Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YARASA Projesi
melihaga demiş ki:arkadaşlar bence silah kullanan profesyonel biri için bu durum sadece gülünecek bişeydir, silahı adamın sırtına dayadım adam geriye bastırdı bende silahı geri çekerek ateş edebilecek kadar zeki olduğumu düşünüyorum, bunu düşünemeyecek kadar aptal birine zaten silah vermek hata olur...

+1
Silahımı aldım bana kimse dokunmaz deme ey silah sever, Krav Maga yoksa bile aç iki savunma videosu izle Smile

Alıntı

Sn Arkadaşlar,
Konu patent başvurusu özgün bir model olmakla beraber.Komple bir patent özelliğindedir.Yani sağı/solu makyajlanmış, içeriğinde hareket mafsallarında yapılan veya tırnak açılarıyla oynayarak bizim modelimiz patentle koruma altına alınmıştır diye kısır içerikli bir patent çalışması olmamakla beraber milli çizgiler taşımaktadır.Hani yıllardır hayel edilen,sürekli fikir ve yorumlar yaparak biz neden özgün bir tasarım yapamıyoruz,bizim neyimiz eksik deyipte taşın altına elini sokmayıp sürekli birileri yapsında bizde buradan olumlu veya olumsuz görüşlerimizi sunalım diyeceğinize, çamur at izi kalsın politikaları sergilemeniz bence yanlıştır.Projenin farklı çalışma yapısının olması sanki dünya üzerinde benzer bir model veya sisitem olmadığı anlamına gelmez incelerseniz DREYSE 1907 tabancalar,YARASA model sistem benzerliklerini görceksinizdir.PDF dosyasındaki tarifname bölümünde tabancanın normal sistemlerden farklı olan diğer özellikleri hakkındada mantıklı ve öz eleştirilerinizi iyi bir silah kullanıcısı olarak bekliyorum saygılarımla.

Alıntı

ŞAHİNGÖZÜ demiş ki:Hani yıllardır hayel edilen,sürekli fikir ve yorumlar yaparak biz neden özgün bir tasarım yapamıyoruz,bizim neyimiz eksik deyipte taşın altına elini sokmayıp sürekli birileri yapsında bizde buradan olumlu veya olumsuz görüşlerimizi sunalım diyeceğinize, çamur at izi kalsın politikaları sergilemeniz bence yanlıştır.

Sn. ŞAHİNGÖZÜ,

Burada kimse çalışmanıza çamur atmaya çalışmıyor. Tam aksine, yanlış gördüğümüz kısımlar hakkında yorum yaparak, belki bunların düzeltilmesi yolunda yardımcı olumaya çalışıyor. Ne yapmalıydık? Sırf milli tasarım uğraşınız var diye ne olursa olsun size alkış tutup, gördüğümüz yanlışları cilalamak daha iyi mi olur?

Nihayetinde kağıt üzerindeki bir sisteme yorum yapıyoruz. Şu an için ne bir modeli yapılmış, ne çalışması görülebilecek bir sistem. Teknik ve taktik yönden yanlış gördüğümüz yerleri irdeliyoruz. Doğruların da doğru olup olmadığına sistem çalışmadan karar verilemez.

Kağıt projenize gelen eleştirilere bu kadar tepki gösteriyorsunuz. Sn. Akdal'ın aldığı eleştirilere tavrını örnek göstermek isterim, ki kaç değişik model "gerçek" silah yaptılar.

Saygı ile,

Alıntı

Sn.Şahingözü;

Naçisane sizlerde fark etmişsinizdirki TT.Com, şu anda ülkemizin en içinde bilgi ve donanım bulunan Silah forumudur.

Sizlerede çok teşekkür ederizki bunu görüp kendi çok uğraştınığınız emeğinizi bizlerin öngörüsüne sundunuz.

Ancak şöyle söylebiliriz ki, bu forumdaki abiler, ustalar, belirli bir silah deneyimini, adedini, ve operatörlüğünü yaşamış ve aşmış insanlar. Biraz eski mesajları kurcalar iseniz bunu sizde fark edeceksiniz.

Eğer bu noktalardan gelecek eleştirilere kapalı iseniz basitçe burada sunmamanız gerekirdi. Buna hazırdınız-ki- burdasınız. Ancak gelen ilk eleştirilerde "çamur atmak" gibi bizleride rencide edecek cümleler ile tepiki koyacak olursanız bu forumda size karşı daha sert reaksiyonlara yol açarsınız.

Bu noktadan sonra, üretmiş olduğunuz ürününüzün prototipi nerede ise görüntülerini bizlerle paylaşabilir, bu forumdaki fabrika temsilcilerine temas edebilir, bizleri olumlu yönde kullanıp gelişim gösterebilirsiniz. Naçisane teklifimizde budur. Ancak eleştirilemez olmadığınızı kesin ve açık dille söylemem gerekmekte.

Saygılarımla.

Alıntı

Sevgili Şahingözü!
Yapmış olduğunuz model hakikaten özgün bir model.Sadece bazı noktalarda sizin çözüm olarak bulduğunuz şeyler başka bakış açılarından eksik olabilir.
Siz göğsünüzü gere gere Türkiyede ilk defa özgün tasarım bir silah yaptınız ve büyük bir özveri ile bunu bizlerle paylaştınız.Eksiği tesbit ve daha mükemmel olanı tavsiye buradaki bilinçli ustalarımızın ve arkadaşlarımızın özverilerinin ve iyi niyetlerinin gereğidir..Size moral olması için söyleyeyimSmileGhost tabancalarla ilgili forumda ilk zaman yazılanları bir okuyun.Ben o zaman Smile moral bulmak için glockla Smile ilgili yazılanları okuyordumSmileHatta SigSauer ve Walther bile burada belli noktalarda eleştiri almışlardır alacaklardır.
İnsanoğlu ne yaparsa yapsın mükemmelin sonu yoktur.Pazarda değeri olan ürün veya çok satacak ürünle mükemmel ürün farklı şeylerdir.Sizin ürününüzün hedef kitlesi ve ne için tasarlandığı çok önemli.
Mevcut buluşunuz ve tasarımınız takdire değer bir emek ürünüdür bunu en iyi bizler anlarız.Fakat yeryüzünde ideal ve son bir sistem bulunsaydı bu kadar farklı marka olmazdı.Glock un laylon olarak adlandırıldığı Smile ve işçilik hatalarının resimlerinin yayınlandığı bir forumda yeni bir tasarımı tartışmaya açabilmek bile bence gerçekten büyük bir cesaret ve başarıdır.
Size acizane önerim arkadaşlarımızın emek vererek yazdığı herşeyin ,size değer vermek olduğuna dikkat ederek , olumsuz fikirleri de artı kazanım görerek projenizi geliştirmeye devam ediniz.
Memleketim adına böyle projeler yapabilen sizin gibi bütün insanlarla ve hakeza olumlu olumsuz fikir bildiren bütün saygıdeğer forum üyesi arkadaşlarımla da iftihar ederim, etmek gerektiğine de inanırım...
Saygılarımla ,başarılar dilerim....

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
nsyuksel
Merhaba,

Uzun zamandir foruma yazi yazmadim (simdi kabaca hesapladim, sanirim 9 ay olmus yazi yazmayali) ama acikcasi forumu sik sik ziyaret edip icimdeki bilgi acligini basta Sn. Lupus ve Sn. Baris gibi adini burada yazamadigim birkac ustadin yazilari ile gereksiz yuzlerce cevabin arasindan bilgiyi cimbizla secmeye calisarak gidermeye calisiyorum.

Ama bu konuyu okurken yazma ihtiyaci hissettim. Simdi burada birisi cikmis ve kendisi bir tabanca dizayn etmis. Sorabilirmiyim aramizda kac kisi, yuzde kacimiz bu ise giristik? Ben sahsen uzun zaman once bilgisayarima AutoCad yukledim, biraz ugrastim ve baktim olmayacak, hazir bir dizaynin ustunden gitmeye karar verip, eski bir .dwfx dosyasi uzerinden (1911 projesi) calismayi denedim. Onu bile beceremedim, oyle kaldi. Sonunda AutoCad'ida sildim bilgisayarimdan. Simdi bu kisi kendisi tamamen ozgun (veya bakis aciniza gore cesitli modellerden toplama, cakma) bir dizayn yapmis ve bununlada kalmayip dizaynini degisik ulkelerdeki patent ofislerine kaydettirmis. Bu kisi ticari bir firmayi temsil etmiyor. Lutfen soylermisiniz yapilan bu is bile saygiyi hak etmiyormu?

Sayin ŞAHİNGÖZÜ, size sapka cikariyorum ve tebrik ediyorum.

Umarim bu veya baska bir forumda sizinde degerli yazilarinizi yukarida saydigim ustadlarimizinkiler gibi okuma firsatina sahip olurum.

Buraya kadar hersey tamam. Simdi Sn. ŞAHİNGÖZÜ'nun ilk mesaji asagidaki gibi :

ŞAHİNGÖZÜ demiş ki:Sn Lupus açıklamalarınız dikkat çekici ve sitemkar içerikli olduğunuzu anlıyorum.Bu sitemkar tavılarınızı destekliyorum nedeni ise ülkemizdeki yeni oluşumlara kapalı tavırlar sergilenmesidir.Lafı uzatmak istemiyorum benim sizlerin fikir ve yorumlarınıza ihtiyaçım var.Sizlerden TPE onlıne patent araştırmalarında aktif yayınlanan 2007/04250 dosya numaralı tabanca patentini incelemenizi ve değerli yorumlarınızı bekliyorum.Her türlü mantıklı eleştiriğe açık olmakla beraber kendine özgü farklı bir model olduğu kanısındayım özellikleri ve tasarımı şekli ile dikkat çekici olduğu görüşündeyim.

Yahu adam zaten kendisi soylemis: "Her türlü mantıklı eleştiriğe açık olmakla beraber kendine özgü farklı bir model olduğu kanısındayım özellikleri ve tasarımı şekli ile dikkat çekici olduğu görüşündeyim."

Tabiki bir dizaynda eksikler/hatalar/yanlis dusunulmus veya dusunulmemis noktalar olabilir ve Sn. Lupus'un yazdiklarina bakarak Yarasa Projesi uzerinde bunlarin varligini gorebiliyorum. Ancak ne olursa olsun Sn. ŞAHİNGÖZÜ'nun dizaynini filmoloji bilimine dayandirip, hatali temellere oturtuldugunu soylemek kanimca bariz saygisizliktir.

Bu arada sirta namlu dayama konusunu bir yerlerde okudugumu dusunuyordum surekli. Bu konu cidden kafama takildi ve surekli cesitli forumlarda bu bilgiyi aradim ama simdiye dek bir turlu bulamamistim. Sonunda buldum, ancak forumlarda degilde world.guns.ru'daymis ve Sn. Nutkey ve Sn. Lupus'un burun uste dusme olarak bahsettikleri HS2000'mis :

http://world.guns.ru/handguns/hg48-e.htm

Lutfen son paragrafa bakin. HS2000'in WO02059539 numarali patentindeki orjinal yazidan kismen alinti yapilmis :

"...
The dual return spring arrangement is of the captive type; when assembled, the front of a spring guide rod projects slightly forward from the front of the slide; Springfield advertising literature calls this a "muzzle protector", but the original text of patent WO02059539, published in August 01, 2002 and granted to the Croatian design team, describes the reason for this feature as to "enable firing the bullet when the pistol is pushed towards someone's back".
..."

Demekki HS2000'i tasarlayanlarda cok aksiyon filmi izliyormus. Acaba 2002 yilinda HS2000'in bu kucuk ozelligi hakkinda benzer yorumlari yapanlar varsa eger, XD'nin bugunku pazar payi hakkinda ne dusunuyor olabilirler?

Her ne sekilde olursa olsun, iyisiyle kotusuyle, eger varsa dizayn hatalariyla bile Sn. ŞAHİNGÖZÜ'nun tebrik edilecek bir is yaptigini ve onun gibilerden ogrenecek daha cok seyim oldugunu dusunuyorum.

Herkese saygilar, selamlar.

NOT : Bu arada world.guns.ru'ya bakarken AKDAL GHOST'unda listeye eklendigini gordum ve acikcasi kendi adima cok sevindim. Sayfasi burada :

http://world.guns.ru/handguns/hg219-e.htm

Alıntı

Sn tuğrul Bey,
yapmış olduğunuz açıklamaları okudum ve çok sevindim neden diyecek olursanız, benim biraz akresifce yapmış olduğum açıklamaları siz benim anlatmak isteyipte, tuzumun önüme geçmesiyle anlatamadığım değerlerime destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Forum daki diğer arkadaşlar yazılardan anladığım kadarı ile bana fena bozulmuşlar hepinizden özür diliyorum.forum da bilgi birikimi olarak aşmış abilerimin olduğunu biliyorum ancak prototip aşamaya gelmiş TÜBİTAK destekli bu projeyi hep birlikte yapılacak olan beyin fırtınaları sayesinde yetkili arkadaşların sayesinde bu sistemi bir bütün halinde belki benim savunduğum artılar olmayıp veya sizlerin artıları ile de , diğer forum sitelerinde farlı olarak elimiz olan bu hamuru nasıl yoğurupta en mantıklı ve verimli şekle nasıl sokarız diye bir AR-GE mantığı ile ülkemizin belkide MİLTAB projesine hep birlikte imza atmış veya emek vermiş olabiliriz diye düşünüyorum.hayal ettiğim olay bu zamana kadar bireysel olarak çalışarak bu duruma getirdiğim bu projenin birileri tarafından değer bularak karşılıklı bir masada oluşturulacak bir ekiple bu projeyi nihayi halini , çalışırlığını görmeyi arzulamaktır.Hepinize sinirlerime hakim olamayıp çok ileri gittiğim için tekrar özürlerimi sunarak hakikaten yüzp,yüzüpte kuyruğunda bu projeyi karaya çıkartamamayı görmek beni çok öfkelerdiği için , talihsiz yazılar yazdığım için özürlerimi terar sunuyorum.Saygılarımla....

Alıntı

Tugrul demiş ki:Demekki HS2000'i tasarlayanlarda cok aksiyon filmi izliyormus. Acaba 2002 yilinda HS2000'in bu kucuk ozelligi hakkinda benzer yorumlari yapanlar varsa eger, XD'nin bugunku pazar payi hakkinda ne dusunuyor olabilirler?

sn tugrul;
sn şahingözünün tebrik edilmesi gereken bir girişim başlattığı konusunda sanırım tüm forum üyelerimiz hemfikir olacaktır. benim söylemek istediğim sn şahingözü'nü kınamak değil, daha basit bir mantık ile HS nin bu konuda çözüm geliştirdiğiydi.

bu arada XD nin ABD pazar payının o küçük düğmeye bağlı olduğunu iddia etmeyeceksiniz sanırım.

forumdaki arkadaşların söylemek istediği bahsedilen tarz senaryonun bir silah seçiminde çok da etkili olmayacağı, hatta aranacak en son şeylerden biri olduğu. arkadaşlarımız genel olarak ''olmayan bir problemin çözümüne'' enerji harcandığı kanısındalar sanırım

saygılarımla

Alıntı

Sn Akdal,
konu patent çalışmasının özü üretim kolaylığı ve işçilik yönünden ele alındığında ,Glock firmsının bile tasarlayamadığı üst kapak takımının YARASA projesinde ön kovan ve arka kovanında MIM Teknoloji sayesinde polimer üst bölge üretimine izin vermesidir.Günümüzde firmaların işçilik ve talaşlı imalatı minimum seviyelere çekilmesi esnasında maxsimum kar elde etmek için üretilecek üründe bahse konu masrafların düşürülebilmesi için az parça ve işçilik gerektiren tasarımların arayışı içinde olmalarıdır.YARASA projesi talaşlı imalattan ziyade kalıp bükme yöntemi ile çelik kızaklar üretilerek,MIM (Metel Enjeksiyon Sistemi) ilede kovan bölgeleri üretimine izin vermektedir.Çalışmalarınızın polimer sistemler üzerine kurulu olduğunuzu beyan ediyorsunuz.Bu proje firmanızın istekleri doğrultusunda şekillenip üretim açısından avantajlı ve karlı bir yol çizerek alanında sac bükme yöntemi ile çalışan verimli bir model üretip ve özellikleri itibari ilede pazarında ayrıcalıklı ve talep gören bir ürün ortaya çıkacağı inancındayım.

Alıntı

ŞAHİNGÖZÜ demiş ki:Glock firmsının bile tasarlayamadığı üst kapak takımının YARASA projesinde ön kovan ve arka kovanında MIM Teknoloji sayesinde polimer üst bölge üretimine izin vermesidir. Günümüzde firmaların işçilik ve talaşlı imalatı minimum seviyelere çekilmesi esnasında maxsimum kar elde etmek için üretilecek üründe bahse konu masrafların düşürülebilmesi için az parça ve işçilik gerektiren tasarımların arayışı içinde olmalarıdır.

Sn ŞAHİNGÖZÜ,
Glock üretim hattı konusunda fikriniz olduğunu sanmıyorum. Sizin tasarım çok verimli bir çözüm olabilir ama bu ifadeniz fazla iddialı görünüyor. Glock silahları robot makinalarla, kalite kontrol dahil insan faktörünü neredeyse dışlayarak üretmektedir. Ve zaten silahı 60 Euro gibi bir maliyetle üretiyorlar Smile

ŞAHİNGÖZÜ demiş ki:YARASA projesi talaşlı imalattan ziyade kalıp bükme yöntemi ile çelik kızaklar üretilerek,MIM (Metel Enjeksiyon Sistemi) ilede kovan bölgeleri üretimine izin vermektedir.

(1) Tabaka metal işleme yöntemlerinin darbeli yükler altında göstereceği mukavemet çok ciddi şekilde araştırma gerektirecektir.
(2) MIM (Micro Injection Molding) yöntemi ise silahlarda zaten kullanılan bir yöntem ( örneğin: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...=90&page=2). MIM'in de artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Ayrıntılı bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ederim.

Saygı ile,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi