Değerlendir:
  • 2 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mauser (mavzer) Tüfek
19-04-2008, 06:14 PM
Mauser (mavzer) Tüfek
merhaba arkadaşlar meşhur eski mavzer tüfekeri hakkında bilgisi olan varsa paylaşmasını rica edicem, özelikle çapı, etkili menzili vs hakkında bilgi edinmek istiyorum.
şimdiden teşekkürler..
Alıntı Yaparak Cevapla
19-04-2008, 08:26 PM
RE: Mauser (mavzer) Tüfek
o kadar derin bir konu ki...
bizim ülkemizde bolt action yani tek tek dolum yapan tüfeklere mavzer diye tabir edildiği için ve bunların 100 den fazla kalibre ve silah çeşidi olduğu için direk modele yönelip konuşsak daha iyi olur bence.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: hunter5555
19-04-2008, 08:39 PM
Sanırım arkadaşımızın kast ettiği silah, Kırıkkale üretimi, Mauser K98 klonu mavzer.
İlksurfer'ın verdiğiğ linklerden birisinde bizim '' Mavzer '' i buldum.

http://www.theboxotruth.com/docs/edu35.htm
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-04-2008, 09:18 PM
cok dikkatlisiniz Sn Cakaralmaz, Sn Melihaga'nin istedigi cevabi bundan iyi bulamazdik. Tesekkurler...

Lutfen forum kurallarini okuyunuz, uymayanlar uzaklastirilacaktir:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=2118

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-04-2008, 12:20 AM
çakaralmaz Yazdı:Sanırım arkadaşımızın kast ettiği silah, Kırıkkale üretimi, Mauser K98 klonu mavzer.
İlksurfer'ın verdiğiğ linklerden birisinde bizim '' Mavzer '' i buldum.

http://www.theboxotruth.com/docs/edu35.htm

evet arkadaşım ta kendisi ama aynı zamanda mauser k98 den farkı olup olmadığınıda öğrenmek istiyorum, fakat bu linkte sanırım aradığım cevapları bulamadım yinede çok teşekkür ederim....
Alıntı Yaparak Cevapla
20-04-2008, 12:23 AM
smith Yazdı:o kadar derin bir konu ki...
bizim ülkemizde bolt action yani tek tek dolum yapan tüfeklere mavzer diye tabir edildiği için ve bunların 100 den fazla kalibre ve silah çeşidi olduğu için direk modele yönelip konuşsak daha iyi olur bence.

Sayın Smith, sorduğum silah Sayın Çakaralmaz'ın bahsettiği silahtır...
Alıntı Yaparak Cevapla
20-04-2008, 12:31 AM
ya arkadaşlar umarım çok olmuyorumdur, bişey daha sormak istiyorum bende dede yadigarı 1938 tarihli yerli üretim bir mavzer mermisi var ve ben bu mermiyi .308 win.mermiye benzetiyorum aynı anda karşılaştıramadığım içinde emin olamıyorum bu konuyu bilen arkadaşlarda varsa değerli bilgilerini bekliyorum..
saygı ve sevgilerle...
Alıntı Yaparak Cevapla
20-04-2008, 12:45 AM
Eğer 308. Win e benzetiyorsanız 7.92x57 lik mermi değildir.Kar 98 den daha doğrusu gew98 den önceki gew96 nın mermisi 7.65x53 tür.Aynı zamanda Arjantin 91 den bu mermiyi atar.1890 larda mauser in yaptığı bu mermiyi Osmanlıda benimsemiştir ve Kırıkkale tüfeklerinden önce Abdulhamitin yaptırdığı Osmanlı mavzeri denen tüfekte bu mermiyi atmaktadır.Bu silahlarda özellikle fişek yatakları ve bolt larında bir sorun yoksa standart 308. win mermisini patlatabilirler.Karıştırmanız doal çünkü 7.62x51 ile 7.65x53 arasında fazla bir fark yok. http://www.surplusrifle.com/ bu siteden eski tüfekleri inceleyebilirsiniz.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-04-2008, 12:05 PM
[Resim: steveM_01s.jpg]
[Resim: paul_0743.jpg]
[Resim: EarlyTurk8mm.jpg]
[Resim: 20020510_WheaterTurk1.jpg]
[Resim: 1931ammo.jpg]
[Resim: 1927Turk.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-04-2008, 12:20 PM
Lüzumlu lüzumsuz, yerli ithal karşılaştırması yapacağımıza, elimizin altında hazır platformu olan silahlarımızı geliştirip neden sivil av piyasasında değerlendirmeyiz bilmem.

MKEK neden şu silahı adam gibi modern malzemeden üretip, .308 Win ve 30.06 kalibresini geliştirip, odun gibi askeri kundak yerine, avcının tercih edeceği ergonomik ve kibar bir kundakla iç piyasaya, uygun fiyatla vermez ki?

İç piyasada yeteri kadar tecrübe kazanıldıktan sonra, rahatlıkla da yurt dışına ihraç edilebilecek bir silah platformu, elimizin altında çürüyüp gidiyor. MKEK de, bizlere 6000 küsür dolara Sauer kösüyor. Sauer 202 platformunun kendine göre özel artıları vardır, ama çoğu meraklı, uygun fiyata kaliteli bir yerli Mauseri kaçırmak istemeyecektir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS