Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YARASA Projesi
Sn Lupus açıklamalarınız dikkat çekici ve sitemkar içerikli olduğunuzu anlıyorum.Bu sitemkar tavılarınızı destekliyorum nedeni ise ülkemizdeki yeni oluşumlara kapalı tavırlar sergilenmesidir.Lafı uzatmak istemiyorum benim sizlerin fikir ve yorumlarınıza ihtiyaçım var.Sizlerden TPE onlıne patent araştırmalarında aktif yayınlanan 2007/04250 dosya numaralı tabanca patentini incelemenizi ve değerli yorumlarınızı bekliyorum.Her türlü mantıklı eleştiriğe açık olmakla beraber kendine özgü farklı bir model olduğu kanısındayım özellikleri ve tasarımı şekli ile dikkat çekici olduğu görüşündeyim.

Alıntı

Sn.Şahingözü,
Eksik bilgiler sebebiyle araştıramadım ilgili patenti, burada daha detaylı açıklarsanız sevinirim.
Saygılar,
TT

Alıntı

Sn.turan tactical
TPE sitesinden-onlıne-patent/faydalı maodel bölümünden araştıma tıklandıktan sonra gelen boş forma 2007/04250 patent no bölümüne yazarak alttaki kodları girdikten sonra-gelen dosya açılarak-döküman bölümünden bütün resim ve proje (özet,tarifname,istemleri) görebilirsiniz.
Saygılarımla,

Alıntı

Şahsen silahın işleyişi dışında, görsel yada mekanik bir detaya ulaşamadım.

Alıntı

Sn.turan tactical
Dosyayı açtığınızda üst taraftaki dökümanlar bölümünü tıkladığınızda,sol üst köşede ''Boomarks'' tıkladığınızda görsel resim ve yazılı açıklamaları görebileceksiniz...

Alıntı

Sn.ŞAHİNGÖZÜ, emin olun iki gündür proje ayrıntılarını görmeye çalışıyorum. Ancak Sn.TT ' nin de belirttiği gibi bir türlü ilgili sayfalara ulaşamadım. TPE ' nin site düzeni ve işleyişi bir facia. Dün en son akşam üstü denemekten vazgeçtim. Bu gün sabah yaptığım deneme girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı. Aslında o sayfaları, diğer modeller forumunda YARASA adı ile ayrı bir konu açarak bizlerle paylaşabilirseniz, tüm arkadaşlarımızdan çok ayrıntılı yorumlar alabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

Arkadaşlar ben kayıtlara ulaştım

açılan pdf de sayfa sayılarına bakarsanız sadece 1/1 görürsünüz... ancak bölüm uygulaması seçeneklerine bakarsanız her sayfanın ayrı ayrı 1/1 şeklinde yüklendiğini görürsünüz...

orada resimler kısmında ayrıntılı çalışmayı görebilirsiniz... İtiraf edeyim bayağı bende zorlanmıştım bulana kadar... Big Grin

Tabanca ile ilgili fikirlerime gelince,

ilk olarak kilit sistemi parklı değil ancak mauplasyon dızırttı hatırlattı bana sadece iğne tabanının bulunduğu kapak kısmı geri hareketi gerçekletiriyor.

namlu yine sig p klit sistemindeki gibi böbreksiz ve namlu yine bu serideki namlu hareketinin aynısını yapıyor ve yatağı sürülecek fişeğe doğru yaklaştırıyor.

Tabi bunlar benim sığ bilgilerim... Lupus ustamın görmesin daha efektif olacağını düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

Sn.Northwolf bizim gibi teknoloji özürlü arkadaşlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler, nihayet sayfalara bakabildim. Silahın silueti ilk bakışta Glock ' u andırsa da, oldukça farklı özellikleri var. Kendi tespit edebildiğim bazı özellikler;

* Çalışma ve tepme sistemi modifiye bir Browning kilit sisteminden ziyade, sabit namlulu, düz geri tepmeli bir sisteme benziyor. Sürgünün ön kısmı sadece koruyucu ve taşıyıcı, fişek besleme işi ile alakası yok. Bunun sürgü ön kısmına uzanan kolları ile, iğne bloğunu da taşıyan sürgünün arka kısmı yapıyor. Bu kolların arasında da icra yayı var. Bazı Star ve Beretta, hatta Korth 'un yarı otomatik modellerinde sürgü ön kısmı ve icra yayı ilişkisi bu şekildedir, ancak bu silahın farkı, öne uzanan kollarla arka bloğun, ön parçadan tamamen ayrı bir parça olmasıdır. Anlayabildiğim kadarı ile de, silahın sahra sökümü de namlu, taşıyıcı ön sürgü bölümü, ateşleyici ve fişek süren-kovan tahliye eden arka sürgü bölümü, komple öne doğru kırılarak yapılabilmektedir.

* Görebildiğim kadarı ile, sürgü arka bloğunun geriye hareketini sadece icra yayı engellemektedir. Sistemde Browning tipi bir kilit, P7 veya DE gibi gazlı bir kilit gibi geciktirici bir unsur yoktur. Bu da silahı düz geri tepmeli bir tabanca yapar ki, yüksek basınçlı modern 9x19 mm mühimmatta bunun ciddi bir dayanım sorunu oluşturacağını düşünüyorum.

* Silahın tetik emniyeti, parmaklarla kabza kavrayışını müteakiben hemen açılacak bir şekilde tasarlanmış ki, bu yaklaşım tetik emniyeti konseptinin mantığına aykırıdır. Tetik emniyeti sisteminin temel mantığı, tetiği kabza kavrama anında değil, sadece tetik parmağı ile yapıalcak bilinçli tetik manüpülasyonları esnasında serbest bırakmaktır. Ayrıca bu işi gören parçanın tetik korkuluğunun içerisinde, tetikten ayrı bir yer kaplaması, tetik yolu boyunca tetik parmağına temas ederek veya altına her zaman yabancı bir cisim veya pislik biriktirerek, tetik manüpülasyonunu riske atabilecek olması, bu parçanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşündürüyor.

* İğne bloğu ve tetiğin iğne manüpülasyonu Glock ' a benzer bir şekilde tasarlanmış. Ancak tetik kolu irtibat kesicisinin çalışma ekseni yatay düzlemden, dikey eksene taşınmış. Tetik kolunu mekanik etkinlik pozisyonuna kaldıran yay, aynı zamanda kabza emniyeti oalrak da tasarlanmış olan bloğun içine yerleştirilmiş. Yine görebildiğim kadarı ile, eğer kabzayı kabza emniyetini devre bırakcak kadar kavramazsanız, sürgüyü manüpüle etseniz bile iğne atış pozisyonunda kalacak şekilde yakalanamıyor. Bunun özellikle hızlı atışlarda ve limb risting hadiselerinde, iğne kaçırmaya bağlı ateşleme zaaflarına neden olabileceğini düşünüyorum.

* Tırnak sürgü üstüne yerleştirilmiş. Ejektör ise klasik olarak sol yan alt tarafta. Yani sağ üst yanda tırnak ( saat 3 ve saat 2 yönü ) ve hemen hemen simetrik karşılığı olan sol alt yan ( saat 7-8 yönü ) kovan fırlatıcısı ilişkisi yerine, aralarında daha az açı olan ( saat 12 de tırnak ve saat 7-8 de ejektör ) bir kombinasyon tercih edilmiş. Bu tür kombinasyonda dizayn edilmiş olan küçük kalibreli Franz Stock gibi eski silahlar var ancak yüksek kalibreli bir silahta pratikte kovan tahliye veya kovanı atıcının kafasına fırlatma sorunları yaşanıp yaşanmayacağına, sistemi denemeden karar vermek zor.

* Silahın bence en ilginç özelliği, iki farklı kabza boyunu ile kullanılabilecek şekilde tasarlanması. Walther PPS benzer bir yaklaşımı gündeme getirdiyse de, bunu sadece şarjör tabanı uygulamaları ile yapmıştır. Bu tabancada ise direk gövde üzerinde oynanarak ve oldukça radikal boyutta farklılık sağlanabilmmesi gerçekten çok güzel bir ayrıntı. Bu konsept üzerinde çalışılarak, sürgü boyutları ile de uyumlu olmak kaydı ile, bir tabanca hem hizmet boyutlarında, hem de kompakt kabza boyutları ile kullanılabilir.

Sn.ŞAHİNGÖZÜ, bunlar sadece mekanik çizimlerden görebildiğimiz ayrıntılar ve yapabildiğimiz tespitler. Yapılan tespitlerdeki hata ve eksiklikleri giderdiğinizde, konu biraz daha aydınlığa çıkacaktır. Eğer konuyu görsel olarak da zenginleştirebilirseniz, arkadaşlar konuştuğumuz ayrıntıları daha rahat değerlendirebileceklerdir.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Kullanışsız bir web sitesi hazırlamışlar. Tüm dökümanları tek PDF dosyasında topladım. Dosya Ek'tedir.

Eklenti Dosyaları
.pdf   yarasa patent.pdf (Boyut: 1.81 MB / İndirilme: 562)

Alıntı

Sn.Xf7er
Konu patent başvurumu PDF formatında yükleme yaptığınız için teşekkür ederim.Sn Lupusun yapmış olduğu açıklamalarıda okudum vve yapmış olduğu değerelendirmeden ötürüde kendilerine ayrıca teşekkürlerimi sunarım.Konu tabanca sistemi hareketli namlu olmakla beraber namlu önünden herhangibir yere bastırıldığında sistemin çalışırlığına devam edebilmesi için kovan şeklinde tasarım yapılmıştır.Nedeni ise şu an dünya çapında kullanılan bütün silahların her türlü teste tabi olmalarına rağmen,maddeye yapılarak ateş edilmek kalındığında ileri 250 veya 500 gramlık kuvvet sonrasında sistem açma yaparak geçici bir tutukluk yaşamaktadır.Önem arz eden zamanda belindeki tabancayı bu şekilde kullanmak zorunda kalan kişiler silahının tutkluk yaptığını sanarak karşısındaki saldırgana büyük bir koz vermiş olacaklardır.Çalışma ve tasarım eksikliği nedeni ile bu tarz bir olayla karşı karşıya kaldığımızda 20-25 yıl belimizde taşıdığımız silahın sistem hatası yüzünden,faturasını canımızla ödememek için YARASA tasarlanmıştır.Konu patentin araştırma raporu Rus patent ofisi tarafından ''A-A''olarak tespıt edilmiştir.Sistem tercihi yapılarak (20 yıl)korumalı tercih yapılmıştır.Forumdaki arkadaşların değerli açıklamamarı şahsım adına çok önemlidir.Yapacağınız açıklamalar için şimdiden bütün arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi