmamasıdır.

Ben boğulma durumunda olan 5-6 yaşlarında çocuğu kurtarmak için yaklaşırken, küçük yapısı nedeniyle etkili olmaz diyerek tedbirsiz yaklaşmıştım. Benim boğulmama neden olacak kadar ileri bir duruma gelmedim ama yüzümde çocuğun tırnaklarından çizilmedik yer kalmamıştı.

Öncelikle, kesinlikle boğulana arkadan yaklaşın. Mümkünse sizi görmesin. Gerekirse suya dalıp alttan arkasına geçin ve o şekilde ulaşın. Eğer bayan ya da uzun saçlı ise vücudunun hiçbir yerini tutmadan saçlarından tutun ve saçlarından çekerek kıyıya/emniyetli yere çekin. Bu mümkün değilse, arkadan kolunuzu boğazına dolayarak kontrol altına alın. Bu pozisyonda hem kazazede elleriyle size ulaşamaz, hem sizin yüzmeniz daha kolaydır, hem de vücudunuz alttan onun vücudunu kısmen desteklediği için kazazede suyun üzerine doğru yükselir ve ona güven vererek sakinleştirir.

Sn. Barış'ın da ifade ettiği gibi, eğer gerçekten iyi yüzemiyorsanız ve kurtarma konusunda hiç deneyiminiz yoksa, bırakın kazazede boğulmanın ilk safhalarına geçerek hareketsiz kalsın. Ancak bu durumda bile yukarıda açıkladığım şekilde yaklaşın. Öncelikle siz panik olmayın. Bütün bunları temin için gerekirse zaman kaybedin. Tercih edilen bir durum olmasa da, düzgün yapılan bir kalp masajı ile bilinç kaybını takip eden 3-5 dakika içinde, hatta bazi hipotermik durumlarda 20-30 dakika sonrasında bile hayata döndürebilmek mümkün oluyor.

Alıntı

Pandik enteresan yani refleksle yukarı çıkıyorsun 1 kere değil birçok kez yapmak gerekiyor tabi olayı sulandırmayayım ama denedik gerçekten de öyle oluyor haa tavsiye etmiyorum tabikiWink

Bence araçla yaklaşmak en doğrusu ama şartlar kötüyse suya atlamaktan başka bir çözüm kalmıyor, panik ölüm getirir...

Alıntı

kotucenk demiş ki:Pandik enteresan yani refleksle yukarı çıkıyorsun 1 kere değil birçok kez yapmak gerekiyor tabi olayı sulandırmayayım ama denedik gerçekten de öyle oluyor haa tavsiye etmiyorum tabikiWink

Big Grin bkz:Gardrop Fuat

Alıntı

kotucenk demiş ki:Pandik enteresan yani refleksle yukarı çıkıyorsun 1 kere değil birçok kez yapmak gerekiyor tabi olayı sulandırmayayım ama denedik gerçekten de öyle oluyor haa tavsiye etmiyorum tabikiWink

Bence araçla yaklaşmak en doğrusu ama şartlar kötüyse suya atlamaktan başka bir çözüm kalmıyor, panik ölüm getirir...

Kisacasi bogulma esnasindaki ana kurallar:
"Panik yapma, pandik at"
"Panik oldurur ama pandik hayat kurtarir"

Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

Boğulmak üzere olan kişinin son gördüğü şey üzerine doğru orta parmaklar havada gelen kişiler olsa zaten ek komplikasyonlardan gitmesi daha olası olur sanırım. Smile Smile Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi