Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal alacağım ama...
HARUN BEY

Her ne kadar evrime inanmayan bir insan olsamda, evrim tabiri kendi içinde sürekli gelişmeyi dile getirmektedir."Evrimini tamamlamış" tabiri evrim mantığında geçersiz kalmaktadır.

Şirket mantığında ise hiçbir şirketin "biz kalitemizi nihai noktaya getirdik ve artık gelişimimizi tamamladık" mantığıyla hareket ederek kendisini frenleyebileceğini düşünmemekteyiz.Çünkü fren yapan her sistemin zaman içinde bulunduğu konumdan geri gideceği prensip olarak kabul görmektedir.

Firmaların ömür boyu garanti vermesi ise üzerlerine almış oldukları mali külfet sebebi ile alkışlanması gereken bir vasıftır.Bu garantinin müşterilere duyurulması tabiki bir pazarlama stratejisidir.Ama unutmamak gerekirki piyasada zirve konumunda bulunan firmaların bu taahhüdü vermemesi pazarın zorlamaları ile peyder pey garanti sürelerini kademeli olarak arttırmaları satış sonrası hizmetler birimin maliyetlerini ve zorluklarını çok iyi bilmelerindendir.

Tüketici gözü ile bakıldığında ise ömür boyu garanti demek,aldığınız ürünü siz vazgeçinceye kadar kullanabileceğiniz taahhüdüdür.

Hiçbir firma ilanihaye devam edecek bir ürün piyasaya sürmek istemez.Bir ürünün ideal ömrü üretici için garanti süresi kadardır.Daha fazla çalışacak ürün üreticinin yeni nesil ürünlerinin satış rakamlarını düşürecektir.Bu durum ar-ge aşamalarıında fizibilite yapılan en önemli unsurdur.

Buna rağmen Üçyıldız Firmasının Akdal Markası ile yapmış olduğu ve kendisi varoldukca ürününe çalışma garantisi veren bu uygulaması hertürlü desteği hakediyor diye düşünmekteyim.

Saygılarımla,

harun demiş ki:
BACCIO demiş ki:... ürün zaten ömür boyu garanti ile sunuluyorken, Ghost dedim. Ömür boyu garantiyi de az görmemek gerekir, hele de benim gibi Tüketici mahkemelerinde çok fazla mahkemelik olan biri olarak..

Sayın BACCIO,

Ömür boyu garanti teorik bir terimdir, pratikte uygulaması mümkün değildir. Böyle bir garanti taahhütü ancak evrimini tamamlamış firmaların kendini kanıtlamış ürünleri için anlamlıdır. Böyle bir taahhüt "dert etmeyin, bozuldukça getirin yaparız" şeklinde kullanıldığı sürece üreticini ürününün kalitesine olan güvendiğinin değil, sadece iyi niyetin ifadesidir.

Saygı ile,

Alıntı

SAYIN LUPUS

Alınan her silah günü geldiğinde can güvenliğini koruyabilmek amacı ile alınmaktadır diye düşünüyorum.Silahları zaman zaman eğlenme amaçlı kullanmak silahın asli görevini ne üreticiye ne kulalnıcıya unutturmamalı diye düşünüyorum.

Müşterininde bu unsuru mutlaka gözönünde bulunduracağı kanaatindeyim. Akdal Markası da müşterinin bu hassasiyetini dikkate alarak kendisini yarı yolda bırakmayacak ve emniyetini sağlayacak silah üretme prensibini asli görev kabul etmektedir.

Müşteri nezdindeki her probleme zamanında ve en iyi şekilde cevap verebilme kabiliyetimizi geliştirme amacımızda bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Saygılarımla,

lupus demiş ki:
BACCIO demiş ki:Ne dersiniz, özenle hemen tüm yorumları kendi faydalanacağı şekilde almaya çalışan (yönetim kurulu üyesi düzeyinde), ürününü geliştirmeye çabalayan bir firmaya bizlerin destek vermesi sizce nasıl değerlendiriliyor?
Sn.BACCIO, yeterli maddi imkanı olan, sadece bir tek silahı olup, bu silahını da hayati görevlerde kullanma ihtimali olmayan kullanıcı ve silahseverlerin olaya bu açıdan yaklaşması son derece tabii ve hatta tüm yerli üreticilerin bu şekilde desteklenmesi bir o kadar da yerinde bir davranıştır diye düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

Sevgili Cengizhan,
Desteğinin için teşekkürler.

Gerçi Üstad' ın da bizim gibi düşündüğünü tahmin ediyorum, herhalde sadece üstadlığın vediği farklı bakış açılarıa da sahip..

Sevgi ve saygılarımla,

BACCIO

Alıntı

Sayın Cengizhan' ın öümr boyu garanti ile ilgili yorumlarına katkıda bulunmak isterim.
Sayın Harun şöyle yazmıştı:
Ömür boyu garanti teorik bir terimdir, pratikte uygulaması mümkün değildir. Böyle bir garanti taahhütü ancak evrimini tamamlamış firmaların kendini kanıtlamış ürünleri için anlamlıdır. Böyle bir taahhüt "dert etmeyin, bozuldukça getirin yaparız" şeklinde kullanıldığı sürece üreticini ürününün kalitesine olan güvendiğinin değil, sadece iyi niyetin ifadesidir.
Sayın Harun benim son 10 yılım garanti şartlarının doğurduğu yasal hakları kendi lehime kullanmayı düşe kalka öğrenmekle geçti.
Yani demem o ki; bir konuda sizinki kadar kesin konuşabilmek için işin pratiğinde de olmak gerekir.
Siz emin olun eğer ömür boyu garanti verilen (resmi belgelerle sabit şekilde) bir ürün almışsam o firma olduğu veben de o üründe, kullanıcı hatasına bağlı olmayan problem tespit ettiysem ö ürünü tekrar kullanacağım hale getittiririm fabrikasına.
Kaldı ki Sayın Cengizhan demiş ki;
Çok uzun ömürlü bir ürün ürertici firma için çok da iyi birşey değildir. Yeni ürünlerinin satışını olumsuz etkiler.
Tabii Cengizhan' a katılmamak mümkün değil ve fakat konumuz silah beyler..!!
Yani almak için, satmak için devretmek için hatta yok etmek için bile türlü cefalar çekiliyor, hele de benim gibi taşıma ruhsatın varsa.
Yani ben bundan sıkıldım, artık bir yenisini alayım dediğinizde ciddi ve sinirlerinizin sınırlarını zorlayan bir süreci de başlatmış oluyorsunuz.
Sayın Harun ' un dediği gibi ömür boyu garantinin ööölsine birşey olma lüksü yok bu sektörde daha doğrusu olmamalı, olamaz.
Çocuk oyuncağı değil bu..

Alıntı

BACCIO demiş ki:Yani demem o ki; bir konuda sizinki kadar kesin konuşabilmek için işin pratiğinde de olmak gerekir.
Siz emin olun eğer ömür boyu garanti verilen (resmi belgelerle sabit şekilde) bir ürün almışsam o firma olduğu veben de o üründe, kullanıcı hatasına bağlı olmayan problem tespit ettiysem ö ürünü tekrar kullanacağım hale getittiririm fabrikasına.

Benin demem de odur ki, ömrünüz gitmek gelmekle geçer...

Alıntı

[quote=BACCIO
Çok uzun ömürlü bir ürün ürertici firma için çok da iyi birşey değildir. Yeni ürünlerinin satışını olumsuz etkiler.
[/quote]

Bu mantıkla haraket eden bir firma, bırakın silah üretmeyi, ayakkabı bile üretse, fazla uzun ömürlü olmayacağı kanaatindeyim.
Bir otomobil sizi yolda bırakabilir, bir motorsiklet, bisiklet, iş makinası sizi yolda bırakabilir çaresine bakar yolunaza devam edersiniz ama bir silah; sizi yolda bırakabilecek enson şeydir, çaresine bakıp yola devam etme sansınız olmayabilir.
bir silah üreticisi bu mantıkla hareket ediyorsa(akdalın bu mantıkla hareket ettiğini sanmıyorum); o firmanın ömrü, ürettiği ürünün ömrünün 10 da birinden uzun değildir. otomobilim eskirse ya da sıkılırsam aynı marka otomobil tercih edebilirim,silahımdan sılkılırsam aynı markanın yeni ürünlerini tercih edebilirim ama silahım eskirse(uzun ömürlü değilse) asla ve asla aynı marka silahı tercih etmem ve yakınlarıma da ettirmem.
kesinlikle unutulmamalıdır ki; bir silah üreticisinin, gelecekte var olup olmayacağını; piyasaya sunduğu yenilikler değil, piyasaya sunmuş olduğu eski ürünlerinin durumu belirleyecektir. Yani, 5 yıl sonraki durumunuzu yeni ürettiğiniz ürünler belirlemez, 5 yıl önce piyasaya verdiğiniz ürünlerin durumu belirleyecektir, uzun dönemi etkilecek önemli unsurların başında bu gelir, akdal firmasını bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum cengizhan bey nerede demiş bilmiyorum ama eğer böyle bir mantık varsa büyük hayal kırıklığı olur,tabiki silahında bir ömrü vardır herşeyin olduğu gibi ama silah ayakkabı değildir eskidikçe yenisi alınsın.
saygılar sevgiler...

Alıntı

SAYIN BACCIO

Müşteri haklı olarak, almış olduğu ürünü problemsizce mümkün olduğu kadar uzun kullanmak istemektedir.Genel olarak günümüz tüketim toplumunun kuralları ise üreticiye, verilen garanti süresi boyunca ürünün problemsizce kullanılmasını, garanti süresi sonunda ise o ürünün yetkili servislerininde para kazanabilmesi için hata çıkarabilir olmasını hesap etmektedir.Aksi taktirde yetkili servislerin acık kalabilmesi ekonomik açıdan mümkün olmamaktadır.

Bu sebeple piyasanın zorladığı garanti sürelerini baz alarakfirmalar arge çalışmaları yapmaktadır.Ancak piyasada marka olmuş firmalar bu noktada istisnadır.Onlar marka güvenilirliklerini düşünerek üzerine markalarının getirdiği fiyat farkınıda koyarak eski tabirle evladiyelik denen ürünler çıkarmaktadırlar.O sebeple 60 lı yıllardan kalma amerikan ve alman arabaları hala çalışabilmektedir.

Sizinde beyan ettiğiniz gibi ruhsata tabi olan tabancaların alım satımlarındaki zorluklar, bu ürünü ,diğer ürün kategorileri ile kıyaslamayı mümkün kılmamaktadır.

Akdal Markası da , yetkili servis ihtiyacını kendi bünyesinde karşıladığı için vermiş olduğu ömür boyu garanti imkanından dolayı ekonomik olarak kaldırabileceği bir yük yüklenmiştir.Özellikle ithal edilen silahlarda tamir için gerekli olan mevzuat gereği ve üreticinin cok fazla ülkede silah pazarlıyor olması sebebi ile daha fazla zorluklar bulunmaktadır.O üreticilerin bu tarz bir garanti yükümlülüğü altına girmesi onlar için cok pratik olmayacaktır.

Saygılarımla,

BACCIO demiş ki:Sayın Cengizhan' ın öümr boyu garanti ile ilgili yorumlarına katkıda bulunmak isterim.
Sayın Harun şöyle yazmıştı:
Sayın Harun benim son 10 yılım garanti şartlarının doğurduğu yasal hakları kendi lehime kullanmayı düşe kalka öğrenmekle geçti.
Yani demem o ki; bir konuda sizinki kadar kesin konuşabilmek için işin pratiğinde de olmak gerekir.
Yani almak için, satmak için devretmek için hatta yok etmek için bile türlü cefalar çekiliyor, hele de benim gibi taşıma ruhsatın varsa.
Yani ben bundan sıkıldım, artık bir yenisini alayım dediğinizde ciddi ve sinirlerinizin sınırlarını zorlayan bir süreci de başlatmış oluyorsunuz.
Sayın Harun ' un dediği gibi ömür boyu garantinin ööölsine birşey olma lüksü yok bu sektörde daha doğrusu olmamalı, olamaz.
Çocuk oyuncağı değil bu..

Alıntı

SAYIN HARUN

Satış Sonrası Hizmetler ,Tüketici haklarını korumak amacı ile üreticiler tarafından yerine getirilmesi zorunlu tutulan faaliyetlerdir.Bu faaliyetleri gerek kendi bünyelerinde gerekse sözleşmeli firmalar aracılığı ile yerine getirmek zorundadırlar.

Tüketici acısından almış olduğu ürünün problemsiz çalışması yanında,problem çıkardığında probleminin giderilmeside büyük önem arzetmektedir.O sebeple dünya markaları cok az satabilirken yerli firmalar cok daha fazla adetlerde satış yapabilmektedirler.

Müşteri beklentisini sadece kalite seviyesi ile sınırlandırmamak gerekir.Tüketici kalite ile birlikte belki onun kadar değerli olan satış sonrası hizmetlerin yeterli olmasını talep etmektedir.

Akdal Markası da kalite iyileştirmeleri için yapmış olduğu faaliyetlerini aralıksız sürdürürken,gecen zaman ile birlikte müşterilerini satış sonrası hizmetler noktasında da memnun edebilmek adına ömür boyu garanti uygulamasını başlatmıştır.

Saygılarmla,

harun demiş ki:
BACCIO demiş ki:Yani demem o ki; bir konuda sizinki kadar kesin konuşabilmek için işin pratiğinde de olmak gerekir.

Benin demem de odur ki, ömrünüz gitmek gelmekle geçer...

Alıntı

SAYIN CİHAN54

Ömür boyu garanti verebilme cesaretini gösterebilmiş bir firma için belirtmiş olduğunuz mantık geçerli olmasa gerekir.

Bir silah ürettiğinizde, bu silahı mükemmele yakın yapabilmek mevcut teknik imkanlar ile zor olmayacaktır.Bunun üzerine hassas el işçiliğini ve gerekli olan üretim zamanınıda cok rahatlıkla bulabilirsiniz.İşte bu proses yaklaşımında üretilecek silahta da kalitenin zirvesini yakalamak mümkün olacaktır.

Ancak özellikle hareketli aksamlardaki zamanla meydana gelen aşınmalar ve yorulmaları,yay ve plastik gibi aksamların ömürlerini,estetik problemlerin oluşmasını baz aldığınızda otomatik olarak silahın ömrü azalacaktır.

"Bir zincirin sağlamlığı, en zayıf halkasının sağlamlığı ile özdeştir" denen genel mantık içinde bakılırsa,silahında içinde bulunan, diğer parçalara oranla zamana ve kulalnıma karşı mukavemeti cok daha az parçaların bulunması gelişen teknolojiye rağmen kaçınılmazdır.Özellikle cok seri kullanım için tasarlanmamış, yüksek basınçla çalışan,çalışma hassasiyeti cok yüksek olan silah gibi ürünlerde her parçadan aynı ömrü beklemek cok mümkün olamamaktadır.

Bu sebeple genel olarak üreticiler, zincirinin en zayıf halkasını baz alarak garanti süresi belirlemekte ve diğer halkaların ömürlerinide bu en zayıf halkanın ömrüne yakın tutmaya çalışarak hem yeni ürünlerine pazar imkanı tanımakta hemde yetkili servislerine ekonomik kazanc imkanı sunmaktadırlar.

Akdal Markası bu genel üretici portföyünün dışına çıkma cesaretini vermiş olduğu ömür boyu garanti uygulaması ile göstermiştir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

cihan54 demiş ki:[quote=BACCIO

Bu mantıkla haraket eden bir firma, bırakın silah üretmeyi, ayakkabı bile üretse, fazla uzun ömürlü olmayacağı kanaatindeyim.
Bir otomobil sizi yolda bırakabilir, bir motorsiklet, bisiklet, iş makinası sizi yolda bırakabilir çaresine bakar yolunaza devam edersiniz ama bir silah; sizi yolda bırakabilecek enson şeydir, çaresine bakıp yola devam etme sansınız olmayabilir.
bir silah üreticisi bu mantıkla hareket ediyorsa(akdalın bu mantıkla hareket ettiğini sanmıyorum); o firmanın ömrü, ürettiği ürünün ömrünün 10 da birinden uzun değildir. otomobilim eskirse ya da sıkılırsam aynı marka otomobil tercih edebilirim,silahımdan sılkılırsam aynı markanın yeni ürünlerini tercih edebilirim ama silahım eskirse(uzun ömürlü değilse) asla ve asla aynı marka silahı tercih etmem ve yakınlarıma da ettirmem.
kesinlikle unutulmamalıdır ki; bir silah üreticisinin, gelecekte var olup olmayacağını; piyasaya sunduğu yenilikler değil, piyasaya sunmuş olduğu eski ürünlerinin durumu belirleyecektir. Yani, 5 yıl sonraki durumunuzu yeni ürettiğiniz ürünler belirlemez, 5 yıl önce piyasaya verdiğiniz ürünlerin durumu belirleyecektir, uzun dönemi etkilecek önemli unsurların başında bu gelir, akdal firmasını bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum cengizhan bey nerede demiş bilmiyorum ama eğer böyle bir mantık varsa büyük hayal kırıklığı olur,tabiki silahında bir ömrü vardır herşeyin olduğu gibi ama silah ayakkabı değildir eskidikçe yenisi alınsın.
saygılar sevgiler...
[/quote]

Alıntı

Cengizhan demiş ki:Tüketici acısından almış olduğu ürünün problemsiz çalışması yanında,problem çıkardığında probleminin giderilmeside büyük önem arzetmektedir.O sebeple dünya markaları cok az satabilirken yerli firmalar cok daha fazla adetlerde satış yapabilmektedirler.

SAYIN CENGİZHAN,

Yabancı silahların daha az satmasını getirip de salt satış sonrası hizmete bağladınız ya, pes doğrusu...
Yazacak birşey bulamıyorum...

Cengizhan demiş ki:Müşteri beklentisini sadece kalite seviyesi ile sınırlandırmamak gerekir.Tüketici kalite ile birlikte belki onun kadar değerli olan satış sonrası hizmetlerin yeterli olmasını talep etmektedir.

Bir müşteri olarak şunu hemen belirteyim:
Müşterinin beklentisi öncelikle ve özellikle kalitedir. Silah gibi bir konuda ise satış sonrası desteğe hiç ihtiyaç duymamaktır.

Bu forumda yorum yazanlar olabildiğince objektif olmaya çalışırlar. Ancak Akdal'ın forumdaki varlığı ve nazik tutumu nedeniyle Akdal'a pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Yani hak ettiğiniz eleştiriyi ya almıyorsunuz, ya da en kibar ve en yumuşak şekliyle gözlemleyebiliyorsunuz. Sizin silahınızda görülen aksaklıklar bir yabancı markada görülseydi tam anlamıyla kepazelik olarak değerlendirilirdi. Örneğin kutusundan çıkan tabancanın çizik ve kusurlu olması, eksik aksesuar çıkması, yedek şarjörün tabancaya uymaması gibi; hem de hepsi tek bir kutuda!

Şimdi, hal böyle iken, forumda bir üye Akdal ürünleri hakkında referans istediğinde kimse klavyesine uzanıp da silahta sorunlarla karşılaşmaya hazır olması gerektiğini açıkça yazmıyor; konuların tamamını okuyup bu izlenimi kendisinin edinmesini bekliyor. Ne yazık ki yansız tutum, diğer markalara yaptığımız gibi sorunların açıkça ve her seferinde dillendirilmesini gerektirir.

Evet Akdal satış sonrası hizmetinde kusur etmemektedir. Ancak silahlarında çok ciddi sorunlar vardı ve hala sorunlar devam etmektedir. Ar-ge'si tamamlanmamış silahlar satılmış ve arızalar çıktıkça ar-ge süreci ilerlemekte. Peki bu müşteriler sizin ar-ge deneğiniz olmaya istekli miydi ki? Bunun karşılığı müşterinin bir dediğini iki etmiyorsunuz ama bu malın sorunlarını örtmek için yeterli değildir.

Tüm bunları sadece "anlayana sivri sinek saz" misalinden üstü kapalı ikaz ederek pozitif ayrımcılığa kısmen devam etme niyetindeydim. Ancak basit ve haklı eleştiri yazmama rağmen, alttan aldıkça altta kalır hale geldiğimi gördüm ve buna katlanmamı gerektirecek bir durum yok.

İhtiyaç duyanlar için kendi görüşümü tekrar özetliyorum:

Ghost serisi ciddi imalat, kalite ve kalite kontrol sorunlarıyla piyasaya sürülmüştür. Hali hazırda bir takım sorunları devam etmektedir. Ancak sorun çıktığında fabrikasının size eliden gelen desteği vereceğine inanıyorum. Peki, ben bu durumdaki bir silahı satın alır ve kullanır mıydım? Hayır.

Bunlar tamamen kişisel görüşlerim olduğu için "cevap" yazmak fikirlerimi değiştirmez. Sadece olumlu yönde ilerlemeyi görüp test ettiğim zaman fikirlerimde değişme olabilir ve bunu da yine açıkça yazıya dökerim.

Saygı ile,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi