Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ateşli Silahlarda Bakım ve Temizlik
[Resim: 20150930_144456_zpsgpz13kww.jpg]

[Resim: 20150930_144545_zps0rnki5fp.jpg]

[Resim: dgdgd_zpsqpcbaee6.jpg]

Hiç atış yapamadığım, 5 aydır yatan tüfeğim venza'yı bakıma almak istedim. Hem parçalarını tanımak, hem de yağlamak adına. Ateşleme tertibatına gelene kadar, her şey güzeldi. Ta ki parçanın, aşınmış olduğunu görene kadar. Tüfek, 10-15 kere kurulup, tetik düşürülmüştür. Birde namlunun içinde, harbiye takılan 2 minik çapak dikkatimi çekti. Büyütüp bakmanızı, rica edeceğim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Machete,

Namlu içerisine fotoğrafı büyütüp bakamadım, ancak mekanizma başını taşıyan parçada görülen izler, fotoğraflardan anlaşılabildiği kadarı ile sadece horoz vs gibi parçaların mekanik temas alanlarındaki boya açılmaları. Malzemede bir sorun yok gibi görünüyor.

Saygılar.

Alıntı

Sn. lupus, cevabınız için teşekkür ederim . O zaman normal bir durum gibi görünüyor, evet malzemede herhangi bir aşınma yok, sadece boya aşınması. Demek ki yapılan boyalar epeyi yüzeysel, 5-10 atıma hemen boya çıkıyor. Namlu içine gelince, dediğim gibi minik 2 tane çapak var. 1 Kutu fişekten sonra, dümdüz olur gibime geliyorSmile

Saygılar.

Alıntı

Belki bazıları için gereksiz olacak ama,namlu temizliği için hazırlanmış ürünleri (Gunslick Ultra Klenz,Fluna tec easy clean vs..) silahın boyalı dış yüzeylerine değdirilmemeli.Bir anlık dalgınlık silahımın hem menevişine hemde dürbün ayaklarını sıkılaştıran yapıştırıcılara mal oldu.

Alıntı

Bir silahı namlu içi,barut gazına maruz kalan diğer hareketli iç parçalar ve dış yüzey olmak üzere 3'e ayırırsak silah hangi solüsyonlarla,nasıl temizlenmelidir.
Bütün ''Bakım Onarım'' kısmını okudum ama kafamda hala bazı soru işaretleri var.
Özellikle ''diğer hareketli iç parçalar dediğim'' kısımın temizliğinde hangi ürünleri kullanmalıyız,yada hangi ürünleri kullanmamalıyız.

Alıntı

Ben silahımın temizliğini, bakımını sahra sökümü ile yapıyorum. Bu kısım kolay artık. Ama silahımı daha fazla sökmeyi bilmiyorum.

Yani ne bileyim videoları falan izleyerek deneyebilirim ama cesaret edemedim pek. Zaten gerekli aletlere de sahip değilim diye düşünüyorum. Tabancam henüz 400 atışta ve sorunsuz bir durumda.

Yine de merak ettim. Bir tabancaya sahipsem, onu paramparça etmeyi ve rahatça toplamayı bilmeli miyim? Forumda ki herkes bunu yapabiliyor mu?

Teşekkürler,

Alıntı

(18-05-2016, 11:40 AM)1905sss demiş ki: Yine de merak ettim. Bir tabancaya sahipsem, onu paramparça etmeyi ve rahatça toplamayı bilmeli miyim? Forumda ki herkes bunu yapabiliyor mu?

Bunu herkes yapamıyor... Gerek de yok. Hatalı söküm veya montajın neden olabileceği arıza, kaza, kırım riski, sahra sökümü ötesinde yapılacak temizliğin getirilerinden çok daha fazladır.

Ama illa ki kullanıcı düzeyide alet edavat avadanlık olmadan bu işleri yapabilmeyi kafaya taktıysanız, ilacınızın ne olduğunu siz de gayet iyi biliyorsunuz. Big Grin

Alıntı

Sayın Lupus,

Ultra Klenz kullanmışmıydınız.
Bu videodaki kullanımı sizce uygunmudur. Silahın boyasına yada polimer gövdeye zarar vermesi mümkünmüdür.

Saygılarımla

Alıntı

Sn.WaltherWhite,

Öncelikle şunu belirtmek isterim, dökme sıvı, sprey sıvı, sprey köpük, hangi formatta olursa olsun namlu haricinde hiçbir yere kimyasal boca etme alışkanlığım yoktur. Sadece namluyu bir ucunu hafifçe kapatarak köpükle doldururum, bunun haricinde köpük teması gerektiren yerlere namludan artan köpükten parmağımla hafifçe bulaştırırım.

Asla, kuru fırça veya bezle kaba kir ve tortuyu almadan, kimyasal boca etmem.

Önce namlu dahil tüm aksamı kuru fırça ve bezlerle siler, kirin kabasını alırım. Eğer böyle yapmazsanız, kimyasallarla çözülmesi ve uçması mümkün olmayan tortuları ulaşılması imkansız boşluklara gönderirsiniz. Videodaki silah sahibinin iğne kanalının içerisinin ne halde olduğunu görmek isterdim.

Kirin kabasını aldıktan sonra namluyu köpükle doldurur kenarıya bırakırım. Ultra Klenz' in kapağına bir miktar dökerim, fırçanın ucunu hafifçe sıvıya dokundurur, sürgü mekanizma ön yüzünden başlarım ( kovan dip tablası yatağı ). Müteakiben iğne kilidi alanları, sürgü kızakları vs fırçalar temizlerim. Nikel kaplı iğne kilidi ve etrafını hemen kurularım. Müteakiben diğer alanları kurularım.

Fırçada kalan nemle polimer gövde içerisindeki tetik kolu, namlu kilit bloğu ve çevresini, arka tetik grubunu, son olarak da çelik rayları fırçalar temizlerim. Yine nikel kaplı aksamın olduğu alanlar öncelikli olmak üzere kurularım. Fırça üzerinde kalan en son nemle şarjör yuvası, şarjör kilidi, namlu mihveri alanlarını fırçalar temizlerim.

Bu meyanda aklıma geldikçe içerisinde köpükle bekleyen namluyu çevirir, diğer yanına yatırırım.

Temizleme işi bitince tüm aksamı kurular, temiz fırça ile kalan bez tüylerini alırım.

Sürgü ve gövde ile işim bitince, namluyu temizlerim. Bez ile köpük artıklarını alırım. Müteakiben, harbi fırçasını Ultra Klenz ile nemlendirir namluyu fırçalarım. Namlu fişek yatağına ayrı bir özen gösteririm. Son olarak bezle kurularım.

Namlu kilit noktalarına birer damla, sürgü kızaklarına birer damla Ultra Lube damlatarak silahı toparlarım.

Anlayacağınız benim bakış açımdan videodaki elemanın durumu yağı bol bulan Arapla örtüşüyor... Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
FatihKafka
Arkadaş Sig ıslak silah dediysekte bu adam silahı yüzdürüyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi