Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mauser (mavzer) Tüfek
(31-10-2016, 01:02 AM)fiestacibo demiş ki: selamün aleyküm forumdaşlar.sitenin yeni bir üyesiyim harp silahları üzerine bir haftadır videolar izliyorum hep iç çekiyorum özellikle 2 dünya savaşında kullanılan silahlar.bunlardan biri mauser 98k 1935 sonrası olanlar bir diğeri de mosin nagant

sitenin ve konunun acemi bir meraklısı olarak sizlerden bilgi edinmek istiyorum.diyelim ki ben bu ikisinden birini almak istesem yurt dışından sipariş üzerine getirtebilirmiyim diyelim ki getirdim bunu ruhsatlandırabilir miyim ve olursa hangi ruhsat altında bulundurururm.

mermileri türkiyede bulunur mu acep.bu gibi konularda siz değerli forum sakinlerinden bilgisi görgüsü ve fikri olanların yarıdımını beklerim.

hayırlı forumlaşmalar.

Sn fiestacibo ;

Siz böyle silahı (yaptığınız işi bilmiyorum ) maalesef ithal edemezsiniz.Bu yetki sadece kolluk kuvveti mensupları ve elçilik çalışanları gibi yurt dışında görev yapan mutlu bir azınlığa verilmiş durumda.Çalışma hayatları boyuca bir adet yivli silahı (tabanca veya tüfek fark etmeksizin) ithal edebiliyorlar.Bu arkadaşların büyük çoğunluğu silahı boşu boşuna  hammallık yaptıkları bir nesne olarak görmekle beraber bu hakkı kullanmak konusunda genellikle tereddüt etmezler.Silah alım satımında aracılık yapan (biz kaptırmatör diyoruz) kişiler kendilerine yurda dönmeden ulaşıp sipariş verirler. Silahın ülkeye sokulması pek çok silah için mkek fiyatının az altında olur.Aracı genelde bu kamu görevlisine 2-3 bin dolar gibi bir meblağ öder.Kendisi de üzerine bir o kadar koyar.Böylece mkek satış fiyatından iki misli meblağla satmaya çalışır.Bunlar ortalama rakamlardır.Bazen bahse konu olan kamu görevlisi silahını kendisi satmaya çalışır.

Bahsettiğiniz silahlar ordu fazlası olarak pek çok memlekette satılıyor ama fiyatları kondisyonuna göre değişir.Koleksiyon değeri taşıyanlar 15000 dolar edebilir.Avrupa'da daha ekonomik bir şekilde bulunabilir.İki yüz elli  , üç yüz dolar gibi rakamlara bulunabiliyorlar.Bu noktada  hatırınızı kırmayacak böyle bir personel bulacaksınız ve eline bir kaç yüz dolar vereceksiniz o da araştıracak bakacak.Türkiye'ye gelince size devredecek.(Bunlar ayrı prosedürler)

İkinci ihtimal ise bu silahları ülke içerisinden satın almanız. Mosin Nagantı ülkemizde ancak doğu Karadeniz'de (Doğu cephesi savaşlarından kalma ganimetler görmediğim ama Rus beşlisi dedikleri şeyin Mosin Nagant olduğunu düşünüyorum) o da çoğunlukla ruhsatsız olarak belki bir ihtimal bulabilirsiniz.Onlarda toplandı diye biliyorum.Bulsanız bile 7.62X54 fişeğin mkek'de satıldığını duymadım.

Mauser bulmanız daha olasıdır.Ülkemizde ki mauserlerin çoğu Osmanlı ve İstiklal harbi zamanı mauserleridir. Çoğunluğu çokca el değiştirmiştir.Ülkemizde elli ve altmışlı yıllarda silah ruhsatı diye bir kavram olmadığını hele yivli tüfeklerin her evde normal av tüfeği olduğu zamanlar varmış.Bu dönemde mauserlerin av modelleri ve harb modelleri ülkemize girmiş.Sonrasında askeriye korkmuş olacak ki yivli tüfekler için özel bir ruhsat gelmiş çoğu kişi o dönemde tüfeği devretmiş veya yasa dışı hale gelmiş.Kimilerinin bu silahları yivsiz haline getirdiği de olmuş.

Mauser tüfekler ve mermisi ülkemizde bulması en kolay tüfeklerdir ama sizin istediğiniz tarzda bir tüfek denk gelir mi bilemem.

Bu arada hoş geldiniz.Forumun en önemli hassasiyeti Türkçe dilinin yazım kurallarıdır.Forum kurallarından başlayarak forumu araştırırsanız aradığınız şeylerden çok daha fazlasını barındırdığını göreceksiniz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi