Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr M9A1 TIRNAK (extractor) sökümü
Arkadaslar, bugün son derece kisitli süre icerisinde igneyi ve akabinde kovan firlatici tirnagi söküp temizeledim. Tirnagin fotograflarini paylasmak istedim.

Söküm esnasinda Steyrforum dan indirmis oldugum Extractor Removal isimli PDF dosyasi seklindeki kilavuzdan faydalandim. Ancak anladigim kadariyla bu kilavuzda kullanilan M9A1 eski model. Cünkü benim silahimdan cikan tirnak yayini ucundaki firlatici pin (extractor pin) bu kilavuzda gösterilenden farkli. Ayrica igne cikis deliginin üzerinde ne oldugunu anlamadigim konik bir parca var.

Her neyse sökmek ve takmak pek zor degil.

BU arada sügünü üzerinde gördügünüz sarimtrak lekeler pas degil, MKEK mermi artiklari. Bu silah daha solvent yüzü görmedigi ve sadece yag ile temizlendigi icin bu lekeleri sökmek mümkün olmadi.
Gecen gün yine 15 mermi yaktim (sorunsuz).

[Resim: P1140814.jpg]
[Resim: P1140816.jpg]
[Resim: P1140820.jpg]
[Resim: P1140821.jpg]
[Resim: P1140824.jpg]
[Resim: P1140826.jpg]

Alıntı

Tırnağın açısı gerçekten ilginçmiş...

Paylaşım için teşekkür ederim Sn.Evrenay.

Alıntı

evrenay demiş ki:Çünkü benim silahimdan cikan tirnak yayini ucundaki firlatici pin (extractor pin) bu kilavuzda gösterilenden farkli.

Sn.evrenay izninizle bir ayrıntıya değinmek istiyorum. '' Extractor Pin '' tam olarak '' Tırnak Pimi '' manasında kullnılmaktadır. Yani tırnak / extractor olarak çalışan pim manasında değil, tırnak / extractor olarak çalışan asıl parçanın pimi manasında kullanılmaktadır. '' Extractor '' ise Türkçe karşılığı en güzel bulunmuş parçalardan birisi olarak, çekip çıkaran parça manasında '' tırnak '' olarak adlandırılmaktadır. '' Fırlatıcı '' manasında kullanılan '' Ejector '' ise genelde gövdede yerleşmiş bir parçadır, bizdeki kaba karşılığı '' kovan fırlatıcısı '' dır.

Steyr M9 sahibi arkadaşlar için çok güzel bir kaynak oluşturduğunuz için de ayrıca çok çok teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı

Sayin lupus,

extractor pin tanimini Steyr Club web sitesinde buldugum ve M serisi Stery lerin parca dökümünü gösteren bir cizimden (exploded drawing) aldim.

Bu tanim ile benim kastetmeye calistigim parca tirnagi ittiren yayin ucundaki ucu yuvarlak (top mermisi gibi), ici dolu metal parcasi (pim) idi.
Ki bu parca benim silahimda ucu yuvarlak bir bicime sahip iken eski tip Steyr M/S serilerinde konik olan ucun bazi noktalarda traslanmis oldugunu ve bu pimi yerine takarken, traslanmis kismin konumuna dikkat etmek gerekiyormus ki bu demin de belirttigim gibi yeni tip M/S serilerinde gereksiz.

Kavram kargasasi sanirim pim ve firlatici kelimelerini yanyana kullanmamdan kaynaklaniyor.

Bu durumda benim bahsettigim parca (yayin ucundaki mermi sekilli metal)nin Türkce karsiligi nedir? Yani tirnagi ittiren yayin adi nedir?
(üfff kafam karisti iyice :-) )

Gavurlar gibi gercek manada kaynak olusturmak icin zamana ve adanmisliga ihtiyac var sayin lupus, benimkisi nacizane bir heves.

Alıntı

Benim oldukca estetik buldugum ve sahibi olmayi isteyebilecegim bir tabanca ozellikle HS2000 o kadar adi gectigi bu yerde SteyrM9A1 hic yer almamasi nedendir anlayabilmis degilim , MKEK satis listesinde bulunan bu silahin hakettigi ilgiyi gormesi icin ne yapilmazi lazim , bunu konusmak lazim ...selamlar

Alıntı

hot_ice demiş ki:Benim oldukca estetik buldugum ve sahibi olmayi isteyebilecegim bir tabanca ozellikle HS2000 o kadar adi gectigi bu yerde SteyrM9A1 hic yer almamasi nedendir anlayabilmis degilim , MKEK satis listesinde bulunan bu silahin hakettigi ilgiyi gormesi icin ne yapilmazi lazim , bunu konusmak lazim ...selamlar

Sn hot_ice, bu silahın hakettiği ilgiyi görmesi için fiyatının 2500 doların altına düşmesi lazım...

evet HS kadar konuşulmadı çünkü HS ile arasındaki fiyat farkı kadar kalite farkı yok olasıda mümkün değil zaten...

ayrıca demekki steyr sahipleri yeterince paylaşımda bulunmuyorlar...

Alıntı

sn melihaga ,
bu mesajima sizden cevap kesin bekliyordum zaten...malum HS ye olan hayranliginizi herkes bilir , sahibi oldugunuzu da ...
steyr ile HS arasindaki kalite farkini masaya yatirmak lazim bence , yoksa ben de normalde steyr tercih edecekken sadece fiyatinin ucuz olmasindan dolayi HS tercih etmek zorunda kalmayayim ...

Alıntı

Arkadaşlar, Sn.evrenay ' ın konusunu dağıtmak istemem ama HS ve Steyr konusu açılınca ben de Sn.hot_ice ve Sn.Melihaga ' nın görüşlerine bir kaç satır ile katkıda bulunmak istedim.

Steyr ' in ilgi görmemesinin en önemli sebeplerinden birisi, henüz hala % 100 mekanik güven verememesidir. Ülkemiz de bile artık Steyr ' ın tırnal ve istikrarsız kovan fırlatma sorunları çok iyi bilinmesidir. Steyr M9 alıp da hiç sorun yaşamadan kullanan atıcılar olduğu gibi, bir silaha tanınabilecek en optimum düzeydeki alışma süreci ve atım adedlerinde dahi hala tam mekanik güvenilirlik sağlayamayan Steyr M9 lar vardır.

Buna mukabil HS 2000 ile ilgili olarak şimdiye kadar duyduğum tek mekanik tutukluk sorununu, yine bir forum üyesi olan arkadaşımız Sn.kemal911 bildirmiştir. O da atım yatağı temziliği, ama özellikle de atım yatağı ve etrafının yağ ve benzeri tortulardan arındırıldıktan sonra, HS ' sinde bir daha herhangi bir sorun yaşamadığını bildirmiştir. MKEK poligonundan gelen geri bildirimler de silahın mekanik güvenilirlik konusunda sorunsuz olduğunu teyid eder yöndedir.

Steyr M9' un bana göre en önemli eksikliklerinden birisi de, otomatik iğne kilidinin olmamasıdır ki, bu fişek yatağı dolu olarak taşınması planlanan hiç bir modern yarı otomatikte kabul edilebilir bir durum değildir. Her ne kadar Steyr iğnenin pozisyonun ateşleme yapmaya yetecek kadar yay gerimi taşımadığını, iğne tablasının, gövdedeki tulumbasından kurtulmasının imkansız olduğunu iddia etse de, şahsi kanaatim otomatik iğne kilidi olmamasının çok ciddi bir eksiklik olduğu yönündedir. HS nin otomatik iğne kilidi, iğnenin tetik çekilmeden hareketini engeleldiği gibi, iğnenin aşırı ileri hareketini de engelleyecek şekilde dizayn edilmiştir.

HS de iğnenin pozisyonunu dışarıdan da görülebilirken, Steyr da görülememektedir. Her ne kadar Steyr iğnesinin Glock gibi yarı kurulu olduğunu iddia etse de, Steyr iğne tulumbası tetik çekildiğinde iddia edilenin tam tersine çok çok bir geri hareket yapmaktadır ve iğne neredeyse tam kurulu pozisyondadır.

Şimdiye kadar gördüğüm ve atış yapma imkanı bulabildiğim HS ve Steyr M9 'ların tamamında, gerek fişek besleme yatağında, gerekse fem ağzı taçlama bölgesinde, HS namlularındaki işçiliğin çok daha temzi ve düzgün olduğunu gördüm. Her silahın atım yataklarının saat 6 yönündeki taban destekleri de son derece güzel ve yeterli idi.

Steyr tetiğinin çekme mesafe ve boşlukları ile, tetik kurulma mesafe ve zamanı HS den çok daha kısadır. Bu nedenle seri atışlarda Glock tetiği kadar hızlı olabilmektedir. Ancak Steyr tetiği
gerçekten çok sert ve üzerinde oynanması da gerçekten zor bir tetik olduğundan, uzak mesafe hedef atışlarında tam bir işkence halini almaktadır, en azıdan benim için hep öyle olmuştur.

HS ' nin şarjör mandalı çift taraflı kullanıma uygun iken, Steyr ' in ki değilidir.

Bir aralar Steyr şarjörlerinden farklı uzunluklarda şarjör yayları çıkmakta ve buna bağlı da mekanik besleme sorunları yaşanmakta idi. Yanlışlıkla M9 S modelleri için üretilen pek çok yay, standard M9 modellerine takılarak atıcıların eline ulaşmıştır. Halihazırda bu durumun düzeldiği söylenmekle beraber, bu tür hatalar hayati savunma silahları için kabul edilebilir hatalar değildir.

Kişisel kanaatime göre HS 2000, Steyr M9 ' dan çok daha üst düzey mekanik güvenilirlik sunan, özellikle başta namlu olmak üzere, ayrıntı işçiliği daha iyi olan, üstelik de bunları Steyr M9 ' un neredeyse yarı fiyatına sunan bir tabanca olduğu için daha fazla teveccühe mazhar olmaktadır ki, bence bunu da hak eden bir tabancadır.

Saygılarımla.

Alıntı

hot_ice demiş ki:sn melihaga ,
bu mesajima sizden cevap kesin bekliyordum zaten...malum HS ye olan hayranliginizi herkes bilir , sahibi oldugunuzu da ...
steyr ile HS arasindaki kalite farkini masaya yatirmak lazim bence , yoksa ben de normalde steyr tercih edecekken sadece fiyatinin ucuz olmasindan dolayi HS tercih etmek zorunda kalmayayim ...

Sn Hot_ice

öncelikle HS hayranı olmadığım gibi daha önce aldığım HS yide elden çıkardığımı forumda birkaç defa belirtmiştim, sözüm sadece steyre değil kıyaslayınca pahalı satılan tüm polimerler için aynı şeyi söylüyorum, MKEK de satılan tüm silahların fiyatları çok pahalı ama bir steyr ile bir HS arasında neredeyse iki katı fiyat farkı var ama kesinlikle iki katı kalite farkı yok ve olamaz.

normal standart hizmet silahlarının en pahalıları bile bin dolar değilken üçbinküsür dolara satılan hiçbir silah bu parayı haketmiyor demek istedim...

eğer benim hayran olduğum bir silah varsa o da sig p210, Walther p 38 ve SW 500 dür, başka hiçbir silah henüz beni kendine hayran bırakacak seviyeye gelememiştir...

Alıntı

melihaga demiş ki:
hot_ice demiş ki:Benim oldukca estetik buldugum ve sahibi olmayi isteyebilecegim bir tabanca ozellikle HS2000 o kadar adi gectigi bu yerde SteyrM9A1 hic yer almamasi nedendir anlayabilmis degilim , MKEK satis listesinde bulunan bu silahin hakettigi ilgiyi gormesi icin ne yapilmazi lazim , bunu konusmak lazim ...selamlar

Sn hot_ice, bu silahın hakettiği ilgiyi görmesi için fiyatının 2500 doların altına düşmesi lazım...

+1...
Üstelik bence HS nin fiyatının da altına düşmesi lazım...

Sevgiler

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi