Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ateşli Silahlarda Bakım ve Temizlik
#1
Bakım nedir?
Bakım,özetle kullanılan araç gereç ve makinanın sağlıklı iş görebilecek şekilde tutulması amacıyla uygulanan işlemlerdir.

Bakım çeşitleri nelerdir?(silahlar için)
Bakım çeşitlerini Günlük bakım,Haftalık bakım,Atış öncesi bakım,Atış sonrası bakım,Kapsamlı bakım olarak sıralayabiliriz.

Bakımda kullanılan araçlar nelerdir?
Bakımda kullanılan araçlar;harbi(namlu içine salınan plastik,ahşap,bakır,pirinç malzemeden yapılmış üstüne bez dolanan veya takılan cubuk),kıl harbi,pamuklu bez,fırça,ahşap temizlik cubuğu(bir ucu sivri diğer ucu tornavida agzı şeklinde),söküme uygun tornavida,fiber ve çelik zımba,tutma ve ayırma cımbızları,çekiç(uygun ölçüde pirinç,plastik,ahşaptan mamül)plastik agızlı mengene,mıknatıs.

Bakım disiplinleri nelerdir?
Bakım tercihen ahşap,aydınlatması tam,silahın yüzeyine zarar vermeyecek pet veya bezler üzerinde yapılmalıdır.Bakım yapılacak alan fırlayıp kaybolması muhtemel parçaların kolaylıkla bulunabileceği bir yer olmalıdır.Yapılacak bakım çeşidine göre uygun ekipman hazır bulundurulmalıdır .Hiçbir parça zorlanmamalıdır.Sabitleme pimleri sökülürken silah plastik agızlı mengeneyle sabitlenmeli,uygun zımbalarla silahın kaplamasına ve boyasına zarar vermeden söküm yapılmalıdır.Kapsamlı söküm ve bakımlarda silahın parça dökümünü gösteren tablo hazır olmalıdır.Kalitesiz,nemli,çökmüş,işleme uygun olmayan ve gereğinden fazla yağ kullanılmamalıdır.Elle sökülemeyecek parçaları gereksiz yere sökmek sakıncalıdır.Silahı benzin ve tiner gibi maddelerle temizlemek, nebati ve hayvani yağlar kullanmak tehlikelidir.unutulmamalıdır ki ! silahlarımız sadece işaret ve baş parmaklarımız kullanılarak sahra sökümüne uygundur, gereksiz zorlamalar yapmamalıyız.

Günlük Bakım(çıkış_dönüş):
Bu bakımda silah ana parçaları kontrol edilir,silah boşta kurularak tetiğin ve emniyetin sıhatli çalışıp çalışmadığı , parçalarda bir anormallik olup olmadigi kontrol edilir.Silah üstündeki ince nem,toz,elbise pamukçukları silinir.Namlu içi kıl harbi ile temizlenir.Amaç silah üzerinde toz,nem ve kirin birikimini engellemek.Paslanmaları engellemek ve erken fark etmektir.Silahın işlerliğinden ve emniyetinden emin olmaktır.

Haftalık Bakım:
Silah ana parçalarına ayrılmalı(sahra sökümü),parçalar uygun bez ve yumuşak fırça ile toz,yağ kalıntısı,elbise pamukçuğundan arındırılmalıdır,ulaşılması güç ve köşeli yerlerdeki kalıntılar temizleme çubuğu(yumuşak ahşap) ile giderilmelidir,namlu içine kuru harbi uygulanmalıdır(tek yönlü,atım yatağından namlu ağzına doğru yiv set yönünde döndürerek).Silah temizleme yagı ile hafifçe yağlanmalı bu yağ çok uzun süre bekletilmeden temizlenmeli,ardından silah çok hafif koruyucu yağ ile yağlanmalı ve silinmelidir.(namlu içi dahil)

Atış Öncesi Bakım:
Atis yapmadan önce silahin normal çalisip çalismadıgı kontrol edilir, silahin çalismasina engel olacak toz, kir ve namlu içinde yabanci maddelerin olup olmadıgı kontrol edilir.Namlu içi hafiçe yağlanır ve iyice kurulanır.

Atış Sonrası Bakım:
Atıştan sonra silahın ana parçaları sökülür,namluda, sürgü, yerine getiren yay ve sarjör içinde kalan is, yanmamis barut artiklari önce kuru bez ve fırça yardımıyla ardından temizleme yagı uygulanarak temzlenir.Namlu içine temizleme yagı ile ıslatılmış harbi tek yönlü ugulanır ardından kuru bezle harbileme yapılır bezler temiz çıkıncaya kadar bu işleme devam edilir.Parçalar tek tek kontrol edilip çatlak,kırım,vuruntu olup olmadığı tespit edilir.İnce koruyucu yağ tatbik edilerek Silah toplanır,saglıklı çalışıp çalışmadıgı kontrol edilir.

Kapsamlı Bakım:
Bu bakım kullanım yağunluğuna göre belirli aralıklarla yapılır.Silah tam ve ayrıntılı şekilde sökülür,bütün parçalar tek tek muayne edilir,yıpranmış veya miadını doldurmuş parçalar yenileriyle değiştirilir(yay vb.)parçalar tek tek temizlenir ve yağlanır,namlu içi bakır artığı temizliği yapılır(bknz.bakım onarım sabit konular).Silah toplanır ve işlerliği kontrol edilir.Silahın sıfırlaması sabitlenerek kontrol edilir, bozulmuş ise gez arpacık ayarı yapılır.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
atillak, Antiterör
#2
Eksik veya yanlış olabilecek yerlerdeki düzeltmelerinizi bekliyorum.Saygılar.
 
Alıntı

#3
Müsabaka atıcısı bir büyüğümüz "Namlu her daim yağlı kalmalı,içinde biraz toz mzo yağışmış olabilir ama namlunun içinin normal zamanda kupkuru ve tertemiz olması doğru değildir." derdi.Tabi bunu değişken şartlarda atış yapması gereken bir sınıftan olmadığı ve müsabakalara alışık olduğu için söylemiş olabilir.Ne dersiniz
 
Alıntı

#4
verdiğiniz bilgi için teşekürler. bazı silah sahipleri benim gördüklerim kanaatimce bazı hatalar yapmaktalar.atış yaptıktan sonra silahı hemen söküp temizlemeye başlıyorlar.yağ sıcak olan bir parçada yoğunlaşma yapmazmı? ve hemen temizledikten sonra sıcak sıcak bir beze sarıp saklıyorlar bu durum sardıkları bezin cinsine bağlı olarak nem ve rutubete yol açmazmı.aynı zamanda mühimmatıda bu bezin içine saklıyorlar mühimmatta nemleniyor tekrar atış yapılmak istendiğinde bazıları patlamıyor silah bozuldu diye tamire gidiyor ve tamirde dahada kurcalanan silah eski randımanı vermiyor.bu hataları yapanlar (benim düşüncemdir) benim çevremde ki insanlar atadan dededen öyle görmüşler bir türlü iknada olmuyorlar.en pahallı silaha sahip olan bu işi en iyi bilen gözüyle bakıldığından bu yanlışları düzeltmekte çok zor oluyor. ben bence yanlış diye yazdıklarım yanlışmıdır deyilmidir öğrenmek istiyorum teşekkürler
saygılar
 
Alıntı

#5
Sn.Yörük Beyi, silahı, özellikle de namluyu atış yapar yapmaz temizlemekte hiç bir mahsur yoktur. Özellikle namlu daha henüz sıcak iken özel solüsyon ve köpüklerle temizlendiğinde, bakır ve karbon artıkları çok daha etkili bir şekilde temizlenmektedir. Diğer bölgelerdeki kir de tam olarak yapışıp, kurumadan çok daha kolay temizlenmektedir.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, temzilikte kullanılan yağların çok ince, kolay uçuşan ve buharlaşan solüsyonlardan seçilmesidir. Bunlar hem kiri daha güzel çözecekler, hem de çözdükleri kir ve kendileri metal yüzeylerde kalmayacaktır. Kullanılan temizleyici yağın kalitesi yanında, mümkün olan tüm yüzeylerin, lif ve ip artığı bırakmayan bezlerle kurulanıp, silinmesi de önemlidir. Bu şekilde temizlik sonrası metal yüzeylerde yağ ve kir tortuları kalmayacaktır.

Beze sarıp saklama konusu ise biraz daha farklıdır. Önemli olan, silahın bir şekilde rutubetten korunmasıdır. Kir ve temizleyici yağlardan güzelce arındırılmış, kaliteli bir koruyucu yağ ile yağlanmış bir silahı beze sarmakta herhangi bir mahsur yoktur, çünkü ne olursa olsun o bez kesinlikle hava alacaktır. Ancak beze sardıktan sonra silah nemli ve rutubetli bir ortama konulursa, alınan tedbirlerin hiç bir anlamı kalmayacaktır. Fabrika kutularından çıkan bazı silahlar bazen hem çok ağır kozmolin ile kaplanmış, hem de bezden çok daha az hava alan naylon poşetlerle sarılmış oluyor.

Aynı şey söylediğiniz gibi mühimmat için de geçerlidir. Mühimmat ne olursa olsun, tamamen kuru ve nemsiz bir ortamda muhafaza edilmek zorundadır. Her hangi bir şekilde, koruyucu yağ ile nemlenmiş dahi olsa, bu tür bir bez içinde muhafaza edilen mühimmat bozulacaktır.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Antiterör
#6
çok teşekkür ederim lupus ustam ben bunları bilmiyordum yine sayenizde öğrendim. yağ faktörünün çok önemli olduğunu da unutmayacağım tekrar teşekkürler
saygılar
 
Alıntı

#7
Bunlar da silahseverin bakım onarım temizlik yaparken kullanabileceği kıt lerden birkaç örnek
[Resim: revolverkt.jpg]
[Resim: l_080220100_1.jpg]
[Resim: l_080000183_1.jpg]
Saygılar.
 
Alıntı

#8
Silah bakımına biraz kafa yoran ve biraz uğraşan bir silah sever yukarıdaki malzemeleri yavaş yavaş ediniyor.
Birkaçtane yaptığım ve tam mükemmel bir takım olmasada kendi yaptığım bakım kitinin resimlerini ekliyorum.

[Resim: GunSmithKiti005.jpg]
[Resim: GunSmithKiti004.jpg]
[Resim: GunSmithKiti002.jpg]
Saygılar...
 
Alıntı

#9
Aynı kitten banada temin etmiştim Sn.lastmohikandan... bu kit sayesinde Maveric M88 ve Bernardelli nin bazı parçalarını söküp temizleyebildim...

Sahra temizliği temizlik değildir arkadaşlar. Dağıttığınız zaman anlıyorsunuz.

Bence bu kitten edinmek isteyen arkadaşlarım, Sn.Lastmohikandan temin edebilirler. Tabi makul bir maliyeti mutlaka vardır. Big Grin
 
Alıntı

#10
Silah Bakım ve Temizlik Videosu, Umarım faydası olur.( Dil: İngilizce )
AGI- Professional Gun Cleaning

http://hotfile.com/dl/7146821/3569a27/AG...1.rar.html
http://hotfile.com/dl/7147113/db61386/AG...2.rar.html
http://hotfile.com/dl/7147141/2335d02/AG...3.rar.html
http://hotfile.com/dl/7147220/1901e45/AG...4.rar.html

http://rapidshare.com/files/245802968/AG....part1.rar
http://rapidshare.com/files/245804463/AG....part2.rar
http://rapidshare.com/files/245806702/AG....part3.rar
http://rapidshare.com/files/245805102/AG....part4.rar

Saygılar.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi