Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cougar 8000f vs HS 2000 Kullanıcı yorumları...
Sn Arkadaşlar,
Bu subjektif görüşlerimden oluşacak mesajı, Sn Egecaddesi'nin ricası üzerine yazıyorum...

[Resim: img0034n.jpg]

Cougar kompakt bir gövdede hatırı sayılır bir ağırlık barındırıyor. Fabrika verileri bir yana, önemli sayılabilecek bir ağırlığı nispeten küçük bir mekana yaydığından elinize aldığınızda ciddi bir ağırlık hissi algılıyorsunuz. Tabi bu durum 15 mermi ile iyice artıyor. Özellikle kızak ağır.

[Resim: img0031m.jpg]

Bu durum “taşımak” açısından getirdiği ciddi dezavantajın yanında, “döner namlu sisteminin” avantajlarını da yanına ekleyerek “tepmeyi inanılmaz derece düşürüyor” ve atışta çok rahat bir stabilite yaratıyor. Gerçekten bugüne kadar atış yaptığım silahlar içinde (tahmini 15-18 farklı model) kesinlikle atışı en rahat tabanca olduğunu söyleyebilirim. Hakikaten de silah dayandığı sürece saatlerce atış yapılsa yorulunacağını sanmam.
Alıntı: “9mm si, adeta 7.65 oranında tepiyor”. (Kaynak: Kendisi de muhakkak bu başlığa yorum yapacağından o Sn Kaynağı şimdilik açıklamıyorum)

[Resim: img0037nci.jpg]

Başlarda Cougar da gördüğüm en önemli sorun, sert-her anına hakim olamadığınız tetik idi. Fakat son dönemde bir poligon envanter silahını (cougar tabi)deneme şansım oldu. Tabi atılan mermi oranı benim attığımla kıyaslanamadığından; tetiğin inanılmaz derecede farklılaştığını, “yumuşadığını” fark ettim. Anlaşılan bu sorun atım adedi ile büyük oranda çözülüyor…

[Resim: img0036w.jpg]

Kabzası çok rahat... İlk başlarda göze tuhaf geliyor, ancak ele aldığınızda dizaynı yapan "güzel insan" her kim ise, ergonomi işini çözmüş olduğunu anlıyorsunuz. Resmen kalıp gibi ele oturuyor.

Açıkçası Cougarla ile ilgili halihazırda hala aklıma takılan tek nokta boyası…Alaşım gövdedeki boya biraz narin, sürtünmelere karşı pek dayanıklı değil. Kızağın boyasında da hoşuma gitmeyen bir durum var ama tam olarak ne olduğunu çözemiyorum. Görüntü olarak CZ lerin boyasını andırıyor ancak sanki onun biraz daha kalitesizi gibi. (Tabi ki ne kimyagerim, ne boya konusunda tecrübem var; bilimsel bir şey söyleyemiyorum)

Sonuç olarak Cougar la ilgili nihai düşüncelerimi söylemem gerekirse…

-Hala yerli tabancalar içinde alınmaya değer tek tabanca olduğunu düşünüyorum. (Diğer firmaların incelediğim tabancalarıyla arasında 3 boy fark var)
-Çok güzel bir poligon ve ev savunması silahı olduğunu düşünüyorum.. Eğer taşınacaksa gerçekten çok ama çok uygun, belde o ağırlığı hissettirmeyecek bir kılıf bulunması gerekiyor kanımca. (Koç-boynuz meselesine ben karışmam..Big Grin
-Maalesef kızak emniyeti...keşke olmasa idi..Firma henüz konfigürasyonu çeviremiyoruz diyor.
-Fabrika müşteriyle doğru iletişim içinde ilerlerse, müşteri hizmetleri iyi çalışırsa; ömür boyu sıkıntı çekmeden kullanılabilinir kanaatindeyim.

[Resim: img0032l.jpg]

Gelelim HS ye..Smile

Sn Üstat HS ile ilgili çok fazla ve tabi ki dolu dolu yazdı. O yüzden uzatmama gerek yok.

Kanımca çok rahat taşınabilinecek bir silah. Ağırlığı ve fiziği çok uygun (gövde yeteri kadar ince) Atışı gayet rahat. Örneğin kompakt bir Sig le karşılaştırdığımda, atışının Sig den biraz daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Ama asla Cougar kadar rahat değil.
Kabza biraz uzun, gizlemek (taşırken gözükmemesi anlamında) için bir dezavantaj olabilir ama elde çok rahat. Benim elimde öyle…
HS nin kızak boyasını da polimerini de çok kaliteli buluyorum açıkçası, hatta yan yana koyduğumda polimerini Glick in polimerinden daha kaliteli buluyorum. Hele işçiliği “kesinlikle ve kesinlikle” Glick in işçiliğinden çok daha iyi. Pimlerin giydirildiği noktalar, kalıp kesim noktaları kesinlikle Glickteki işçiliklten çok daha iyi. En azından benim gördüğüm Glicklerden (3 farklı yer ve zamanda 3 farklı Glick inceledim)
Kısacası çok beğendiğim bir silah...Özetle iğne vurmalı bir silah tercih edilebiliniyorsa, bence hali hazırdaki fiyatla çok doğru bir tercih. Her zaman söylediğim gibi...

Her yabancı menşeili silahta olduğu gibi silahı "gerçekten kullanacak" (yüksek atım adetlerine ulaşacak-kastım 3000 ve sonrası gibi) arkadaşların , aklın bir köşesinde; parça gerekirse nasıl bulurum, nasıl ederim vs.yi tutması gerekiyor. HS deki tek çekincem de (diğer bir çok markaya nazaran, az bulunduğu düşünülürse) budur. En azından Ülke’den parça temini şimdilik zor görünüyor…

Sevgiler

[Resim: img0041wdz.jpg]

[Resim: img0046y.jpg]

Alıntı

yorumlarınız için teşekkürler Sn.Ekeke..sevgiler.

Alıntı

Sayın ekeke bırakın yurt içinden parca teminini internette bile yok fabrika dışarıya parca vermiyor sanırım...

Saygılar..

Alıntı

İşte bu ve bunun gibi birçak pazarlama stratejisinden dolayı "Glock" sevilmesede duayenler tarafından alışveriş sepetine atılıyor...

Alıntı

Bırakın Glück ün peşini heryerde Glock şöle Glock böle Cool.Karşılaştırmanın Glock la alakası bile yok ama dahil edilmiş yineSmile.
Olay yavaş yavaş aydınlanıyor aslında hani derler ya insan sevdiğini yerermiş o mantık galiba Smile.

Alıntı

glock demiş ki:Bırakın Glück ün peşini heryerde Glock şöle Glock böle Cool.Karşılaştırmanın Glock la alakası bile yok ama dahil edilmiş yineSmile.
Olay yavaş yavaş aydınlanıyor aslında hani derler ya insan sevdiğini yerermiş o mantık galiba Smile.

Big Grin
Aynı kategorinin silahları olmasından değil yani, öyle mi Sn Glock...Big Grin Big Grin Big Grin
Sevgiler

Alıntı

ekeke demiş ki:
glock demiş ki:Bırakın Glück ün peşini heryerde Glock şöle Glock böle Cool.Karşılaştırmanın Glock la alakası bile yok ama dahil edilmiş yineSmile.

Big Grin
Aynı kategorinin silahları olmasından değil yani, öyle mi Sn Glock...Big Grin Big Grin Big Grin
Sevgiler

Orasını karıştırmayalım Sn.Ekeke hani bel altı vurmak yoktu Big Grin.Bende diyorumki yakında sizin gibi Üstatlarımız darkside da geçicek,belkide geçenler vardır bileBig Grin.Yavaş yavaş ele geçirmeye başlamış bile semptomlar böle başlıyorBig Grin.

Alıntı

Sn.Ekeke, çok güzel ve gerçekten yol gösterici bir '' gerçek kullanıcı '' yaklaşımı ve değerlendirmesi olmuş. Her iki silahın elde ve atışta verdiği histen, pratik özelliklerine kadar pek çok şey değerlendirilmiş. Zaten sizin gibi bir silahseverden de '' Silahlarımı aldım, memnunum '' '' Silahımlarımla şu kadar adet mermi attım, çok memnunum '' gibi üstü kapalı ve içi boş yorumlar gelmesi de beklenemezdi... Öncelikle bunun çok teşekkür ederim.

Hem Cougar ' ı, hem de HS ' yi ayrı zamanlarda da olsa deneme şansı bulabilmiş birisi olarak, Cougar 'ın 9x19 mm atcıyı daha az yoracak silah olduğu konusunda kesinlikle sizinle hem fikirim. Taşırken büyük bir dezavantaj olan ağırlık, iş atışa geldiğinde, özellikle de mükerrer ve hızlı atış yapmaya gelince, gerçek bir avantaj halini alıyor. Buna bir de döner namlu sistemi eklenince Cougar gerçekten çok yumuşak ve rahat bir tabanca halini alıyor. Gönül tetiğinin de kutusundan çıkar çıkmaz o gün poligonda denediğimiz Cougar gibi olmasını çok isterdi, ama yıllardır deneme şansı bulduğum, aynı tetik-tetik tulumbası-horoz mekanik ve geometrisine sahip tüm Beretta 92 lerde de, özellikle tek hareketli tetiğin son aşamasında her zaman o sertliği hissettim.

Cougar ' ın en sevmediğim iki özelliğinden birisi olan boyutları arasındaki orantısızlık, ama daha da önemlisi, sürgü üzerindeki emniyet manevelaları, bu silahın bence en çarpıcı handikapları. Kişisel olarak ve birinci basamak savunma amaçlı olarak Cougar almama engel en büyük etken de bu handikaplardır.

HS 2000 konusunda kişisel olarak bulabileceğim kusurlardan birisi, uzun tetik yollarıdır. Ancak muadili gibi polimer malzeme yerine metal tetik kullanılmış olması bir başka güzel yanı. Tetik çekerken parmağınızın altında esnermiş gibi hissedilmiyor. Diğer sevmediğim bir özelliği de ki, bu aslında daha ziyade fişek yatağı dolu olarak taşımayı benimseyenler için geçerli bir durumdur, tetiğin tam gerim altında kurulu bir iğneyi ateşleyen sadece tek hareketli bir mekanizması olmasına rağmen, BHP / 1911 / CZ / HK USP gibi ek bir manuel emniyet manevelası yerine, sadece bir yay gerimi altında tetik tulumbasını kilitleyen kabza emniyetine güvenilmesidir. Bu emniyetin güzel kavranmadığında sürgü manüpülasyonunu da engellemesini sevmiyorum. Ancak genel malzeme ve işçilik olarak, ayrıca sunduğu mekanik güvenilirlik olarak, bence fiyatının çok üzerinde değeri olan bir silah.

Her iki silahda da sevmediğim ortak bir özellik, yüksek olan namlu atış aksları. SIG Sauer P serisi ve SW yarı otomatiklerinin de bu özelliği olan bu ayrıntı beni her zaman rahatsız eder. Bir silahı avuçlarımın içeirisnde uzattığımda, nişangahların elimin çok üzerinde olmasını sevmiyorum. Tabii bu tamamen kişisel bir tercih meselesi.

Bu güzel konu için Sn.Ekeke'ye tekrar teşekkür ediyor ve kendisinden ilk mesaja her iki silahın yan yana değişik açılardan çekilmiş resimlerini de ekleyerek, konuyu genel yarı otomatik tabanca konularının başındaki sabit CZ vs BHP konusunun yanına eklenebilir bir hale getirmesini rica ediyorum. Cool

Saygılar, sevgiler.

Alıntı

Sn Lupus,
Değerlendirmeniz için teşekkür ederim...Smile
Sn Ege caddesi'ne de ne zamandır yapmak istediğim bu değerlendirmeye bugün vesile olduğu için teşekkür ediyorum.

Gerçekten de ben de her arkadaşımızın silahı hakkında mümkün olduğu kadar ayrıntılı bir değerlendirme yazısı yazmasını özellikle rica ediyorum. Ki bilmediğimiz, bireysel olarak her birini kullanma şansımızın olmadığı silahlar hakkında "birinci elden-tarafsız" bilgiler alma şansına erişelim...
Silahımızı garip bir ruh haliyle "namus,edep, haya vs vs" gibi ahlaki değerlerle özdeşleştirmeyip, kendimizi korumaya yarayan; yaşamımızın bir parçası olan, sevdiğimiz "birer alet" olarak görmeye başladığımızda, hem konuya daha sağlıklı bakmamız mümkün olacak, hem de tüm arkadaşlarımızdan bu tür paylaşımları daha sık alabileceğiz diye düşünüyorum.

Sevgiler

Alıntı

Sn.Ekeke dalgınlığımı bağışlayın lütfen paylaşım için sağolun ellerinize kollarınıza sağlık emeğe saygı...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi