Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr M9A1 ve Glock 19 C
#1
Arkadaşlar, halhazırda MKEK ' de satışta olan, eski bir Glock çalışanı olan Wilhelm Bubbits ' in başında olduğu bir tasarım ekibi tarafından dizayn edilmiş olan Steyr M9 modelinin revizyondan geçmiş şekli olan Steyr M9A1, sıklıkla Glock ile, farklılık ve benzerlikleri, performansları tartışılarak karşılaştırılmaktadır. Dışarıdan bakıldığında benzer bir mantıkla üretildiği düşünülen bu iki platformun ayrıntılarında ise pek çok farklılıklar vardır.

Ülkemizde en yaygın olarak bulunan Glock Modeli G 19 olup, Steyr M9 da genel boyut ve özellikler olarak bu silahın muadili olarak üretilmiş, kompakt sınıfta bir hizmet tabancasıdır.


Steyr M9 A1;

Boyutlar, 178 x 136 x 30.5 mm,
Namlu, 102 mm konvansiyonel yiv-setli,
Ağırlık, 681 gr,


Glock 19 ;

Boyutlar, 174 x 127 x 30 mm,
Namlu, 102 mm, poligonal,
Ağırlık, 595 gr


[Resim: steyrm9a1leftfull.jpg][Resim: g19odleftfull.jpg]
[Resim: steyrm9a1rightfull.jpg][Resim: g19odrightfull.jpg]
 
Alıntı

#2
[Resim: lupus042.jpg]
Steyr sürgüsü biz daha uzun, kalın ve geniş gibi görünmeine rağmen, hassas terazide yaptığımız ölçümde, G19 C sürgüsünden 15 gram daha hafif olarak tartıldı. Kompansatörsüz standard G19 C ' de sürgünün biraz daha ağır olacağı aşikardır. Steyr sürgüsü gerisindeki parmak desenleri kabza açısına paralel olarak yatay bir açı ile çekilmiş iken, Glock sürgüsünde dik bir açı ile açılmıştır.

Steyr ' da metal ve üçgen profilli, firmanın '' Trapezoid '' olarak tanımladığı bir nişangah takımı vardır. Başlangıçta alışılması biraz zor olsa da, özellikle hızlı atışta, oldukça kullanışlı olabiliyor. Ancak silahın tetik karakteristiğinden dolayı, bu nişangah düzenlenmesinin uzun mesafede yapılan hassas atışlarda ne kadar kullanışlı ve pratik olabileceğine karar vermek çok zor. Steyr gez ve arpacığının her ikisi de yandan dovetail yataklara geçme olarak sabitlenmiş ve her ikisini de, çekiç ve zımba ile sağa sola kaydırarak ayar yapmak mümkün. Ancak yükseklik ayarı yapmak mümkün değil.

G19 ' da ise plastik arpacık ve gez mevcut. Gezde kare şeklinde beyaz bir çerçeve mevcutken, arpacıkta klasik yuvarlak beyaz nokta mevcut. Arpacık önden sabit bir noktaya geçme olarak sabitlenmiş olup, sağa veya sola kaydırmak mümkün değildir. Bu örnekteki gez Glock ' un opsiyonel ayarlı gezi olup, dovetail olarak yandan geçme olarak sabitlenmiştir. Sağ yanındaki iki adet ayar vidası ile hem yükseklik, hem de sağ-sol ayarı yapmak mümkündür. Standard modellerdeki gezlerde ise, gezi kaydırarak sadece sağ-sol ayarı yapmak mümkündür.
 
Alıntı

#3
[Resim: lupus041.jpg]
Her iki silahın sürgü içi ve namlu çalışma yatakları benzer bir geometride kesilmiştir.

Steyr sürgü yakalama çentiği biraz daha dar ve uzun kesilmiştir.

Glock ' da iğne taşıyıcı plastik parça ve tırnak yayı kılavuz pimi tabanı, arka sabitleme plakasına oturarak bunu kilitlerken, Steyr ' da sabitleme işi için, tırnak çalışma sistemi ile alakası olmayan ayrı bir pim ve yay kullanılmıştır. Steyr ' ın arka plakasını sökmek, sert sabitleme yayı nedeni ile bariz bir şekilde daha zor.

Steyr sürgüsünde, iğne kamasının hemen önündeki fşek süren tablanın tam ortasındaki aralık, iğne yakalama tulumbasının çıkıntısının çalışma boşluğudur. Bu tulumbanın üzerindeki iğne yakalama çıkıntısı, çok yüksek ve sert açılı olarak yapıldığından, sürgü içine bunun çalışması için ayrı bir yatak açılmıştır. Steyr tasarımcıları, bu iğne tulumbası ve iğne kaması ilişkisine, bir de iğnenin fişek yatağı doldurulduğundaki pozisyonuna güvenerek, silaha otomatik iğne kilidi eklemeyi lüzumsuz görmüşler ki, bu bence bu atım yatağı dolu olarak taşınması planlanan modern bir muharebe tabancasında, kabul edilemez bir eksikliktir. Glock ' da ise fişek dip tablsının oturma alanının hemen gerisinde otomatik iğne kilidi görülüyor.
 
Alıntı

#4
[Resim: lupus015.jpg]
[Resim: sd14.jpg]

[Resim: image08p.jpg]Steyr ve Glock tırnaklarının her ikisi de, yay çalışma eksenlerinin altına, açılı olarak uzanarak çalışan tırnaklardır. Ancak Steyr tırnağı, garip bir şekilde tırnak yayı ve tırnağın çalışma ekseni aynı olan P229 ve benzeri silahlardaki gibi, tırnağa destek veren küçük bir pimin arkasına yerleştirilmiş bir yayla çalıştırılırken, Glock da ise yay, tırnağa çok daha stabil ve dar bir alanda çalışma desteği veren, oldukça uzun bir destek kamasının arkasına, içine de de arkadan platik bir destek kılavuzu konularak çalıştırılmıştır. kişisel görüşüme göre Steyr ' lardaki revizyonlara rağmen tam olarak giderilemeyen tahliye ve boş kovanı atıcının kafasına fırlatma olayının altında da buradaki hatalı tasarım özellikleri yatmaktadır.Steyr iğnesi, eski Mauser HSc benzeri iğne vurmalı silahlara benzer bir şekilde, içi boş olarak tasarlanmıştır. yayı ise içindeki boşluğa yerleştirilmiştir. Yay, üzerinde çalıştığı kılavuz ve taşıyıcıya ayrı bir metal halka ile sabitlenmektedir ve sökülmedikçe bir arada durmaktadır. Glock iğnesi ise dolu bir malzeme olup, yayı da bunun üzerine takılı olarak durmaktadır.
 
Alıntı

#5
[Resim: lupus044.jpg][Resim: lupus049.jpg]
[Resim: lupus045.jpg]


Her iki silahın namlu boyları aynı olup, benzer namlu kilit geometrileri kullanmaktadırlar. Steyr namlusu sıkı geçme ve iki parçalı izlenimi verse de, uzun süre inelememize rağmen, atım yatağı ve namlu kilit bloğunun geçme olup almadığına kesin olarak karar veremedik.

Steyr namlusu alttan dışarıdan çevrilerek açılan, SIG Sauer P serisine benzer bir blok ile kilitlenirken, Glock namlusu alttan bir yay baskısı ile yukarı itilen düz bir metal plaka ile kilitlenmektedir. Steyr kilidi biraz daha sağlam ve güven verici olarak görünmektedir.

Glock namlusunun gerek fem ağzı taçlaması, gerekse de fişek besleme yatağı ve çevresinin işçiliği daha iyidir. glock fişek besleme yatağı daha derin olarak açılmış olup, Steyr atım yatağı saat altı yönünde fişek kovanına daha fazla destek vermektedir. Steyr atım yatağının üstündeki bir kontrol deliğinden, atım yatağını ve buradaki fişek direk olarak görebilirken, Glock da böyle bir özellik yok.

Glock namlusunun üst kısmına basılmış olan sanayi kodlarının yüksek atım adedlerine ne kadar dayanacağı konusunun da, ister istemez aklımıza takıldığını da belirtmeden geçemeyeceğim.
 
Alıntı

#6
[Resim: steyrs9rightfull.jpg]
[Resim: steyrs9takedown.jpg]

Steyr M9 modellerinde, aynı zamanda namlu altı ön kilitleme kaması olarak da görev yapan sökme takma mandalı, SIG Suaer P serisine benzer bir yapı ve çalışma şekline sahiptir. Sahra sökümü yaparken, mandalın arkasındaki çocuk kilidini, mandalın arka ucunu bu kilidin yarım ay şeklindeki çentiğinin ucundan kurtaracak kadar aşağıya bastırdıktan sonra, mandalı 45 derece kadar aşağıya çevirmek gereklidir. Eğer tetik düşürülmüş ve iğne kaması serbest kalmışsa, sürgü takımı ön taraftan çekilerek alınabilir.

Sökme mandalının hemen arkasında bir çocuk kilidi mevcuttur. Bunun için bu kilidin üzerindeki deliklere uyumlu bir anahtar mevcuttur. Kilit '' S '' '' Safe '' '' Emniyet '' pozisyonuna getirilirse, kilit tüm sistemi bloke etmektedir.

Mandalın hemen ön altındaki manevela ise, manuel emniyet kilididir. Bu gövdeyi baştan başa geçen ve hem sağdan, hem de soldan manüpüle edilebilen polmer bir çubuktur. Aşağıya indirildiğinde tetiği bloke etmektedir. Tetik korkuluğunun içerisindeki bir tabla ile ise, yukarıya itilerek açılmaktadır. Opsiyonel olan bu özellik, ülkemize MKEK aracılığı ile gelen Steyr M 9 ' larda mevcut iken, yurt dışından gelen bazı modellerde mevcut değildir.

Ülkemize MKEK ' nin ithal ettiği Glock ' larda kabza arkasına yerleştirilmiş bir çocuk kilidi mevcuttur.
 
Alıntı

#7
[Resim: lupus054.jpg]

Her iki silahtada, yassı ve çok sayıda sarmalı olan, polimer bir icra yayı mili üzerine sabitlenmiş birer icra yayı mevcuttur. Steyr icra yayının yarı çapı ve kesme yayın yay çapı-eni daha fazladır. Bu nedenle Steyr yayında sarmal sayısı da daha azdır. Steyr icra yayı kılavuzunun gövdeye oturan arka tabanı çok daha kalın ve sağlamdır.
 
Alıntı

#8
[Resim: lupus033.jpg]
[Resim: lupus036.jpg]
[Resim: lupus035.jpg]


Steyr sürgü taşıyıcı kızakları namlu kilit bloğu, polimer gövde içerisine oturtulmuş şase ile yekparedir. Gövde içerinde çalışan parçalar da bu şase içerisine yerleştirilmiştir. Steyr kovan fırlatıcısı, ayrı bir pimle şaseye oturtulmuştur. İğne yakalama / salma tulumbası da, şase içerisine yerleştirilmiş ayrı bir parçadır. Bu şase, akadan iki ayrı geçme noktası ve sökme takma mandalı yardımı ile gövdeye sabitlenmektedir. Tetik yayı klasik yerinde, tetiğin üzerindedir.


Glock sürgü taşıyıcı kızakları, önde ve arkada iki ayrı parça olarak plimer gvde içerisine sabit bir şekilde yerleştirilmiştir. ön namlu kilit bloğu ve tetik grubu taşıyıcısı ayrı bir parça olarak, iki ayrı pim ve tetik pimi ile gövdeye sabitlenmektedir. Glock ' da kovan fırlatıcı, connector ve tetik yayını taşıyan, polimerden mamül ayrı bir arka parça taşıyıcı blok vardır ve bu da ayrı bir pimle gövdeye sabitlenir. Glock ' da iğne tulumbası tetik kolu ile yekpare bir tabladır.
 
Alıntı

#9
[Resim: lupus039.jpg]


Steyr tetik korkuluğu yuvarlak ve köşesizdir. Etrafında ve içinde, parmakları rahatsız eden herhangi bir çapak vs yoktur. Tetik üzerinde, tetik emniyet mandalı vardır ve sabitleme pimi çift taraflı olarak, gerektiğinde sökülebilir olarak takılmıştır. tetik korkuluğunun içerisinde, maneul emniyet açma mandalı mevuttur. Bu mandal sadece yukarı itildiğinde emniyeti açar. Kapama işi ise tetik korkuluğu dışında ve hemen yukarısındaki polimer mandal aşağıya çekilerek yapılır. Steyr aparat olukları gövde ön korkuluğunu oldukça hacimli bir şekilde kabalaştırmaktadır. Şarjör mandalı tetik korkuluğunun hemen gerisinde, kullanımı kolay ve metaldir.


Glock tetik korkuluğu ise köşeli olup, etrafında ve içerisinde yer yer ele batan polimer çapakları mevcuttur. tetik emniyeti sabitleme pimi tek taraflı ve sabit kalacak şekilde takılmıştır. Aparat olukları ise oldukça az yer ve hacim kaplamaktadır. Şarjör mandalı tetik korkuluğunun hemen gerisinde ve polimerdir, kenarları ise parmakları rahatsız edecek kadar serttir.
 
Alıntı

#10
Steyr kabzası daha ince, sırt kamburu daha az, ancak daha uzundur.
Parmak izleri daha az ve daha yüzeyel olarak tasarlanmıştır.
Steyr kavramada daha konforlu, Glock ise taşırken rahattır.
[Resim: lupus038.jpg]
[Resim: lupus058.jpg]
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi