Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr M9A1 ve Glock 19 C
[/quote]

Bence o kadar düşünmeye gerek yok direk "Kara Laylon" diyelim olsun bitsin...
[/quote]

Sn. Melih Bey

Glock' u "Kara Laylon" olarak tanımlamışsınız. Smile Eski toprak bir silah sever olan amcamın da G19 a ilk verdiği tepki benzer olmuştu. O da G19 u "plastik şey" diye adlandırmıştı. -Colt Python taşıdığını söylememin tarzını anlatmak için yeterli olduğunu düşünüyorumSmile

-Ama poligona çıktığımızda glock' un hafifliğine karşın sunduğu atış kontrolü karşısında şaşkınlığını saklayamadı.

Tabii bu hikayenin sonunu tahmin edebilirsiniz: Glock 15m den kaydettiği grupmanlarla övüne dursun, sonunda meydana python çıkar. Python kısa ve öz konuşur. Glock "ama, ama..." diye gevelerken python geldiği gibi gözden kaybolur.Smile

Saygılar.

Alıntı

auris34 demiş ki:
faust demiş ki:Not2: Kendi tabancamla (satın alalı 1 hafta oluyor tetiğe alışmak için yaklaşık 100-150 kez kuru tetik düşümüşümdür snırım. Şimdi yedek bir striker sistemi satın alıp mevcut üzerinde-kırılana kadar- bu uygulamaya devam etmeyi düşünüyorum.

Striker sistemi nedir?

Sn. Auris34

Glock' da ki striker ateşleme mekanizması:

"The striker firing mechanism has a spring-loaded firing pin that is cocked in two stages, powered by the firing pin spring. When the pistol is charged, the firing pin is in the half-cock position. As the trigger is pulled, the striker is then fully cocked. At the end of its travel, the trigger bar is tilted downward by the disconnector, releasing the striker to fire the cartridge. The disconnector also resets the trigger bar so that the striker will be captured in half-cock at the end of the firing cycle. This is known as a pre-set trigger mechanism, referred to as the "Safe Action" trigger by the manufacturer...."

Glock' da striker ateşleme mekanizması iki kademeli bir ateşleme sistemidir. (Ne SA ne de DA) Glock' da (tetik çekilmedikçe) "ateşleme pimi" yarı kurulu halde durur. (Yani teorik olarak "ateşleme pimi yayı" bu düzeyde "ateşleme pimini" iterek kapsülü patlatmaya yetecek enerjiye sahip değildir. -Ama kapsüller pratikte farklı tölerans değerlerine sahip olduğu için asla buna güvenilmemelidir! ) Tetik çekilirken ise ateşleme pimi yayı enerji depolamaya devam eder. Tetik tam çekildiğinde ateşleme pimi yayı tam kurulmuş olur ve ateşleme pimi serbest kalarak kapsülü vurur/patlatır.

Yani sanılanın aksine Glock "single action" bir tabanca değil. Öte yandan glock "double action" bir tabanca da değildir ortalarda bir yerlerdedir.

Not: Striker kelime anlamı olarak nedir diye sorduysanız spesifik bir anlamı yok: Vurucu...

Saygılar.

Alıntı

faust demiş ki:Gerçekten böyleyse: evet çok ama çok ironik bir durum bu. Ama Glock' un sade, basit "striker" tasarımını gözümün önüne getirdiğimde iğnenin kırılması veya mekanizmanın bir şekilde hasar görmesi için hiç bir sebep göremiyorum. Ama Goston Glock' da benim gibi görememiş olabilir tabii.
Sadece Gaston ve ekibinin değil, pek çok tasarımcının göremediği veya göremeyeceği, görse bile kabul edilebilir riskler içerisinde değerlendireceği ayrıntılar her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bunun en önemli göstergesi de Glock tasarımında yıllar içerisinde sessiz sedasız yapılan revizyonlardır. Gaston ve ekibinin göremediği ayrıntılar, zamanla saha kullanımı esnasında tespit edilmiş ve gözden geçirilmiştir. Forumun Glock ile ilgili konu başlıklarında bunlarla ilgili pek çok yazı bulabilirsiniz.

Aşağıdaki konu başlığını incelerseniz, Gaston ve ekibinin zamanında göremediği bazı ayrıntılar nedeni ile Glock ' un zaman içerisinde geçirmek zorunda kaldığı bazı revizyonlar ve nedenleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu revizyonlardan birisi de iğne ve iğnenin ucunun çıktığı kovan dip tablası yatağı kırımlarını engellemek için iğnede yapılan revizyondur.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=686

faust demiş ki:1) Kuru tetik düşürmeden dolayı hasar görmüş bir glock karşınıza çıktımı? Çıktıysa hasarı tanımlayabilir misiniz?
Henüz şahsen görmedim, ancak aşağıdaki linki incelerseniz bu konuda biraz daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=274

faust demiş ki:2)Bu uyarının manüellerde yer alacağına dair Glock' un resmi bir açıklaması var mı? Varsa linkini yollarmısınız?
Henüz medyaya düşmüş resmi bir açıklama yok. Ancak yetkili Glock teknikerleri ve eğitmenleri bu konuda bilgilendirilmiş durumda. Dahil olduğum Facebook grubundaki duayen Glock kullanıcılarından birisinden bu konuda bir mesaj geldi. Aşağıdaki link resmi bir ilan olmasa da, bu konuda oldukça güvenilir bir Glock duayenin aktardığı bilgileri içeriyor. Vaktiniz olursa Amerikanca tabirleri ile '' Ignorant '' ve '' Cool-Aiders '' lar nedeni ile kilitlenen konuyu sonuna kadar okumanızı öneririm.

http://glocktalk.com/forums/showthread.php?t=1269647

faust demiş ki:Not: Askeri uygulamada -askerlik yapmış olanlarımız bilir- kuru tetik düşürmek "doldur-boşalt istasyonlarında" standart uygulamadır. Bu uygulamanın sadece TSK ile sınırlı kaldığınıda düşünmüyorum. Glock' un esasen ordu kullanımı için tasarlanıp üretildiği göz önüne alırsak Glock' un böyle bir uyarıyı asla manüeline yazarak deklare etmeyeceği inancındayım.
Glock ' un en büyük pazarı ABD ' dir. ABD ' de kullanıcıların uğradığı hasarlar ve bu konularda açılan davalar üretici ve dağıtıcıların ciddi bir sorunudur. Yakında en azından ABD dışındaki Glock kılavuzlarında yazmayan '' Glocklarda mükerrer dolum fişek kullanılmaması '' uyarısı gibi, kuru tetik çalışmaları konusundaki uyarının da ABD ' deki kullanım kılavuzlarında yer alacağından emin olabilirsiniz...
faust demiş ki:Not2: Kendi tabancamla (satın alalı 1 hafta oluyorSmile tetiğe alışmak için yaklaşık 100-150 kez kuru tetik düşümüşümdür snırım. Şimdi yedek bir striker sistemi satın alıp mevcut üzerinde-kırılana kadar- bu uygulamaya devam etmeyi düşünüyorum.
Ben 6 ayda 4000 gerçek fişek ve gerek '' snap-cap '' li, gerekse '' snap-cap '' siz olarak on binlere varan kuru tetik düşürme adedi ile Glock 19 ' a herhangi bir hasar bermeyi başaramadım, ama size başarılar dilerim...Cool

Alıntı

Sn. Lupus

Önerdiğiniz: http://glocktalk.com/forums/showthread.php?t=1269647
linki faydalı oldu. Teşekkürler.

Alıntı

Aşağıdaki videoda, Glock sürgü-namlu-gövde kilidinin yol açabileceği sorunlardan birisini görebilirsiniz.

Alıntı

Sn. Lupus.

videoyu az önce seyrettim ve çok şaşırdım.

Gen4 bir glock 19 ve ilk bakışta sihir gibi gözüken bir fenomen!

Enteresan....

Videonun art niyetli hazırlanmadığını kabul ederek:

Aksesuar rayında fener yokken sorun yok. Yani "sürgü-namlu-gövde" kilidi ve kilit yayı görevini yerine getiriyor. Ama fener takılınca "sürgü-namlu-gövde" kilidi geri dönen sürgünün namluya çarptığı anda yerinden aşağıya kayıyor. Sorunun kilitte değil de "kilit yayında" olduğunu sanıyorum. Yani kütlenin (fenerin) yarattığı ekstra atalet momentine yayın cevap veremediğini ve kilidi yerinde tutamadığını düşünüyorum.

Analiz:

Gözlem: Sürgünün son pozisyonundan ilk pozisyonuna gelip namluya çarpma anında a) Kütle yokken (fener yokken) yay ve kilit düzgün çalışıyor. b) Kütle varken (fener varken) kilit biraz aşağıya kayıyor ve kilit görevini yapmıyor.

Genel dinamik durum: Tabancalarda (tutuş şekli sebebiyle) sürgü son pozisyonundan ilk pozisyonuna gelip namluya çarptığı an sürgünün silahın burnunu ters-şahlanandıran yani aşağı doğru döndüren bir moment yarattığı gözlemlenir. (diye düşünüyorum) Aynı şekilde tabancaların namlu ucuna doğru olan bölgesinde kütle arttırılırsa (örneğin aksesuar rayına takılan bir fener) atalet momentinin de artması beklenir. (diye düşünüyorum)

Sonuç: "Sürgünün namluya çarptığı anda oluşan ve fenerin kütlesiyle artan bu atalet momentinin a) "sürgü-namlu-gövde kilidine" kilidi aşağı yönde iten "ekstra" bir kuvvet aktardığını, b) bu ekstra kuvvetin ise "defekt kilit yayı" baskısını yenerek kilidi açtığını ve c) aksesuar rayına bağlanan kütle arttıkça bu etkinin -ve de tehlikenin- daha da artacağını düşünüyorum.

Sadece videoya bakarak yapabileceğim yorum bundan ibaret.

Burada normal şartlarda işlevini yerine getiren ama şartlar değiştiğinde işlevini yerine getiremeyen, aşırı basitliği sebebiyle ise asla bozulmayacak gibi gözüken bir parça vakasıyla karşı karşıyayız. Bence bu ilginç vakadan mühendislik adına çıkarılması gereken -benim ve Gaston' un çıkarması gereken Smile- çok ders var. (Hele ki sorunlu silahın son model bir GEN4 olduğu düşünülürse!)

Öncelikle size karşı öne sürdüğüm daha önceki argümanımı geri çekiyorum. Analizimi ve ulaştığım sonuçları bir kezde sizin sınamanızı rica ediyorum. -Atladığım bir şeyler olabilir... (Atladığım bir şey varmı?)

Ama herşeye rağmen bu kadar basit bir yaprak yayın görevini yerine getirememesi anlaşılabilir gibi değilSmile

Glock sahiplerine acil tavsiyelerim:

a) "Namlu-gövde-sürgü" kilidi yayının yay baskı şiddetini elle kontrol ediniz. Yeterince sert olmadığından şüphelenirseniz yada takılmalar yaşarsanız silahınızla ateş etmeden önce mutlaka bir silah ustasına baktırınız.

b) Bu yay bozuksa ve mahrumiyet bölgesinde iseniz önerim şu: Bir kibrit çöpünü "Namlu-gövde-sürgü" kilidi yuvasına dışarıdan sıkıca sokun. Böylece kilit hareket kabiliyetini yitirir ve sizde glock unuzu güvenle ateşlersiniz. (Kibrit çöpü yerine daha sert bir madde tercih edilebilir tabii)

Not: Videodaki GEN4 G19 un çok büyük bir ihtimalle ABD piyasasına sürülen -yarı avrupalı seriden- olduğunu düşünüyorum. Buna ayrıca dikkatinizi çekmek istedim. Zira alt gövde ABD de üretiliyor demiştiniz değil mi? Smile)

Saygılar.

Alıntı

Sn Lupus

Bu ilginç konuyu GLOCK altında yeni bir sayfada açıyorum.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=5548

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi