Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T Serisi Zamanı
Öncelikle selamlar. Bu kadar çok araştırmacı insanları görünce kendimi tutamadım ve Bhp hakkındaki aklımı tırmalayan soruyu sormaya niyetlendim. Belkide bu soru sadece benim kafamı kurcalamıyor. Neyse konuya gelecek olursak T3 diye üretim var mıdır yoksa sadece bir hurafeden mi ibaret? Bazı BHP severler T3 lerin olmadığını iddia ediyor ve haklı bir gerekçe sunuyorlar. T3 kayıtlarda yok!

Ve bu gerekçeden sonra tartışma adeta kitleniyor.Sn Lupus bu konuda elbette en güvenilir şahıs ama bir çok T3xxxxx inceledim lakin 2 tanesi orjinal üretim belirtilerini (sn Lupus üstadın yazılarından yola çıkarak) taşıyordu. Öte yandan Fn kayıtlarında T3xxxxx bhplerin kayıtlı olmadığını görüyoruz. Aklımı kurcalayan asıl soru şu koskoca Fn neden T serisini eksik kayıt etsin ki? Yoksa fn illegal satış mı yaptı. Tabi buda ayrı bir saçmalık Fn neden illegal satış yapsınki? Ama öte yandan aynı sorun 76c lerde var. Ve 215 serilerinde de aynı sorun var. Orjinal T3 gerçekten var mı yada varsa neden c serileri ile aynı dönemde çıktı? Amaç neydi? C serilerinin işçiliği de çok güzel. Böyle bir kısır döngünün içerisindeyim.

Cevaplarınızı bekliyorum.
Saygılar sunarım...

Alıntı

Sn.Dmrahmet bir BHP sahibi ve aşığı olarak bu konuyla ilgili sizi sıkıntınızdan kurtarayım.

"Kayıtlar" diye bahsettiğimiz, Browning Amerika'nın kayıtlarıdır. Yıl kodları, seri no aralıkları gibi bilgileri biz (en azından ben) Amerikalı Browning'cilerin verdiği bilgilerden alıyoruz.

http://www.browning.com/support/date-you...istol.html

Şimdi bu tabloya göre 1954'ten önce BHP üretilmemiş sonucu çıkabilir. Ancak gerçek adının GP-35 olduğu ve 35'in 1935 olan yan, 1935'ten bu yana kabaca üretildiğini düşündüğümüz bir silahın ilk 20 yılını yok sayabilir miyiz?

T3 serisinin durumuda zannımca böyledir. Bu biraz Avrupa ve ABD pazarının ayrılığından kaynaklanıyor. Unutmayalım ki Browning markası ABD'de doğmuş olsada ergenliğini bir Avrupa'lı olarak yaşamış.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lupus, pasa_7676, Dmrahmet
Ya bir de yeri gelmişken forum dışından okuyacaklar için tekrar altını çizeyim.

Bu platformda üstadlarımız bırakın 60'larda üretilmiş T serilerini, 80 ve 90'larda üretilmiş 245/215 serilerine dahi oldukça kuşkuyla yaklaşıyorlar.

Sn.Lupus'un bu konuda sevdiğim bir sözü var mealen şöyle yazmıştı, "C, T ve öncesi serilerin sadece koleksiyonluk değerleri vardır o da belirli koşulları karşılıyorlarsa"

Yani kullanım için 511'le başlayanlar en makbulleridir.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
pasa_7676, Dmrahmet
Sn.alpsaral'ın yazdıklarına ek olarak şunu da belirtmek isterim, Belçika, hasseten FNH en fazla kayıt dışı iş yapan ülke ve üreticilerdendir. Örneğin bize ambargo uygulayan Belçika' nın silahları başta eski sömürgeleri olmak üzere Afrika' nın heryerindedir. En çarpıcı örneği ise Türkiye' den av tüfeği bile sevk edemediğiniz Libya' da dolanan FN 2000 Bullpup hücum tüfekleridir.

T3 konusunun kafa karıştırmasının nedeni ülkemizdeki örneklerin neredeyse tamamının Macaristan' da yerleşik FEG üretimi lisansız kopyalar olmasıdır. FNH C serisi BHP üretimi ile kesişen yıllarda sipariş üzerine üretilmiş kısıtlı sayıda T serisi BHP teslim etmiş olup, bunlar orijinal T3 serisi BHP' lerdir. Orijinal T3 serisi BHP örnekleri Kuzey Amerika pazarında mevcuttur.

[Resim: 27921039_3.jpg]

[Resim: 27921039_5.jpg]

photo upload

[Resim: 27921039_7.jpg]

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
alpsaral, Sabri, tirendaz, taarruz, xeorx, pasa_7676, heisenberg, husrev, sem, Carbon12, Tongel, alpi, Ruhsuz, Dmrahmet

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi