Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ateşli Silahlarda Bakım ve Temizlik
(27-01-2020, 09:57 AM)harun demiş ki:
(26-01-2020, 04:11 PM)ROG demiş ki: Paslanmaz çelik tabancalar  başta olmak üzere tabancalar sıcak su ile yıkansa barut artıkları vb  yok edilmiş olur mu yoksa  gaz yağı + normal yağ + fırçalama şart mı?

Nefesiniz kuvvetliyse üfleyerek de temizleyebilirsiniz.

Allah diyorum Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

Sylvester'ın annesine göre paslanmaz olup olmaması fark etmez hepsi yıkanmalıdır.

[Resim: Stop2.jpg]

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
harun, alpercuhaci, wubıh, tirendaz, xeorx, lenduha, alpsaral, Electro, Murat Y, Militia_747, Heat
Sn. Arkadaşlar

Tabanca kaç atımda zorunlu bakıma sokulmalı?

Alıntı

(02-02-2020, 02:57 AM)ROG demiş ki: Tabanca kaç atımda zorunlu bakıma sokulmalı?

Silahlarda otomobil gibi periyodik bakım yoktur.

Genel olarak her atış sonrası silahları temizlemek doğrudur. Silah ne kadar temiz ise, tutukluk ihtimali o kadar azalır, vuruş hassasiyeti o kadar artar. Her atış sonrası sahra temizliği uygundur. Kullanım sıklığına göre, daha uzun aralıklarda detay temizlik yapılabilir. Sık olarak kullanıyorsanız detay temizlik birkaç ayda, az kullanıyorsanız yılda bir olabilir; daha çok size kalmış bir durum bu. Sık kullanımda, şarjörleri yılda bir açıp temizlemeyi düşünebilirsiniz. 

Silahla atış yapmadığınız zaman, eğer koruyucu yağ kullanıldıysa, bu yağların 6 ayda bir temizlenip, yenilenmesi gerekir. Özellikle organik koruyucu yağlar, bir süre sonra evsafını kaybederek reçineleşir. 

Profesyoneller belirli parçaların kırılmadan değiştirilmesini düşünebilir. Bu da her marka model için değişiklik gösterir. Örneğin, bir profesyonel kullanıcı, kullandığı tabancanın tetik yayı 20-25.000 atımda bir kırım görebiliyorsa, 20 bin atıma yaklaştığında kırılmasını beklemeden değiştirebilir.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
ErhanG, tirendaz, Murphy, lenduha, alpsaral, waltherslv, Zemre10, yyildiz, wubıh, xf7er, ROG, Alphawolf, Ahmet Efe, Militia_747
Merhaba,
Silahım kalın neoplen kılıfıyla yağmurun altında kalmıştı birazcık. Önemsemeyip kaldırdım. Bir hafta sonra açtığımda pas gördüm. Pası olabildiğince çıkardım wd-40 ve bulaşık süngeri ile ancak fotoğrafta görüldüğü gibi izler kaldı.
İzleri nasıl geçiririm? Oraları hafiften polisajlayıp coldblue yapsam ton tutar mı?
Geçirmez isem zararı olur, ilerler mi?
[Resim: IMG20201013195803.jpg]

[Resim: IMG20201013195751.jpg]

Alıntı

(13-10-2020, 08:06 PM)ErtugrulOzk demiş ki: Silahım kalın neoplen kılıfıyla yağmurun altında kalmıştı birazcık. Önemsemeyip kaldırdım. Bir hafta sonra açtığımda pas gördüm. Pası olabildiğince çıkardım wd-40 ve bulaşık süngeri ile ancak fotoğrafta görüldüğü gibi izler kaldı.
İzleri nasıl geçiririm? Oraları hafiften polisajlayıp coldblue yapsam ton tutar mı?

Öncelikle silahınız ne marka model olursa olsun, nemli olarak kaldığında, özellikle menevişli silahlarda, değil bir hafta, 7-8 saatte bile paslanma ve karıncalanmalar oluşabilir. Bunları temizleme suretiyle bir miktar azaltabilirizsiniz ancak tamamen yok edemezsiniz. 

Çok benzer bir sorun için uzun bir açıklamam vardı ama bulamadım. Özetle:

Bunlardan tam olarak kurtulamazsınız. Seçenekleriniz:

1. Dert etmemek... Bundan sonra silahı nemden uzak tutup, uygun koruyucular kullanmak. Korozyon etkilerinin artmasını veya yenilerinin oluşmasını engelleyip, bu şekilde kullanmak. (Sizin silahınızın durumu için ben bunu tercih ederdim.)

2. Üzerindeki kaplamasını kimyasal olarak çıkarıp, pası polisajla temizleyip, üzerine yeni kaplama veya Cerakote gibi bir boya uygulamak. Bence bu, ağır paslanma durumunda düşünülmeli. Kısmi pas çıkarma ve bölgesel coldblue pas görüntüsünü değiştirir ama yine farklı bir yamalı görünüm bırakır, bence tercih edilmemeli. 

Bundan sonrası için silahınızı uygun şekilde korumak için hemen her silah kullanıcısının bütçesine uygun olabilecek birçok ürün var:

https://tac87.com/kategori/silah-temizli...7360118402

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
bdirican, ErtugrulOzk, T.T.BOY
(14-10-2020, 10:56 AM)harun demiş ki:
(13-10-2020, 08:06 PM)ErtugrulOzk demiş ki: Silahım kalın neoplen kılıfıyla yağmurun altında kalmıştı birazcık. Önemsemeyip kaldırdım. Bir hafta sonra açtığımda pas gördüm. Pası olabildiğince çıkardım wd-40 ve bulaşık süngeri ile ancak fotoğrafta görüldüğü gibi izler kaldı.

Öncelikle silahınız ne marka model olursa olsun, nemli olarak kaldığında, özellikle menevişli silahlarda, değil bir hafta, 7-8 saatte bile paslanma ve karıncalanmalar oluşabilir. Bunları temizleme suretiyle bir miktar azaltabilirizsiniz ancak tamamen yok edemezsiniz. 

Çok benzer bir sorun için uzun bir açıklamam vardı ama bulamadım. Özetle:

Bunlardan tam olarak kurtulamazsınız. Seçenekleriniz:

1. Dert etmemek... Bundan sonra silahı nemden uzak tutup, uygun koruyucular kullanmak. Korozyon etkilerinin artmasını veya yenilerinin oluşmasını engelleyip, bu şekilde kullanmak. (Sizin silahınızın durumu için ben bunu tercih ederdim.)

2. Üzerindeki kaplamasını kimyasal olarak çıkarıp, pası polisajla temizleyip, üzerine yeni kaplama veya Cerakote gibi bir boya uygulamak. Bence bu, ağır paslanma durumunda düşünülmeli. Kısmi pas çıkarma ve bölgesel coldblue pas görüntüsünü değiştirir ama yine farklı bir yamalı görünüm bırakır, bence tercih edilmemeli. 

Bundan sonrası için silahınızı uygun şekilde korumak için hemen her silah kullanıcısının bütçesine uygun olabilecek birçok ürün var:

https://tac87.com/kategori/silah-temizli...7360118402

Çok teşekkür ederim cevabınız için. 

Birde bu sorun aklıma başka bir soruyu getirdi,
Ben silahı yağlı kullanırım. Zaten dağa bayıra çıkmayı offroadı sevdiğiim için koruma amaçlı kullanıyorum belki 2 ayda 1. 
O yüzden her parçayı sürekli yağlı bırakıyorum.

Kullandığım yağ Roebuck standart (sıvı). 
Acaba yağın kalitesiyle ilgili bir sorun mu var? Yerli yağlar yeterli performansı gösteremiyor mu?

Alıntı

(15-10-2020, 09:55 AM)ErtugrulOzk demiş ki: Bir de bu sorun aklıma başka bir soruyu getirdi,
Ben silahı yağlı kullanırım. Zaten dağa bayıra çıkmayı offroadı sevdiğiim için koruma amaçlı kullanıyorum belki 2 ayda 1. O yüzden her parçayı sürekli yağlı bırakıyorum.

Kullandığım yağ Roebuck standart (sıvı). 
Acaba yağın kalitesiyle ilgili bir sorun mu var? Yerli yağlar yeterli performansı gösteremiyor mu?

Genel olarak silahı yağlı bırakarak koruyabilirsiniz ama yağ uzun dönemde toz-kir tutar. Belirli zaman aralıklarında yağı temizlemek gerekir. Ben silahın üzerinde standart yağ varken atış yapmayı tercih etmiyorum.

Roebuck (veya benzeri) yerli yağları tavsiye etmiyorum. Standart yağlar bunlar. Vasat performans gösterir. Son on yılda silah yağlarının ve solventlerin performansı çok arttı, Roebuck son on beş, yirmi yılda aynı kaldı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ErhanG

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi