Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ateşli Silah Yaralanmalarında İlk Yardım
Eski bir konu olmasına rağmen; foruma yeni katılan bir üye olarak konuyu yeni fark ettim ve konu üzerinde bilgi sahibi olduğumu düşündüğümden ben de izninizle birkaç cümle yazmak istedim.
Kanama durdurucular (Haemostatic agent) genel olarak farklı etken madde ve formlarda ticari olarak satışa sunulan, alınıp satılmasında veya kullanılmasında hukuki olarak hiçbir kısıtlama bulunmayan ürünler olup, pıhtılaşma kaskadında yer alan farklı basamakların aktivasyonu sayesinde kanamayı durdurmaya yarayan ajanlardır.
Genel olarak bitkisel, hayvansal veya inorganik etken madde içerikli olmak üzere üç farklı hammadde kaynağından elde edilirler ve sıvı, toz veya bandaja emdirilmiş haldeki formlarda son kullanıcıya ulaşmaktadırlar.
Kanama durdurucular çok yaygın olarak özellikle Amerikan Ordusu, Amerikan Polis Teşkilatı ve Amerikan ilkyardım ekipleri tarafından kullanılmakta, yine birçok ülkenin ordusunda (AB ülkelerinden ordular da olmak üzere) her askerin çantasında bulunmaktadır.

KULLANIM İÇİN BAŞLICA ENDİKASYONLAR:
- Ateşli Silah Yaralanmaları
- Sosyal Şiddet Olayları
- Kesici ve Delici Alet Yaralanmaları
- Trafik Kazaları
- İş Kazaları
- Doğa ve Spor Yaralanmaları
- Deprem ve Diğer Afet Olayları
gibi travmalar sonucu ortaya çıkan orta ve ağır kanamalı yaralarda, ileri tedavilerinin yapılacağı merkeze ulaşmadan oluşan ölümlerin %90'ı kan kaybındandır. Hemostatik ajanlar burada devreye girer ve en önemli kullanım alanı travma sonucu vücut dışında veya kanamanın ulaşılabilir bir şekilde olduğu vakalarda kanamayı kontrol altına almaktır.
Genel olarak tüm bu alanlarda kullanılabilecek olan kanama durduruculardan hangisini (etken madde-ticari form) seçmek gerekir?
Yukarıda farklı marka, etken madde ve paket formları olduğundan söz etmiştim. Seçimi yaparken öncelikle taşıması ve kullanması kolay olduğundan, ayrıca acil durum esnasında ön işlem gerektirmediğinden Gauze (gazlı bez - tampon) şeklindeki bir formu tercih etmenin anlamlı olacağını düşünmekteyim. Bir yaralanma anındaki psikolojik şok durumunda sıvı veya toz içerikli olupta ön işlem gerektiren bir ürünü hazırlamanın neredeyse imkansıza yakın bir zorlukta olduğu düşünülecek olursa kullanıma hazır ürünlerin avantajı tartışılmaz.
Ayrıca etken maddenin hayvansal veya bitkisel kaynaklı olması da özellikle benimki gibi allerjik bünyelerde anaflaksi gelişme riskini arttıracağından daha iyi bir alternatif olan inorganik madde içerikli formlara yönelmek daha doğru olacaktır.
Ve belki de en önemlisi etken maddenin etki mekanizması... Bazı haemostatik ajanlar kullanıldığında ekzotermik bir reaksiyon başlar ve neredeyse 150 derecelere varan bir ısı oluşur. Bu da yara bölgesinin geri dönüşümsüz olarak yanmasına ve büyük hasarlara neden olur. Bu nedenle seçilecek olan ürünün bu tür bir reaksiyon gösterip göstermediğinin önceden iyi araştırılması gerekir. Örneğin Quikclot önceleri kullandığı etken maddeden dolayı bu şekilde yanıklara sebep olurken; şikayetler sonucu yaklaşık 3 sene önce etken maddeyi ve etki mekanizmasını değiştirerek tamamen zararsız ve ısı oluşturmayan bir ürün üretmişler ve kaolin etken maddeli bu ürün milyonlarca adetlik satışa ulaşmış.
Yukarıda sözü geçen tüm kriterler göz önüne alındığında FDA onayı ve CE belgelerine sahip oluşu, Amerikan Ordusu ve 6 farklı EU ülkesi Ordusu tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda bu ordular tarafından kullanılmak için tercih edilişi, taşımasının ve kullanılmasının çok kolay oluşu (yaralının bilinci açıksa kendisi bile sıfır deneyimi ve eğitimi olmamasına rağmen kullanabilir - tek kullanımlık paket içerisinde, kullanıma hazır tampon şeklinde), kullanım sonrasında temizlenmesi gereken ürünlerden farklı olarak sadece tamponun yaradan uzaklaştırılması ile tedavinin sona ermesi konusunda avantaj sunması, nedeni ile QuikClot un iyi bit tercih olacağı kanaatindeyim. ürünle ilgili daha detaylı bilgiye http://www.z-medica.com/ internet adresinden ulaşılabilir.

QUİKCLOT-STANDART TAMPON KARŞILAŞTIRMASI:

QuikClot® Gauze ile Manuel Kompresyon arasında ortalama kanama durdurma süresi olarak 5.4 ± 1.5 dk ile 26.2 ± 15 dk (p? 0.001) gibi bir zaman farkı vardır. Yine aynı şekilde QuikClot® Gauze 5 dakikada %83 - 6 dk da %91 - 8 dk da %100 olguda kanamayı durdururken bu oranlar manuel kompresyonda sırasıyla 5 dk da %10 - 6 dk da %30 - 8 dk da %38 dir.

Kendi evimde, aracımda, işyerimde ve av çantamda sürekli bulundurduğum üründen temin etmek isteyen forum üyelerine yetkili satıcı firma ve yetkili kişinin iletişim bilgilerini ulaştırabilirim.

SAYGILARIMLA

Alıntı

Sayin ugursahin,

Firma bilgilerini paylasirsaniz sevinirim. Uzun zamandir edinmek istedigim bir urun.

Alıntı

Sayın Kut4

Firma : Moleküler Bizim Medikal - Tekstilkent Koza Plaza A:9 Blok Kat:6 D:21 Esenler / İSTANBUL
Tel: 0212 438 08 48 - Fax: 0212 438 08 11

Şu anda ellerinde sadece anjiodan sonra kullanılan formattaki ürün varmış. Diğer formattaki ürün şu anda stoklarında kalmamış. yaklaşık 3-4 gün içerisinde yeni ve yüklü bir parti gelecekmiş. Perakende satış fiyatı 55 TL civarındaymış

SAYGILARIMLA

Alıntı

Sayın metin06;

Ben de internette yaptığım ilk araştırmada sözünü ettiğiniz firmanın olduğunu düşünmüştüm fakat kendileri daha önce Suriye ye satış yapan, Türkiyede yetkisi olmayan bir firmaymış. Ellerindeki ürünlerden Türkiye ye de veriyorlar sanırım ama ana firmaya sorunca Türkiye yetkili dağıtıcı firmanın Moleküler Bizim Medikal olduğunu öğrendim. MBM de bulunan arkadaşıma sorduğumda da durumu teyid etmiş oldum.

SAYGILARIMLA

Alıntı

Sn.Forum üyeleri;
Ateşli silah yaralanmalarında ilk yardım konusunun, silahı olan yada silah edinmek isteyen kişiler için çok önemli olduğunu düşündüğümden yazılan her satırı okudum. Fakat açık konuşmak gerekirse, ateşli silahla yaralanmış birine nasıl ilk müdahelede bulunacağıma dair pek bir şey öğrenemedim. İlk yardım konusunun başlangıcı yanlış olmuş bence, çok tıbbi terminoloji kullanılmış, gereksizce otopsi konusuna vurgu yapılmış, sade ve anlaşılır basit bir anlatım daha yerinde olurdu. Siz uçağa bindiğinizde acil durumda yapmanız gerekenleri nasıl anlatıyorlar? Farklı eğitim seviyesindeki ve farklı kültürlerden her insanın anlayabileceği bir üslup kullanarak. İlk yardım da böyle, sıradan insanların yapması gerekenler ve nasıl yapılması gerktiği üzerinde durmalı. Bazı arkadaşlar ellerinden geldiğince katkıda bulunmuş ama, bence hedeflenen (Ateşli silah yaralanmalarında ilk yardım) bilgi altyapısı sağlanamamış. Umarım bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşlarımız birikimlerini bizimle paylaşarak yol gösterici olurlar.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi