Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 9 Oy - 3.44 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Safir T14 Detaylı inceleme
(28-12-2014, 05:27 PM)EFE3548TK demiş ki: ..
Ama sistemin AR10 dizaynını esas alması ve bu dizayna aksesuar takılmasının kolay olması, aksesuar çeştliliği sebebi ile vazgeçemiyorlar.

Düzelteyim, AR-10 değil, yarıya kadar AR-15, yarıya kadar gazlı 12Ga otomatikler gibi.
Zira AR-10 daha uzun .308 yani 7.62 fişeği için tasarlanmış, AR-15 ve safire göre daha irice bir mekanizma.

Ne kadar aksesuar taksanız da, olay airsofta para harcamak gibi; zira sağlıklı çalışacağına güvenemediğiniz, kırılan bir sisteme para döküyorsunuz, o paraya iyi bir airsoft alsanız en azından oyunda mahçup etmez...

Alıntı

Sayın Yazarlar ilginç bir haber var paylaşmak istedim.

İzmir de geçen ay Safir T14 tüfeğiyle bir cinayet işlenmiş . Polis bütün safir T14 tüfeği sahiplerine cinayet büroya gidip tüfeğin balistik muayenesi için 2 adet fişekle başvurulmasını istemiş. Bu aralar elinize 2.el bir safir T14 geçerse biraz dikkatli olmanızı öneririm.

İyi günler.

Alıntı

Değerli Forumdaşlarım merhabalar,

Safirin yeni çıkan son versiyonlarında eskisi gibi problem yaşanıyor mu acaba öğrenebilir miyim ?

Geçen Eminönüne gittim ve ordaki bayii yeni versiyonlarını çok methetti , XTR12 modeli çok hoşuma gidiyor ama SAFİR T14 modeli daha uygun kararsız kaldım

Teşekkürler

Alıntı

Sn.Kolpaci,

Burada bu kadar değerli üstadlar varken bana laf düşmez ama Safir yani yeni adı ile Crossfire silahını almak düşüncesine malesef ben de kapılmıştım. Bu sebeple de facebook üzerinden bir grup takibi yapmaya başladım ve grupta o kadar fazla problem yaşayan oluyordu ki. Bu kötü durumlar hala devam ediyor sonucuna vardım. Gözlemlerim şöyle ; Gerek fişek tahliye gerek besleme sorunları sıklıkla yaşanan şeyler. Yine gözlemlerimce çok ilgili bir atölyesi var (zira servis diyemeyeceğim kadar küçük bir grup çalışıyor) ve gönderilen tüfekleri düzeltip geri gönderiyor ancak bu en fazla 100 atış sürüyor. Kısacası yeni üretim bir Safir-Crossfire ortalama ayda bir kez atölyeye gidip düzelip geliyor ve ona rağmen hala bir atış seansın da 30 fişekten sonra silah kullanılamaz hale geliyor. Bu kanıya ise firmanın 1 ay önce sanırım artık atölyeye gelen silahların kargosunu ödemeyi kesti ve sebep olarakta binlerce lira kargo parası ödedikleri idi.

Velhasıl-tekrardan üstadlardan özür dileyerek kısıtlı bilgim ile-size bu tüfek ile gördüğüm bir kaç dezavantajdan bahsetmek isterim.

1-Bu silah şuan-firmasında söylediği gibi-sadefe YAF kırmızı kovanlı .410 kalibre fişekler ile "sağlıklı" çalışıyor. Sorun şu ki bence hiç bir silah sadece tek bir firmanın mühimmatı ile çalışacak kadar lüks sahibi değildir heleki bu firma ürettiği fişeklerinin farklı partilerde hatta aynı kutuda bile fark edebilen bir firma ise, bu silah tercih edilmemelidir.

2- Güncel kaynaklardan aldığım bilgiler doğrultusunda silahta tutukluk sorunu(ki bu kişi için önemli olmayabilir) dışında kendiliğinden fişek ateşleme, tam otomatik bir şekilde ateşleme, kurma kolunu çekip bırakınca tetiğe dokunmadığında bile ateşleme vs. gibi kişi için önemli olmasa bile diğer insanların güvenliği söz konusu olduğu için kişinin bu silahı alıp kullanması bir silah sever ve duyarlı bir insan olarak almaması için bir sebeptir.

3-Üçüncü olarakta bence 1600-1700 tl civarı(modeller arasında değişebilir) bir para bu silah için gayet fazladır. Yerli silahların üretim maliyetlerini göz önünde bulundurunca(bu forumda konuşuldu) gayet haddini aşan bir paradır. Ki bu silahı alınca alacağınız sözde taktik harcamalar da(yapmayan diyen bir Safir kullanıcısı görmedim henüz) üzerine gelince gerçekten anlamsız bir bütçe olacaktır.

Sonuç olarak gerek güvensiz olması gerek pahalı olması gerekse yerli olması(malesef keşke yerli sanayimizi överek ansaydık) gerek atış komforu ve CAN güvenliğinizin(ve etrafınızdaki insanların)olmaması gerekçeleri ile ben bu silaha ancak çok pahalı bir aksesuar olarak bakıyorum. Size ve diğer bu silahı almayı düşününenlerden, nacizane yazdığım paragrafı seçim yaparken göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

Alıntı

Sn Fruktoz23 ;

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Yerli silah sanayimizin daha iyi yerlere gelmesi temennisi ile..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi