Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr M9A1 Ateşleme İğnesi (Firing Pin) ve sürgü kaplaması
Silahımı aşırı yağladığım için gecenin yarısında Internet'ten Steyr'in ateşleme iğnesinin nasıl söküldüğünü bulup sökmek ve temizlemek durumunda kaldım. Aşağıda bu temizliğe ait fotoğrafları bulabilirsiniz. Hatta bir fotoğrafta iğnenin üzerindeki yağın nasıl köpürerek beyazlamış olduğunu açıkça görebilirsiniz.

[Resim: P1140767.jpg]
[Resim: P1140768.jpg]
[Resim: P1140769.jpg]
[Resim: P1140770.jpg]
[Resim: P1140772.jpg]
[Resim: P1140773.jpg]

Bunula beraber, siz sayın forum arkadaşlarıma ve üstadlara sormak istiyorum; bu silahım sürgüsünü meneviş yaptırabilir miyim?

Mevcut kaplama sanırım tenifer (artık ona kaplamamı denilir oksitlemem mi denilir, başka kiyasal işlem mi denir bilmiyorum) çizilmelere karşı dayanıksız ve zamanla ve kılıfla renk değiştirebiliyor. Ayrıca sanki yüzeyi gözenekli ve tırtıklı gibi ve bu da sürgü yüzeyinin kirlenmesine yol açıyor gibime geliyor.

Krom olayını hakkıyla yapabilecek var mıdır bu ülkede bilmiyorum ama görüntü genel olarak hoşuma gitmediği için krom kaplatmaya sıcak bakmıyorum. Onun yerine güzel bir meneviş nasıl olur acaba?

Sizler başka ne tür bir kaplama önerirsiniz ve bu öneriniz aşağı yukarı bana ne kadara mal olur?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Alıntı

Sn.evrenay, Tenifer yüzeyde gördüğünüz boya değil. Tenifer metali üzerinde olan, içine işleyen bir tür yüzey işlemi. Üzerinde gördüğünüz ise sonradan yapılmış olan renklendirme amaçlı bir boya. Bu nedenle çizilen Tenifer veya bunula perdahlanmış yüzey değil, sadece dış yüzeydeki boyadır.

Diğer yandan, bu silahınız bir ağır hizmet silahı, üretim amacı da bu, Colt ' unuz gibi değil, bence bu ayrıntıları hiç kafaya takıp da silahınızın orijinal boyasını bozdurmayın. Hem orijinalliği bozulacak, hem ikinci elde değeri düşecek, hem de hangi kalitede olduğu bilinmez bir boya yapılacak.

Saygılar.

Alıntı

Sn.evrenay resimlerden göründüğü kadarıyla tabancanızın boyası gayet iyi durumda,sizi uzun zaman sorunsuz götürür gibi duruyor bende Sn.lupus a katılıyorum orjinalliğini hiç bozmayın.Ayrıca paylaşımınız için teşekkürler.Saygılar.

Alıntı

Cevabiniz icin tesekkür ederim sayin alpago. Silahi hemen hemen hergün tasiyorum (kilifla). Silah saniyorum 600 ila 800 arasi atim gördü. polimer gövdede dust cover denilen bölgede carpmaya müteakkip kücük ezikler olustu, ancak beni rahatsiz etmiyor bunlar, cünkü adi üstünde görev silahi (just like scars).

Ancak Menevis olayini gercekten merak ediyorum, teniferlenmis akabinde boyanmis bir yüzeye menevis yapilabilir mi?

Alıntı

Arkadaslar, sayin lupus un mesajindan sonra kendisine bir cevap yazmistim ancak, yazdigim bu cevap kaybolmus (ben bürodan eve gelene kadar), alternatif aciklama olarak ben halüsinasyonlar görmeye basladim :-)

Sayin lupus menevisi olayini gercekten merak ediyorum. Bana iyi menevis yapan bir usta tanidiginizi söylediginizi hatirliyorum.

Alıntı

P 08 konusuna bakarsaniz usta degil ustad oldugunu gorursunuz efendim Smile

Alıntı

Sn.evrenay, eğer silahın üzerinde gerçek bir tenifer varsa, solüsyon veya kumlama ile boyayı çıkardıktan sonra, tesviye yapmadan meneviş yapmak isterseniz, yüzeye menevşi aldırmak inanılmaz zor oluyor. Sürgünün rengi de bildiğimiz o yoğun ve dolu meneviş rengini almıyor. Mat ya da parlak farketmiyor. Diğer yandan silahınız gün ışığında normalde sanki haki tonlara kaçar şekilde boyanmış, garip bir şekilde hem gövde hem de sürgüden yeşil tonlarda bir refle geliyor. Bence silahınızın bu uyumunu da bozmayın derim. Saygılar.

Alıntı

Sayin lupus, bilgilendirici cevabiniz icin tesekkür ederim. Steyr icin menevis sevdamdan vazgecmis bulunuyorum. Umarim ileride menevis yaptirabilecegim güzel bir metal silahim olur.

P08 konusunda müsterinin seciminin o ton oldugunu sonradan okudum. Müsteri kraldir, söyleyebilecegim birsey yok bu konuda. Ancak Frankonia siradana hitap eder, ayni motorsiklette Polo veya Hein Gericke gibi. O yüzden müsterinin menevis renk tonu tercihi, bence, siradan olmus (ustamiz güzel bir is cikartmis ve silahi kurtarmis, bu konuda söyleyecek tek kelimem olamaz).

Insallah güzel bir BHP aldigimda kendisinin atölyesini ziyaret edecegim.

Alıntı

Bu arada dün Colt .38 süper le beraber Steyr ile 65 mermi yaktik. Tutukluk veya kovan sIkIstIrma gibi sir sorunla karsilasmadik. Silah sikir sikir isledi. Daha önce olan 3 tutukluluk, saniyorum ki, benim asiri yag merakimdan kaynaklandi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi